Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αίσχος η κάλυψη σε αυτά τα μέρη με Cosmote ανέβηκε και καταγραφή!

Screenshot_20240708_020802_CellMapper.thumb.jpg.4007023bd0e46b45065ebb2f604ebc2b.jpg

Screenshot_20240708_021135_CellMapper.thumb.jpg.ae681252d2654f815f5e4e4bba502490.jpg

Ενημερωτικά το λέω από το τέλος του Βασιλικού εώς το πανόραμα Ερέτριας το σήμα είναι πάρα πολύ χάλια ενώ ανάμεσα υπάρχει η βιομηχανία Sabo και ΕΒΙΟΠ ΤΕΜΠΟ στις οποίες ήδη από έξω η Cosmote ειναι εκτός δικτύου και πρέπει οι εργαζόμενοι να έχουν 2η σιμ κατά προτίμηση vf που πιάνει καλά εκεί.  Πραγματικά απογοήτευση και η Cosmote παρά τη υποτίθεται δικτυαρα

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, elkons said:

Αίσχος η κάλυψη σε αυτά τα μέρη με Cosmote ανέβηκε και καταγραφή!

Screenshot_20240708_020802_CellMapper.thumb.jpg.4007023bd0e46b45065ebb2f604ebc2b.jpg

Screenshot_20240708_021135_CellMapper.thumb.jpg.ae681252d2654f815f5e4e4bba502490.jpg

Ενημερωτικά το λέω από το τέλος του Βασιλικού εώς το πανόραμα Ερέτριας το σήμα είναι πάρα πολύ χάλια ενώ ανάμεσα υπάρχει η βιομηχανία Sabo και ΕΒΙΟΠ ΤΕΜΠΟ στις οποίες ήδη από έξω η Cosmote ειναι εκτός δικτύου και πρέπει οι εργαζόμενοι να έχουν 2η σιμ κατά προτίμηση vf που πιάνει καλά εκεί.  Πραγματικά απογοήτευση και η Cosmote παρά τη υποτίθεται δικτυαρα

Να σε ρωτησω φίλε η κεραία στο Βασιλικό απέναντι από τον Γερμανό είναι της πράσινης;;;;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, aektzhs 1 said:

Να σε ρωτησω φίλε η κεραία στο Βασιλικό απέναντι από τον Γερμανό είναι της πράσινης;;;;

Σχεδόν απέναντι.  Της πράσινης είναι και στο κτήριο στο οποίο είναι τοποθετημένη ήταν ο ΟΤΕ Βασιλικού παλιά. 

 

38 ΕΟ44

https://maps.app.goo.gl/xUAP5JXzkAnQT8Z77?g_st=ac

Screenshot_20240708_110905_Chrome.thumb.jpg.0db1ea079f1c318d199459e6f9e45f86.jpg

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2024 at 7:57 ΜΜ, georgemv said:

Θα πατώσουν τα voice benchmarks με 1280ms paging cycle. Το call setup time θα φτάσει 2++ sec

Ακριβώς... CST θα ανέβει πολύ. Παίζουν πολλά ρόλο στο CST , ένας απο τους λόγους που η nova έχει τους μεγαλύτερους χρονους, ειναι και το μεγαλυτερο paging cycle.  

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόσφατα αλλαγμένο Paging Cycle και απο την Vodafone οπως έκανε πριν πολλά χρόνια η Cosmote εχω να πω ενα πράγμα:

 

Όλα έχουν το τίμημα τους.  Κάτι χάνεις κατι κερδίζεις.

Στον υπόλοιπο.... πλανήτη ( κυρίως Αμερική και Ασία ) και ειδικά στην Αμερική  ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΆΡΟΧΟΙ ΚΙΝΗΤΉΣ ΤΗΛΕΦΩΝΊΑΣ ΆΛΛΑΞΑΝ ΠΡΌΣΦΑΤΑ ΤΟ paging Cycle σε 1280 msec και οχι ...στο άλλο άκρο ( 320 msec )

 Χαζοί είναι?

Έχασαν Call setup time και ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΔΙΑΘΈΣΙΜΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ που πριν δεν υπήρχαν σε κάποια σενάρια χρήσης σε σημεία με " μεταφερόμενος χρήστες" και " κίνηση " non continuous ...οπως πλεον ειναι το Instagram και ΟΛΑ τα Streaming Services που κατεβάζουν σε batches batches of data και οχι continuous οπως τα παλια .... web radios και βέβαια το VoIP που ειναι μονίμως RRC CONNECTED.

 

Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα που ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ Η Cosmote, δεν φτάνουν τα Signaling κανάλια παρά το γεγονός οτι η Cosmote εχει ΆΠΕΙΡΑ Carriers απο συχνότητες  που έχει αγοράσει !

 

Για να μην μιλήσω για την Vodafone που σε ψηλούς ορόφους πολυκατοικιών ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΡΊΝΕΤΑΙ !

Για να ....μην μιλήσω για τα SIM Toolkit μηνυματα " Welcome to Vodafone " επειδή έκανες Handover σε παλιό σταθμο με παλαιότερες Basebands Huawei που ακόμη δεν αναβάθμισαν.

 

 Όλοι οι πάροχοι στην Ελλάδα ΠΡΩΤΑ ΠΑΘΑΊΝΟΥΝ και χάνουν πελάτες/ γεμίζουν τα Call Centers με trouble tickets και ....ΜΕΤΑ ΔΙΟΡΘΏΝΟΥΝ εκ των υστέρων και " καίνε  υπαλλήλους " οι Managers για να επιβιώσουν....σαν Managers.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ntelas46 said:

iOS 18 beta 3 κανένα νέο για cosmote SA?

Τα προφίλ στις public beta θα μείνουν σε επίπεδο iOS 17 και το testing γίνεται manually. Στις RC μπαίνουν τα τελικά προφίλ στο build.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, georgemv said:

Τα προφίλ στις public beta θα μείνουν σε επίπεδο iOS 17 και το testing γίνεται manually. Στις RC μπαίνουν τα τελικά προφίλ στο build.

Δεν ισχύει πάντα. Με Vodafone οι περισσότερες αλλαγές που είδαμε ξεκίνησαν από betas 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, oknedr said:
Έχω ένα τηλέφωνο Samsung S23..από Γερμανία 
αρ. μοντέλου: S911B
csc EUX
Η COSMOTE SA ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ;

Λογικά ναι πιστεύω ελπίζω μη κάνω λάθος. Καλά και αν δεν μπαίνει Sa απλά περνάς την ελληνική έκδοση μέσω Odin3 από τον υπολογιστή αν ασχολείσαι και με αυτά είναι εύκολο 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος ότι έχει σχέση με το θέμα, θα το διαπιστώσω στην πορεία. Πάντως, το CPE μου ZTE MC801A πήρε την αναβάθμιση BD_LIVEUKMC801AV1.0.0B05, όπου εμφανίστηκε η επιλογή Voice Settings, από όπου επιλέγει κανείς ρυθμίσεις VoIP (υπήρχαν ήδη  και έχω συνδεδεμένη τηλεφωνική συσκευή με το σταθερό μου στην Intertelecom) και VoLTE (αυτό είναι το νέο). Επίσης η συσκευή αναγνώρισε και τον αριθμό της COSMOTE (κάρτα Frog με απεριόριστα data), όπου εμφάνιζε κενό μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

Αίγινα παραλία Κλίμα

https://maps.app.goo.gl/tDgAMpgjfgREL2mbA?g_st=ac

Screenshot-2024-07-11-19-57-59-077-org-z

Screenshot-2024-07-11-19-58-07-247-cz-mr

Και αυτή σούπερ σαν τη νόβα 💀

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, elkons said:

Και αυτή σούπερ σαν τη νόβα 💀

Κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζουν για να είναι έτσι;; Η πράσινη επενδύει τα περισσότερα ίσως κάτι λέει. Βέβαια σε λίγο περιμένουμε τα πετροδόλαρα της μαύρης.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζουν για να είναι έτσι;; Η πράσινη επενδύει τα περισσότερα ίσως κάτι λέει. Βέβαια σε λίγο περιμένουμε τα πετροδόλαρα της μαύρης.

Και ο άραβας να τη πάρει πάλι η Cosmote 1η θα είναι στην Ελλάδα οπότε μη το ψάχνεις ,σιγά μη κάτσει να ρίξει λεφτά για την Ελλάδα που είναι σαν την Αφρική του άραβα

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Κάποιο πρόβλημα θα αντιμετωπίζουν για να είναι έτσι;; Η πράσινη επενδύει τα περισσότερα ίσως κάτι λέει. Βέβαια σε λίγο περιμένουμε τα πετροδόλαρα της μαύρης.

Η λογική λέει ότι επενδύσεις γίνονται όταν έχεις να πάρεις κάτι πίσω. Με ποια λογική θα ανταγωνιστεί την κοσμοτε που έχει σχεδόν το 50% της αγοράς; Μιλάμε για παγιωμένη αγορά και τα ποσοστά δύσκολα θα αλλάξουν σε 10 χρόνια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Η λογική λέει ότι επενδύσεις γίνονται όταν έχεις να πάρεις κάτι πίσω. Με ποια λογική θα ανταγωνιστεί την κοσμοτε που έχει σχεδόν το 50% της αγοράς; Μιλάμε για παγιωμένη αγορά και τα ποσοστά δύσκολα θα αλλάξουν σε 10 χρόνια.

Τα ποσοστά για να αλλάξουν θέλει:

1)επενδύσεις 

2)δαπανηρές προωθητικές ενέργειες για μεγάλο χρονικό διάστημα και όχι για ούτε ένα χρόνο που έκανε με την ανανέωση από 1 ευρώ ή μαύρη 

Έπειτα ήδη είναι 10 μονάδες πίσω στα ποσοστά από τον δεύτερο παίκτη θα μπορέσει να πλησιάσει τον πρώτο με 27 μονάδες διαφορά;;;;

Link to comment
Share on other sites

φ

On 12/7/2024 at 10:21 ΠΜ, aektzhs 1 said:

1)επενδύσεις 

Μιας που αναφέρθηκαν, πήρε το μάτι μου αυτό σήμερα

Telecoms: Περιορισμένη η κάλυψη των δικτύων 5G στην Ελλάδα (powergame.gr)

Που βασίζεται στην έρευνα του 5Gobservatory.eu  Report 20, June 2024 – 5G Observatory

Δυστυχώς όμως μιλάει για την κάθε χώρα συνολικά κι όχι ανά πάροχο.

Μήπως ξέρουμε τι ποσοστό Ν78 έχει περίπου η Cosmote επί του συνολικού αριθμού κεραιών που διαθέτει?

Link to comment
Share on other sites

<Κατόπιν ελέγχου είχε καταχωρηθεί άιτημα για τις εξής περιοχες: Μεσσαπία, Ψαχνά, Στροφυλιά, Νεα Λαμψακος, Φυλλα, Αφρατι, Γυρισματα, Πισωνα, Μυτικας, Ερετρια Βασιλικο, Λιανη Αμμος, τα προβληματα που μας ανεφερες οφειλονται σε θεμα σχεδιασμού δικτυου. Δεν υπάρχει καποια βλάβη και θα γίνουν ενέργειες καλύτερης κάλυψης σε βαθος χρόνου.> 

Τι βλακεία απάντηση είναι αυτή αντί να μπει κάνας σταθμός ειδικά στο Αφράτι που δεν έχει ούτε ένα λένε οφείλεται σε θέμα σχεδιασμού.. για τα γέλια είναι αυτοί και από γυρίσματα σε πισώνα έχουμε μόνο Ε και εκτός δικτύου και λοιπές περιοχές.. πρέπει να συμμορφωθουν

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Την Καλησπέρα μου.

Νέος εδώ καθώς παρακολουθώ τις εξελίξεις της κινητής ευριζωνικότητας καθώς στην περιοχή μου είμαστε ακόμη στον χαλκό και στα 2mbps(!) down. 

Είμαι κάτοχος ενός ZTE Mc801a με unlimited Extra data SIM Cosmote εδώ και 6 μήνες περίπου και κυριολεκτικά έχω σωθεί. 

Κάποιες δικές μου μετρήσεις με τοποθέτηση του ρούτερ σε ένα παράθυρο, χωρίς πολύ ψάξιμο για καλύτερη θέση. 

Η κεραία που πιάνω είναι στα 3-4Χλμ. με οπτική επαφή σε χωρίο της Καστοριάς. (Στα 6Χλμ. απο την πόλη).

Είμαι σταθερά σε αυτές τις ταχύτητες αυτούς τους 6 μήνες. (έχω πιάσει μέχρι 995Mbps)

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Edited by papaleole
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, papaleole said:

Την Καλησπέρα μου.

Νέος εδώ καθώς παρακολουθώ τις εξελίξεις της κινητής ευριζωνικότητας καθώς στην περιοχή μου είμαστε ακόμη στον χαλκό και στα 2mbps(!) down. 

Είμαι κάτοχος ενός ZTE Mc801a με unlimited Extra data SIM Cosmote εδώ και 6 μήνες περίπου και κυριολεκτικά έχω σωθεί. 

Κάποιες δικές μου μετρήσεις με τοποθέτηση του ρούτερ σε ένα παράθυρο, χωρίς πολύ ψάξιμο για καλύτερη θέση. 

Η κεραία που πιάνω είναι στα 3-4Χλμ. με οπτική επαφή σε χωρίο της Καστοριάς. (Στα 6Χλμ. απο την πόλη).

Είμαι σταθερά σε αυτές τις ταχύτητες αυτούς τους 6 μήνες. (έχω πιάσει μέχρι 995Mbps)

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Καλώς ήρθες λοιπόν στο φόρουμ! 

Και στην περιοχή μου ολόκληρη έκταση με κατοίκους [Βασιλικό ] έχει μείνει μόνο με χαλκό, 24αρες της κακιάς ώρας δηλαδή και ινα περνάει μέχρι τον σταθμό που ανήκει στην ίδια περίπτωση με την περιοχή σ να πιάνει έως και 1Gbps. Είχε πάει τεχνικός σε ένα σπίτι γνωστοθ καθώς είχε συνέχεια πρόβλημα με την 24αρα και του είπε στις αρχές του 25 θα εχει περάσει ινα σε όλη τη περιοχή αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή λέει παραμύθια. Βρήκα και ένα χάρτη. IMG_20240713_161422_660.jpg.0b7548b91fb818dc62a6aa4ecc3c3d50.jpg

IMG_20240713_161419_076.thumb.jpg.8a8dd11c5136fb829db2733dc9ce4572.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην Cosmote! Είχα βρεθεί και εγώ πέρσι στη Λεσβο και το επιβεβαιώνω. 
 

 

IMG_3908.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...