Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, doganos said:

Κυριακή πρωί εσωτερικό χώρο. Δράμα. 203085

Screenshot_20240602_071809_Speedtest.jpg

Είσαι κοντά τέλεια 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cmvr said:

Είσαι κοντά τέλεια 

Κοντά δεν είμαι, αλλά επειδή είναι στο βουνό εχω αν βγω μπαλκονι, οπτικη επαφη... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Just now, doganos said:

Κοντά δεν είμαι, αλλά επειδή είναι στο βουνό εχω αν βγω μπαλκονι, οπτικη επαφη... 

Άρχοντας τότε 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Νέα Πέραμος Καβάλας ...πλέον Ν78. Περισυ είχε Ν1 μόνο...

Screenshot_20240602_121221_Speedtest.jpg

20240602_152411.jpg

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, doganos said:

Νέα Πέραμος Καβάλας ...πλέον Ν78. Περισυ είχε Ν1 μόνο...

Screenshot_20240602_121221_Speedtest.jpg

Αυτό έλειπε ... έχουν γεμίσει όλα τα παραλιακά με n78 αν βγάλουν και το LTE core από την μέση σύντομα με το stand alone θα εχουμε πολυ καλο καλοκαιρι στις περιοχες που περυσι υποφεραμε .

Εντωμεταξύ σκαλίζοντας την άδεια της cosmote για τη την 1166 στο γήπεδο της τούμπας είδα ότι έχει n78 άδεια αλλά δεν έχει μπει ακόμα. Ελπίζω να ξεκινήσουν τρα που  καλοκαριασε και θα φύγει από την πόλη ο κόσμος . Πρέπει να μπει πολύ n78.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgebad said:

Αυτό έλειπε ... έχουν γεμίσει όλα τα παραλιακά με n78 αν βγάλουν και το LTE core από την μέση σύντομα με το stand alone θα εχουμε πολυ καλο καλοκαιρι στις περιοχες που περυσι υποφεραμε .

Εντωμεταξύ σκαλίζοντας την άδεια της cosmote για τη την 1166 στο γήπεδο της τούμπας είδα ότι έχει n78 άδεια αλλά δεν έχει μπει ακόμα. Ελπίζω να ξεκινήσουν τρα που  καλοκαριασε και θα φύγει από την πόλη ο κόσμος . Πρέπει να μπει πολύ n78.

 

Λογικο είναι. Όλους τους εργολάβους τους έχει κλείσει η Nova και δεν μπορεί να βρει η Cosmote. 🤪

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, TakeOverNet said:

Λογικο είναι. Όλους τους εργολάβους τους έχει κλείσει η Nova και δεν μπορεί να βρει η Cosmote. 🤪

Γιαυτό στα μέρη μ η nova είναι στα 12 mbps 5G και η Cosmote στο 1Gbps με N78 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, doganos said:

Νέα Πέραμος Καβάλας ...πλέον Ν78. Περισυ είχε Ν1 μόνο...

Screenshot_20240602_121221_Speedtest.jpg

20240602_152411.jpg

Πωπω φόρτωσαν sectorsbγια τα καλά 😎. Γενικά φορτώνουν τα παραλιακά κάργα πλέον. Αλλά έχουν δουλειά και πάλι πολύ. 😏

5 ώρες πριν, georgebad said:

Αυτό έλειπε ... έχουν γεμίσει όλα τα παραλιακά με n78 αν βγάλουν και το LTE core από την μέση σύντομα με το stand alone θα εχουμε πολυ καλο καλοκαιρι στις περιοχες που περυσι υποφεραμε .

Εντωμεταξύ σκαλίζοντας την άδεια της cosmote για τη την 1166 στο γήπεδο της τούμπας είδα ότι έχει n78 άδεια αλλά δεν έχει μπει ακόμα. Ελπίζω να ξεκινήσουν τρα που  καλοκαριασε και θα φύγει από την πόλη ο κόσμος . Πρέπει να μπει πολύ n78.

 

Έχουν πάρα πολύ άδεια για N78. Περισσότερες από τους άλλους δύο μαζί. Αλλά δεν τολμανε ακόμα. Και γω αυτό έχω πει και πιστεύω. Καλοκαίρι μάλλον θα πιάσουν τα εσωτερικά με πιο "ησυχία". Θα δείξει. Πρέπει να γεμίσουν τον τόπο σίγουρα. Σημεία που έχουν N1 μέσα στις πόλεις, εκεί που θα παίζει N78 το καταλαβαίνεις ότι έχουν κάνει μελέτη γιατί πιταρει αρκετά σε ώρες αιχμής. Δουλειά κάνεις φυσικά, γιατί έχει 60ε 70 mbps, αλλά σε λίγο καιρό αυτό θα αλλάξει.😏

3 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Λογικο είναι. Όλους τους εργολάβους τους έχει κλείσει η Nova και δεν μπορεί να βρει η Cosmote. 🤪

Άκουσα ότι κάθε Κυριακή κιόλας τους κάνει και το τραπέζι έτσι γεμάτο γεμάτο, για να είναι ευχαριστημένοι να φεύγουν από Δευτέρα να καρφώνουν Ν78 μέχρι και στα δέντρα 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Λογικο είναι. Όλους τους εργολάβους τους έχει κλείσει η Nova και δεν μπορεί να βρει η Cosmote. 🤪

Εμ οταν βαζει EDGE SA+ CA λογικό είναι να μη μείνει ούτε ένα διαθέσιμο  🤣 

6 ώρες πριν, doganos said:

Νέα Πέραμος Καβάλας ...πλέον Ν78. Περισυ είχε Ν1 μόνο...

Screenshot_20240602_121221_Speedtest.jpg

20240602_152411.jpg

Τελεία να το δούμε πως θα παίζει να βοηθηθεί ο κόσμος με τα ξενοδοχεία.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arinos said:

N78 μάλλον από πλατεία Αγίας Φωτεινής. 

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2024 at 5:08 ΜΜ, ntelas46 said:

Εγώ στην Θεσσαλονίκη περιοχή Αγίας Σοφίας προς Αριστοτέλους μέσω Εγνατίας έχω δει 4G, γύρο-κάτω από το ιπποκράτειο επίσης αλλά και στην Αιγαίου καλαμάρια.

Η ρύθμιση στο 5G auto αλλά έχω δοκιμάσει και 5G on αλλά πάλι 4G γράφει.

Δεν το θεωρώ κακό μιας και πάλι πιάνει >50Mbps down όταν το δείχνει.

 

Στην Αγίας Σοφίας σε συνέδεσε με Micro. Καλαμάρια στην Αιγαίου λες προς εθνικής αντιστάσεως ή προς Ανδριανουπόλεως;

Εγώ 4G έχω δει στην 25ης Μαρτίου από Δελφων και κάτω αλλά κυρίως στην Ανθέων και προς Β.Ολγας κάτω από την πυροσβεστική.

 

On 1/6/2024 at 7:33 ΠΜ, georgebad said:

Έλα εδώ πάνω μια βόλτα να δεις τι θα πει δεν δουλεύει η COSMOTE 😌
χθες βράδυ ήμουν στα Reworks στο Παλατάκι , καλα εκεί τρυπαρα και για τους 3 παρόχους . Η COSMOTE χαζό δούλευε με ρυθμούς βραδύποδα (κατάφερα πχ να ανεβάσω στορι). Η κόκκινη με μια γρήγορη μάτια δεν πολύ ηθελε να δουλέψει 

Λεωφ Μεγαλου Αλεξάνδρου , στα σχεδόν παρατημένα γήπεδα πριν την Συνδικά, (από το πεζοδρόμιο που είναι στην αριστερή μεριά , όχι στην παραλία γτ παραλία κλειδώνει n78)

https://www.speedtest.net/result/i/6126861906

Γενική κλινική Euromedica 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

Λόγοθετου με Κομοτηνής νε οριακό σήμα 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

 

Ήμουν Σάββατο απόγευμα στο Sanaa με Cosmote, μια χαρά παίζει εκεί και η Nova που έχω τσεκάρει. 

On 1/6/2024 at 7:33 ΠΜ, georgebad said:

Έλα εδώ πάνω μια βόλτα να δεις τι θα πει δεν δουλεύει η COSMOTE 😌
χθες βράδυ ήμουν στα Reworks στο Παλατάκι , καλα εκεί τρυπαρα και για τους 3 παρόχους . Η COSMOTE χαζό δούλευε με ρυθμούς βραδύποδα (κατάφερα πχ να ανεβάσω στορι). Η κόκκινη με μια γρήγορη μάτια δεν πολύ ηθελε να δουλέψει 

Λεωφ Μεγαλου Αλεξάνδρου , στα σχεδόν παρατημένα γήπεδα πριν την Συνδικά, (από το πεζοδρόμιο που είναι στην αριστερή μεριά , όχι στην παραλία γτ παραλία κλειδώνει n78)

https://www.speedtest.net/result/i/6126861906

Γενική κλινική Euromedica 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

Λόγοθετου με Κομοτηνής νε οριακό σήμα 

https://www.speedtest.net/result/i/6126870503

 

Λογοθέτου με Κομοτηνής έχει οριακό σήμα και είναι δύσκολο σημείο. Είχα πάει μια φορά για μια εκδήλωση εκεί κοντά. 

Στα γήπεδα πριν την Πέτρου Συνδίκα καταλαβα ακριβώς που λες. Εκεί γενικά θέμα δεν είχα με το Ίντερνετ, βέβαια μέτρηση δεν έχω κάνει.  

Στη Euromedica μια χαρά είσαι, είναι καλή η Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, cmvr said:

Εμ οταν βαζει EDGE SA+ CA λογικό είναι να μη μείνει ούτε ένα διαθέσιμο  🤣 

Τελεία να το δούμε πως θα παίζει να βοηθηθεί ο κόσμος με τα ξενοδοχεία.

Αυτό το uptilt though. 

On 2/6/2024 at 11:12 ΠΜ, doganos said:

Νέα Πέραμος Καβάλας ...πλέον Ν78. Περισυ είχε Ν1 μόνο...

Screenshot_20240602_121221_Speedtest.jpg

20240602_152411.jpg

Η κάλυψη σε εσωτερικόυς χώρους πως πάει;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φρέσκιες καταγραφές για το SA στο cellmapper από τη διαδρομή Βουλιαγμένης - Βάρης Κορωπίου και Ελευθέριος Βενιζέλος. Στο Βενιζέλος δεν έκανα κάνα speedtest, φουλ N78 εννοείται, είχα φουρκιστει να περιμένω στις αφίξεις με το αμάξι γιατί πλέον δεν το ήξερα καν και σε χρεώνουν άμα περιμένεις, λες και πας για βόλτα στο αεροδρόμιο ας πούμε και αφήνεις το αμάξι εκεί (μόνο στη μπανανια μπορεί να γίνει αυτό, πραγματικά). N1 γενικά στη διαδρομή, αλλά δεν το παρατήρησα μήπως έπαιζε και από πιο μακριά με N78. Πάντως στη Βάρη εκεί στα Βλάχικα έχει N78. Και μια καινούργια κεραία στο ύψος της Βούλας, αλλά και πάλι την έβαλαν χωρίς N78 ενώ έχει κανονικά άδεια νομίζω, εκτός και αν δεν παίζει ακόμα απλά και έχει τα air φορεμένα, είναι καμινάδα . Προχωράνε αργά και βασανιστικά ολίγον τι θα έλεγα. 😛 Έβαλαν και μια N78 πανω στη Βουλιαγμένης σύνορα Αλίμου με Ηλιούπολη (απέναντι από τον Κωτσοβολο) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Κάποιες φρέσκιες καταγραφές για το SA στο cellmapper από τη διαδρομή Βουλιαγμένης - Βάρης Κορωπίου και Ελευθέριος Βενιζέλος. Στο Βενιζέλος δεν έκανα κάνα speedtest, φουλ N78 εννοείται, είχα φουρκιστει να περιμένω στις αφίξεις με το αμάξι γιατί πλέον δεν το ήξερα καν και σε χρεώνουν άμα περιμένεις, λες και πας για βόλτα στο αεροδρόμιο ας πούμε και αφήνεις το αμάξι εκεί (μόνο στη μπανανια μπορεί να γίνει αυτό, πραγματικά). N1 γενικά στη διαδρομή, αλλά δεν το παρατήρησα μήπως έπαιζε και από πιο μακριά με N78. Πάντως στη Βάρη εκεί στα Βλάχικα έχει N78. Και μια καινούργια κεραία στο ύψος της Βούλας, αλλά και πάλι την έβαλαν χωρίς N78 ενώ έχει κανονικά άδεια νομίζω, εκτός και αν δεν παίζει ακόμα απλά και έχει τα air φορεμένα, είναι καμινάδα . Προχωράνε αργά και βασανιστικά ολίγον τι θα έλεγα. 😛 Έβαλαν και μια N78 πανω στη Βουλιαγμένης σύνορα Αλίμου με Ηλιούπολη (απέναντι από τον Κωτσοβολο) 

Κάτσε να ξεκινήσει ο νέος CEO με την ομάδα του. Θα τρέξουν περισσότερο 1 μήνας έμεινε... 5G SA παντού από την επόμενη χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Κάτσε να ξεκινήσει ο νέος CEO με την ομάδα του. Θα τρέξουν περισσότερο 1 μήνας έμεινε... 5G SA παντού από την επόμενη χρονιά!

Όταν ενεργοποιηθεί το 5G SA δηλαδή δν θα ανοίξει μαζικά από τους υπάρχον 5G σταθμούς?  

Βλέπω να είναι διαθέσιμο όταν μπει ο νέος Ceo

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, elkons said:

Όταν ενεργοποιηθεί το 5G SA δηλαδή δν θα ανοίξει μαζικά από τους υπάρχον 5G σταθμούς?  

Βλέπω να είναι διαθέσιμο όταν μπει ο νέος Ceo

Οχι ειναι διαφορετικο deployment αν μπεις στο Netmonster σου μπορεις να δεις η κεραια που εισαι συνδεδεμενος αν ειναι SA ready. IMG_20240603_170215.thumb.jpg.2506a3ee0f8b06bb9e37619be5390468.jpg

Εκει που λεει 5G σημαινει οτι αυτη η κεραια ειναι ετοιμη για την μεταβαση. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CamuCamu said:

Οχι ειναι διαφορετικο deployment αν μπεις στο Netmonster σου μπορεις να δεις η κεραια που εισαι συνδεδεμενος αν ειναι SA ready. IMG_20240603_170215.thumb.jpg.2506a3ee0f8b06bb9e37619be5390468.jpg

Εκει που λεει 5G σημαινει οτι αυτη η κεραια ειναι ετοιμη για την μεταβαση. 

και πότε θα γίνει η μετάβαση ? ίσως και ποτέ....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, akalos said:

και πότε θα γίνει η μετάβαση ? ίσως και ποτέ....

Μην εισαι τοσο απαισιοδοξος αλλα οσο και να εισαι απο την Cosmote θα το πρωτοδεις 😅

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CamuCamu said:

Οχι ειναι διαφορετικο deployment αν μπεις στο Netmonster σου μπορεις να δεις η κεραια που εισαι συνδεδεμενος αν ειναι SA ready. IMG_20240603_170215.thumb.jpg.2506a3ee0f8b06bb9e37619be5390468.jpg

Εκει που λεει 5G σημαινει οτι αυτη η κεραια ειναι ετοιμη για την μεταβαση. 

Οπότε εγώ που παίρνω στην περιοχή μ από 2 κεραίες και οι 2 λένε 5G στο Net Monster Οπότε θε έχω 5G SA και εδώ

Screenshot_20240603_171302_NetMonster.thumb.jpg.c4189d10dea2a0391e267c86a6597044.jpgScreenshot_20240603_171228_NetMonster.thumb.jpg.21a164ebec0a186e71a44b4b1ec08be1.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Οπότε εγώ που παίρνω στην περιοχή μ από 2 κεραίες και οι 2 λένε 5G στο Net Monster Οπότε θε έχω 5G SA και εδώ

Screenshot_20240603_171302_NetMonster.thumb.jpg.c4189d10dea2a0391e267c86a6597044.jpgScreenshot_20240603_171228_NetMonster.thumb.jpg.21a164ebec0a186e71a44b4b1ec08be1.jpg

μας δουλεύουν,και εγώ παίρνω από δύο μια στο 1.5 και η άλλη στα 5 χιλιόμετρα είναι δυνατόν ?

IMG_20240603_171108.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Οπότε εγώ που παίρνω στην περιοχή μ από 2 κεραίες και οι 2 λένε 5G στο Net Monster Οπότε θε έχω 5G SA και εδώ

Screenshot_20240603_171302_NetMonster.thumb.jpg.c4189d10dea2a0391e267c86a6597044.jpgScreenshot_20240603_171228_NetMonster.thumb.jpg.21a164ebec0a186e71a44b4b1ec08be1.jpg

Ναι αλλα με τετοιο σημα ο φορτιστης θα ειναι φιλος σου..😂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, CamuCamu said:

Ναι αλλα με τετοιο σημα ο φορτιστης θα ειναι φιλος σου..😂

Το ξέρω στα δεδομένα σώνεται πιο γρήγορα! Μερικές φορές έχω και -114 dBm 🤡.  Καλά με Nova και Vf έχω δει και -129 dBm οπότε μ είναι μονόδρομος η Cosmote! 

Όπως βλέπεις και από την παραπάνω φωτογραφία από Net Monster έχω αυτές τις ταχύτητες από EVIA VASILIKO OTE 1,4km απόσταση έχω.  Έχω κάνει και σε οπτική επαφή πιο μακριά στην περιοχή που βρίσκεται και έχει 1Gbps. Βέβαια 4G+ μέτριο. 

Από CHALKIDA TOP L βλέπω τον λόφο με τον σταθμό αχνά αλλά συνήθως βγαίνει αυτή disconnected 5G μέσα και 4G για τα μπάζα.  Αυτή δίνει σήμα στην νέα λαμψακο και Μύτικα σήμα που είναι το 4G χάλια 5G έξω έχει κάνα 300. Πρέπει να βάλουν κεραίες σε Μύτικα και Νέα Λαμψακο μπας και έχουμε σοβαρό 4G τουλάχιστον 

Βασιλικού είναι τούμπανο 5g ,,4g μέτριο πολύ Screenshot_20240524_140816_Gallery.thumb.jpg.b4168bbe53e946609fff5561d9f8f4fb.jpg

38 ΕΟ44

https://maps.app.goo.gl/8CjC3JTBZwceuwGj8?g_st=ac

 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, elkons said:

Το ξέρω στα δεδομένα σώνεται πιο γρήγορα! Μερικές φορές έχω και -114 dBm 🤡.  Καλά με Nova και Vf έχω δει και -129 dBm οπότε μ είναι μονόδρομος η Cosmote! 

Όπως βλέπεις και από την παραπάνω φωτογραφία από Net Monster έχω αυτές τις ταχύτητες από EVIA VASILIKO OTE 1,4km απόσταση έχω.  Έχω κάνει και σε οπτική επαφή πιο μακριά στην περιοχή που βρίσκεται και έχει 1Gbps. Βέβαια 4G+ μέτριο. 

Από CHALKIDA TOP L βλέπω τον λόφο με τον σταθμό αχνά αλλά συνήθως βγαίνει αυτή disconnected 5G μέσα και 4G για τα μπάζα.  Αυτή δίνει σήμα στην νέα λαμψακο και Μύτικα σήμα που είναι το 4G χάλια 5G έξω έχει κάνα 300. Πρέπει να βάλουν κεραίες σε Μύτικα και Νέα Λαμψακο μπας και έχουμε σοβαρό 4G τουλάχιστον 

Βασιλικού είναι τούμπανο 5g ,,4g μέτριο πολύ Screenshot_20240524_140816_Gallery.thumb.jpg.b4168bbe53e946609fff5561d9f8f4fb.jpg

38 ΕΟ44

https://maps.app.goo.gl/8CjC3JTBZwceuwGj8?g_st=ac

 

Σε νιωθω κατι πρεπει να κανουν σιγουρα γτ καμια κεραια δεν σε κοιταει μηπως λεω τωρα βρεις σημειο με καλυτερη οπτικη επαφη ωστε να αγορασεις καποια κατευθυντικη κεραια για να κανεις την δουλεια σου εαν η σταθερη εχει θεμα. 

Με τετοιο σημα εγω στην θεση σου το τηλεφωνο θα το ειχα μονο για τα βασικα. 

 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...