Jump to content

5G NR


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ώρες πριν, Gv2008 said:

Στην κεραία 405078 έχει N78. Από αυτή πιάνει λογικά και κ Γαλατάς Screenshot_2023-04-14-12-25-59-565_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.87b6929b0f216490c498d3680f4a7519.jpg

 

Screenshot_2023-04-14-12-27-29-335_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Πρέπει να είναι και micro αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι και micro αυτή.
Ή mega massive σταθμός που πιάνει τα άντερα του σε εμβέλεια και έχει τόνους backhaul. Ίδιο μοτίβο με αυτήν της Σαλαμίνας που ανέφερε σε προηγούμενο ποστ και σε κεραία στη Πάτρα εχω δει τέτοιο enb σε σταθμό έξω από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Έτσι υποθέτω δλδ

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκια μέτρηση μόλις μου την έστειλε ο φίλος μου από Ξάνθη νότια της πόλης  είναι στον 538 της βονταφονάρας σε συνεγκατάσταση.

https://goo.gl/maps/ayuSt2aCcyH6qvDN7

Smart-Select-20230415-005402-Opera.jpg

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Upload. Με παρηγορεί το ότι και στο 4G βγάζει τα ίδια σχεδόν σε μενα

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/9207162385

Κεντρική πλατεία Καλαμάτας απέναντι από το Bistroteca, περιττό να αναφέρουμε αν έχει Ν78 και αν έχει κόσμο ή όχι

Screenshot_20230415_133806_NetMonster.thumb.jpg.b4a917715195be2aa5746fe8923fc9a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Clusters και στους 3 παρόχους κινητής τηλεφωνίας ειναι τόσο " γενικά "  στημένα που σε τέτοιες ωρες και ημέρες ανακαλύπτουν στα KPIs το τι χάος επικρατεί Πανελλαδικά.

 Πολλά Cells το Πασχα, και βέβαια ΟΛΟ το καλοκαίρι ρίχνουν το Carrier Aggregation σε ωρες αιχμής στιγμιαία για δευτερόλεπτα λόγω έντονων επικαλύψεων και παρεμβολών απο άλα Cells που κάνουν κίνηση και πέφτουν " πανω " στα άλλα.

 Χάος σημερα και απο οτι φαίνεται ετσι θα πάει μεχρι Σεπτέμβρη τώρα που ανοιξε και ο τουρισμός.

 SNR .... -3

RSRQ   18

και άριστο σημα 5 γραμμές.

....5G ανοιγοκλεινει.

 

Το αποτέλεσμα βέβαια για το μεσο χρήστη εξακολουθεί να ειναι ικανοποιητικό έως άριστο.

Δεν περνει χαμπαρι ο χρηστης συνήθως το τι " τραβανε" οι Basebands.....

Κυριολεκτικά οι Basebands σε Cells και στη ... συσκευή σας περνάνε Panic Mode πολλές φορές με τοσα " λαθη " και congestion στα Signalling channels που εχουν να διαχειριστούν και βέβαια έχουμε και το ...DSS που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά του .

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HORGRAP said:

Τα Clusters και στους 3 παρόχους κινητής τηλεφωνίας ειναι τόσο " γενικά "  στημένα που σε τέτοιες ωρες και ημέρες ανακαλύπτουν στα KPIs το τι χάος επικρατεί Πανελλαδικά.

 Πολλά Cells το Πασχα, και βέβαια ΟΛΟ το καλοκαίρι ρίχνουν το Carrier Aggregation σε ωρες αιχμής στιγμιαία για δευτερόλεπτα λόγω έντονων επικαλύψεων και παρεμβολών απο άλα Cells που κάνουν κίνηση και πέφτουν " πανω " στα άλλα.

 Χάος σημερα και απο οτι φαίνεται ετσι θα πάει μεχρι Σεπτέμβρη τώρα που ανοιξε και ο τουρισμός.

 SNR .... -3

RSRQ   18

και άριστο σημα 5 γραμμές.

....5G ανοιγοκλεινει.

 

Το αποτέλεσμα βέβαια για το μεσο χρήστη εξακολουθεί να ειναι ικανοποιητικό έως άριστο.

Δεν περνει χαμπαρι ο χρηστης συνήθως το τι " τραβανε" οι Basebands.....

Κυριολεκτικά οι Basebands σε Cells και στη ... συσκευή σας περνάνε Panic Mode πολλές φορές με τοσα " λαθη " και congestion στα Signalling channels που εχουν να διαχειριστούν και βέβαια έχουμε και το ...DSS που σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά του .

Τι πιστεύω ότι συμβαίνει;

Οταν περνάς τον αριθμό των connected users (drx resources) τότε βάζεις και άλλα pcells δυναμικά για μπορέσεις να συνδέσεις κι άλλους χρήστες.

Τα /// μπορούν δυναμικά να αλλάζουν το pcell allocation με ένα simple rrc reconfiguration και MACCE update. Αυτό δεν το έχω δει ποτε σε Nokia και Huawei, ενώ το έχω δει σε…ΖΤΕ 😅

Γενικά αυτό που κάνουν τα Huawei μόλις εξαντλούνται τα drx resources είναι fallback σε άλλη τεχνολογία. Τα Ericsson αλλάζουν τη σειρά στα pcells ή ανοίγουν resources και για άλλους χρήστες (ESS). Κάνουν και fallback αλλά όταν αποτύχουν όλα τα άλλα. Nokia Huawei παίζουν safe. /// ποτε δεν παίζει safe καθώς οι πελάτες έχουν άλλες απαιτήσεις.

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς Ανέστη Μιχάλη!

Χρόνια πολλά!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mixtri said:

Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Αληθώς! Χρόνια πολλά σε όλους!

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Αληθώς, Χρονιά Πολλά σε όλους!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Ελαιοχώρι Αρκαδίας, εσωτερικός χώρος 4cb8f74d901bfa807480f769cf12b93d.jpg3e309204bf8a17a2b2d7f18c316cee3c.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mixtri said:

Τι πιστεύω ότι συμβαίνει;

Οταν περνάς τον αριθμό των connected users (drx resources) τότε βάζεις και άλλα pcells δυναμικά για μπορέσεις να συνδέσεις κι άλλους χρήστες.

Τα /// μπορούν δυναμικά να αλλάζουν το pcell allocation με ένα simple rrc reconfiguration και MACCE update. Αυτό δεν το έχω δει ποτε σε Nokia και Huawei, ενώ το έχω δει σε…ΖΤΕ 😅

Γενικά αυτό που κάνουν τα Huawei μόλις εξαντλούνται τα drx resources είναι fallback σε άλλη τεχνολογία. Τα Ericsson αλλάζουν τη σειρά στα pcells ή ανοίγουν resources και για άλλους χρήστες (ESS). Κάνουν και fallback αλλά όταν αποτύχουν όλα τα άλλα. Nokia Huawei παίζουν safe. /// ποτε δεν παίζει safe καθώς οι πελάτες έχουν άλλες απαιτήσεις.

 

Ωραίος 😉

Εδω θα ερθει παλι το Deep learning και οι optimized αλγόριθμοι για να δώσουν " χώρο ".

Θελει ομως ο καθε Vendor τοσο ακραίο optimization ή μηπως προτιμάει περισσότερα Base stations για να εχει και περισσότερο κέρδος?

  

εν τω μεταξύ....

trained LSTM model can predict dynamic sleep time in DRX for 5G networks. Deep learning–based DRX (Deep‐DRX) is able to make dynamic sleep cycle in 5G communications. Deep‐DRX achieves 10% and 30% of power saving with a mean delay of 1.006 ms and 1.05 ms for Trace 1 and Trace 2, respectively.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Και μια χθεσινή στο σπίτι από "καλύτερο" σημείο. 492fdead86b96c9eb6939c7180cbe561.jpga1a58eb8a99c33d2482e5c5b73dac244.jpg

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από την κεραία -21 dB RSRQ

 

 

 

 

Screenshot_2023-04-16-12-42-24-939_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Μέσα στον Γαλατά δεν δουλεύει τίποτα. Και δυστυχώς η Cosmote δεν έχει κεραία μέσα στην κωμόπολη 

 

Screenshot_2023-04-16-12-44-37-115_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.b6d38789d5ff36d6b60049e523a4f72a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε ο, τι πιάσει από τη κεραία στον Πόρο... Έχουν αλλάξει εκεί την κεραία να βάλουν πάνελ ή με την omni παίζει ακόμα (αν πας απέναντι και δεις τπτ δλδ..)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, johnny_htc said:

Ε ο, τι πιάσει από τη κεραία στον Πόρο... Έχουν αλλάξει εκεί την κεραία να βάλουν πάνελ ή με την omni παίζει ακόμα (αν πας απέναντι και δεις τπτ δλδ..)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχει 6ψηφιο eNb. Τώρα αν έχει καινούρια πάνελ δεν το ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

Έχει 6ψηφιο eNb. Τώρα αν έχει καινούρια πάνελ δεν το ξέρω 
Το ξέρω ότι είναι αναβαθμισμενη. Όλη η Πελοπόννησος είναι βασικά. Αλλά ακόμα δεν έχουν προχωρήσει σε αλλαγή πάνελ και των omni. Πιστεύω θα ξηλωθούν όλα αυτά κάποια στιγμή και θα παίζουν με ολοκαίνουρια σωστά πάνελ που θα δίνουν απλόχερα όλες τις δυνατότητες των /// με μεγαλύτερο κέρδος προφανώς. Αλλιώς πάει στράφι κάπως η όλη αναβάθμιση και είναι κρίμα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάσχα στο χωριό στη Μεσσηνία, η κατάσταση παρόμοια με τον Αύγουστο, τεστ στο μπαλκόνι 

https://www.speedtest.net/my-result/a/9209638897

 

Screenshot_20230416_155556_NetMonster.jpg

Μέσα στο σπίτι πιο ζόρικα τα πράγματα

https://www.speedtest.net/my-result/a/9209643872

Screenshot_20230416_160332_NetMonster.thumb.jpg.64a4696a6bb32b98ebac1587ea29eaec.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αγιος Γεώργιος Βοιωτίας 

Εντός Σπίτιου

Screenshot_20230416_160529_Speedtest.jpg

Screenshot_20230416_160418_Speedtest.jpg

Screenshot_20230416_161119_NetMonster.jpg

Edited by Nickchris36

Edge SA For Ever

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετρήσεις από την πόλη. 
Εθνικη τράπεζα στην Ευγενιου Βουλγάρεως https://www.speedtest.net/my-result/i/5571618755

Ψητοπωλείο Πέπερι στην Βελισσαρίου στο δρόμο προς την συναγωγή https://www.speedtest.net/my-result/i/5571507339

Libro D oro,στο Λιστόν εσωτερικό χώρο στο πατάρι. https://www.speedtest.net/my-result/i/5571629339

Τουλαχιστον σήμερα με τις κακοκαιρίες το δίκτυο άντεξε…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...