Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

[Galaxy] Official Google Camera

Official Google Camera Group for Galaxy Smartphones

 

https://t.me/GoogleCameraGalaxy

 

Υπάρχει εδώ ένας dev που δίνει gcam για note 9 exynos με donation όμως. Δεν έχω δοκιμάσει αλλά σκέφτομαι να το κάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει κολλησει τελευταια αναβαθμιση 1η μαρτιου αλλα ειμαι απο επαρχια.γινεται να κανω κατι γιατι δεν μπορω να παω στο σερβις

Ευχαριστούμε θερμά για την επεξήγηση! Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα αυτό, εγώ θα το αγοράσω από Ελλάδα τον Αύγουστο αλλά μένω μόνιμα εξωτερικό και θα το δουλεύω μόνιμα με σιμ εξωτερικού :

1) να το ενεργοποιήσω Ελλάδα με ελληνική σιμ και να επιλέξω την προεπιλογή?

2) όντας Ελλάδα στην αγορά Να του βάλω την κάρτα σιμ εξωτερικού και να επιλέξω την προεπιλογή?

3) να βάλω ελληνική σιμ στην ενεργοποίηση και στήσιμο και όταν τελειώσω να βάλω την εξωτερικού?

 

Καλημέρα στην ομάδα :)

Edited by BOST
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις τι είναι αυτά που εμφανίζονται στην κλήση (αν και λίγο πολύ καταλαβαίνω) και πως μπορεί να αξιοποιηθούν ;

Δεν τα βλέπω ενεργά στις κλήσεις που κάνω...

Γιατί τα έχουν προσθέσει...ποιά η χρησιμότητά τους;

c6f986decbfc64d2a1596f92902c2076.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε θερμά για την επεξήγηση! Επειδή με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα αυτό, εγώ θα το αγοράσω από Ελλάδα τον Αύγουστο αλλά μένω μόνιμα εξωτερικό και θα το δουλεύω μόνιμα με σιμ εξωτερικού :

 

1) να το ενεργοποιήσω Ελλάδα με ελληνική σιμ και να επιλέξω την προεπιλογή?

 

2) όντας Ελλάδα στην αγορά Να του βάλω την κάρτα σιμ εξωτερικού και να επιλέξω την προεπιλογή?

 

3) να βάλω ελληνική σιμ στην ενεργοποίηση και στήσιμο και όταν τελειώσω να βάλω την εξωτερικού?

 

 

 

Καλημέρα στην ομάδα :)

Καλημέρα.

Θα βάλεις την σιμ της χώρας που μένεις πριν ανοίξεις την συσκευή και η συσκευή θα γυρίσει το csc της σε αυτή την χώρα.

Δεν έχει σημασία αν είσαι σε περιαγωγή σε Ελληνικό δίκτυο, η συσκευή θα αλλάξει το csc με βάση την εθνικότητα τις σιμ.

Δοκιμασμένο το Πάσχα που ήμουν κι εγώ Ελλάδα και τσίμπησα την συσκευή!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα βάλεις την σιμ της χώρας που μένεις πριν ανοίξεις την συσκευή και η συσκευή θα γυρίσει το csc της σε αυτή την χώρα.

Δεν έχει σημασία αν είσαι σε περιαγωγή σε Ελληνικό δίκτυο, η συσκευή θα αλλάξει το csc με βάση την εθνικότητα τις σιμ.

Δοκιμασμένο το Πάσχα που ήμουν κι εγώ Ελλάδα και τσίμπησα την συσκευή!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Και θα επιλέξω την προεπιλογή, σωστά?

Πραγματικά 1000 ευχαριστώ... Όλα τα καλά να έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα στο note απ όσο θυμάμαι, απλά το άνοιξα και έγιναν όλα.

Στο s8+ προ 2ετιας μου είχε ζητήσει στην ενεργοποίηση αν θέλω να κάνει επαναφορά κλπ.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αν βγάλει κάποιο μήνυμα για επαναφορά ή για το δίκτυο, απλά απάντησε καταφατικά και θα γίνουν όλα μόνα τους!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με και μενα λιγάκι! Θα το ανοίξω το απόγευμα πρώτη φορά το κινητό και έχω Cosmote SIM. Από kaizer το πήρα άρα θα είναι ξένο μοντέλο.

 

Βάζω τη SIM μέσα με κλειστή τη συσκευή και μετά ανοίγω? Η μπορώ να το ανοίξω πρώτα να παίξω λίγο και μετά να τη βάλω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με και μενα λιγάκι! Θα το ανοίξω το απόγευμα πρώτη φορά το κινητό και έχω Cosmote SIM. Από kaizer το πήρα άρα θα είναι ξένο μοντέλο.

 

 

 

Βάζω τη SIM μέσα με κλειστή τη συσκευή και μετά ανοίγω? Η μπορώ να το ανοίξω πρώτα να παίξω λίγο και μετά να τη βάλω?

 

 

 

Ευχαριστώ!

Θα βάλεις τη sim και μετά θα το ανοίξεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί γίνεται τόσο θέμα με την πρώτη ενεργοποίηση/SIM εντός Ευρώπης. Εγώ ανοίγω πάντα τη συσκευή και μετά βάζω SIM. Συνήθως έχω SIM που δεν κάνει μιας και αλλάζω σπάνια συσκευή, οπότε μετά πάω και παίρνω νέα. Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με και μενα λιγάκι! Θα το ανοίξω το απόγευμα πρώτη φορά το κινητό και έχω Cosmote SIM. Από kaizer το πήρα άρα θα είναι ξένο μοντέλο.

 

Βάζω τη SIM μέσα με κλειστή τη συσκευή και μετά ανοίγω? Η μπορώ να το ανοίξω πρώτα να παίξω λίγο και μετά να τη βάλω?

 

Ευχαριστώ!

 

η αποψη μου ειναι να ανοιξεις, να κανεις αναβαθμισεις, μετα επαναφορα εργοστασιακων και μετα να στησεις με τη σιμ μεσα. Ο λογος που δεν προτεινω να μπει πρωτα η σιμ ειναι να μην παρει ελληνικο firmware ωστε να παιρνεις πιο νωρις τις αναβαθμισεις, εκτος αν πεσεις σε κανα χειροτερο απο ελληνικο. Επισης, ο 2ος και πιο σημαντικος λογος για μενα ειναι γιατι με ξενες ρομ (με οσες μου εχουν ερθει τα κινητα μεχρι τωρα) δουλευει μια λειτουργια που δε δουλευει με τις ελληνικες, αυτη της αναγνωρισης αγνωστων αριθμων απο εταιρειες κλπ..που αξιζει παρα πολυ. Πχ σε παιρνουν απο τραπεζες, απο εταιρειες κινητης κλπ κλπ, και σου βγαζει συνηθως ποιος ειναι.. αυτο το εχει ενσωματωμενο ο dialer της ξενης ρομ, ενω μολις γυρισεις σε ελληνικο χανεται. δεν ξερω για ποιο λογο παντως εμενα με εχει βολεψει και δεν εχω δει καποιο αλλο οφελος απο τη χρηση ελληνικης.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι να ανοιξεις, να κανεις αναβαθμισεις, μετα επαναφορα εργοστασιακων και μετα να στησεις με τη σιμ μεσα. Ο λογος που δεν προτεινω να μπει πρωτα η σιμ ειναι να μην παρει ελληνικο firmware ωστε να παιρνεις πιο νωρις τις αναβαθμισεις, εκτος αν πεσεις σε κανα χειροτερο απο ελληνικο. Επισης, ο 2ος και πιο σημαντικος λογος για μενα ειναι γιατι με ξενες ρομ (με οσες μου εχουν ερθει τα κινητα μεχρι τωρα) δουλευει μια λειτουργια που δε δουλευει με τις ελληνικες, αυτη της αναγνωρισης αγνωστων αριθμων απο εταιρειες κλπ..που αξιζει παρα πολυ. Πχ σε παιρνουν απο τραπεζες, απο εταιρειες κινητης κλπ κλπ, και σου βγαζει συνηθως ποιος ειναι.. αυτο το εχει ενσωματωμενο ο dialer της ξενης ρομ, ενω μολις γυρισεις σε ελληνικο χανεται. δεν ξερω για ποιο λογο παντως εμενα με εχει βολεψει και δεν εχω δει καποιο αλλο οφελος απο τη χρηση ελληνικης.

 

Σε ευχαριστώ. Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Για ποιο λόγο το κάνουμε? Δε θα διαγράψει και όσες εφαρμογές/αναβαθμισεις κατεβασω κατά τη διαδικασία πριν βάλω τη SIM?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τελευταίο update για το Note 9 είδα ρόλαρε σε 3-4 μέρες για την Ευρώπη. Οπότε σιγά την καθυστέρηση.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Για ποιο λόγο το κάνουμε? Δε θα διαγράψει και όσες εφαρμογές/αναβαθμισεις κατεβασω κατά τη διαδικασία πριν βάλω τη SIM?
Αναβαθμίσεις όχι, τα υπόλοιπα ναι θα διαγραφούν.

Τώρα γιατί, δεν ξέρω να σου πω.

Εγώ έχω να κάνω επαναφορά μετά από update από τις εποχές που οι λάσπες ήταν στεγνες.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μετά από αναβάθμιση ούτε μηνιαία ούτε ετήσια με καμία συσκευή.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update έχασα το εικονίδιο της μπαταρίας. Μου βγάζει μόνο ποσοστό. Το αφαίρεσαν; Ψάχνω και δεν μπορώ να βρω που ειναι...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, με το update του Ιουνίου βλέπω ότι στην κατανάλωση μπαταρίας πλέον εμφανίζεται το com.android.systemui με ποσοστό που φτάνει το 3-4% ενώ δεν εμφανιζόταν ποτέ. Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή και ούτε έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή, το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό να συμβαίνει;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν το update ιουνιου είχαμε 120fps βιντεο ή θυμαμαι λαθος?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βλέπω και εγώ

Κατι με το dex είναι

Περίεργο, το dex δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα βάλεις την σιμ της χώρας που μένεις πριν ανοίξεις την συσκευή και η συσκευή θα γυρίσει το csc της σε αυτή την χώρα.

Δεν έχει σημασία αν είσαι σε περιαγωγή σε Ελληνικό δίκτυο, η συσκευή θα αλλάξει το csc με βάση την εθνικότητα τις σιμ.

Δοκιμασμένο το Πάσχα που ήμουν κι εγώ Ελλάδα και τσίμπησα την συσκευή!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

..επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα οταν ειχα το σ9+ τα κινητα εχουν εγκατεστημενα την χωρα προελευσης τους.αν ειναι gr απο ελληνικες αλυσιδες ειναι και τα τεσσερα eur eur eur eur ..προσεξτε τι γινεται τωρα.αυτο που μας νοιαζει εμας ειναι το πρωτο να μην αλλαξει ειναι για ota update!οτι ειναι το πρωτο οταν βγει update φαινεται στους servers δηλ..ας πουμε το dbt ειναι γερμανιας.το δικο μου εφερα sim απο γερμανια για να το γυρισω γερμανικο.το δευτερο και τριτο ειναι για τις καρτες sim .και το τελευταιο ειναι χωρα προορισμου που δεν αλλαζει αυτο.επειδη εδω στην ελλαδα οταν βαλετε sim μεσα θα αλλαξει και το πρωτο σε eur .για να μην αλλαξει το πρωτο δεν πρεπει να κανετε hard reset .πραγμα που συνίσταται μετα απο μεγαλο update!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

..επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα οταν ειχα το σ9+ τα κινητα εχουν εγκατεστημενα την χωρα προελευσης τους.αν ειναι gr απο ελληνικες αλυσιδες ειναι και τα τεσσερα eur eur eur eur ..προσεξτε τι γινεται τωρα.αυτο που μας νοιαζει εμας ειναι το πρωτο να μην αλλαξει ειναι για ota update!οτι ειναι το πρωτο οταν βγει update φαινεται στους servers δηλ..ας πουμε το dbt ειναι γερμανιας.το δικο μου εφερα sim απο γερμανια για να το γυρισω γερμανικο.το δευτερο και τριτο ειναι για τις καρτες sim .και το τελευταιο ειναι χωρα προορισμου που δεν αλλαζει αυτο.επειδη εδω στην ελλαδα οταν βαλετε sim μεσα θα αλλαξει και το πρωτο σε eur .για να μην αλλαξει το πρωτο δεν πρεπει να κανετε hard reset .πραγμα που συνίσταται μετα απο μεγαλο update!

 

Έχω γράψει αναλυτικά αυτά που προσπαθείς να περιγράψεις σε όλα τα θέματα s8/s9/note 9 αρκετές φορές εδώ και 2+ χρόνια..

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση παρατηρώ ότι το τηλέφωνο ζεσταίνεται και έχει κάποιο lag.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα οταν ειχα το σ9+ τα κινητα εχουν εγκατεστημενα την χωρα προελευσης τους.αν ειναι gr απο ελληνικες αλυσιδες ειναι και τα τεσσερα eur eur eur eur ..προσεξτε τι γινεται τωρα.αυτο που μας νοιαζει εμας ειναι το πρωτο να μην αλλαξει ειναι για ota update!οτι ειναι το πρωτο οταν βγει update φαινεται στους servers δηλ..ας πουμε το dbt ειναι γερμανιας.το δικο μου εφερα sim απο γερμανια για να το γυρισω γερμανικο.το δευτερο και τριτο ειναι για τις καρτες sim .και το τελευταιο ειναι χωρα προορισμου που δεν αλλαζει αυτο.επειδη εδω στην ελλαδα οταν βαλετε sim μεσα θα αλλαξει και το πρωτο σε eur .για να μην αλλαξει το πρωτο δεν πρεπει να κανετε hard reset .πραγμα που συνίσταται μετα απο μεγαλο update!

 

Εκτός αν κάνεις επαναφορά χωρίς σιμ οπότε δεν αλλάζει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χτες!! Τι εργαλείο είναι αυτό? Τιμημένο Note 3 με κρατησε χρονια και τώρα ήρθα στις μεγάλες κατηγορίες πάλι!!

 

Ερώτηση: Ειναι φυσιολογικό να τρέχει 7 ώρες το One UI app στο background?

 

Είμαι στη 2η φορτιση

 

https://ibb.co/Fm6tqkh

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...