Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι όπως τα λες φαίνονται σωστά από τη δική σου πλευρά, που όμως επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι.

Και να σου εξηγήσω τι εννοώ.

Με τη λογική σου λοιπόν αν σου χαρίσουν ένα laptop με windows 7, δε χρειάζεται να αναβαθμίσεις σε 10 μιας και τη δουλειά σου τη κάνεις.

Επίσης και με μια Android συσκευή με nougat (Android 7) μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Αν όχι όλες, το 95% των εφαρμογών δουλεύουν.

Όμως δε χάνεις μόνο κάποια χαρακτηριστικά που μπορείς να πεις ότι δε σε ενδιαφέρουν.

Πρέπει να σκεφτείς, καταρχήν, τις ενημερώσεις ασφαλείας του Android που πλέον δε λαμβάνεις και κλείνουν διάφορες "τρύπες" πολλές φορές σοβαρές. Ιδίως αν το χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικό εργαλείο.

Επίσης, όλες οι εφαρμογές προσαρμόζονται στο καινούριο λειτουργικό κι έτσι σιγά σιγά δε θα είναι τόσο βελτιστοποιημένες για παλαιότερα λειτουργικά.

 

Μη τα βλέπεις τόσο βουνό... Όση ώρα έγραψες το post σου θα είχες επαναφέρει αρχική οθόνη, εφαρμογές, ρυθμίσεις συσκευής και θα σου έμενε να συνδεθείς σε κάθε εφαρμογή.

Είναι πολύ απλό και αν μπείς στο Samsung cloud θα δεις όλες αυτές τις επιλογές για back up.

 

Δική σου όμως είναι η συσκευή και εσύ αποφασίζεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σιγά τα επαγγελματικά εργαλεία που το χρησιμοποιούν όλοι εδώ μέσα.... φίλε.... Και σιγά τα χαρακτηριστικά που θα χάσει κάνεις.. μη. Μιλήσω για τα κενά ασφαλείας.... παλιές νοοτροπίες που έχουν απλά σκοπό να κάνουν την συσκευή όλο και ποιο αργεί ώστε να φαντάζει τέλειο το να πάρεις το καινούριο μοντέλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όταν βάζω τα ακουστικά χαμηλώνει αυτόματα τον ήχο κλήσης και περνάει όλους τους ήχους μόνο μέσα από τα ακουστικά.

Πως γίνεται να αναπαράγονται οι ήχοι κανονικά (μέσω των ηχείων του κινητού και στην ένταση που ήταν πριν την τοποθέτηση των ακουστικών; )

Υπάρχει κάπου η ρύθμιση αυτή;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε;

Link to comment
Share on other sites

@Dimitris_w Προσωπικά επειδή γενικά αλλάζω συχνά τηλέφωνο πριν έρθω στο note δούλευα ένα mi8 με miu10. Όταν πήρα το note με oreo πάνω μου έδωσε την εντύπωση ότι ανέβηκα από Ferrari σε mercedes. Η αναβάθμιση σε Pie βελτίωσε σημαντικά την κατάσταση. Και μπορεί όλοι να λένε πόσο smooth είναι το note εγω όμως αν του έδινα βαθμολογία με άριστα το 10 θα έβαζα 7 όσο το είχα με oreo και 8 με Pie. Στο mi8 θα έβαζα 9.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Όντως η πίτα έχει φρεσκαρει πολύ τις συσκευές της Samsung σε συνδυασμό με το experience UI όμως πιστεύω πως όλα θέμα συνήθειας είναι. Κι εγώ έχοντας Samsung s9 plus ενάμιση μήνα περίπου με πίτα και πηγαίνοντας σε note 8 ψιλό ξενέρωσα ελαφρώς ( έδειχνε λίγο ξεπερασμένο για τα μάτια μου) όμως από προχθές που έχει κι επίσημα κ το Ν8 την pie με ενθουσίασε...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@Dimitris_w Προσωπικά επειδή γενικά αλλάζω συχνά τηλέφωνο πριν έρθω στο note δούλευα ένα mi8 με miu10. Όταν πήρα το note με oreo πάνω μου έδωσε την εντύπωση ότι ανέβηκα από Ferrari σε mercedes. Η αναβάθμιση σε Pie βελτίωσε σημαντικά την κατάσταση. Και μπορεί όλοι να λένε πόσο smooth είναι το note εγω όμως αν του έδινα βαθμολογία με άριστα το 10 θα έβαζα 7 όσο το είχα με oreo και 8 με Pie. Στο mi8 θα έβαζα 9.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρα θες να πεις οτι το note σου λαγκαρε?Γιατι εγω το 7/10 αυτο καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για Bixby και στις ρυθμίσεις έχουν βάλει παραμετροποίηση για το κουμπί να ανοίγεις ότι θέλεις όπως στο s10 επιτέλους!!
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για Bixby και στις ρυθμίσεις έχουν βάλει παραμετροποίηση για το κουμπί να ανοίγεις ότι θέλεις όπως στο s10 επιτέλους!!

 

Που ακριβώς είναι γιατί δεν το βρίσκω????

Link to comment
Share on other sites

Αρα θες να πεις οτι το note σου λαγκαρε?Γιατι εγω το 7/10 αυτο καταλαβαινω.
Αυτό ακριβώς. Και το ίδιο διαπίστωσα και σε άλλα 2 note που δοκίμασα. Όχι ότι το έκανε συνέχεια αλλά κάποιες φορές. Το ίδιο και στο mate 10 pro

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε αναβάθμιση για Bixby και στις ρυθμίσεις έχουν βάλει παραμετροποίηση για το κουμπί να ανοίγεις ότι θέλεις όπως στο s10 επιτέλους!!
Και εγώ δεν το βρίσκω...

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Edit:

 

Τελικά το βρήκα... Δεν είχα εγκαταστήσει την αναβάθμιση.

μετά την αναβάθμιση ανοίγεις το Bixby, 3 τελείες, settings και επιλέγεις το κάνει με μια ή δύο taps και μπορείς να βάλεις εφαρμογές.

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Παντως κατι παιρνουν εκει στη Samsung, δεν εξηγειται αλλιως.

 

Στο Ν8 ειχαν την bixby να σου ξεκλειδωνει το κινητο ζητωντας password. Ελεγες δλδ "Ηi Bixby, Unlock phone" και σου ζητουσε να πεις τον κωδικο που της ειχες θεσει. Σουπερ υλοποιηση γιατι ειχε 2 βηματα ασφαλειας, το πρωτο ηταν η φωνη σου και το δευτερο η μυστικη λεξη ΜΕ τη φωνη σου.

 

Ερχομαστε στο Ν9. Ακυρωνουν το feature αυτο της bixby, επειδη... Ετσι.

 

Γινεται το update σημερα και αποφασιζουν να δωσουν τη δυνατοτητα στην bixby να σου ξεκλειδωνει τη συσκευη αν θελεις, λεγοντας το... "Hi Bixby" με τη φωνη σου (αρα ενα βημα ασφαλειας).

Δηλαδη πραγματικα, τι τους κοστιζε να το εκαναν οπως παλια, ειλικρινα δεν το καταλαβαινω... Αφου λειτουργουσε, ffs δηλαδη! :mad:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια. Για βοηθείστε λίγο ρε παιδιά που θα βρούμε την επιλογή για το κουμπί της Bixby.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια. Για βοηθείστε λίγο ρε παιδιά που θα βρούμε την επιλογή για το κουμπί της Bixby.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, ανοίγεις το Bixby από το κουμπί, όχι από το home screen και επιλέγεις τις 3 τελείες πάνω δεξιά > settings > Bixby key

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, ανοίγεις το Bixby από το κουμπί, όχι από το home screen και επιλέγεις τις 3 τελείες πάνω δεξιά > settings > Bixby key

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ βρίσκω μόνο αυτό. Ευχαριστώ πάντως.55dd6a739b018cae616d609af044cd0b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά δεν είχε κατέβει το update Όλα ok.

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ βρίσκω μόνο αυτό. Ευχαριστώ πάντως.55dd6a739b018cae616d609af044cd0b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά δεν είχε κατέβει το update Όλα ok.

 

Κάνε αναβάθμιση από το galaxy store της εφαρμογής Bixby.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατι παιρνουν εκει στη Samsung, δεν εξηγειται αλλιως.

 

Στο Ν8 ειχαν την bixby να σου ξεκλειδωνει το κινητο ζητωντας password. Ελεγες δλδ "Ηi Bixby, Unlock phone" και σου ζητουσε να πεις τον κωδικο που της ειχες θεσει. Σουπερ υλοποιηση γιατι ειχε 2 βηματα ασφαλειας, το πρωτο ηταν η φωνη σου και το δευτερο η μυστικη λεξη ΜΕ τη φωνη σου.

 

Ερχομαστε στο Ν9. Ακυρωνουν το feature αυτο της bixby, επειδη... Ετσι.

 

Γινεται το update σημερα και αποφασιζουν να δωσουν τη δυνατοτητα στην bixby να σου ξεκλειδωνει τη συσκευη αν θελεις, λεγοντας το... "Hi Bixby" με τη φωνη σου (αρα ενα βημα ασφαλειας).

Δηλαδη πραγματικα, τι τους κοστιζε να το εκαναν οπως παλια, ειλικρινα δεν το καταλαβαινω... Αφου λειτουργουσε, ffs δηλαδη! :mad:

 

Αυτό με την φωνή που λες γίνεται μόνο στην Pie;

 

edit το δοκίμασα τώρα στην Oreo. Δουλεύει κανονικά. Είναι κάτι που με βολεύει γιατί οταν πχ οδηγούσα έπρεπε να ψάχνω το κινητό για να βάλω το δάχτυλο να ξεκλειδώσει. Το θέμα είναι πόσο ασφαλές είναι. Δοκίμασα αλλάζοντας τη φωνή μου και δεν ξεκλειδώνει. Αλλά σίγουρα αν κάποιος έχει φωνή που μοιάζει με κάποιου άλλου μπορεί να το ξεκλειδώσει.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το εκανα αυτό με το κουμπί Bixby, δεν γλιτώνεις την Bixby, απλά σου λέει να τη βάλεις να ανοίγει με μονό ή διπλό κλικ και αντίστοιχα σου δίνει επιλογή να βάλεις κάτι άλλο στην επιλογή που μένει, πχ άνοιγμα μιας εφαρμογής με μονό και Bixby με διπλό ή το ανάποδο. Απενεργοποιηση της και χρήση μόνο για κάτι άλλο δεν υπάρχει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το εκανα αυτό με το κουμπί Bixby, δεν γλιτώνεις την Bixby, απλά σου λέει να τη βάλεις να ανοίγει με μονό ή διπλό κλικ και αντίστοιχα σου δίνει επιλογή να βάλεις κάτι άλλο στην επιλογή που μένει, πχ άνοιγμα μιας εφαρμογής με μονό και Bixby με διπλό ή το ανάποδο. Απενεργοποιηση της και χρήση μόνο για κάτι άλλο δεν υπάρχει
Ναι έτσι λειτουργεί. Εμένα προσωπικά με καλύπτει, ήθελα να μπορώ να προσθέσω άλλη μια λειτουργία στο κουμπί και να έχω και την Bixby που την βρίσκω χρήσιμη.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι λειτουργεί. Εμένα προσωπικά με καλύπτει, ήθελα να μπορώ να προσθέσω άλλη μια λειτουργία στο κουμπί και να έχω και την Bixby που την βρίσκω χρήσιμη.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σίγουρα από το τίποτα κάτι είναι, τουλάχιστον έχεις μια επιλογή. Και εγώ την έβαλα στο διπλό πάτημα που δεν τη θέλω, αλλά πίστευα ότι την κλείνεις κι όλας

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την παλέψουμε με αυτό το drain του notes?δοκίμασα κάτι εκκαθάριση εφαρμογής και δεδομένων εφαρμογης οπως καο της cache .σταμάτησε προσωρινά μετά ξαναξεκινησε να τρέχει στο παρασκηνιο.
:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εαν πας και το βρεις στις ρυθμισεις/εφαρμογες/το βρεις/πληροφοριες εφαρμογης/μπαταρια δεν εχει επιλογη για περιορισμο στο παρασκηνιο ?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από το τίποτα κάτι είναι, τουλάχιστον έχεις μια επιλογή. Και εγώ την έβαλα στο διπλό πάτημα που δεν τη θέλω, αλλά πίστευα ότι την κλείνεις κι όλας

 

Μπορείς να αλλάξεις χρήση του κουμπιού ώστε να μη παιδεύεσαι.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jamworks.bxactions

 

Προσωπικά την έχω απενεργοποιησει (όπως και άλλη σαβούρα που τρώει μπαταρία και ram) με το Samsung package disabler.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες φαίνονται σωστά από τη δική σου πλευρά, που όμως επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν είναι.

Και να σου εξηγήσω τι εννοώ.

Με τη λογική σου λοιπόν αν σου χαρίσουν ένα laptop με windows 7, δε χρειάζεται να αναβαθμίσεις σε 10 μιας και τη δουλειά σου τη κάνεις.

Επίσης και με μια Android συσκευή με nougat (Android 7) μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Αν όχι όλες, το 95% των εφαρμογών δουλεύουν.

Όμως δε χάνεις μόνο κάποια χαρακτηριστικά που μπορείς να πεις ότι δε σε ενδιαφέρουν.

Πρέπει να σκεφτείς, καταρχήν, τις ενημερώσεις ασφαλείας του Android που πλέον δε λαμβάνεις και κλείνουν διάφορες "τρύπες" πολλές φορές σοβαρές. Ιδίως αν το χρησιμοποιείς σαν επαγγελματικό εργαλείο.

Επίσης, όλες οι εφαρμογές προσαρμόζονται στο καινούριο λειτουργικό κι έτσι σιγά σιγά δε θα είναι τόσο βελτιστοποιημένες για παλαιότερα λειτουργικά.

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα:

 

  1. Σχετικά με την ασφάλεια ισχύει αυτό που ήδη είπα: Όταν η pie έχει να μου προσφέρει κάτι ουσιαστικό, τότε θα κάνω την θυσία να αφιερώσω χρόνο για την αλλαγή και να παραβλέψω το call recording. Στα ουσιαστικά συμπεριλαμβάνεται και η ασφάλεια. Δεν θεωρώ λοιπόν πως θα έχω πρόβλημα με την ασφάλεια βραχυπρόθεσμα. Μέχρι να φτάσω σε σημείο να έχω τέτοια ζητήματα, θα έχει φτάσει η ώρα να αλλάξω και συσκευή.
  2. Ως προς το επιχείρημα για την προσαρμογή των εφαρμογών στην pie, προς το παρόν απ ότι διαβάζω ισχύει το αντίθετο. Άρα αν σε ενδιαφέρει αυτό το ζήτημα, γιατί βιάστηκες να τρέξεις στην pie πριν όλες οι εφαρμογές προσαρμοστούν και δεν το κάνεις όταν θα έχουν ήδη προσαρμοστεί; Όταν λοιπόν αρχίσω να αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα, τότε αν κρίνω πως αξίζει ο χρόνος και η θυσία του call recording, θα κάνω την μετάβαση. (Το πιθανότερο είναι μέχρι τότε να έχω αλλάξει συσκευή)
  3. Ως προς τον παραλληλισμό με τα windows 7, ακολούθησα την ίδια λογική. Έκανα την μετάβαση όταν άλλαξα υπολογιστή και δεν έχασα μια βδομάδα απ την ζωή μου για να κάνω εγκαταστάσεις άπειρων προγραμμάτων που χρειάζομαι και να μεταφέρω δεδομένα.

 

 

Μη τα βλέπεις τόσο βουνό... Όση ώρα έγραψες το post σου θα είχες επαναφέρει αρχική οθόνη, εφαρμογές, ρυθμίσεις συσκευής και θα σου έμενε να συνδεθείς σε κάθε εφαρμογή.

Είναι πολύ απλό και αν μπείς στο Samsung cloud θα δεις όλες αυτές τις επιλογές για back up.

 

Δική σου όμως είναι η συσκευή και εσύ αποφασίζεις.

 

 

 

Συνοψίζοντας, γνώμη μου είναι πως όλη αυτή η ιστορία στην παρούσα φάση δεν έχει καμία ουσία και ο μόνος λόγος που γίνεται είναι να έχει κανείς την τελευταία έκδοση. Κάτι αντίστοιχο με την τάση να αλλάζουν πολλοί την συσκευή τους μόλις βγει καινούρια ακόμη κι αν το μοναδικό νέο χαρακτηριστικό είναι πιο στρογγυλεμένες γωνίες.

 

 

Σχετικά λοιπόν με αυτή την τάση, η γνώμη μου είναι πως μειώνει την απόλαυση της εμπειρίας χρήσης της συσκευής καθώς σε αποτρέπει από βαθύ customization το οποίο και θέλει χρόνο για να επαναφερθεί. Οι χρήστες αυτού του τύπου χρησιμοποιούν τον stock launcher, τον stock dialer κτλ., που επαναφέρονται σίγουρα και εύκολα.

 

 

Ένα παράδειγμα πχ που θα μπορούσα να πω για τον dialer μου είναι το εξής: Ως γνωστόν το android κρατά μόνο τις τελευταίες 500 κλήσεις. Για μένα αυτό δεν αρκεί. Έχω λοιπόν άλλον dialer που έχει κρατημένο όλο μου το ιστορικό κλήσεων από πάντα και ναι μου έχει φανεί χρήσιμο δεκάδες φορές. Όποτε αλλάζω συσκευή κάνω restore manually τα data αυτής της εφαρμογής. Ποιός μπορεί να μου εγγυηθεί ότι με αναβάθμιση σε pie δεν θα χρειαστεί για να το ξανακάνω manually. Κι αν μου πεις ε και σιγα 10 λεπτά δουλειά είναι, αν μαζέψεις όλα τα 10λεπτα απ τα πιθανά ζητηματα, θα καταλήξεις στην μια βδομάδα που έλεγα.

 

 

Αν θες λοιπόν υψηλή εμπειρία χρήσης από ένα εργαλείο, δεν το αλλάζεις σαν τα πουκάμισα αλλά ξεζουμίζεις τον κόπο που έκανες για να στήσεις αυτό το εργαλείο. Τα κινητά για μένα είναι εργαλεία και όχι ρούχα για να είμαι στην μόδα.

 

Όταν το νέο εργαλείο έχει ουσιαστική διαφορά απ το παλιό, τότε ναι, είναι η ώρα να το αλλάξεις.

 

 

 

Όπως μου είχε πει και μια σοφή γκόμενα, μια μέρα που με είδε να είμαι περιτρυγιρισμένος από 3-4 pc και να τα κάνω φορμάτ ολημερίς:

"Οι μηχανές δεν είναι για να τις υπηρετούμε αλλά για να μας υπηρετούν"

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...