Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα gestures εγώ τα έχω καιρό τώρα με το nice lock και το plug in one hand operation+ ειναι πολυ βολικό και υπάρχει αρκετή παραμετροποίηση ώστε να το φέρεις στα δάκτυλα σου και να αποφύγεις τα πιο πάνω που λέτε.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα gestures περίμενα και τώρα προσπαθώ 3 μέρες να τα συνηθίσω...

 

Όταν είναι το πληκτρολόγιο ανοιχτό και χρησιμοποιείς συνεχή γραφή και κάνεις back από τη πλαϊνή οθόνη, γράφεις αρλουμπες στο πληκτρολόγιο :p

Εννοώ δε καταλαβαίνει το back αλλά δίνει προτεραιότητα στο πληκτρολόγιο. Πρέπει να το κατεβάσεις πρώτα.

 

Επίσης το αντίθετο ισχύει σε όποιον χρησιμοποιεί το messenger και εμφανίζεται η "φούσκα" της συνομιλίας. Πας να πιάσεις τη φούσκα να την εξαφανίσεις από την οθόνη και η οθόνη αντίθετα "ακούει" τα gestures αν το κάνεις γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχουν λύσεις και για τα 2. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των gesture με ανοιχτό πληκτρολόγιο, το spen, όπως επίσης και κουμπί για κατέβασμα του πληκτρολογίου για να συνδυαστεί με την ακύρωση των gesture.

Για το active zone υπάρχει επίσης επιλογή για να ρυθμίσεις την ευαισθησία.

 

Τα gestures εγώ τα έχω καιρό τώρα με το nice lock και το plug in one hand operation+ ειναι πολυ βολικό και υπάρχει αρκετή παραμετροποίηση ώστε να το φέρεις στα δάκτυλα σου και να αποφύγεις τα πιο πάνω που λέτε.

 

Δεν έχει καμία σχέση το one hand operation + με τα native gesture του android 10.

Επίσης εδώ και σχεδόν ένα χρόνο υπάρχει διαθέσιμη η εφαρμογή αυτούσια στο playstore, δεν χρειάζεται goodlock/nicelock.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις και για τα 2. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση των gesture με ανοιχτό πληκτρολόγιο, το spen, όπως επίσης και κουμπί για κατέβασμα του πληκτρολογίου για να συνδυαστεί με την ακύρωση των gesture.

 

Για το active zone υπάρχει επίσης επιλογή για να ρυθμίσεις την ευαισθησία.

 

Για το 1ο ίσως υπάρχει με το πληκτρολόγιο της Samsung. Εγώ χρησιμοποιώ gboarb. Εκτός κι αν δε βλέπω τη ρύθμιση κάπου.

 

Για το 2ο χαμήλωσα λίγο την ευαισθησία..

 

Θα τα συνηθίσουμε, που θα πάει..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο ίσως υπάρχει με το πληκτρολόγιο της Samsung. Εγώ χρησιμοποιώ gboarb. Εκτός κι αν δε βλέπω τη ρύθμιση κάπου.

 

Για το 2ο χαμήλωσα λίγο την ευαισθησία..

 

Θα τα συνηθίσουμε, που θα πάει..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε, αναγκαστικά. Είχαν δεν είχαν βέβαια την κάνανε την μ**κια πάλι με τα νέα gesture.

Καταρχάς ένα πράγμα που δούλευε και βόλευε, ήταν να παραμένουν τα σημεία των gesture σε portrait. Τώρα αν γυρίσεις στο πλάι την συσκευή και σκρολαρεις πχ στον chrome, αν πάει λίγο πιο κάτω το δάχτυλο σε πετάει στην αρχική το "home gesture".

Επίσης η θέση των handles για τον Google assistant είναι τέρμα ενοχλητική σε αυτό το σημείο στις γωνίες. Βαρέθηκα να καλώ τον assistant ενώ προσπαθώ απλά να στείλω ένα ηχητικό μήνυμα στο WhatsApp.

Εκεί δηλαδή που λες πάει να γίνει κάτι σωστά και έχεις επιλογές, θα βρουν ένα τρόπο να τα σκατώσουν πάλι. Ίσα ίσα για να γίνει λίγο ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στην 9. Αυτά τα Gestures που λέτε, δεν εχω ιδέα τι είναι. Δεν απενεργοποιούνται κάπως?

Εγώ με χειρονομίες έχω τα κουμπιά αόρατα στο κάτω μέρος, και απλά να κατεβαίνει η τασκμπαρ απ'την αρχικη. Τα έχουν μπλέξει όλα αυτά με άλλα καινούργια?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στην 9. Αυτά τα Gestures που λέτε, δεν εχω ιδέα τι είναι. Δεν απενεργοποιούνται κάπως?

Εγώ με χειρονομίες έχω τα κουμπιά αόρατα στο κάτω μέρος, και απλά να κατεβαίνει η τασκμπαρ απ'την αρχικη. Τα έχουν μπλέξει όλα αυτά με άλλα καινούργια?

Μπορείτε να παραμείνεις με αυτά. Απλά έχουν προσθέσει και άλλα gestures αν επιθυμείς. Στυλ iPhone αν ξέρεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@elthis Thanks

 

καποιο βιντεακι να τα δουμε....:O

 

Βρήκα αυτό. Κατατοπιστικότατο

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Συγγενής μου φλάσαρε το τελευταίο ελληνικό firmware και του ξεκλειδώθηκε ο bootloader. Καταρχήν, γίνεται αυτό αν περάσεις επίσημο λογισμικό της samsung; Πώς μπορεί να κάνει re-lock, αν γίνεται; Απλά από ό,τι μου είπε, ξετίκαρε το ΟΕΜ και έγινε εργοστασιακή επαναφορά, αυτό ξανακλειδώνει τον bootloader; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Samsung Galaxy Note 9 N9600
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 36 χώρες εως τώρα έχουν πάρει την 10.

Άντε να δούμε πότε θα είναι διαθέσιμη και η ευρωπαϊκή έκδοση που έχει η Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βγήκε για:

Greece (Vodafone)

2020-01-13

10

N960FXXU4DSLB

N960FOVF4DSLA

 

εγώ έχω παρει από Voda to Note 9 512/8, αλλά λέει N960FXXS4CSK2 (οπότε μάλλον Greece απλό) και άρα δεν μου βγάζει κάτι διαθέσιμο.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 36 χώρες εως τώρα έχουν πάρει την 10.

Άντε να δούμε πότε θα είναι διαθέσιμη και η ευρωπαϊκή έκδοση που έχει η Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ που έχω Πορτογαλικό ακόμη τίποτε. Υπομονή, όχι ότι έχω και κανένα ζόρι, μια που το τηλέφωνο είναι άψογο!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι Αυστριακό (ATO) αλλά δεν βιάζομαι καθώς είναι και χαρά το κινητό αυτή την στιγμή.

Ας έρθει οπότε θέλει η αναβάθμιση αρκεί να είναι σωστή.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ το ξαναπήρα σήμερα μεταχειρισμένο απο διπλανό forum. Ειναι ελληνικό κομμάτι και η αναβάθμιση δεν εμφανίστηκε (ούτε με ΟΤΑ, ούτε με το smart Switch). Οπότε κατέβασα την γαλλική 10αρα και την πέρασα με odin. Δεν γινόταν να το στήσω σήμερα και μετά από 1 εβδομάδα φτου κι απ' την αρχή:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Χρονιά πολλά σε όλους.

ορίστε ήρθε και για τα ελληνικά η 10 μέσο από smart Switch

Ποιος έχει όρεξή να κατεβάσει 5133 mb :) :)

 

εγώ δεν προλαβαίνω για κάτι τέτοια .

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πώς και δεν εμφανίζεται για UPDATE OTA ακόμα; Ποιος ο λόγος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πώς και δεν εμφανίζεται για UPDATE OTA ακόμα; Ποιος ο λόγος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι είναι η διαδικασία. Πάντα έτσι είναι. Λίγο υπομονή ακόμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note9/firmware/#SM-N960F

 

Greece

2020-01-15

10

PDA: N960FXXU4DSLB

CSC: N960FOXM4DSLA

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Συγγενής μου φλάσαρε το τελευταίο ελληνικό firmware και του ξεκλειδώθηκε ο bootloader. Καταρχήν, γίνεται αυτό αν περάσεις επίσημο λογισμικό της samsung; Πώς μπορεί να κάνει re-lock, αν γίνεται; Απλά από ό,τι μου είπε, ξετίκαρε το ΟΕΜ και έγινε εργοστασιακή επαναφορά, αυτό ξανακλειδώνει τον bootloader; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

O bootloader ξεκλειδώνει όταν κανεις flash το twrp. To oem unlock είναι στην ουσία για εμάς που θέλουμε να κάνουμε root. Βάζουμε on το oem unlock και μας δίνη δικαίωμα να κάνουμε flash το twrp. Από εκεί και πέρα αν πας και πατήσεις να βαλεις on το oem unlock δεν πρόκειται να σου κάνει κάποιο κακό γιατί πρέπει να κανεις flash το twrp μετά άμα θες να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Οταν κανεις flash μια rom με odin δεν ξεκλειδώνει ο bootloader ακομα και αν εχει on το oem unlock. Μπορείς να κανεις όσες roms θες flash με odin δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά δεν πρέπει ποτε να κανεις flash rom από αλλη χωρα εκτος ευρώπης γιατί τότε δεν θα εχεις πια εγγύηση. Για παράδειγμα άμα εχεις ευρωπαϊκό note δεν μπορείς να βάλεις αμερικανικη rom ούτε κινεζικη κτλ. Επίσης να αναφερω πως το odin και οι roms που παρουσιάζονται σαν "official stock samsung roms" δεν είναι official ούτε είναι από την samsung. Η samsung δεν δίνη official roms για flash ούτε το odin είναι τις samsung. Απλά το επιτρέπει εδώ και πολλά χρονια να το κανουμαι.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 36 χώρες εως τώρα έχουν πάρει την 10.

Άντε να δούμε πότε θα είναι διαθέσιμη και η ευρωπαϊκή έκδοση που έχει η Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τo τρέχω έχω και δυο βδομάδες το android 10 και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το android 10 μέχρι και το νέο ui το one ui V2 ίδιο μέτο one ui V1 είναι απλά άλλαξαν κάτι πραγματάκια στα stats τις μπαταρίας και τίποτα άλλο. Σαν να εχεις android 9 είναι πραγματικά αδιάφορη έκδοση. Το μονο που θα δεις είναι καλύτερη ταχύτητα γιατί θα κανεις hard reset μετά το install της 10. Kαι το hard reset θα σου δόση λίγο speed up μέχρι να ξαναμπουκοσι το κινητό από τα αχριστα service της samsung. Στην ουσία placebo θα είναι αυτό το speed up γιατί μετά από μερικες μέρες θα εξαφανιστεί. Kαι φαντάσου είμαι και root και και δεν ιδα διαφορα. Χάσιμο χρόνου να στύσης ξανά το κινητό ειναι το android 10.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ την αναβάθμιση αλλά έχω ένα θέμα με το android auto. Ενώ είναι εγκατεστημένη απο το playstore δε μου εμφανίζεται στο menu. Ξέρει κάποιος αν ενσωματώθηκε στα 10αρια και ανοίγει μόνο όταν συνδέσεις το τηλέφωνο στο αυτοκίνητο; Γιατί συνδέοντας το τηλέφωνο στο PC μου το βγάζει σαν επιλογή.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τo τρέχω έχω και δυο βδομάδες το android 10 και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το android 10 μέχρι και το νέο ui το one ui V2 ίδιο μέτο one ui V1 είναι απλά άλλαξαν κάτι πραγματάκια στα stats τις μπαταρίας και τίποτα άλλο. Σαν να εχεις android 9 είναι πραγματικά αδιάφορη έκδοση. Το μονο που θα δεις είναι καλύτερη ταχύτητα γιατί θα κανεις hard reset μετά το install της 10. Kαι το hard reset θα σου δόση λίγο speed up μέχρι να ξαναμπουκοσι το κινητό από τα αχριστα service της samsung. Στην ουσία placebo θα είναι αυτό το speed up γιατί μετά από μερικες μέρες θα εξαφανιστεί. Kαι φαντάσου είμαι και root και και δεν ιδα διαφορα. Χάσιμο χρόνου να στύσης ξανά το κινητό ειναι το android 10.

 

Να κάνει κανείς επαναφορά ή να μην κάνει; Ιδού το αιώνιο ερώτημα!!! Το σιχαίνομαι!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Να κάνει κανείς επαναφορά ή να μην κάνει; Ιδού το αιώνιο ερώτημα!!! Το σιχαίνομαι!!

Νομίζω ότι την απάντηση την γνωρίζεις:) πρέπει να κάνεις!

Αλλά αν δεν προλαβαίνεις ή βαριέσαι, τότε πέρνα την από πάνω και αν δεν δεις κάποιο κώλυμμα/πρόβλημα αστην έτσι!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...