Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τις πατησα με το νυχι από τον αντιχειρα δυνατα, και ξεκολλησαν και οι τρις. ΦΟΒΟΜΟΥΝ μηπως ξηλωθεί το τζαμακι. η οδοντογλυφιδα βγαζει χρωμα, κλπ.. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασες το 10αρι;

Προσπαθω να την βαλω κι ολο fail τρωω.Την Αγγλικη ρομ πρεπει να φλασαρω;

 

Πέρασα όλες τις beta σε συσκευή φίλου, μιας και δεν πρόκειται να έβαζα beta στο δικό μου λόγο δουλειάς.

Δεν θυμάμαι πια ακριβώς ρομ πέρασα πρώτα, αλλά το ανέφερε ο οδηγός στο xda.

Δεν αξίζει τώρα πιστεύω, μιας και σε λίγες μέρες λογικά θα έχουμε την επίσημη, αλλά σίγουρα είναι ήδη άψογη λειτουργικά και δεν χωλαίνει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα Note 9 αγορασμένο από κωτσοβολο από δεύτερο χέρι. Έχει κολλήσει στις αναβαθμίσεις με την τελευταία τον Ιανουάριο του 2019 και δεν κάνει με τίποτα.

Λίγο που το έψαξα το build του νομίζω ότι είναι United Kingdom.. Ειναι λογικο αυτό αφού είναι ελληνικό? Έχει και απέξω το κουτί που γράφει στα παρελκόμενα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα Note 9 αγορασμένο από κωτσοβολο από δεύτερο χέρι. Έχει κολλήσει στις αναβαθμίσεις με την τελευταία τον Ιανουάριο του 2019 και δεν κάνει με τίποτα.

Λίγο που το έψαξα το build του νομίζω ότι είναι United Kingdom.. Ειναι λογικο αυτό αφού είναι ελληνικό? Έχει και απέξω το κουτί που γράφει στα παρελκόμενα ελληνικά.

Μήπως ο προηγούμενος κάτοχος είχε περάσει ROM άλλης χώρας από πάνω? Γιατί δεν περνάς μέσω ODIN την τελευταία ελληνική?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα Note 9 αγορασμένο από κωτσοβολο από δεύτερο χέρι. Έχει κολλήσει στις αναβαθμίσεις με την τελευταία τον Ιανουάριο του 2019 και δεν κάνει με τίποτα.

Λίγο που το έψαξα το build του νομίζω ότι είναι United Kingdom.. Ειναι λογικο αυτό αφού είναι ελληνικό? Έχει και απέξω το κουτί που γράφει στα παρελκόμενα ελληνικά.

 

Μήπως ο προηγούμενος το έχει κάνει κανένα root το κινητό και σταμάτησαν οι αναβαθμίσεις; το έχεις ελέγξει αν έχει γραμμένο Knox πριν το αγοράσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Παιδιά τι παίζει με το battery draining στο ΝΟΤΕ 9; Είναι θέμα κάποιας εφαρμογής ή hardware μιας και η Sammy δε νομίζω να φημίζεται για τις μπαταρίες της;

 

Πρώτα απ όλα ποια είναι η γνώμη σας για τη περίφημη δήλωση ότι “Η εκτιμώμενη διάρκεια μπαταρίας βασίζεται στη χρήση των τελευταίων 7 ημερών.”

 

Δηλαδή για να καταλαβω, η μπαταρία δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια που καθορίζεται από τη χρήση άλλα εξαρτάται από το πώς τη χρησιμοποίησα εγώ τις τελευταίες 7 μέρες; Δηλαδή αν ήμουν ταξίδι και είχα το κινητό συνέχεια gps, 4G, φωτογραφίες με flash και τηλέφωνα και μου άντεχε 15 ώρες θα πρέπει όταν επιστρέψω θα μου βγάζει ότι με 100% φόρτιση θα συνεχισει να κρατάει 15 ωρες ακόμα και άμα το χρησιμοποιώ πιο συντηρητικά;

 

Τη τελευταία βδομάδα λοιπόν εκεί που με 100% φόρτιση κρατούσε 28 ώρες, υπό τις ίδιες συνθήκες καθημερινότητας άρχισε να κάνει εκτίμηση για 17 ώρες και ακόμα και αν λόγω χρήσης τελικά κρατούσε γύρω στις 20 ώρες γυρνούσα σπίτι με 20% υπόλοιπο όταν πριν γυρνούσα με 40+%

 

Επίσης σήμερα σε αρκετά ομολογουμένως κρύο περιβάλλον 2οC εκεί που ήμουν με 24%, μετά από 10:30 ώρες, μου έκλεισε ξαφνικά και δεν άνοιγε γιατί είχε φτάσει στο 0%. Εποχές ΝΟΤΕ 4 δηλαδή. Και να αναφέρω ότι το Xiaomi Redmi NOTE 7 με “παλαιότητά» 7 μηνών , υπό ίδιες συνθήκες την ίδια στιγμή είχε 63% μπαταρία.

 

Στη συνέχεια με φόρτιση 50% μου έβγαλε υπόλοιπο μπαταρίας 7 ώρες και κάτι.

 

Και πες ότι την αντικαθιστώ δωρεάν λόγω εγγύησης τι θα γίνει δηλαδή σε ένα χρόνο ; θα ξαναψαχνω μπαταρία ;

 

Τι γίνεται ρε Sammy? Τι γίνεται ρεεεε μας πήραν αμπάριζα κινητά των 200 ευρώ;

 

Την άποψη σας παρακαλώ

TNX

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Παιδιά τι παίζει με το battery draining στο ΝΟΤΕ 9; Είναι θέμα κάποιας εφαρμογής η

ή hardware μιας και η Sammy δε νομίζω να φημίζεται για τις μπαταρίες της;

 

Πρώτα απ όλα ποια είναι η γνώμη σας για τη περίφημη δήλωση ότι

“Η εκτιμώμενη διάρκεια μπαταρίας βασίζεται στη χρήση των τελευταίων 7 ημερών.”

Δηλαδή η μπαταρία δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια που καθορίζεται από τη χρήση άλλα εξαρτάται από το πώς τη χρησιμοποίησα εγώ τις τελευταίες 7 μέρες; Δηλαδή αν ήμουν ταξίδι και είχα το κινητό συνέχεια gps, 4G, φωτογραφίες με flash και τηλέφωνα και μου άντεχε 15 ώρες θα πρέπει όταν επιστρέψω θα μου βγάζει ότι με 100% φόρτιση θα συνεχισει να κρατάει 15 ωρες ακόμα και άμα το χρησιμοποιώ πιο συντηρητικά;

Τη τελευταία βδομάδα λοιπόν εκεί που με 100% φόρτιση κρατούσε 28 ώρες, υπό τις ίδιες συνθήκες καθημερινότητας άρχισε να κάνει εκτίμηση για 17 ώρες και ακόμα και αν λόγω χρήσης τελικά κρατούσε γύρω στις 20 ώρες γυρνούσα σπίτι με 20% υπόλοιπο όταν πριν γυρνούσα με 40+%

 

Επίσης σήμερα σε αρκετά ομολογουμένως κρύο περιβάλλον 2οC εκεί που ήμουν με 24%, μετά από 10:30 ώρες, μου έκλεισε ξαφνικά και δεν άνοιγε γιατί είχε φτάσει στο 0%. Εποχές ΝΟΤΕ 4 δηλαδή. Και να αναφέρω ότι το Xiaomi Redmi NOTE 7 με “παλαιότητά» 7 μηνών , υπό ίδιες συνθήκες την ίδια στιγμή είχε 63% μπαταρία.

 

Στη συνέχεια με φόρτιση 50% μου έβγαλε υπόλοιπο μπαταρίας 7 ώρες και κάτι.

 

Και πες ότι την αντικαθιστώ δωρεάν λόγω εγγύησης τι θα γίνει δηλαδή σε ένα χρόνο θα ξανακάνω μπαταρία ;

 

Τι γίνεται ρε Sammy? Τι γίνεται ρεεεε μας πήραν αμπάριζα κινητά των 200 ευρώ;

 

Την άποψη σας παρακαλώ

TNX

 

Ξεκινάω από το τέλος, τα κινητά των 200€ έχουν πολύ λιγότερο ενεργοβόρους επεξεργαστές και οθόνες.

Στο θέμα μας, τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις μπαταρίες. Αν χρησιμοποιείς γρήγορη φόρτιση να ξέρεις πως "σκίζει" την ζωή της μπαταρίας. Καλά τα νέα καλούδια (γρήγορη φόρτιση) αλλά υπάρχει τίμημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από το τέλος, τα κινητά των 200€ έχουν πολύ λιγότερο ενεργοβόρους επεξεργαστές και οθόνες.

Στο θέμα μας, τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις μπαταρίες. Αν χρησιμοποιείς γρήγορη φόρτιση να ξέρεις πως "σκίζει" την ζωή της μπαταρίας. Καλά τα νέα καλούδια (γρήγορη φόρτιση) αλλά υπάρχει τίμημα.

 

Φιλε Montoya χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης εννοειται, απλα γιατι πραγματικα τα εχω παρει στο κρανιο:

* Το δικο σου ΝΟΤΕ 9 εχει ιδια συμπεριφορα;;

*Οσα αναφερω θεωρουνται φυσιολογικα;

*Αυτό ειναι το επιπεδο ποιοτητας των μπαταριων της Sammy;

*Μηπως η Sammy πρεπει να μας προειδοποιει οτι η γρηγορη φορτιση σκιζει τη μπαταρια απο το να το προβαλει σαν πλεονεκτημα;

*Αν ναι αποδεχεσε τη καταστσση;

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Montoya χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης εννοειται, απλα γιατι πραγματικα τα εχω παρει στο κρανιο:

* Το δικο σου ΝΟΤΕ 9 εχει ιδια συμπεριφορα;;

*Οσα αναφερω θεωρουνται φυσιολογικα;

*Αυτό ειναι το επιπεδο ποιοτητας των μπαταριων της Sammy;

*Μηπως η Sammy πρεπει να μας προειδοποιει οτι η γρηγορη φορτιση σκιζει τη μπαταρια απο το να το προβαλει σαν πλεονεκτημα;

*Αν ναι αποδεχεσε τη καταστσση;

 

Εννοείται καμία αντιπαράθεση.

Βασικά το δικό μου το έδωσα. Συνήθως αλλάζω συσκευή πάνω στον χρόνο.

Αυτά που έγραψα νομίζω πως ισχύουν για όλες τις μπαταρίες και για όλες τις συσκευές. Όχι μόνο της Samsung. Η ταχεία φόρτιση ανεβάζει θερμοκρασία κάτι το οποίο είναι επιβλαβές για όλες τις μπαταρίες.

Προσωπικά φορτίζω πάντα με αργό τρόπο και με καλώδιο που καθυστερεί πολύ την φόρτιση. Το βάζω το βράδυ και το βγάζω το πρωί. Η μπαταρία δεν είχε παρουσιάσει καμία εμφανή μείωση. Η σχετική εφαρμογή έδειχνε 98% όταν το έδωσα. Αν και δεν τις θεωρώ έγκυρες, απλά το αναφέρω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά κάτι σου προκαλεί drain. Βρες το με better battery stats και gsam battery monitor, εφόσον δώσεις με adb δικαιώματα και στα δύο.

Επίσης σε όλες τις android συσκευές, οι εκτιμήσεις για την μπαταρία είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου ούτως ή άλλως.

 

Κατά τα υπόλοιπα, η γρήγορη κανονική ή ασύρματη φόρτιση, δεν έριξε ούτε στο ελάχιστο την αυτονομία μου σε καμία ναυαρχίδα Samsung τα τελευταία 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια θα πω απλα οτι οσο περναει ο καιρος δεν εχει την ιδια αντοχη. βαλε και τις υπηρεσιες της γκουγκλ που καμια φορα εχουν θεματα, βαλε και το σημα βαλε και την χρηση που κανουμε και να η διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την Παρασκευή μπαταρία στην σμαρτεκ και σε συνδυασμό τις ρυθμίσεις του s wind στο νημα του galaxy S9,εχω πια αλλο τηλεφωνο.

Βγάζει μέρα άνετα τώρα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο προηγούμενος το έχει κάνει κανένα root το κινητό και σταμάτησαν οι αναβαθμίσεις; το έχεις ελέγξει αν έχει γραμμένο Knox πριν το αγοράσεις;;

 

Το σκευτηκα και εγώ αλλά κατέβασα το Samsung info και γράφει 0X0

Link to comment
Share on other sites

Το σκευτηκα και εγώ αλλά κατέβασα το Samsung info και γράφει 0X0
Ειχα ρουταρει το S8+ πριν παρω το note 9 ,και στο samsung info εγραφε 0x0.

Μονο απο download mode μπορεις να εισαι σιγουρος αν εχει γραψει ο knox.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την Παρασκευή μπαταρία στην σμαρτεκ και σε συνδυασμό τις ρυθμίσεις του s wind στο νημα του galaxy S9,εχω πια αλλο τηλεφωνο.

Βγάζει μέρα άνετα τώρα.

 

Οι ρυθμίσεις του s_wind είναι πολύ χρήσιμες αλλά και πολύ "σφιχτες". Πχ έχει οθόνη 15" (δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα, φωτεινότητα πολύ χαμηλή που χάνεις όλη την απόλαυση αυτής της οθοναρας κλπ. Όμως γενικά είναι πολύ χρήσιμες και τις περισσότερες τις χρησιμοποιώ κι εγώ.

Για μένα πολύ δουλειά κάνει το package disabler Pro που κλείνεις όλες τις βλακειες που δεν χρειάζεσαι αλλά τρέχουν και τρώνε μπαταρία και ram με πρώτη και καλύτερη την bixby.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Παιδιά τι παίζει με το battery draining στο ΝΟΤΕ 9; Είναι θέμα κάποιας εφαρμογής ή hardware μιας και η Sammy δε νομίζω να φημίζεται για τις μπαταρίες της;

 

Πρώτα απ όλα ποια είναι η γνώμη σας για τη περίφημη δήλωση ότι “Η εκτιμώμενη διάρκεια μπαταρίας βασίζεται στη χρήση των τελευταίων 7 ημερών.”

 

Δηλαδή για να καταλαβω, η μπαταρία δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια που καθορίζεται από τη χρήση άλλα εξαρτάται από το πώς τη χρησιμοποίησα εγώ τις τελευταίες 7 μέρες; Δηλαδή αν ήμουν ταξίδι και είχα το κινητό συνέχεια gps, 4G, φωτογραφίες με flash και τηλέφωνα και μου άντεχε 15 ώρες θα πρέπει όταν επιστρέψω θα μου βγάζει ότι με 100% φόρτιση θα συνεχισει να κρατάει 15 ωρες ακόμα και άμα το χρησιμοποιώ πιο συντηρητικά;

 

Τη τελευταία βδομάδα λοιπόν εκεί που με 100% φόρτιση κρατούσε 28 ώρες, υπό τις ίδιες συνθήκες καθημερινότητας άρχισε να κάνει εκτίμηση για 17 ώρες και ακόμα και αν λόγω χρήσης τελικά κρατούσε γύρω στις 20 ώρες γυρνούσα σπίτι με 20% υπόλοιπο όταν πριν γυρνούσα με 40+%

 

Επίσης σήμερα σε αρκετά ομολογουμένως κρύο περιβάλλον 2οC εκεί που ήμουν με 24%, μετά από 10:30 ώρες, μου έκλεισε ξαφνικά και δεν άνοιγε γιατί είχε φτάσει στο 0%. Εποχές ΝΟΤΕ 4 δηλαδή. Και να αναφέρω ότι το Xiaomi Redmi NOTE 7 με “παλαιότητά» 7 μηνών , υπό ίδιες συνθήκες την ίδια στιγμή είχε 63% μπαταρία.

 

Στη συνέχεια με φόρτιση 50% μου έβγαλε υπόλοιπο μπαταρίας 7 ώρες και κάτι.

 

Και πες ότι την αντικαθιστώ δωρεάν λόγω εγγύησης τι θα γίνει δηλαδή σε ένα χρόνο ; θα ξαναψαχνω μπαταρία ;

 

Τι γίνεται ρε Sammy? Τι γίνεται ρεεεε μας πήραν αμπάριζα κινητά των 200 ευρώ;

 

Την άποψη σας παρακαλώ

TNX

 

Προφανως εχεις καποιο θεμα με την μπαταρια. Το νοτε9 το εχω απο αρχες καλοκαριου βεβαια αλλα η μπαταρια για μενα ειναι παρα πολυ καλη. Πριν απο αυτο ειχα 1μιση χρονο το νοτε8 , ουτε με εκεινο ειχα προβλημα , παντα το φορτιζα με την γρηγορη φορτιση , αλλα μετα απο 1μιση χρονο λογικο ηταν να βλεπω πεσμενη μπαταρια πχ ξεκινησε να μου βγαζει 18-20 ωρες αναμονη. Και ολα αυτα παντα με φουλ χρηση και ολα ανοιχτα στη βελτιστοποιημενη λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Για την αυτονομία γενικότερα πάντως είναι απλά τα πράγματα. Όσο πιο πολλά κόψεις και όσο πιο δύσκολη κάνεις την ζωή σου, τόσο περισσότερη αυτονομία θα έχεις.

Samsung πληρώνεις για τις λειτουργίες. Ούτε τις καλύτερες κάμερες έχουν, ούτε εμφανής διαφορές στις οθόνες εφόσον όλοι σχεδόν samsung οθόνες φοράνε, ούτε στις ενημερώσεις είναι καλή. Αν κάποιος θέλει μια οθόνη για 5 εφαρμογές on demand και 2 IM, χωρίς υπερβολή, μπορεί να την βγάλει με 2-3 κατοστάρικα.

Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος εγώ, αλλά το θεωρώ πραγματικά πεταμένα λεφτά να αγοράζεις μια feature packed συσκευή εφόσον δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τίποτα, ενώ έχεις φθηνότερες επιλογές που κάνουν αυτό ακριβώς που θέλεις, αλλά τους λείπουν οι λειτουργίες που κόβεις.

Δεν το αναφέρω για να πικάρω κανέναν, απλά αυτή είναι η άποψη μου γενικότερα σε οποιαδήποτε μορφή smart συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολλά κόψεις και όσο πιο δύσκολη κάνεις την ζωή σου, τόσο περισσότερη αυτονομία θα έχεις.

 

Νίκο δεν πρέπει να πιάνεις τα άκρα. Η φιλοσοφία είναι πολύ πιο απλή από αυτό που αναφέρεις. Η συσκευή (και η κάθε συσκευή) έρχεται με αρκετές εφαρμογές που τρέχουν από μαμά. Τις θέλεις/χρειάζεσαι όλες? Αν ναι τότε μη κόβεις καμία. Αν όμως δεν τις θέλεις όλες (πόσο πιθανό είναι να χρειάζεσαι πχ 50 εφαρμογές που σου πασάρει η Samsung) τότε γιατί να μη τις κόψεις? Θα δυσκολέψεις τη ζωή σου? Το αντίθετο. Θα βελτιώσεις πολύ την εμπειρία χρήσης.

Παραδείγματα:

Έρχεται η συσκευή με Gmail και με το email της Samsung. Τα θέλεις και τα δύο. Εγώ τουλάχιστον όχι μιας και βάζω όλους τους λογαριασμούς μου στο mail της Samsung οποτε έκοψα το Gmail.

Κατεβάζω πάντα το SwiftKey οπότε γιατί να έχω και το πληκτρολόγιο της Samsung? Δεν είναι περιττό?

Browser χρησιμοποιώ τον Opera. Γιατί να έχω παράλληλα τον Chrome και τον αντίστοιχο της Samsung?

Bixby. Προσωπικά δεν την δουλεύω ΚΑΘΌΛΟΥ. Γιατί να την έχω μέσα στα πόδια μου?

Και άλλα πολλά αντίστοιχα. Αν τα κόψω θα δυσκολέψω την ζωή μου? Μάλλον θα την κάνω πιο εύκολη θα έλεγα.

Δεν λεω να μειώσω φωτεινότητα οθόνης (εκτός κι αν κάποιος το προτιμά) να ρίξω την ανάλυση.

Πάντως υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις που αν τις κάνεις δεν θα δυσκολέψεις την ζωή σου αλλά θα την κάνεις πολύ πιο εύκολη μιας και θα έχεις μια πολύ καλύτερη μπαταρία (ζητούμενο ΌΛΩΝ) και δεν θα έχεις τόση σαβούρα μέσα στα πόδια σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αναφέρομαι σε 5-10 εφαρμογές που δεν χρειάζονται και ούτως ή άλλως καταναλώνουν ελάχιστη ενέργεια. Οι προσωπικές ρυθμίσεις και οι απαιτήσεις σε εφαρμογές είναι υποκειμενικό θέμα.

Αναφέρομαι σε άνοιξε-κλείσε toggles για να σωθεί λίγο μπαταρία, κλείσιμο bt, nfc, συγχρονισμούς, μαύρα παντού, φωτεινότητα στα τάρταρα, καμία advanced λειτουργία από χειρονομίες, κατέβασμα αναλύσεων, απενεργοποίηση aod, τοποθεσίες κλπ κλπ.

Έτσι δεν έχεις smartphone. Έχεις ένα high end κινητό που το δουλεύεις σαν 3310 με KaiOS.

Δεν είναι κακό, ούτως ή άλλως η πλειοψηφία στον πλανήτη 5 εφαρμογές δουλεύει. Αλλά ακόμα και αν θες να δώσεις χιλιάρικο για 5 βασικά πράγματα, δεν καταλαβαίνω γιατί να διαλέξεις samsung. Με Samsung κάνεις υποχωρήσεις σε 5 πράγματα, γιατί έχεις 5-10 λειτουργίες που σου κάνουν την ζωή εύκολη.

Εάν δεν τις χρησιμοποιείς, μένεις με τα αρνητικά ενώ μια άλλη συσκευή κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις και έχει και τα υπόλοιπα προτερήματα της.

Αυτό είναι το point μου γενικότερα, όχι κάτι περίεργο.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μα στον οδηγο του s wind μπορεις να επιλεξεις εσυ τι θες να κοψεις.Εγω ας πουμε χωρις AOD δεν μπορω.

Samsung επιλεγουμε για πολλους λογους.Ποιοτητα,μεταπωληση,πενακι,οθονη κτλ.Γενικα εχει ολο το πακετο και ειναι οι πιο πληρεις συσκευες.

Καταλαβαινω πως το λες Νικο ομως κι εχεις δικιο.Ομως οτι κι αν αγορασα προσωπικα,παντα στην Samsung γυρναγα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αναφέρομαι σε 5-10 εφαρμογές που δεν χρειάζονται και ούτως ή άλλως καταναλώνουν ελάχιστη ενέργεια. Οι προσωπικές ρυθμίσεις και οι απαιτήσεις σε εφαρμογές είναι υποκειμενικό θέμα.

Αναφέρομαι σε άνοιξε-κλείσε toggles για να σωθεί λίγο μπαταρία, κλείσιμο bt, nfc, συγχρονισμούς, μαύρα παντού, φωτεινότητα στα τάρταρα, καμία advanced λειτουργία από χειρονομίες, κατέβασμα αναλύσεων, απενεργοποίηση aod, τοποθεσίες κλπ κλπ.

Έτσι δεν έχεις smartphone. Έχεις ένα high end κινητό που το δουλεύεις σαν 3310 με KaiOS.

Δεν είναι κακό, ούτως ή άλλως η πλειοψηφία στον πλανήτη 5 εφαρμογές δουλεύει. Αλλά ακόμα και αν θες να δώσεις χιλιάρικο για 5 βασικά πράγματα, δεν καταλαβαίνω γιατί να διαλέξεις samsung. Με Samsung κάνεις υποχωρήσεις σε 5 πράγματα, γιατί έχεις 5-10 λειτουργίες που σου κάνουν την ζωή εύκολη.

Εάν δεν τις χρησιμοποιείς, μένεις με τα αρνητικά ενώ μια άλλη συσκευή κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις και έχει και τα υπόλοιπα προτερήματα της.

Αυτό είναι το point μου γενικότερα, όχι κάτι περίεργο.

 

Ναι Νίκο, σε αυτά συμφωνώ. Απλά έκανα μια διευκρίνηση.

Επίσης ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση. Κάποιος πχ δεν χρησιμοποιεί nfc, γιατί να το έχει ανοιχτό?

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα στον οδηγο του s wind μπορεις να επιλεξεις εσυ τι θες να κοψεις.Εγω ας πουμε χωρις AOD δεν μπορω.

Samsung επιλεγουμε για πολλους λογους.Ποιοτητα,μεταπωληση,πενακι,οθονη κτλ.Γενικα εχει ολο το πακετο και ειναι οι πιο πληρεις συσκευες.

Καταλαβαινω πως το λες Νικο ομως κι εχεις δικιο.Ομως οτι κι αν αγορασα προσωπικα,παντα στην Samsung γυρναγα.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαφώς. Ο s_wind αναφέρει την μέγιστη οικονομία. Από εκεί και πέρα ο καθένας μας τις φέρνει στα μέτρα του. Και για μένα η aod είναι μη διαπραγματευσιμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά δεν πρέπει να αφοριζουμε τα όποια κοψίματα αλλά ούτε να πιάνουμε τα άκρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι ο καθένας ξέρει την χρήση του καλύτερα και θα κλείσει ότι δεν χρειάζεται.

Εγώ αναφέρομαι στον οδηγό ρυθμίσεων όπως είναι από τον αρχή ως το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι ο καθένας ξέρει την χρήση του καλύτερα και θα κλείσει ότι δεν χρειάζεται.

Εγώ αναφέρομαι στον οδηγό ρυθμίσεων όπως είναι από τον αρχή ως το τέλος.

 

Ο οδηγός όπως είναι εννοείται πως "στραγγαλίζει" τη συσκευή. Ο s_wind αναφέρει το μέγιστο και από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει αναλόγως.

Δεν πρέπει να αφοριζουμε το κλείσιμο αχρήστων εφαρμογών/υπηρεσιών αλλά ούτε να κάνουμε την συσκευή μας Nokia 3310.....

Προσωπικά στις νέες μου συσκευές πάντα εφαρμόζω κάποια από τον οδηγό το s_wind και οπουδήποτε θα βάλω το package disabler που βοηθάει παααααρα πολύ στο να διώξεις όλη την σαβούρα που κουβαλάει η συσκευή.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά. Παιδιά μια απορία, ξαφνικά όταν συνδέσω με το καλώδιο στον Η/Υ το τηλέφωνο, δεν υπάρχει πια η ένδειξη για μεταφορά αρχείων ή επιλογής του τι θα κάνω, αλλά μόνο οι ρυθμίσεις για φόρτιση και δεν εμφανίζεται η συσκευή στον υπολογιστή. Τι έγινε, άλλαξα κάτι από το μενού της συσκευής χωρίς να το καταλάβω; Θέλω να μεταφέρω κάτι φωτογραφίες και βίντεο και δεν μπορώ, μια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Samsung Galaxy Note 9 N9600
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...