Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα μεγάλη πρόοδος σε σχέση με το ΜΙ Α1 στην τιμή Sar...

Είναι υποψήφιο για αγορά, από καμερα τι λέει;;;

 

Οι φωτογραφίες θα είναι ένα τακ καλύτερες απο το Α1 και αν κρίνουμε απο το τι λογισμικό θα διαχειρίζεται την κάμερα θεωρώ πως θα έχουμε πάλι μέτρια ποιότητα.

Δυστυχώς και σε αυτό το κινητό το σύνολο των φωτογραφιών θα είναι θολές λόγο έλλειψης OIS όπως σωστά αναφέρθηκε και το EIS του αν κρίνω απ το Α1 είναι απλά, ανύπαρκτο.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Οι φωτογραφίες θα είναι ένα τακ καλύτερες απο το Α1 και αν κρίνουμε απο το τι λογισμικό θα διαχειρίζεται την κάμερα θεωρώ πως θα έχουμε πάλι μέτρια ποιότητα.

Δυστυχώς και σε αυτό το κινητό το σύνολο των φωτογραφιών θα είναι θολές λόγο έλλειψης OIS όπως σωστά αναφέρθηκε και το EIS του αν κρίνω απ το Α1 είναι απλά, ανύπαρκτο.

Δεν ισχύουν αυτά που λες. Έχει μεγάλη βελτίωση η φωτογραφία και το eis σε 1080p ειναι πάρα πολύ καλό

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi A2 Global Version 5.99 inch 4GB RAM 32GB ROM Snapdragon 660 με το κουπόνι 8BGA24326 στα 190,12€

https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-A2-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-660-Octa-core-4G-Smartphone-p-1325248.html?p=5Z2703914233201411WD&cur_warehouse=HK

 

επιλέγουμε priority direct mail για αποφυγή τελωνείου

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το δω από κοντά. Όλοι στις κριτικές λένε για χαμηλή φωτεινότητα και αντίθεση.
Στα πιο πολλά reviews το ψιλοθάβουν, χωρίς όμως καμία ιδιαίτερη δικαιολογία κατά τη γνώμη μου. Ο λόγος κυρίως είναι η έλλειψη NFC, headphone jack και sd card slot. ΟΚ, αλλά τι περίμενε κανείς σε αυτό εύρος τιμής? Να τα έχει όλα και να συμφέρει?

Επίσης τα πιο πολλά reviews είναι από ινδοπακιστανούς, δεν τα πολύ εμπιστεύομαι προσωπικά, αερολογίες. Στο review του gsmarena που έχει κάποια βαρύτητα, η βαθμολογία του τεστ για την οθόνη είναι λίγο καλύτερη από του mi a1. Τώρα γιατί του mi a1 ήταν ΟΚ και του mi a2 είναι χάλια δεν το καταλαβαίνω. Στο εν λόγω review στα αρνητικά του κινητού είναι η μικρή διάρκεια μπαταρίας. Σεβαστό, αλλά ο αγοραστής ξέρει τι να περιμένει με αυτή τη χωρητικότητα.

Γενικά η άποψη που έχω σχηματίσει εγώ από αυτά που έχω διαβάσει και δει είναι ότι είναι ένα τίμιο all-around κινητό για το κόστος του. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το κινητό που μπορείς να προτείνεις στο μέσο χρήστη άνετα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα σήμερα...εντυπώσεις μόλις στηθεί.

 

Περιμενοντας να μου έρθει, αναμενω τις εντυπώσεις σου κυρίως για καμερα που σίγουρα θα τεστάρεις.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα σήμερα αγορά αξιοποιώντας το σημερινό κουπόνι για την έκδοση 6/128, - 40euro.

 

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?...Βρίσκω το 6/128 στο COOLICOOL στα 255 ευρώ

https://www.coolicool.com/cell-phones/xiaomi-mi-a2-6gb-ram-128gb-rom-qualcomm-snapdragon-660-22ghz-octa-core-599-inch-25d-corning-goril-g-51108

 

και από ελληνικό μαγαζί στο skroutz 335 ευρώ αλλά αν πάρω τιμολόγιο -24% , μου βγαίνει πάλι 255 ευρώ!!!

https://www.my24shop.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=30682&Itemid=0

 

Καταλαβαίνω κάτι λάθος? Νόμιζα ότι θα ήταν φθηνότερα πολύ από Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Έχει. FM radio?

Δοκίμασα το κόλπο με τη πληκτρολόγηση του κωδικού και μετά επιλογή FM radio, αλλά δε δούλεψε...

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει τσεκάρει κάποιος κάτοχος αν υποστηρίζει 4g+ και otg?

Επίσης κάποιος κάτοχος μπορεί να αναφέρει ένα δυο πραγματάκια? Πχ διάρκεια μπαταρίας, απόδοση κάμερας, έχει bugs τύπου a1 ή όλα δουλεύουν κομπλέ?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει. FM radio?

Δοκίμασα το κόλπο με τη πληκτρολόγηση του κωδικού και μετά επιλογή FM radio, αλλά δε δούλεψε...

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

 

 

 

Απ όσο ξέρω μόνο το lite έχει ραδιόφωνο.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πάει πολύ καλά, δεύτερη μέρα το έχω και με αστρωτη μπαταρία , έχω 45% με 3 ώρες SOT.

Μια χαρά ...

 

 

 

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

051b1329c1779abce5c0622c8cf12e44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πάει πολύ καλά, δεύτερη μέρα το έχω και με αστρωτη μπαταρία , έχω 45% με 3 ώρες SOT.

Μια χαρά ...]

Με WiFi ή χρησιμοποίησες και mobile data? Γενικά λόγω AI η διάρκεια μπαταρίας θα αυξάνεται όσο το χρησιμοποιείς.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτά πάντα και. WiFi Kai 4g... Έκανα χρήση και στα 2.

Λίγo Bluetooth, φωτό και βίντεο, αρκετό πείραγμα , εγκαταστάσεις εφαρμογών, αρκετή μουσική, κλπ

Γενικά το δοκιμάζω πολύ, αλλά η μπαταρία είναι πολύ καλή.

 

Τη φωτεινότητα, όπως σε όλα τα κινητά μου, την έχω 50% manual σε εσωτερικούς χώρους και 100% έξω.

 

Ένα πρόβλημα που έχω, είναι όταν προσπαθώ να συνδέσω το κινητό στο pc με windows 10, κρασαρει το PC με blue screen!

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά δεν μπορώ να βρω τι φταίει....

 

 

Otg δούλεψε, αλλά διάβασε μόνο. Fat32

 

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος είναι απλά καλός, όχι κάτι ιδιαίτερο.

Στα ακουστικά πάντως, με τον ανταπτορα, είναι λίγο αδύναμος...θα ήθελα παραπάνω ισχύ.

 

 

Για φωτό , με στοκ κάμερα είναι καλύτερη από το Α1, από τις καλύτερες που έχω δει την ημέρα.

Σωστά χρώματα, ήπια επεξεργασία, καλή οξύτητα, μεγάλη δυναμική περιοχή με το hdr.

 

Περιμένω όμως την gcam , γιατί Μ αυτήν πιστεύω θ απογειωθεί,όπως το Α2, στα νυχτερινά ειδικά

 

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε παιδιά είναι καλύτερο η χειρότερο από το Redmi Note 5, γιατί από χαρακτηριστικά φαίνεται ότι είναι ποιο καλό, εσείς που έχετε ποιο πολλές γνώσεις τι λέτε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έμαθα από γνωστό που εργάζεται στην infoqest, ότι πριν τα τέλη του μήνα έρχεται επίσημα με 240€ το 3/32, 270€ το 4/64 και 320€ το 6/128 και δύο χρόνια εγγύηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α ξέχασα και το light με 4/64 θα έχει 240€.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε παιδιά είναι καλύτερο η χειρότερο από το Redmi Note 5, γιατί από χαρακτηριστικά φαίνεται ότι είναι ποιο καλό, εσείς που έχετε ποιο πολλές γνώσεις τι λέτε;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έμαθα από γνωστό που εργάζεται στην infoqest, ότι πριν τα τέλη του μήνα έρχεται επίσημα με 240€ το 3/32, 270€ το 4/64 και 320€ το 6/128 και δύο χρόνια εγγύηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α ξέχασα και το light με 4/64 θα έχει 240€.

 

 

 

Εξαρτάται, αν θες καθαρό Android με αμμεσες ενημερωσεις και καλύτερες κάμερες πας στο mi2, απ την άλλη αν σου αρέσει το MIUI και θες sd και μεγαλύτερη μπαταρια( αν και το mi2 δεν τα πάει άσχημα) πας στο note 5.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...