Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει να ρολαρει χωρίς προβλήματα για καθημερινή χρήση και να του έχω εμπιστοσύνη ότι δεν θα με προδώσει ως εργαλείο, παρά ταχύτητες κλπ. Έχω καταλήξει και εγώ σε αυτό 6/128, εκτός και αν βρω καμιά προσφορά για το honor 10, και το μόνο που κρατάει είναι οι αναφορές του φίλου toxoti για το βίντεο και η χαμηλή ποιότητα ήχου με ακουστικά.

το αποφάσισα!...να παραγγείλω όμως από coolicool με 250 ευρώ ή unsky (το είδα στο kimovil) 245 ευρώ...είναι οκ μαγαζιά?

Να ζητήσω κάτι ιδιαίτερο (πχ. global rom ή είναι έτοιμο)?

Δίνουν κανένα δώρο προστατευτικό οθόνης ή θήκη?

Θα σου συνιστούσα όχι από αυτό το μαγαζί γιατί υπάρχει ο κίνδυνος τελωνείου. Εγώ κοιτάω από gearbest(Belgium post) και Banggood(priority direct mail).

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δεν είπα χαμηλή ποιότητα ήχου στ ακουστικά...χαμηλή ένταση ανέφερα.

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι νωρίς να πούμε πολλά για τη ποιότητα φωτό και βίντεο...αν ενεργοποιήσεις πάντως το camera 2 API, μπορείς να βελτιώσεις αρκετά πράγματα.

 

Πχ εγώ κατάφερα να ενεργοποιήσω τα 120 fps σε 1080!

 

 

Η gcam δεν προσφέρει πολλά ακόμα, μέχρι να ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχουμε δρόμο.

Και στο Α1 άργησε η καλή υποστήριξη.

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα χαμηλή ποιότητα ήχου στ ακουστικά...χαμηλή ένταση ανέφερα.

 

[/color]Είναι νωρίς να πούμε πολλά για τη ποιότητα φωτό και βίντεο...αν ενεργοποιήσεις πάντως το camera 2 API, μπορείς να βελτιώσεις αρκετά πράγματα.

 

Πχ εγώ κατάφερα να ενεργοποιήσω τα 120 fps σε 1080!

Η gcam δεν προσφέρει πολλά ακόμα, μέχρι να ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχουμε δρόμο.

Και στο Α1 άργησε η καλή υποστήριξη.

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Για την ποιότητα ήχου με ακουστικά το διάβασα από αλλού, sorry δεν το διατύπωσα σωστά. Εντάξει, αυτό μπορεί να είναι και θέμα ανταπτορα. Οι φώτο είναι σχετικά ΟΚ νομίζω για την κατηγορία του, το πρόβλημα του video το βράδυ με το focus το είδα σε review και όντως είναι ενοχλητικό. Για το ήχο του video Επίσης λένε αρνητικά σχολια αλλά αυτό νομίζω είναι γενικό στα Xiaomi. Το ζήτημα βέβαια είναι να διορθώνει τα ζητήματα αυτά η εταιρία και να μην στηριζόμαστε σε τρίτες λύσεις.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω έχουν τεράστια διαφορά

Και αν θυμάμαι καλά έχει και το Α2 πιο καλή οθόνη

Έχεις και μικρότερα μπεζελ

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος δεν εχει το Α1, κι εγω νομιζω οτι ειναι σωστο να παει κατευθειαν στο Α2...αλλα αν εχεις το Α1 οι διαφορες ειναι μικρες και χανεις και καποια πραγματα.

Επισης, επειδη δεν εχει sd card, καλο ειναι να επιλεξεις τη χωτηρικοτητα που θελεις γιατι μετα...δεν!

 

Εγω , επειδη βιαζομουνα να παρω το Α2 (εδωσα το Α1 στην αδελφη μου που της εσπασε το κινητο) και εβρισκα ετοιμοπαραδοτο μονο το 32αρι, το μετανοιωσα.

 

Επισης, επειδη η xiaomi (αλλα και πολλες αλλες εταιρειες) δεν δινουν σημασια στο software , το θεμα του βιντεο το ελυσα με ενεργοποιηση του camera2api και με τη καλυτερη εφαρμογη για βιντεο (την ειχα και στο Iphone) , την filmic pro. Κανεις παπαδες μ αυτη, αυτη χρησιμοποιω σε ολα μου τα κινητα.

Tετοιες δυνατοτητες μη περιμενεις απο καμια στοκ εφαρμογη.

 

https://www.filmicpro.com/best-video-app/

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

Toxotis με αυτή την εφαρμογή λύνεται το θέμα με το focus το βράδυ?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος δεν εχει το Α1, κι εγω νομιζω οτι ειναι σωστο να παει κατευθειαν στο Α2...αλλα αν εχεις το Α1 οι διαφορες ειναι μικρες και χανεις και καποια πραγματα.

Επισης, επειδη δεν εχει sd card, καλο ειναι να επιλεξεις τη χωτηρικοτητα που θελεις γιατι μετα...δεν!

 

Εγω , επειδη βιαζομουνα να παρω το Α2 (εδωσα το Α1 στην αδελφη μου που της εσπασε το κινητο) και εβρισκα ετοιμοπαραδοτο μονο το 32αρι, το μετανοιωσα.

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για την μετάβαση από Mi A1 σε Α2. Εγώ έχω μια εβδομάδα που πέρασα στο Α1 την Gcam και ενεργοποίηση EIS και έχω δει τεράστια διαφορά. Μερικές φορές νομίζω ότι έχει καλύτερη φωτογραφία και από το Mi Note 3 που έχω. Αλλά δώστε βάση. Άλλο EIS και άλλο OIS που έχει το Mi Note 3. 32GB RAM δεν το σκέφτεσαι καθόλου.

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Επισης, επειδη η xiaomi (αλλα και πολλες αλλες εταιρειες) δεν δινουν σημασια στο software

 

Με εβδομαδιαίες ενημερώσεις στην developer, κάθε δύο μήνες περίπου στην stable και υποστηρίξει παλιών κινητών για αρκετά χρόνια, δε το λες και ότι δεν ενδιαφέρεται :p Αν αναφέρεσαι στο λογισμικό της κάμερας αποκλειστικά (και ίσως κάποιον μεμονομένων εφαρμογών), ναι, τα έχουν τα θέματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία συσκευή. Να κάνω όμως μια ερώτηση, τι ρύθμιση πρέπει να κάνουμε ώστε όταν έχουμε ειδοποίηση να ανάβει η οθόνη όταν είναι κλειδωμένη η συσκευή;
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Toxotis με αυτή την εφαρμογή λύνεται το θέμα με το focus το βράδυ?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Όχι ακριβώς.... δεν έχει hunting, αλλά πρέπει εσύ να πατήσεις που θέλεις να εστιάσει.

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο geekmaxi με 2 χρόνια εγγύηση, έρχεται με UPS μέσω Γερμανίας

https://www.geekmaxi.com/en/smartphones-xiaomi-a2-smartphone-4gb-64gb-763.html?utm_source=John

με το κουπόνι NRMKW7C9 στα 214,99€ και 224,99€ οι εκδόσεις 4/32 και 4/64 αντίστοιχα

Link to comment
Share on other sites

Toxotis

 

Επισης, επειδη η xiaomi (αλλα και πολλες αλλες εταιρειες) δεν δινουν σημασια στο software , το θεμα του βιντεο το ελυσα με ενεργοποιηση του camera2api και με τη καλυτερη εφαρμογη για βιντεο (την ειχα και στο Iphone) , την filmic pro. Κανεις παπαδες μ αυτη, αυτη χρησιμοποιω σε ολα μου τα κινητα.

Tετοιες δυνατοτητες μη περιμενεις απο καμια στοκ εφαρμογη.

 

https://www.filmicpro.com/best-video-app/

 

Επειδη ειμαι καινουργιος την ομαδα και χθες παραγγειλα το τηλεφωνο, μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι ειναι η gcam και η camera2api ? Σ ευχαριστω φιλε μου.

Edited by ggoldend
Link to comment
Share on other sites

μια συντομη ιστορια για τη gcam εδω....https://blog.x.company/meet-gcam-the-x-graduate-that-gave-us-a-whole-new-point-of-view-3ee86657d6c9

 

Με λιγα λογια, ειναι μια εφαρμογη της google για φωτο , που τη βαζει στα pixel κινητα της.

Δεν μπαινει στα υπολοιπα ετσι απλα ομως.

Χρειαζονται καποιες προδιαγραφες...μια απ αυτη ειναι να εχει ενεργοποιημενο το κινητο το camera 2 api, ενα πρωτοκοολο για τις φωτογραφικες στο Android.

Επισης , σε μερικα κινητα, πρεπει η συσκευη να γινει root.

 

Γι αυτο πρεπει πρωτα να κανεις root to Α2, να ενεργοποιησεις μετα το camera2api και μετα μπορεις να εγκαταστησεις αυτες τις 2 εφαρμογες που ειπα, gcam κυριως για φωτο, και filmic pro για βιντεο.

 

Δεν ειναι γενικα πολυ απλο, θελει αρκετη δουλεια, θα χασεις τα δεδομενα σου (γι αυτο πρωτα backup) ....αν εισαι πρωταρης δεν συνισταται.

 

Δεν ειμαι σιγουρος αν χανεις κι εγγυηση ετσι....

 

 

Περισσοτερα κι εδω.... https://forum.xda-developers.com/mi-a2/themes/best-gcam-mod-mi-a2-t3821054

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση συσκευής μετά απο πρόβλημα με bootloop στο nexus 5x. Το mi a2 είναι ένα απο τα κινητά που με ενδιαφέρουν αλλά διάβασα στο xda απο κάποιους χρήστες οτι σε κάποιες συσκευές έχει παρατηρηθεί να κολλάει ο επεξεργαστής σε λειτουργία στο 100% με αποτέλεσμα υψηλή κατανάλωση στην μπαταρία ενώ η συσκευή είναι σε αδράνεια.

Υπάρχει κανένας χρήστης εδώ που να έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια βοήθεια, δεν το κατέχω και πολύ. Συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή, και μου το δείχνει σαν άγνωστη συσκευή. Κατέβασα κάποιους drivers, αλλά και πάλι τίποτα. Απλά θέλω να το συνδέσω μέσω τηλεφώνου, γιατί ασύρματα μέσω δυκτίου, το έχω συνδέση.... Κάποια πρότασις, η θα μείνω με την ασύρματη σύνδεση... Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Δεν έχω το εν λόγο κινητό αλλά το Νοτε5....για βίντεο open camera...την έχω και αισθητή η βελτίωση στην ποιότητα...ανέβασα και τα bitrate και άλλο κινητό....Δοκιμάστε την
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι σε αναζήτηση συσκευής μετά απο πρόβλημα με bootloop στο nexus 5x. Το mi a2 είναι ένα απο τα κινητά που με ενδιαφέρουν αλλά διάβασα στο xda απο κάποιους χρήστες οτι σε κάποιες συσκευές έχει παρατηρηθεί να κολλάει ο επεξεργαστής σε λειτουργία στο 100% με αποτέλεσμα υψηλή κατανάλωση στην μπαταρία ενώ η συσκευή είναι σε αδράνεια.

Υπάρχει κανένας χρήστης εδώ που να έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

 

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Μια βοήθεια, δεν το κατέχω και πολύ. Συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή, και μου το δείχνει σαν άγνωστη συσκευή. Κατέβασα κάποιους drivers, αλλά και πάλι τίποτα. Απλά θέλω να το συνδέσω μέσω τηλεφώνου, γιατί ασύρματα μέσω δυκτίου, το έχω συνδέση.... Κάποια πρότασις, η θα μείνω με την ασύρματη σύνδεση... Ευχαριστώ...

 

αν εβαλες drivers, δοκιμασε reboot και αλλη usb θυρα (οχι σε hub)

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα από mi 6 λόγω μεγέθους κ ήρθα mi a2. . Επειδή δεν ειχα ποτέ stock android που μπαίνω ακριβώς για να διαχειριστω ποιες εφαρμογές μπορώ να έχω σε αδράνεια στο παρασκήνιο όπως στο miui ;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έβαλα σε όλες τις εισόδους usb, ακόμη και στις πίσω, το βλέπει σαν άγνωστη συσκευή. Υπομονή και βλέπουμε. Αν υπάρχει κάτι νέο. Προς το παρών κάνω διαχείριση ασύρματα. Ευχαριστώ πάντως...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ προέρχομαι απο το nexus 5x.

Εχω το Xiami εδώ και 2 βδομάδες, και μέχρι τώρα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κολλάει στο desktop όταν το συνδέω...στο laptop δουλεύει κανονικά.

Το desktop κρασαρει , πεταει μπλε οθόνη.

 

Και τα 2 έχουν win 10 με τις τελευταίες ενημερώσεις.

 

Τρέχα γυρευε ....

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ προέρχομαι απο το nexus 5x.

Εχω το Xiami εδώ και 2 βδομάδες, και μέχρι τώρα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο

Καλησπέρα.

Πως σου φάνηκε η μετάβαση απο το nexus; Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα απεικόνισης στην οθόνη.

Απο μπαταρία φαντάζομαι πως θα είναι ίσως λίγο καλύτερο το mi a2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...