Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό που κάνει ο μαμά dialer και όταν παίρνεις τηλ μια επιχείρηση σου βγάζει το όνομα και τα στοιχεία της το κάνουν μόνο τα android one κινητά; είναι πολύ ωραίο και χρήσιμο!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από όσο ξέρω, ναι, μόνο οι Android one και Pixel συσκευές το κάνουν. Απλά θέλει internet...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδες καλημερα. επειδη ειναι μεγαλο το θεμα για το mi a2 lite σορρυ αν το εχει ρωτησει ξανα καποιος, αλλα εδω και λιγες αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με το wifi. συγκεκριμενα ενω ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο δικτυο του σπιτιου μου ξαφνικα χανει το δικτυο κι οταν το ξαναβρισκει μετα δεν συνδεεται. τι επανεκκινση κανω της συσκευης τι διαγραφη του δικτυου και μετα παλι συνδεση στο δικτυο μου, ενα και το αυτο. ειναι θεμα αναβαθμισης συσκευης? ειναι γνωστο σαν "προβλημα" της συσκευης? ειναι κατι αλλο? αντιμετωπιζει καποιος κατι παρομοιο?

 

Αντιμετωπίζουμε διάφοροι αυτό το πρόβλημα ή παρόμοιο. Μια λύση που αναφέρει ένας φίλος μερικές σελίδες πίσω είναι να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του WiFi από b/g/n σε b/g μόνο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες καλημερα. επειδη ειναι μεγαλο το θεμα για το mi a2 lite σορρυ αν το εχει ρωτησει ξανα καποιος, αλλα εδω και λιγες αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με το wifi. συγκεκριμενα ενω ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο δικτυο του σπιτιου μου ξαφνικα χανει το δικτυο κι οταν το ξαναβρισκει μετα δεν συνδεεται. τι επανεκκινση κανω της συσκευης τι διαγραφη του δικτυου και μετα παλι συνδεση στο δικτυο μου, ενα και το αυτο. ειναι θεμα αναβαθμισης συσκευης? ειναι γνωστο σαν "προβλημα" της συσκευης? ειναι κατι αλλο? αντιμετωπιζει καποιος κατι παρομοιο?

Είχαμε το ίδιο ακριβώς θέμα με αυτή τη συσκευή κι οτι ρυθμίσεις να άλλαξα το πρόβλημα παρέμενε.

Μόλις άλλαξα το ZTE Speedport Entry 2i με το αντίστοιχο Sercom Speedport Plus που δίνει ο ΟΤΕ, το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο παιδια. θα το δοκιμασω αυτο με το mode του wifi. εγω εχω το ZXHN H108N V2.3 της vodafone
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν μπορεί να κάνει το update security εδώ κ δύο μήνες..δεν ξέρω τι έπαθε.τα παλιά τα έκανε κανονικά.hard reset έκανα και χωρίς κάρτα sim δοκίμασα .ενώ το κατεβάζει μετά λέει installation will continue when devise not being used.

Μόνο σεμενα παίζει τέτοια πστια?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν μπορεί να κάνει το update security εδώ κ δύο μήνες..δεν ξέρω τι έπαθε.τα παλιά τα έκανε κανονικά.hard reset έκανα και χωρίς κάρτα sim δοκίμασα .ενώ το κατεβάζει μετά λέει installation will continue when devise not being used.

Μόνο σεμενα παίζει τέτοια πστια?

 

και εμενα το ίδιο γράφει και μετά παρακάτω εχει επιλογή για "επανεκκίνηση τώρα"

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το ίδιο γράφει και μετά παρακάτω εχει επιλογή για "επανεκκίνηση τώρα"

Ε ναι το πατάω και λέει couldn't install..

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, ναι, μόνο οι Android one και Pixel συσκευές το κάνουν. Απλά θέλει internet...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αντιμετωπίζουμε διάφοροι αυτό το πρόβλημα ή παρόμοιο. Μια λύση που αναφέρει ένας φίλος μερικές σελίδες πίσω είναι να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του WiFi από b/g/n σε b/g μόνο...

 

 

επαρνερχομαι λεγοντας οτι μεχρι στιγμης μετα απο 24 ωρες που αλλαξα οπως μου ειπες τις ρυθμισεις του wifi απο b/g/n σε b/g δουλευει μια χαρα χωρις να εχει χασει καθολου το δικτυο του σπιτιου μου. δεν ξερω για σας παιδια και τις εντυπωσεις σας αλλα σαν συσκευη τα εχει τα θεματακια της, μικρα μεν αλλα θελουν ψαξιμο για να τα λυσεις..

 

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι το n είναι το πιο γρήγορο άρα χάνεις σε ταχύτητα (λέω γω τώρα)

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

ισχυει πολυ αυτο που λες ειδικα οταν προβαλεις την οθονη του κινητου στην τηλεοραση, κανει διακοπες. αλλα προκειμενου να χανει καθε λιγο και λιγακι το δικτυο, δε βαριεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει πολυ αυτο που λες ειδικα οταν προβαλεις την οθονη του κινητου στην τηλεοραση, κανει διακοπες. αλλα προκειμενου να χανει καθε λιγο και λιγακι το δικτυο, δε βαριεσαι!!
εμένα πάντως δεν μου κάνει αποσυνδέσεις στο WiFi!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με την ram και κάποιες εφαρμογές συνεχίζεται ακόμα και μετά το τελευταίο update. Ειδικά στο YouTube είναι εκνευριστικό διότι αλλάζεις εφαρμογή και μόλις γυρίζεις σε πετάει στην αρχική και χάνει το βίντεο που έβλεπες.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το θέμα με την ram και κάποιες εφαρμογές συνεχίζεται ακόμα και μετά το τελευταίο update. Ειδικά στο YouTube είναι εκνευριστικό διότι αλλάζεις εφαρμογή και μόλις γυρίζεις σε πετάει στην αρχική και χάνει το βίντεο που έβλεπες.

 

youtube vanced και ξέχνα την κανονική εφαρμογή. Δεν ξέρω βέβαια αν σε αυτή θα το κάνει η όχι μιας και δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε πλήρη χρήση.

 

ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΙΣΧΥΕΙ να ανοίγεις 2-3 πράγματα και να σου κόβει το πρώτο. Λες και δεν έχει ραμ το ρημάδι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το κινητό redmi note 7 σε θέμα μπαταρίας. το πήρα στον γιο μου και πχ σε κατάσταση πτήσης χάνει όλη νύχτα 1%(λογικό) στο δικό μου, και καλά Android one τρομάρα του mi a2 lite σε πτήση την νύχτα χάνει 7 με 8%όσο και χωρίς πτήση έλεος!

πόσο χάλια υλοποίηση έχουν κάνει σε καθαρό Android? μου αρέσει που λέμε βαρύ το miui! καθαρό android και καταναλώνει σε πτήση 8% την νύχτα! το ίδιο με χωρίς πτήση!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το κινητό redmi note 7 σε θέμα μπαταρίας. το πήρα στον γιο μου και πχ σε κατάσταση πτήσης χάνει όλη νύχτα 1%(λογικό) στο δικό μου, και καλά Android one τρομάρα του mi a2 lite σε πτήση την νύχτα χάνει 7 με 8%όσο και χωρίς πτήση έλεος!

πόσο χάλια υλοποίηση έχουν κάνει σε καθαρό Android? μου αρέσει που λέμε βαρύ το miui! καθαρό android και καταναλώνει σε πτήση 8% την νύχτα! το ίδιο με χωρίς πτήση!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Κοντεύω ένα χρόνο με αυτό το κινητό και 7% σε ένα βράδυ δεν έχει χάσει ποτέ. Μήπως είναι κάποια εφαρμογή που τρέχει στο παρασκήνιο;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω ένα χρόνο με αυτό το κινητό και 7% σε ένα βράδυ δεν έχει χάσει ποτέ. Μήπως είναι κάποια εφαρμογή που τρέχει στο παρασκήνιο;
δεν θα την έδειχνε το gsam battery; το έχω εγκαταστήσει μέσω adb για να δείχνει λεπτομερείς καταγραφές.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω χάσει τόσο πολύ σε μια νύχτα που επίσης κοντεύω χρόνο. Σίγουρα κάτι άλλο θα είναι. Και το βράδυ ούτε σε πτήση το βάζω ούτε τίποτα, ανοιχτό wifi,και BT για το mi band 3

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά το κινητό redmi note 7 σε θέμα μπαταρίας. το πήρα στον γιο μου και πχ σε κατάσταση πτήσης χάνει όλη νύχτα 1%(λογικό) στο δικό μου, και καλά Android one τρομάρα του mi a2 lite σε πτήση την νύχτα χάνει 7 με 8%όσο και χωρίς πτήση έλεος!

πόσο χάλια υλοποίηση έχουν κάνει σε καθαρό Android? μου αρέσει που λέμε βαρύ το miui! καθαρό android και καταναλώνει σε πτήση 8% την νύχτα! το ίδιο με χωρίς πτήση!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Το δικό μου, σε κανονική λειτουργία χάνει γύρω στο 3-4% μπαταρία. Κάτι άλλο θα παίζει στο δικό σου.

Πάντως έχεις δίκιο για το android one. Πολυ προβληματική η χρήση του. Το μόνο θετικό είναι τα updates και οι αναβαθμίσεις που παίρνει. Αλλιώς κατα τα άλλα καλύτερο το miui.

Link to comment
Share on other sites

έχω το κινητό αρκετό καιρό από σχεδόν όταν βγήκε η μπαταρία κρατάει το ίδιο καλά όπως ήταν από καινούργιο 2 μέρες+

θέματα ούτε με wi-fi ούτε με κάτι άλλο δεν είχα ,όσοι έχετε θέματα θα σας έλεγα να κάνετε ένα πλήρες φορμάτ και να προσέχετε τι εφαρμογές εγκαθιστάτε και από ποία πηγή

και το λέω αυτό γιατί να έχεις 7-8 μονάδες απώλεια το βράδυ δεν είναι φυσιολογικό.αν το στοκ ή η Miui είναι καλύτερη είναι θέμα προσωπικό καθαρά το καλό με την συγκεκριμένη συσκευή είναι η ενημερώσεις ασφαλείας μπορεί να χολώνει σε μερικά σημεία άλλα τέλεια συσκευή δεν θα υπάρξει ποτέ όλο και κάτι θα λείπει πχ στην συγκεκριμένη λείπει το NFC

εν κατακλείδι αν σας απογοήτευσε μπορείτε πάντα να το πουλήσετε και να πάτε στην επόμενη συσκευή

να θυμάστε η Xiaomi δεν βγάζει λεφτά από της συσκευές αλλά από της υπηρεσίες και τα υπόλοιπα προϊόντα τα τηλέφωνα τα έχει για κράχτη για να φτιάχνει την εικόνα της γιαυτό στα Miui-redmi-pocofon θα βρείτε αρκετά έξτραδακια κρυφά ή φανερα μόνο σε ανδροιδ 1 δεν τα βάζει

φιλικα.....

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν θα την έδειχνε το gsam battery; το έχω εγκαταστήσει μέσω adb για να δείχνει λεπτομερείς καταγραφές.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Στις τελευταίες εκδόσεις Android έχω την εντύπωση πως δεν μπορεί να δείξει λεπτομέρειες από ξεχωριστές εφαρμογές ακόμα κι αν έχεις δώσει permissions μέσω adb.

Link to comment
Share on other sites

6-7% έχω και εγώ κατανάλωση αλλά με όλα ανοιχτά, wifi, bluetooth και 2 sim, άμα κλείσω wifi και BT πέφτει σε ένα ποσοστό 2-3% το οποίο έχει να κάνει πιστεύω με το "εγγυημένο δίκτυο" Vodafon που πολλές φορές το σήμα πέφτει σε 1α ακόμα και 0 γραμμές, -117dBm 31 asu.

Εγγύηση Δικτύου!!! :lol:

Επίσης τα ίδια και με την WInd στην 2η γραμμή.

Εφαρμογές xtra στο κινητό έχω μόνο viber,nova luncher, xbox,steam, my cu και f2go.

Έχει αρχίσει να μου την δίνει και εμένα το android one πάντως.

Link to comment
Share on other sites

6-7% έχω και εγώ κατανάλωση αλλά με όλα ανοιχτά, wifi, bluetooth και 2 sim, άμα κλείσω wifi και BT πέφτει σε ένα ποσοστό 2-3% το οποίο έχει να κάνει πιστεύω με το "εγγυημένο δίκτυο" Vodafon που πολλές φορές το σήμα πέφτει σε 1α ακόμα και 0 γραμμές, -117dBm 31 asu.

Εγγύηση Δικτύου!!! :lol:

Επίσης τα ίδια και με την WInd στην 2η γραμμή.

Εφαρμογές xtra στο κινητό έχω μόνο viber,nova luncher, xbox,steam, my cu και f2go.

Έχει αρχίσει να μου την δίνει και εμένα το android one πάντως.

εμένα είτε με όλα ανοιχτά είτε με όλα κλειστά πάλι 7 με 8 % χάνει

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα είτε με όλα ανοιχτά είτε με όλα κλειστά πάλι 7 με 8 % χάνει

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

είτε στην περιοχή σου δεν έχεις καλό σήμα, είτε κάτι καταναλώνει, είτε έχει πρόβλημα η πλακέτα και έχει κατανάλωση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

είτε στην περιοχή σου δεν έχεις καλό σήμα, είτε κάτι καταναλώνει, είτε έχει πρόβλημα η πλακέτα και έχει κατανάλωση.
βασικά όλα τα κινητά μου έχουν την ίδια κατανάλωση οπότε ίσως να είναι το σήμα;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλα τα κινητά μου έχουν την ίδια κατανάλωση οπότε ίσως να είναι το σήμα;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

πιθανότατα ναι, Φίλη με S8 σε σπίτι με οριακό σήμα, το φόρτιζε 2 φορές τη μέρα, πρόσφατα μετακόμισαν σε πολυκατοικία στον 7ο. Πλέον της βγάζει ΑΝΕΤΑ τη μέρα.

 

ίδια περίπου συμπεριφορά είχα και εγώ στον στρατό, σε ενα φυλάκιο με σχεδόν μηδενικό 3G,και οριακό 4G το βράδυ ήθελα φόρτιση (μιλάμε απο τις 7 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ). Δεν είχα καν δεδομένα ανοιχτά όλη μέρα και κατα το μεσημέρι έβλεπα και 2 επεισόδια 720p μέσω mx player σε μέτρια φωτεινότητα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκατσα χθες το βράδυ κ ασχολήθηκα λίγο με το θέμα που είχα με τα updates...φλασαρα με miflash την στοκ Ρομ κ τώρα προς το παρόν όλα πάνε σωστά..έχω την αναβάθμιση του Σεπτέμβρη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...