Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει το δοκίμασα με Vodafone SIM φίλου και έπαιξε κανονικά το VoWiFi. Άρα είναι θέμα της Cosmote λογικά...

 

τι apn έχει η voda για το wifi calling?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μη Xiaomi συσκευές με κάρτα SIM, δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα με το VoWiFi.

 

Γιατί να έχει πρόβλημα μόνο με τα Xiaomi; Μήπως δεν φταίει η Cosmote;

Μήπως φταίει το radio που έχουν οι μαμά rom των Xiaomi; Λέω εγώ τώρα.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Μπορεί και αυτό, δεν το ξέρω με σιγουριά τι μπορεί να φταίει. Ίσως με το Android 10 να διορθωθεί (δύσκολο το κόβω).

 

εμφανίζει κάποιο εικονίδιο στην μπαρα επάνω;

 

Έβγαζε "VoWiFi" σε λευκό φόντο.

 

τι apn έχει η voda για το wifi calling?

 

Δεν το κοίταξα, όταν τύχει να ξαναέχω πρόχειρη Vodafone SIM θα το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενεργοποίησα και γω το WiFi calling, μιας και έχω Vodafone. Δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχετε παρατηρησει σπασιματα στο bluetooth?

Οταν το χρησιμοποιω με ενα bluetooth ηχειακι (Huawei) δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα.

Οταν το προσπαθω στο bluetooth του αυτοκινητου μου (Opel Corsa) με Spotify πχ, στην αρχη εχει αρκετα σπασιματα μεχρι πχ το μισο τραγουδι και μετα στρωνει....εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχετε παρατηρησει σπασιματα στο bluetooth?

Οταν το χρησιμοποιω με ενα bluetooth ηχειακι (Huawei) δεν αντιμετωπιζω καποιο θεμα.

Οταν το προσπαθω στο bluetooth του αυτοκινητου μου (Opel Corsa) με Spotify πχ, στην αρχη εχει αρκετα σπασιματα μεχρι πχ το μισο τραγουδι και μετα στρωνει....εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια?

 

Τα σπασίματα στα κάνει μόνο όταν το συνδέεις με το αυτοκίνητο; Επίσης, στο αυτοκίνητο έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις άλλη συσκευή;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κανένα πρόβλημα με το BT, Μάλιστα πρόσφατα το είχα συνδεδεμένο στην εργοστασιακή πηγή ενος golf MK7 και έπαιζε μουσική, ενώ παράλληλα ήταν συνδεδεμένο με το Mi band 4 και έστελνα και ενα τραγούδι σε ενα mate 20 pro.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο περίεργο ομολογώ.

όταν το συνδέω με το Huawei swan ηχείο παίζει τέλεια

με ασύρματα ακουστικά Xiaomi και το αμάξι κάνει σπασίματα

αλλά αφού λέτε ότι δεν έχετε θέμα,θα το προσπαθήσω και με άλλο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο περίεργο ομολογώ.

όταν το συνδέω με το Huawei swan ηχείο παίζει τέλεια

με ασύρματα ακουστικά Xiaomi και το αμάξι κάνει σπασίματα

αλλά αφού λέτε ότι δεν έχετε θέμα,θα το προσπαθήσω και με άλλο τηλέφωνο

 

Εμένα, πάντως, φίλος μου (που συμπτωματικά έχει κι αυτός Opel Corsa) που είχε πρόβλημα με το Bluetooth του αυτοκινήτου και ένα Huawei κινητό κατέληξε να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο ηχοσυστήματα του αυτοκινήτου. Επειδή όμως η επαναφορά είναι μπελαλιδικη (θέλει κωδικούς κλπ) για αυτό σου είπα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο κινητό να σιγουρευτείς ότι δε φταίει το αυτοκίνητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως ενεργοποιω WiFi calling? Εχω wind στο κινητο και vodafone σταθερο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να υποστηρίζει η wind το WiFi calling. Αλλιώς και να το ενεργοποιήσεις από το κινητό δε θα αλλάξει κάτι. Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. Το σταθερό και το WiFi δε παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Λειτουργεί με οποιοδήποτε WiFi.

Για να το ενεργοποιήσεις πας στην εφαρμογή τηλεφώνου, πατάς τις 3 τελιτσες πάνω δεξιά, επιλέγεις "ρυθμίσεις" και σου εμφανίζει διάφορες επιλογές. Εκεί θα επιλέξεις "λογαριασμοί κλήσης", επιλέγεις τη SIM και λογικά θα υπάρχει εκεί η επιλογή.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με το bluetooth της συσκευης.

Δοκιμασα με αλλο τηλεφωνο (Mi A1), το BT παιζει παντου μεσα στο αμαξι απροβληματιστα.

Επισης στις κλησεις τηλεφωνου μιλαω κανενα προβλημα (με το Mi A2 lite)

 

Οταν streamαρω spotify/youtube εχει σπασιματα στην αρχη του τραγουδιου για κανα λεπτα και μετα παιζει κανονικα ΟΤΑΝ εχω το τηλεφωνο κατω απο την οθονη του αυτοκινητου. Λιγο να το μεταφερω πχ πισω απο το χειροφρενο,σπασιματα παλι.

Βλεπω στο XDA εχουν κι αλλοι αυτο το θεμα.

Πριν ερθει η 10αρα λεω να κανω ενα factory reset

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με το bluetooth της συσκευης.

Δοκιμασα με αλλο τηλεφωνο (Mi A1), το BT παιζει παντου μεσα στο αμαξι απροβληματιστα.

Επισης στις κλησεις τηλεφωνου μιλαω κανενα προβλημα (με το Mi A2 lite)

 

Οταν streamαρω spotify/youtube εχει σπασιματα στην αρχη του τραγουδιου για κανα λεπτα και μετα παιζει κανονικα ΟΤΑΝ εχω το τηλεφωνο κατω απο την οθονη του αυτοκινητου. Λιγο να το μεταφερω πχ πισω απο το χειροφρενο,σπασιματα παλι.

Βλεπω στο XDA εχουν κι αλλοι αυτο το θεμα.

Πριν ερθει η 10αρα λεω να κανω ενα factory reset

 

Προτείνω, από τη στιγμή που σκέφτεσαι να κάνεις factory reset, να κάνεις wipe data/clear cache αφού κάνεις την ενημέρωση σε 10. Όχι πριν. Θα έχει, πιστεύω, καλύτερα αποτελέσματα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω, από τη στιγμή που σκέφτεσαι να κάνεις factory reset, να κάνεις wipe data/clear cache αφού κάνεις την ενημέρωση σε 10. Όχι πριν. Θα έχει, πιστεύω, καλύτερα αποτελέσματα

 

οκ καλη ιδεα

αρα

upgrade σε 10

full backup των δεδομενων μου,βγαζω SD για καλο και για κακο

wipe data/clear cache

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι έχει "θέμα" το modem part της συσκευής είναι δεδομένο...

Δεν έχω κάνει όλα τα update της 9αρας γιατί δεν μπορώ OTA επειδή είμαι root με TWRP , Xposed κτλ κτλ....

Αλλά το πρόβλημα με το Bluetooth υπήρχε από την 8αρα θυμάμαι...

Έκανε σπασίματα στο Bluetooth του κράνους από τότε.

Βέβαια με την 9αρα το κάνει σπάνια πια...

Αλλά η πεσμένη ταχύτητα στο ίντερνετ όταν έχεις ανοικτό Bluetooth δείχνει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ καλη ιδεα

αρα

upgrade σε 10

full backup των δεδομενων μου,βγαζω SD για καλο και για κακο

wipe data/clear cache

 

Και γω αυτό θα κάνω με το που κάνω την αναβάθμιση σε 10...

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά το ότι έχει "θέμα" το modem part της συσκευής είναι δεδομένο...

Δεν έχω κάνει όλα τα update της 9αρας γιατί δεν μπορώ OTA επειδή είμαι root με TWRP , Xposed κτλ κτλ....

Αλλά το πρόβλημα με το Bluetooth υπήρχε από την 8αρα θυμάμαι...

Έκανε σπασίματα στο Bluetooth του κράνους από τότε.

Βέβαια με την 9αρα το κάνει σπάνια πια...

Αλλά η πεσμένη ταχύτητα στο ίντερνετ όταν έχεις ανοικτό Bluetooth δείχνει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό το έχω παρατηρήσει και γω τον τελευταίο καιρό. Με ανοιχτό Bluetooth και ανοιχτό WiFi, ταυτόχρονα, υπάρχει θέμα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση ασφαλείας γενάρη 105μβ.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το μηνιαίο update. Κανένα καινούριο χαρακτηριστικό. Εν αναμονή του Android 10..

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω πάψει να ελπίζω.

μετά σου λένε πάρε android one για την near pixel experience.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκαιο έχεις.

 

Για την αργοπορία όμως φταίει η ίδια η Xiaomi που δεν δίνει το update, για να αναγκάζει τους μελλοντικούς πελάτες να αγοράζουν τα κινητά που έχουν το λειτουργικό της, το MIUI.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκαιο έχεις.

 

Για την αργοπορία όμως φταίει η ίδια η Xiaomi που δεν δίνει το update, για να αναγκάζει τους μελλοντικούς πελάτες να αγοράζουν τα κινητά που έχουν το λειτουργικό της, το MIUI.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Καλά εδώ που τα λέμε και οι άλλοι πίσω δεν πάνε, όλο προβλήματα είναι.

Κοινώς θα πρέπει να τα σκάσω για πιξελ και μηδενικη υποστήριξη εδω περα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ που τα λέμε και οι άλλοι πίσω δεν πάνε, όλο προβλήματα είναι.

 

Κοινώς θα πρέπει να τα σκάσω για πιξελ και μηδενικη υποστήριξη εδω περα.

Ναι, δεν λέω, απλά επειδή είμαστε σε νήμα που αφορά Android One συσκευή της Xiaomi, κράζω την Xiaomi.

 

Δυστυχώς αν θέλουμε άμεσα OS updates οι μόνες επιλογές είναι τα Pixel που όπως έγραψες κι εσύ δεν ξέρω τι παίζει με θέμα service στην Ελλάδα, ή OnePlus η οποία έχει λειτουργικό όσο πιο κοντά γίνεται στο pure Android, σε γενικές γραμμές έχει άμεσα updates, και πολύ καλή υποστήριξη/service.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν λέω, απλά επειδή είμαστε σε νήμα που αφορά Android One συσκευή της Xiaomi, κράζω την Xiaomi.

 

Δυστυχώς αν θέλουμε άμεσα OS updates οι μόνες επιλογές είναι τα Pixel που όπως έγραψες κι εσύ δεν ξέρω τι παίζει με θέμα service στην Ελλάδα, ή OnePlus η οποία έχει λειτουργικό όσο πιο κοντά γίνεται στο pure Android, σε γενικές γραμμές έχει άμεσα updates, και πολύ καλή υποστήριξη/service.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Παιδιά μη νομίζετε, και τα Pixel βγάζουν αρκετά προβλήματα. Σε XDA και GSMarena συνεχώς διαβάζω αναφορές. Αν θέλουμε υποστήριξη (για το OS μιλάω πάντα), 2 είναι οι εταιρείες, OnePlus και Nokia....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη νομίζετε, και τα Pixel βγάζουν αρκετά προβλήματα. Σε XDA και GSMarena συνεχώς διαβάζω αναφορές. Αν θέλουμε υποστήριξη (για το OS μιλάω πάντα), 2 είναι οι εταιρείες, OnePlus και Nokia....

 

Και τα νοκια έχουν και τρομερές κάμερες για να δώσεις όσα ζητάνε:lol::lol:

Δεν το κρύβω κοίταζα και το 7.2 εδω και καιρό, το έχω πιάσει στα χέρια μου κλπ αλλά στον τομέα κάμερα δεν με γεμίζει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Και τα νοκια έχουν και τρομερές κάμερες για να δώσεις όσα ζητάνε:lol::lol:

Δεν το κρύβω κοίταζα και το 7.2 εδω και καιρό, το έχω πιάσει στα χέρια μου κλπ αλλά στον τομέα κάμερα δεν με γεμίζει.

 

Ε, από το Mi A2 lite θεωρώ καλύτερες θα είναι....

Είναι και βέβαια τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας. Πχ εγώ δε κοιτάζω καθόλου τις κάμερες σε ένα κινητό. Θέλω απλά να έχει, δε με ενδιαφέρει αν θα είναι μια, δύο ή τρείς και πόσο καλύτερες θα είναι από τον ανταγωνισμό.

Sorry για το off topic

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...