Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρουμε το 10?

 

Θα πάρει κανονικά το 10. Απλά δεν είναι να εμπιστεύεσαι πλήρως την εξυπηρέτηση της Xiaomi, μπορεί να λένε πολλά, πχ το Α1 έλεγαν ότι θα έπραιρνε το 10 αλλά δεν ξέρουν πότε, το Α2 μέσα Νοέμβρη, κουφές φήμες που δεν ισχύουν. Μπορεί να βοηθάνε σε κάποιο βαθμό αυτοί, αλλά δεν έχουν πληροφορίες για το πότε μια ενημέρωση θα έρθει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πάρει κανονικά το 10. Απλά δεν είναι να εμπιστεύεσαι πλήρως την εξυπηρέτηση της Xiaomi, μπορεί να λένε πολλά, πχ το Α1 έλεγαν ότι θα έπραιρνε το 10 αλλά δεν ξέρουν πότε, το Α2 μέσα Νοέμβρη, κουφές φήμες που δεν ισχύουν. Μπορεί να βοηθάνε σε κάποιο βαθμό αυτοί, αλλά δεν έχουν πληροφορίες για το πότε μια ενημέρωση θα έρθει.

 

https://news.xiaomi-miui.gr/xiaomi-mi-a2-lite-android-10-update-officially-confirmed/

 

Από ότι φαίνεται, έχεις δίκιο. Ετοιμάζουν, λέει το άρθρο, την αναβάθμιση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει κανονικά το 10. Απλά δεν είναι να εμπιστεύεσαι πλήρως την εξυπηρέτηση της Xiaomi, μπορεί να λένε πολλά, πχ το Α1 έλεγαν ότι θα έπραιρνε το 10 αλλά δεν ξέρουν πότε, το Α2 μέσα Νοέμβρη, κουφές φήμες που δεν ισχύουν. Μπορεί να βοηθάνε σε κάποιο βαθμό αυτοί, αλλά δεν έχουν πληροφορίες για το πότε μια ενημέρωση θα έρθει.

 

To A1 δεν θα μπορούσε να την πάρει είχε πάρει ήδη δύο updates οπότε τέλος

Link to comment
Share on other sites

To A1 δεν θα μπορούσε να την πάρει είχε πάρει ήδη δύο updates οπότε τέλος

 

Το νόημα ποιο είναι, ότι μερικές φορές λεν' πολλά τα οποία δεν έχουν βάση, όπως με το Α1, που όπως λες, έφαγε τα ψωμιά του στο θέμα των αναβαθμίσεων.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω αν ενεργοποιείται και πως το WiFi calling σε αυτή τη συσκευή με πάροχο την cosmote. Έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο αλλά δεν τα έχω καταφέρει...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω αν ενεργοποιείται και πως το WiFi calling σε αυτή τη συσκευή με πάροχο την cosmote. Έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο αλλά δεν τα έχω καταφέρει...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για αρχή, πρέπει να είναι ενεργή η υπηρεσία στη γραμμή σου. Άμα ναι, τότε στο dialer γράψε *#*#86583#*#* για το Volte. Και στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο "Λογαριασμοί Κλήσης" και στη SIM που έχεις, θα έχει την επιλογή των κλήσεων μέσω WiFi

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, πρέπει να είναι ενεργή η υπηρεσία στη γραμμή σου. Άμα ναι, τότε στο dialer γράψε *#*#86583#*#* για το Volte. Και στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο "Λογαριασμοί Κλήσης" και στη SIM που έχεις, θα έχει την επιλογή των κλήσεων μέσω WiFi

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

σε απάντηση του σχετικού, ειχα βάλει και εγω την σιμ κοσμοτε μου σε ενα σ8 για να ενεργοποιήσω αυτή τη ρύθμιση, volte εχω κανονικά vowifi όχι.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

VoWiFi ούτε εγώ κατάφερα να ενεργοποιήσω σε συσκευή γνωστού μου (με Cosmote SIM, αν και νομίζω δεν παίζει ρόλο, γενικώς δεν ενεργοποιείται η επιλογή).

 

VoLTE έχει.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και γω με Cosmote.

Με Vodafone μόλις στείλεις SMS για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενεργοποιούνται και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και γω με Cosmote.

Με Vodafone μόλις στείλεις SMS για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενεργοποιούνται και τα δύο.

 

Ισχύει και για το Α1, με Cosmote, το VoWiFi δεν παίζει.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και γω με Cosmote.

Με Vodafone μόλις στείλεις SMS για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, ενεργοποιούνται και τα δύο.

 

μαλιστα σε προηγουμενες σελίδες είχα δείξει και αντίστοιχο screenshot Με την επιλογή που μου εμφάνισε, δυστυχώς δεν έχω μονάδες στην cu για να δοκιμάσω, υπάρχει φραγή εξερχομένων - φοιτητικό γαρ - μόνο για ίντερνετ το έχω.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, πρέπει να είναι ενεργή η υπηρεσία στη γραμμή σου. Άμα ναι, τότε στο dialer γράψε *#*#86583#*#* για το Volte. Και στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο "Λογαριασμοί Κλήσης" και στη SIM που έχεις, θα έχει την επιλογή των κλήσεων μέσω WiFi

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Το VoLTE ενεργοποιήθηκε σε ευχαριστώ πολύ το VoWifi δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω. Ίσως να μην γίνεται...

 

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.... Υπάρχει κάποιος που μετά από την αναβάθμιση λογισμικού που έγινε την τελευταία να μην του αναγνωρίζει την κάρτα SD;;; Εδώ και κάνα μήνα σίγουρα σταμάτησε να μου διαβάζει την κάρτα sd και δεν μπορώ ούτε format να της κάνω

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες έφαγε το κινητό επική σαβούρα 4 μέτρων σε τσιμέντο και δεν έπαθε τίποτα!!! Και με θηκη μια κλασσική, απλή Nillkin.

Δε το περίμενα από τη Xiaomi. Well done...!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE ενεργοποιήθηκε σε ευχαριστώ πολύ το VoWifi δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω. Ίσως να μην γίνεται...

 

 

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω.... Υπάρχει κάποιος που μετά από την αναβάθμιση λογισμικού που έγινε την τελευταία να μην του αναγνωρίζει την κάρτα SD;;; Εδώ και κάνα μήνα σίγουρα σταμάτησε να μου διαβάζει την κάρτα sd και δεν μπορώ ούτε format να της κάνω

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασα μόλις μια 23αρα samsung evo plus που έχω και παίζει κανονικά.

Δεν φταίει κάποια αναβάθμιση λογικά η κάρτα μνήμης σου ψόφησε. Αφού τη βλέπει και δε σε αφήνει ούτε διαμόρφωση να κάνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΛΟΙΠΟΝ, εβαλα στην βονταφον κάρτα να δοκιμάσω κάτι

ιδου

Screenshot-20200210-184050.png

 

Screenshot-20200210-184058.png

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω επαναφορά εργοστασιακών και όταν επανέλθει να κατεβάσει αυτόματα όλα τα apps ; χαζή ερώτηση αλλά κολλάει λίγο το κινητό και σκέφτομαι μήπως με επαναφορά στρώσει κάπως
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση. Κι εγώ έχω την ίδια απορία γιατί το κινητό με κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές σέρνεται...

Συνεχώς περιμένω 1 λεπτό μέχρι να είμαι σε θέση να τις χρησιμοποιήσω.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση. Κι εγώ έχω την ίδια απορία γιατί το κινητό με κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές σέρνεται...

Συνεχώς περιμένω 1 λεπτό μέχρι να είμαι σε θέση να τις χρησιμοποιήσω.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω επαναφορά εργοστασιακών και όταν επανέλθει να κατεβάσει αυτόματα όλα τα apps ; χαζή ερώτηση αλλά κολλάει λίγο το κινητό και σκέφτομαι μήπως με επαναφορά στρώσει κάπως

 

 

Καλύτερα να κάνεις επαναφορά χωρίς να έχεις backup των εφαρμογών, εκτός αυτών που έχουν μηνύματα πχ Viber, που μπορείς να κάνεις αντίγραφο εντός της εφαρμογής. Γιατί με την επαναφορά των backup των εφαρμογών, μπορεί να σου ξανά ανοίγουν οι εφαρμογές με καθυστέρηση.

 

Άμα θες να κάνεις ούτως ή άλλως backup, χρησιμοποίησε το Google Backup στις ρυθμίσεις.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω επαναφορά εργοστασιακών και όταν επανέλθει να κατεβάσει αυτόματα όλα τα apps ; χαζή ερώτηση αλλά κολλάει λίγο το κινητό και σκέφτομαι μήπως με επαναφορά στρώσει κάπως

 

Πρέπει να κάνεις πρώτα δημιουργία αντίγραφων ασφαλείας στο google drive και μετά επαναφορά από κει.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς άποψη για αγορά ΓΝΗΣΙΑΣ μπαταρίας για το κινητό; Βλέπω διάφορα στο Σκρούτζ και δεν εχω εχω διάθεση να κυνηγάω ενα - ενα τα μαγαζιά

η Info μου έκλεισε την πόρτα για ΠΩΛΗΣΗ μπαταρίας, δεν πουλάνε μεμονωμένα ανταλλακτικά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Χθεε αγορασα μια microsd 128gb. Αφου αντεγραψα σε αυτη οτι περιειχε η 64αρα που ειχα στο κινητο (η αντιγραφη εγινε σε pc με windows 10), την τοποθετησα στο κινητο. Το κινητο δεν την ειδε ποτε, ετσι αποφασισα να επανελθω στην 64αρα αλλα στον αποθηκευτικο χωρο πλεον εμφανιζεται η παρακατω κατασταση.

Για ποιο λογο εχει γινει αυτο;.

Γιατι δεν ειδε ποτε την 128αρα;

Πριν χρησιμοποιησω τη μεγαλη της εκανα διαμορφωση. Το ιδιο και την 64αρα πριν της ξαναφορτωσω τα αρχεια που ειχε πριν κ τα ειχα αποθηκευσει στο pc μου.6c5abc8f3d84fbe6e9994563a425de38.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι περίεργο βλέπεις; την έχει αναγνώριση κανονικά, τα αρχεία σου τα βλέπεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

κάτι με το φορμάτ πρέπει να παίζει, άδειασε τη μεγάλη τελείως, και κάντης διαμόρφωση μέσα απο το κινητό. Δεν ξέρω τι έχει γίνει πρέπει να στην έχει χωρίσει σε 2 τμηματα (2 επι 64)

λογικά θα πρέπει να γίνει διαμόρφωση σε eXfat μιας και το fat32 εχει περιορισμούς.

Δεν διαβάζει ntfs η κάποιο άλλο φορμάτ το κινητό, δεν πληρώνει η ΧΙΟΜΑΡΑ τις άδειες για να μπορούμε να δούμε κ άλλα file systems. (όπως και για το fast charge)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να πιάσει ταχύτητες 4G πάνω από 100Mbps; Ενώ υποτίθεται το κινητό σηκώνει Cat6 300/50 Mbps, στην πράξη δεν έχω δει 100+ ταχύτητα ενώ διπλανός με άλλος κινητό έπιανε πάνω από 100 Mbps)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καταφερα να κανω την 128αρα να τη δει το κινητο. Χωριστηκε σε 2 μερη οντως και τελικα την γεμισα ταινιες για την τηλεοραση και τελος με δαυτη. Για να ερθει στα ισα του το κινητο, το επανεφερα σε εργοστασια κες ρυθμισεις και το σεταρισα απο την αρχη ξανα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...