Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε, από το Mi A2 lite θεωρώ καλύτερες θα είναι....

Είναι και βέβαια τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας. Πχ εγώ δε κοιτάζω καθόλου τις κάμερες σε ένα κινητό. Θέλω απλά να έχει, δε με ενδιαφέρει αν θα είναι μια, δύο ή τρείς και πόσο καλύτερες θα είναι από τον ανταγωνισμό.

Sorry για το off topic

 

έχω τραβήξει κάτι φοβερές φωτο με το λαιτ που δεν το πίστευαν, βέβαια αν ζουμάρεις φαίνεται οτι υπάρχει πρόβλημα στις φωτό (πιξελιασμα και μια θολούρα) αλλά σαν οπτικό αποτέλεσμα είναι τρομερό.

Για όσο καιρό είχα το 7.2 στα χέρια μου η κάμερά του δεν με τρέλανε, άφηνε μια περίεργη πρασινάδα στις φωτό λες και η τιμή του πράσινου στο RGB ηταν παραπάνω απο τις άλλες.

όπως και να έχει, την τιμή του 7.2 την θεωρώ τραγική για αυτά που προσφέρει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενημερωτικά, το τηλέφωνο το έχω απο τον οκτώβρη του 18 και πλέον η μπαταρία μου έχει πέσει στο 88% σύμφωνα με το accubattery. Δεν ξέρω αν μετράει σωστά αλλά μια πτώση στην αντοχή έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό, ιδιαίτερα μάλιστα απο τότε που έχω και μονίμως ανοιχτό ΒΤ για το mi band.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος από το a2 lite. Μετριότατο κινητό. Την ίδια πτώση απόδοσης βλέπω κι εγώ στην μπαταρία μου.

Και ήταν ένα από τους βασικούς λόγους που το πήρα. Ο άλλος ήταν το android one που κι αυτό δεν με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Οι αναβαθμίσεις που δίνει πιο πολύ κακό έκαναν παρα καλό. Κάθε φορά διαπίστωνα κι από ένα πρόβλημα. Δεν θα ξαναπροτιμηθεί. Ούτε η xiaomi, ούτε το android one.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος από το a2 lite. Μετριότατο κινητό. Την ίδια πτώση απόδοσης βλέπω κι εγώ στην μπαταρία μου.

Και ήταν ένα από τους βασικούς λόγους που το πήρα. Ο άλλος ήταν το android one που κι αυτό δεν με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Οι αναβαθμίσεις που δίνει πιο πολύ κακό έκαναν παρα καλό. Κάθε φορά διαπίστωνα κι από ένα πρόβλημα. Δεν θα ξαναπροτιμηθεί. Ούτε η xiaomi, ούτε το android one.

 

Τα προβλήματα πάντως σε μεγάλο βαθμό οφείλονται στην χιαομαρα και τις λαλακιες της.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα πάντως σε μεγάλο βαθμό οφείλονται στην χιαομαρα και τις λαλακιες της.

 

Συμφωνώ και μάλιστα πιστεύω ότι τα προβλήματα οφείλονται εξ ολοκλήρου στη Xiaomi που προσπαθεί με κάθε τρόπο να σπρώξει τους αγοραστές στο άθλιο MIUI. Είναι κρίμα να κατηγορουμε το Android One. Οι χρήστες Nokia, και παλιότερα οι χρήστες Motorola, μια χαρά ευχαριστημένοι είναι...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει κάποιος γιατί σε τραβηγμένες φωτογραφίες μετά στην εμφάνιση οι φωτογραφίες κάνουν κάτι σαν τρεμόπεγμα;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν οφείλεται στην xiaomi αυτό το χάλι. Αυτό που ξέρω είναι ότι έχω λίγες ελπίδες μήπως με την 10 στρώσει λίγο το πράγμα κυρίως όμως με το leak της ραμ που κάνει πλέον το κινητό ανυπόφορο από εφαρμογή σε εφαρμογή. Ειδάλλως θα πρέπει να σκεφτώ για αγορά κάποιου άλλου. Μέχρι στιγμής 4 giga ram είναι σα να μην υπάρχουν
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το γεγονος οτι τα πολυ καλα HW specs των Xiaomi θαβονται ουσιαστικα απο το ελεεινο MIUI

Ομως εδω ρε ****το πως καταφεραν και τα σκατωσαν με vanilla Android?

Οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,οσο ram και να σου τρωει το λειτουργικο δεν γινεται να μην αισθανεσαι στο user experience την διαθεσιμη μνημη

 

κριμα γιατι ειχα μεγαλες προσδοκιες για το android one, αλλα....οχι οτι ειναι κακη υλοποιηση αλλα δεν ειναι και η καλυτερη (και θα μπορουσε να ειναι)

Edited by tutuyo
Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει κάποιος γιατί σε τραβηγμένες φωτογραφίες μετά στην εμφάνιση οι φωτογραφίες κάνουν κάτι σαν τρεμόπεγμα;

 

Εννοείς οτι έχει αποτυπωθεί στην εικόνα; τραβάς μήπως φώτο κάτω απο λάμπα φθορισμού η κάτι άλλο; αν ναι έχει αποτυπωθεί η συχνότητα του φωτός (50 η 60ΗΖ) κανονικά θα έπρεπε να μπορεί να το διορθώσει αυτόματα, δες το στις ρυθμίσεις της κάμερας νομίζω το λέει εξάλειψη τρέμουλου η κάτι αντίστοιχο.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι έχει αποτυπωθεί στην εικόνα; τραβάς μήπως φώτο κάτω απο λάμπα φθορισμού η κάτι άλλο; αν ναι έχει αποτυπωθεί η συχνότητα του φωτός (50 η 60ΗΖ) κανονικά θα έπρεπε να μπορεί να το διορθώσει αυτόματα, δες το στις ρυθμίσεις της κάμερας νομίζω το λέει εξάλειψη τρέμουλου η κάτι αντίστοιχο.

 

όχι εμφανίζεται η φωτογραφία αλλα καθώς την βλέπεις κανει κάτι σαν φλασιές δλδ τάκ τάκ σαν παρεμβολές...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο παρατήρησα να έχει ένα κίτρινο σημάδι η οθόνη πάνω αριστερά εκεί που εμφανίζεται η ώρα. Δεν έχει πέσει κάτω.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κιτρινο σημάδι = καμμένο lcd είτε σου έχει πέσει κάποιο υγρό.

 

 

Κάτι που παρατήρησα, όσοι έχετε περάσει τον πατσάκι γενάρη και έχετε κάνει ενημέρωση και την εφαρμογή για τις φωτογραφίες, δοκιμάστε να ζουμάρετε σε κάποια φωτο και πειτε μου αν λειτουργεί σωστά, εννοώ οτι μπορείτε να δείτε τις λεπτομέρειες, οτι "διαβάζει" και "καθαρίζει" την εικόνα. Σε μένα απλά δεν κάνει τίποτα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xiaomi mi a2 lite αγορασμένο από το σκρουτζ.

Σε κάποια φάση τον Νοέμβριο όταν βγήκε το security update του Νοεμβρίου δεν μπορούσε να το περάσει.

Ενώ το κατέβαζε κανονικά όταν πήγαινε να το εγκαταστήσει έβγαζε μήνυμα σφάλματος "couldn't install update".

Και από τότε εννοείται δεν έχει περάσει κανένα από τα υπόλοιπα μηνιαία updates.

Το πήγα στο επίσημο service της Infoquest (αν και ήξερα ότι είναι παραεισαγωγής) και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν γιατί σύμφωνα με το ΙΜΕΙ το κινητό προοριζόταν για την αγορά της Γαλλίας. Αναμενόμενο.

 

Του έχει τύχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

Εννοείται ότι δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα σχετικά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς καμία ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο παρατήρησα να έχει ένα κίτρινο σημάδι η οθόνη πάνω αριστερά εκεί που εμφανίζεται η ώρα. Δεν έχει πέσει κάτω.

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eγώ. Με τη διαφορά ότι εμένα το κίτρινο σημάδι το έχει πάνω δεξιά. Απλά σου έκατσε κι εσένα ελαττωματική συσκευή φίλε.

Αν έχεις εγγύηση το πας και στο φτιάχνουν. Αν όχι, τότε το παραβλέπεις. Από τη στιγμή που η υπόλοιπη οθόνη είναι οκ δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xiaomi mi a2 lite αγορασμένο από το σκρουτζ.

Σε κάποια φάση τον Νοέμβριο όταν βγήκε το security update του Νοεμβρίου δεν μπορούσε να το περάσει.

Ενώ το κατέβαζε κανονικά όταν πήγαινε να το εγκαταστήσει έβγαζε μήνυμα σφάλματος "couldn't install update".

Και από τότε εννοείται δεν έχει περάσει κανένα από τα υπόλοιπα μηνιαία updates.

Το πήγα στο επίσημο service της Infoquest (αν και ήξερα ότι είναι παραεισαγωγής) και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν γιατί σύμφωνα με το ΙΜΕΙ το κινητό προοριζόταν για την αγορά της Γαλλίας. Αναμενόμενο.

 

Του έχει τύχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

Εννοείται ότι δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα σχετικά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς καμία ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;

Φίλε το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ.Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά πρέπει να περάσεις ξανά την stock rom.Μονο έτσι άρχισε να κάνει updates..

Edited by Tolakos
Link to comment
Share on other sites

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

 

το σχέδιο της πάντως "τέλος το android one program" ξεκίνησε για τα καλά. Να ξέρω αν είναι να μην περιμένω Α4 και να δω κάτι άλλο.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xiaomi mi a2 lite αγορασμένο από το σκρουτζ.

Σε κάποια φάση τον Νοέμβριο όταν βγήκε το security update του Νοεμβρίου δεν μπορούσε να το περάσει.

Ενώ το κατέβαζε κανονικά όταν πήγαινε να το εγκαταστήσει έβγαζε μήνυμα σφάλματος "couldn't install update".

Και από τότε εννοείται δεν έχει περάσει κανένα από τα υπόλοιπα μηνιαία updates.

Το πήγα στο επίσημο service της Infoquest (αν και ήξερα ότι είναι παραεισαγωγής) και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν γιατί σύμφωνα με το ΙΜΕΙ το κινητό προοριζόταν για την αγορά της Γαλλίας. Αναμενόμενο.

 

Του έχει τύχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

Εννοείται ότι δοκίμασα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα σχετικά αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχει κανείς καμία ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα;

 

Απαράδεκτοι στην infoquest. Από τη στιγμή που είναι αγορασμενο εντός ευρωπαϊκής Ένωσης είναι υποχρεωμένοι να το φτιάξουν και επίσης ο όρος "παραεισαγωγη" δεν ισχύει.

Για να μη το παίζω και έξυπνος βέβαια, αυτό μου το είχαν πει από κάποιο άλλο επίσημο service (arvato νομίζω)...

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:lol::lol::lol:

 

το σχέδιο της πάντως "τέλος το android one program" ξεκίνησε για τα καλά. Να ξέρω αν είναι να μην περιμένω Α4 και να δω κάτι άλλο.

 

Έτσι φαίνεται, δυστυχώς. Δε πειράζει όμως, υπάρχει και το Plex της TCL που είναι πολλά υποσχόμενο και μόλις πήρε και Android 10...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αλλά είναι και 162mm τηλέφωνο, που να το κουβαλήσεις. και δεν βλέπω και android one.

 

Δυστυχώς απο το "ξερό" λειτουργικό και χωρίς εξτρα πραγματάκια κλπ δεν μπορώ να ξεφύγω, αν χρειαστώ κάτι θα το περάσω εγώ.

Οι επιλογές για android one συσκευή μικραίνουν πραγματικά.

Κοίταζα και τα moto one vision κλπ αλλά με εξυνος δεν τα εμπιστεύομαι στο πόσο καλά θα παίζει ο φακός με το λογισμικό. Ασε που και αυτά μεγάλα μου φαίνονται απο διαστάσεις.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αλλά είναι και 162mm τηλέφωνο, που να το κουβαλήσεις. και δεν βλέπω και android one.

 

Δυστυχώς απο το "ξερό" λειτουργικό και χωρίς εξτρα πραγματάκια κλπ δεν μπορώ να ξεφύγω, αν χρειαστώ κάτι θα το περάσω εγώ.

Οι επιλογές για android one συσκευή μικραίνουν πραγματικά.

Κοίταζα και τα moto one vision κλπ αλλά με εξυνος δεν τα εμπιστεύομαι στο πόσο καλά θα παίζει ο φακός με το λογισμικό. Ασε που και αυτά μεγάλα μου φαίνονται απο διαστάσεις.

 

Κοίτα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά που να πας; Σε Nokia; Για να πάρεις Nokia που προσφέρει τα ίδια με τη Xiaomi (4Α μπαταρία, 400+ ppi οθόνη, dual SIM με ξεχωριστή θέση για SD, κλπ) πρέπει να δώσεις πάνω από 250€, και αν. Να πας σε Pixel; Πανάκριβα. Πιστεύω η μοναδική επιλογή, πλέον, είναι να πάμε σε μια εταιρεία με σχεδόν stock Android, καλή υποστήριξη και λογική τιμή. Εγώ έτσι κατέληξα στο TCL.

Όπως και να έχει, για να μη βγω και εκτός θέματος, κρίμα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πάρει το update στη 10αρα έκδοση θα είναι ντροπή για την εταιρεία γιατί εξαρχής ξέραμε για 2 Major update. Άρα θα έχει αθετησει ένα βασικό όρο του προγράμματος.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν πάρει το update στη 10αρα έκδοση θα είναι ντροπή για την εταιρεία γιατί εξαρχής ξέραμε για 2 Major update. Άρα θα έχει αθετησει ένα βασικό όρο του προγράμματος.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα εγώ για αυτό ακριβώς το λόγο πήρα τη συγκεκριμένη συσκευή. Για τα 2 OS updates. Έχεις απόλυτο δίκιο. Ντροπή....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ.Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά πρέπει να περάσεις ξανά την stock rom.Μονο έτσι άρχισε να κάνει updates..

 

Πως μπορώ να το κάνω αυτό; Υπάρχουν κάπου οδηγίες.:(:(

Ψιλοαναλυτικές αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρουμε το 10?

 

Τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά προς τα εκεί μας πάει η Xiaomi.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...