Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάνας άλλος θέμα με τον συγχρονισμό των Facebook Events με το Google Calendar;

Ξαφνικά δεν εμφανίζει ούτε γενέθλια ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κάνας άλλος θέμα με τον συγχρονισμό των Facebook Events με το Google Calendar;

Ξαφνικά δεν εμφανίζει ούτε γενέθλια ούτε τίποτα.

 

sorry για το άκυρο αλλά πως γίνεται αυτό με ενδιαφέρει

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχω και αυτό, το έκανα επιτέλους ένα review … Καλό γενικά σαν κινητό αλλά έχει σημαντικές αδυναμίες με βασικότερη για εμένα την οθόνη του σε εξωτερικό χώρο.

 

Παρακάτω το review μου :

 

Θα έρθουν και άλλα review σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχω και αυτό, το έκανα επιτέλους ένα review … Καλό γενικά σαν κινητό αλλά έχει σημαντικές αδυναμίες με βασικότερη για εμένα την οθόνη του σε εξωτερικό χώρο.

 

Παρακάτω το review μου :

 

Θα έρθουν και άλλα review σύντομα.

 

Για τα λεφτά του, πιστεύω, δεν έχει καμία αδυναμία. Δε του λείπει τίποτα. Με την οθόνη δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και σε εξωτερικό χώρο. Καλή φωτεινότητα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του, πιστεύω, δεν έχει καμία αδυναμία. Δε του λείπει τίποτα. Με την οθόνη δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμα και σε εξωτερικό χώρο. Καλή φωτεινότητα...

 

το βασικότερο που του λείπει ειναι το quick charging.

η οθόνη σε εξωτερικό χώρο και με τέρμα φωτεινότητα ( η τουλάχιστον πάνω απο 85% ) σε μένα αρχίζει και ξεθωριάζει τα χρώματα. Υπο αλλες συνθήκες δεν εχω κανένα θέμα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το βασικότερο που του λείπει ειναι το quick charging.

η οθόνη σε εξωτερικό χώρο και με τέρμα φωτεινότητα ( η τουλάχιστον πάνω απο 85% ) σε μένα αρχίζει και ξεθωριάζει τα χρώματα. Υπο αλλες συνθήκες δεν εχω κανένα θέμα.

 

Γρήγορη φόρτιση έχει (στα 10W, σύμφωνα με το gsmarena). Όσο για την οθόνη, τώρα που το αναφέρεις ίσως να έχεις και δίκιο...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

sorry για το άκυρο αλλά πως γίνεται αυτό με ενδιαφέρει

 

https://www.it-support.com.au/how-to-import-facebook-calendar-to-google-calendar-and-outlook/2018/03/

Link to comment
Share on other sites

 

πηρα το λινκ για τα γενέθλια και το πρόσθεσα, αλλά δεν βλέπω πουθενά να έχει κάνει νέες καταχωρήσεις.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο;

https://www.thecustomdroid.com/enable-camera2-api-xiaomi-mi-a2-lite-guide/

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/how-to/guide-how-to-enable-camera2-api-t3851414

 

διαβάζω οτι αν γινει βλακεία στο oem unlock θα χαθούν ολα τα δεδομένα(αυτο το διάβασα μετά βέβαια) προσωπικά δεν κρατησα πατημένο το vol down για το oem unlock, πατησα εντερ και εγινε, εδωσα και fastboot reboot και ολα λειτουργουν. Μετά είδα την υπολοιπη διαδικασία και την πιθανη απώλεια δεδομένων και τον κλείδωσα πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης απ οτι κατάλαβα ο bootloader θα πρέπει να μείνει ξεκλείδωτος για να μπορέσουν να ισχύουν οι ρυθμίσεις. Με το ΟΤΑ τι γίνεται; ισχύει οτι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα; η καθε μηνα θα πρέπει να δω μηπως δημιουργηθεί κάτι με το επομενο update;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

πηρα το λινκ για τα γενέθλια και το πρόσθεσα, αλλά δεν βλέπω πουθενά να έχει κάνει νέες καταχωρήσεις.

 

Αυτό ήταν το θέμα μου. Μέχρι προχτές δούλευε και τώρα σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνεται τίποτα για προστασία οθόνης;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο;

https://www.thecustomdroid.com/enable-camera2-api-xiaomi-mi-a2-lite-guide/

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/how-to/guide-how-to-enable-camera2-api-t3851414

 

διαβάζω οτι αν γινει βλακεία στο oem unlock θα χαθούν ολα τα δεδομένα(αυτο το διάβασα μετά βέβαια) προσωπικά δεν κρατησα πατημένο το vol down για το oem unlock, πατησα εντερ και εγινε, εδωσα και fastboot reboot και ολα λειτουργουν. Μετά είδα την υπολοιπη διαδικασία και την πιθανη απώλεια δεδομένων και τον κλείδωσα πάλι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης απ οτι κατάλαβα ο bootloader θα πρέπει να μείνει ξεκλείδωτος για να μπορέσουν να ισχύουν οι ρυθμίσεις. Με το ΟΤΑ τι γίνεται; ισχύει οτι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα; η καθε μηνα θα πρέπει να δω μηπως δημιουργηθεί κάτι με το επομενο update;

 

Σήμερα δοκίμασα την διαδικασία αλλά την μισή μόνο καθως την συσκευή την είχα ξεκλειδώσει πριν κάνα μήνα περίπου.

Δοκίμασα και τους 2 τρόπους από τα λινκ που παραθέτεις και μετά από κάποιες ανεπιτυχείς προσπάθειες τα κατάφερα αλλά δεν είμαι σίγουρος με ποια από τις 2 μεθόδους γιατί ενώ ειχε γίνει η διαδικασία εγώ νόμιζα πως δεν, και συνέχιζα τις προσπάθειες.

Πάντως τα 3 app της gcam που δίνονται στο 2ο λινκ δεν λειτουργούν. Μετά την εγκατάσταση η εφαρμογή κρασάρει και κλείνει. Το apk που δίνεται στο 1ο λινκ (xda) δουλεύει άψογα.

 

Δεν κλείδωσα ξανά την συσκευή. Πάντως πριν μέρες το update του Ιουνίου μου ήρθε κανονικά παρόλο που είχα ξεκλειδώσει την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα την διαδικασία αλλά την μισή μόνο καθως την συσκευή την είχα ξεκλειδώσει πριν κάνα μήνα περίπου.

Δοκίμασα και τους 2 τρόπους από τα λινκ που παραθέτεις και μετά από κάποιες ανεπιτυχείς προσπάθειες τα κατάφερα αλλά δεν είμαι σίγουρος με ποια από τις 2 μεθόδους γιατί ενώ ειχε γίνει η διαδικασία εγώ νόμιζα πως δεν, και συνέχιζα τις προσπάθειες.

Πάντως τα 3 app της gcam που δίνονται στο 2ο λινκ δεν λειτουργούν. Μετά την εγκατάσταση η εφαρμογή κρασάρει και κλείνει. Το apk που δίνεται στο 1ο λινκ (xda) δουλεύει άψογα.

 

Δεν κλείδωσα ξανά την συσκευή. Πάντως πριν μέρες το update του Ιουνίου μου ήρθε κανονικά παρόλο που είχα ξεκλειδώσει την συσκευή.

 

ευχαριστώ για την ενημέρωση, απλά δεν θα ήθελα να γινει ρισετ η συσκευή στο ξεκλείδωμα του bootloader αν και διάβασα οτι είναι λαχείο αν θα γινει η οχι.

αν ηξερα σιγουρα οτι δεν θα γινει δεν θα ειχα πρόβλημα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ενημέρωση, απλά δεν θα ήθελα να γινει ρισετ η συσκευή στο ξεκλείδωμα του bootloader αν και διάβασα οτι είναι λαχείο αν θα γινει η οχι.

αν ηξερα σιγουρα οτι δεν θα γινει δεν θα ειχα πρόβλημα.

 

Σε μένα έγινε ρισετ αλλά μάλλον έφταιγα εγώ.

 

Πάντως ειδικά σε φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό, η διαφορά στις φώτο είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να αφήνω το κινητό στο 78% 1 το βράδυ και 11 το πρωί να είναι 71% με κλειστά bt, wifi, data, GPS.

ακριβώς την ίδια κατανάλωση μου έχει και με τα παραπάνω όλα ανοιχτά! δεν θα έπρεπε να μην καταναλωνει τόσο όταν τα έχω κλειστά;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να αφήνω το κινητό στο 78% 1 το βράδυ και 11 το πρωί να είναι 71% με κλειστά bt, wifi, data, GPS.

ακριβώς την ίδια κατανάλωση μου έχει και με τα παραπάνω όλα ανοιχτά! δεν θα έπρεπε να μην καταναλωνει τόσο όταν τα έχω κλειστά;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Το παράξενο που είναι?δεν είναι λογικό να φάει 7% μπαταρία σε 10 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τηλέφωνο με κλειστά όλα παίζει να φάει 1% όλη την νύχτα, με

Ανοιχτό wifi άντε να κατέβει 4%.

Με το Android one η xiaomi τα έκανε μαντάρα, χίλιες φορές miui.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο που είναι?δεν είναι λογικό να φάει 7% μπαταρία σε 10 ώρες?

το παραξενο ειναι οτι τρωει το ιδιο ποσοστο ΚΑΙ με ολα ανοιχτα ΚΑΙ με ολα κλειστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο δικό μου τηλέφωνο με κλειστά όλα παίζει να φάει 1% όλη την νύχτα, με

Ανοιχτό wifi άντε να κατέβει 4%.

Με το Android one η xiaomi τα έκανε μαντάρα, χίλιες φορές miui.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

ολα κλειστα εννοεις ΚΑΙ την σιμ?η μονο οπως δικιμασα και εγω κλειστα data,bt,gps ,wifi.(οι σιμ ανοικτες για να δεχομαι κλησεις)
Link to comment
Share on other sites

το παραξενο ειναι οτι τρωει το ιδιο ποσοστο ΚΑΙ με ολα ανοιχτα ΚΑΙ με ολα κλειστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ολα κλειστα εννοεις ΚΑΙ την σιμ?η μονο οπως δικιμασα και εγω κλειστα data,bt,gps ,wifi.(οι σιμ ανοικτες για να δεχομαι κλησεις)

Μπορεί να έχει κάποια σχέση με την ισχύ του σήματος.

Για να γίνει σωστά η δοκιμή πρέπει να αφήσεις και τα υπόλοιπα ανοικτά.... για την ίδια διάρκεια ωρών...αλλά και στο ίδιο σημείο.

Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου. Στο σήμα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post, δοκιμάστε να γυρίσετε το δίκτυο σε 2G (εκεί που γράφει "επιλογή δικτύου") όταν είστε σε WiFi. Μπορεί να δείτε κάποια αλλαγή προς το καλύτερο.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post, δοκιμάστε να γυρίσετε το δίκτυο σε 2G (εκεί που γράφει "επιλογή δικτύου") όταν είστε σε WiFi. Μπορεί να δείτε κάποια αλλαγή προς το καλύτερο.
το κανω οταν το θυμαμαι αλλα εχω 2 σιμ και η 2η μενει σε 3g αναγκαστικα!την πρωτη την βαζω 2g την 2η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την 1η να την βαλω σε 2g γινεται?

 

Μπορεί να έχει κάποια σχέση με την ισχύ του σήματος.

Για να γίνει σωστά η δοκιμή πρέπει να αφήσεις και τα υπόλοιπα ανοικτά.... για την ίδια διάρκεια ωρών...αλλά και στο ίδιο σημείο.

Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου. Στο σήμα.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε αυτο δεν εχεις αδικο αλλα δεν μπορω λογω δουλειας να βαζω πχ το κινητο σε flight mode να δοκιμαζα
Link to comment
Share on other sites

Όλα κλειστά η sim ανοιχτή

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου τηλέφωνο με κλειστά όλα παίζει να φάει 1% όλη την νύχτα, με

Ανοιχτό wifi άντε να κατέβει 4%.

Με το Android one η xiaomi τα έκανε μαντάρα, χίλιες φορές miui.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

 

Δε φταίει εξ ολοκλήρου η Xiaomi. Το καθαρό Android έχει τα θέματα του. Εδώ τα Pixel και έχουν full bugs.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει εξ ολοκλήρου η Xiaomi. Το καθαρό Android έχει τα θέματα του. Εδώ τα Pixel και έχουν full bugs.
Κάτοχος Mi A1 και Pixel για ένα τρίμηνο. Πολύ προβληματική η 9αρα. Συμφωνώ και επαυξάνω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το είχα γράψει και σε προηγούμενο post, δοκιμάστε να γυρίσετε το δίκτυο σε 2G (εκεί που γράφει "επιλογή δικτύου") όταν είστε σε WiFi. Μπορεί να δείτε κάποια αλλαγή προς το καλύτερο.
Σωθηκα! Σε ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...