Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@memostrikas Όσο και να σου φαίνεται παράξενο και σε μένα δουλεύει κανονικά το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό το κινητό.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@memostrikas Όσο και να σου φαίνεται παράξενο και σε μένα δουλεύει κανονικά το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό το κινητό.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως λίγο πριν την ώρα ξυπνητηριου, ενεργοποιείται το κινητό, και έτσι χτυπάει ;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, την ώρα που το κλείνω τέρμα κάτω μου λέει ότι θα ενεργοποιηθεί αύριο το πρωί στις 6:00 ( που έβαλα το ξυπνητήρι)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν το ξεκλειδωνω με το αποτύπωμα μετά μου ζητάει και το μοτίβο ή κωδικό πρόσβασης ή pin ανάλογα τι έχω επιλέξει..

Δεν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει απλά και μόνο με το δακτυλικό αποτύπωμα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν το ξεκλειδωνω με το αποτύπωμα μετά μου ζητάει και το μοτίβο ή κωδικό πρόσβασης ή pin ανάλογα τι έχω επιλέξει..

Δεν υπάρχει τρόπος να ξεκλειδώσει απλά και μόνο με το δακτυλικό αποτύπωμα?

 

Μηπως κλεινεις την οθονη με χρηση καποιας εφαρμογης; Αν ναι, αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κλεινεις την οθονη με χρηση καποιας εφαρμογης; Αν ναι, αυτο ειναι.
Ακριβώς screen off n lock και βολεύει πάρα πολύ αλλά θα αναγκαστώ να το βγάλω μετά από αυτό, κρίμα γιατί σε όποια συσκευή είχα το έβαζα και βόλευε πολυ..

 

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Mi A2 Lite 4/64, αγορασμένο από GearBest, Android 8.1.0.

Μέχρι στιγμής από όσο μπορώ να δω, όλα πάνε μια χαρά εκτός από ένα μικροπροβληματάκι που έχω:

Θέλω να κουμπώσω σε ένα κρυφό wifi δίκτυο που υπάρχει στη δουλειά μου. Στο παρελθόν έμπαινα με Xiaomi Redmi Note 3 Pro χωρίς πρόβλημα. Αλλά τώρα, μόλις πάω στην προσθήκη δικτύου και αφού πληκτρολογήσω SSID, username, pass, ασφάλεια κλπ, με το που πατάω "Αποθήκευση" μου εμφανίζει μήνυμα "Η λειτουργία της εφαρμογής Ρυθμίσεις διακόπηκε. Ανοίξτε ξανά την εφαρμογή" και φυσικά με πετάει έξω. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει λύση για αυτο και την έχουν σχεδον ολοι οι launcher. αλλιως μπορεις να βρεις εφαρμογη που κλεινει την οθονη με καποια καθυστερηση 5sec. δεν λειτουργει τέλεια αλλα καλύτερα απο αυτο που έχεις τωρα
Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια οθονη κανουργια ξερετε απο που θα προμηθευτω για ραγισμα της ηδη υπαρχουσας και αντικαταστασης?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό είναι στα χέρια μου (3/32). Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Οσον αφορά το ιστορικό επειδή έγινε πολύ συζήτηση για την αγορά μου από aliexpress 133,1€ (μαζι με τραπεζικά έξοδα και μετατροπές νοισμάτων) με αποστολή AliExpress Standard Shipping (δωρεάν).

Το πακέτο στο τελωνίο χρεώθηκε με 47€ (ΦΠΑ και τελος εκτελωνισμού). Σύνολο κόστισε 180,1€. ΝΑ σημειώσω ότι είναι η πρώτη φορά από τις 100 που έχω αγοράσει από κίνα που πληρώνω τελωνίο. Στον υπολογισμό μου δεν είχα πάρει υπόψη το τέλος εκτελωνισμού 15€ (που ανέφερε φίλος παραπάνω).

 

Παρατηρήσεις που μπορεί να φανούν χρήσιμες σε άλλους

1)Η αποστολή ήταν πολύ γρήγορη απο 1/10 παραδώθηκε 18/10 (να συνυπολογίσουμε ότι οι κινέζοι είχαν 1-7/10 αργία νέου έτους μέσα σε αυτό το διάστημα. Ουσιαστικά η αποστολή ξεκίνησε 7/10).

2) Στο Ελληνικό τελωνίο έμεινε μόνο μία ημέρα! Μόλις είδα ότι ζητούσαν αποδεικτικό αγοράς επικοινώνησα μαζί τους τηλεφωνικά και μου έδωσαν ένα μαιλ geta@elta-net.gr. εκεί τους έστειλα την σελίδα του aliexpress σε pdf, που αναφερόταν στην συναλλαγή και μέσα σε 1 ώρα ελευθέρωσαν το πακέτο.

 

ΚΑλή συνέχεια παιδες

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά, από banggood θα έβγαινε πολύ πιο φθηνά και χωρίς τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά, από banggood θα έβγαινε πολύ πιο φθηνά και χωρίς τελωνείο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Οπως είπα και παραπάνω φίλε, το ΒΑνγοοντ δεν είχε το μοντέλο που ζητούσα. Το αν είναι πεταμένα ή όχι είναι δικό μου θέμα. Τα επιπλέον λεφτα επέλεξα να τα δώσω στο Ελληνικό κράτος και όχι στον κινέζο για προφανέστατο λόγο που επίσης εξήγησα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και για πιο λόγο να δώσω τα λεφτά στον Κινέζο και να μην το πάρω από Ελλάδα;

Να έχω και εγγύηση αν χρειαστεί.

Όπως και να έχει καλορίζικο.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7 GLOBAL) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτή τη στιγμή στο banggood με 147 ευρώ θα ήταν στο σπίτι σου. Και θα σου έμεναν 30 ευρώ περίπου στην τσέπη. Πριν 2 βδομάδες δε η τιμή ήταν ακόμα πιο κάτω. Εγώ προσωπικά δεν έχω τέτοια πρεμούρα να αφήσω τον φόρο στην Ελλάδα. Αν οι φόροι ήταν ανταποδοτικοί και είχαν αντίκρισμα τότε ναι. Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, όχι δαγκωτό!

Βέβαια αυτό ήταν επιλογή σου εξαρχής. Και είναι απολύτως σεβαστό. Οπότε καλορίζικο το τηλεφωνάκι. ;) Πολύ δυνατό εργαλείο και πολύ κομψό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη συσκευή απο σήμερα, μερικές ερωτήσεις

1)το λαμπάκι ειδοποιήσεων δεν αλλάζει χρώμα φαντάζομαι

2)με την προσαρμοστική φωτεινότητα αν το έχω κάτω απο τη μέση σκουραίνει πολύ η οθόνη, στην προηγούμενη συσκευή (G4 play) αν το ειχα πάνω απο το 1/3 με την ιδια ρύθμιση φώτιζε πολύ περισσότερο.

είναι λογικό;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη συσκευή απο σήμερα, μερικές ερωτήσεις

1)το λαμπάκι ειδοποιήσεων δεν αλλάζει χρώμα φαντάζομαι

2)με την προσαρμοστική φωτεινότητα αν το έχω κάτω απο τη μέση σκουραίνει πολύ η οθόνη, στην προηγούμενη συσκευή (G4 play) αν το ειχα πάνω απο το 1/3 με την ιδια ρύθμιση φώτιζε πολύ περισσότερο.

είναι λογικό;

 

1) δεν εχει αλλο χρωμα

2) δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

επισης, να αναφέρω για όποιον ενδιαφέρεται.

Στην συσκευή το fast charge είναι ενεργοποιημένο.

 

με τον blitzwolf S7 (QC3.0) όταν συνδέω το κινητό στην QC θύρα γράφει γρήγορη φόρτιση ενώ στις κανονικές θύρες γράφει ταχεία φόρτιση.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,έχω το redmi 5 plus στο οποίο έσπασε το τζάμι , σκέφτομαι να πάρω το mi a2 lite γιατί έχει ίδια μπαταρία και καθαρότερο λογισμικό ,επίσης είναι μικρότερο σε μέγεθος ,θα ήθελα να μου πει κάποιος που αν οι κάμερες του είναι καλύτερες από το redmi 5 plus ,καθως και πως τα πάει σε απόκριση σε σχέση με άλλα pure android κινητά

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς άλλος σε ανύποπτο χρόνο να κλείνει το wifi (ενώ η συσκευή κοιμάται)

εψαξα να βρω πολιτική αδράνειας αλλά δεν έχει δυστυχώς.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Το είχα παρατηρήσει και εγώ αν και με την αναβάθμιση του Οκτωβρίου τις τελευταίες μέρες δε το έχει κάνει.ισως να είναι τυχαίο. θα επανέλθω όταν έχω κάτι νεότερο
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του τελικά είναι ίδια με το redmi 5 plus η με το redmi 5 note?

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου απαντήσω για το πώς τα πάει σαν pure andoid συσκευή σε σχέση με το Nokia 6 που είχα.ειναι σίγουρα πιο γρήγορο όταν χρησιμοποιείς δύο εφαρμογές ταυτόχρονα (Google maps+messenger).η κάμερα του είναι καλή αλλά μέχρι εκεί!σε σχέση με τα xiaomiπου λες δε γνωρίζω αλλά χωρίς να είμαι ειδικός σίγουρα δεν εχει εντυπωσιακή κάμερα.πριν είχα το meizu pro 7 και είχε καλύτερη κάμερα
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερά του ειναι καλύτερη απο το G4 play που είχα αλλά πρέπει να το παλέψεις λίγο παραπάνω.

Φαντάζομαι αν μπει η google camera στο τηλέφωνο θα πετάει.

Μέχρι στιγμής πάντως έχω πάθει με την εστίαση και το πόσο καλά μπορεί να θολώσει το πίσω χώρο για να δώσει έμφαση στο βάθος.

 

μέχρι στιγμής η μόνη μου απογοήτευση ειναι το ηχείο σε σχέση με άλλες συσκευές, το νιώθω λίγο "άχρωμο" σε νότες, σα να μην έχει σωστές ψιλές.

 

 

 

Επόμενη ερώτηση.

όταν κλείνω τα δεδομένα και το wifi, δίπλα απο το σήμα εμφανίζεται ενα Χ (οταν ανοιγω δεδομένα το Χ φεύγει), σε άλλη συσκευή με καθαρό ανδροιδ(MOTO G4- G4 play) που είχα παλιότερα δεν το εμφάνιζε. Υπάρχει περίπτωση να φεύγει;

 

Το ποσοστό μπαταρίας υπάρχει τρόπος να εμφανιστεί κάπως; έχω ενεργοποιήσει το UI Tuner και έχω βάλει την επιλογή αλλά πάλι δεν το εμφανίζει.

Πρέπει να κατεβάσω τη μπάρα ειδοποιήσεων για να δω ποσοστό.

Φαντάζομαι οτι δεν θα χωράει πάνω δεξιά και ίσως γι αυτό να μην εμφανίζεται.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πρόσφατα από τα χέρια μου ένα Nokia 6 και ένα meizu pro 7.προβλημα με το σήμα ή με το 4g του mia2 δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά.παλιοτερα έδωσα πολύ γρήγορα ένα lg g4 γιατί μέσα στο σπίτι έχανα κλήσεις.πιστευω ότι οι διαφορές είναι πολύ πολύ μικρες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...