Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κάποιες παρτίδες έχουν αλλά πως να το δούμε πριν το πάρουμε δεν ξέρω....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εμένα είναι το μοντέλο M1805D1SG, αν σε βοηθάει, και δεν έχει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι το μοντέλο M1805D1SG, αν σε βοηθάει, και δεν έχει...
σε ευχαριστώ αλλά μάλλον πρέπει να ανοιχτεί το κουτί και το κινητό για να δεις με εφαρμογή ποια οθόνη έχει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ αλλά μάλλον πρέπει να ανοιχτεί το κουτί και το κινητό για να δεις με εφαρμογή ποια οθόνη έχει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Με ένα Nova launcher βέβαια μπορείς να το έχεις αυτό το χαρακτηριστικό αν δε κάνω λάθος...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με ένα Nova launcher βέβαια μπορείς να το έχεις αυτό το χαρακτηριστικό αν δε κάνω λάθος...
όχι. μόνο για σβήσιμο της οθόνης με double tap γίνεται!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πλήκτρα οθόνης μιας και τα έχει στην οθόνη, αλλάζουν ως προς τη σειρά τους ; Επίσης εμφανίζονται συνέχεια ή χάνονται μετά από κάποια δευτερόλεπτα κατά τη χρήση της συσκευής ;
Link to comment
Share on other sites

Τα πλήκτρα οθόνης μιας και τα έχει στην οθόνη, αλλάζουν ως προς τη σειρά τους ; Επίσης εμφανίζονται συνέχεια ή χάνονται μετά από κάποια δευτερόλεπτα κατά τη χρήση της συσκευής ;

 

Δε μπορεί να αλλαχθεί η σειρά τους. Εξαφανίζονται όταν βλέπεις κάποιο βίντεο ή παίζεις κάποιο παιχνίδι κλπ. Όταν είσαι σε εφαρμογή (πχ chrome) dimmαρουν, πράγμα που το βρήκα πολύ καλό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα έτσι. Πάντως θα ήταν ωραίο να άλλαζε και η σειρά τους πχ, το πλήκτρο πίσω να είναι δεξιά και αριστερά να είναι το πλήκτρο των εφαρμογών. Η οθόνη του είναι IPS αν δε κάνω λάθος ενώ του mi A1 που έχω είναι LTPS.

 

Ποιά είναι καλύτερη άραγε ; Έχω διαβάσει ότι λέτε ότι έχει τρομερή οθόνη οι περισσότεροι εδώ μέσα και είδα και γω κάτι βιντεάκια και με εξέπληξε

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα έτσι. Πάντως θα ήταν ωραίο να άλλαζε και η σειρά τους πχ, το πλήκτρο πίσω να είναι δεξιά και αριστερά να είναι το πλήκτρο των εφαρμογών. Η οθόνη του είναι IPS αν δε κάνω λάθος ενώ του mi A1 που έχω είναι LTPS.

 

Ποιά είναι καλύτερη άραγε ; Έχω διαβάσει ότι λέτε ότι έχει τρομερή οθόνη οι περισσότεροι εδώ μέσα και είδα και γω κάτι βιντεάκια και με εξέπληξε

 

Πάντα είχα stock ή near stock Android κινητά οπότε το έχω συνηθίσει. Είναι θέμα εξοικείωσης. Όσο για την οθόνη, είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις σε non-amoled κινητό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

δύο-τρεις παρατηρησεις για το Oreo.

 

1) χαζομάρα που δεν σε αφήνει με επιλέξεις dark theme, αυτό που το βάζει αυτόματα με το εκάστοτε wallpaper. ελπίζω στο pie να έχεις αυτή την επιλογή

2) επίσης ελπίζω στο pie να μπορείς να επιλέξεις το σχήμα των φακέλων, αυτό το στρογγυλό είναι άθλιο

3) τι φάση με αυτή την εμμονή στα dots. που πήγαν οι ωραιοτατοι counters;

 

Γενικά αισθητικής φύσης η γκρίνια με ένα καλό launcher λύνεται.

 

σε διαχείριση μνήμης και κλείσιμο εφαρμογών είναι άριστο

Link to comment
Share on other sites

όσοι το έχετε πάρει και δουλεύει το double tap to wake πειτε λίγο το μαγαζί μήπως καταφέρω και πετύχω κομμάτι που να το έχει. νομίζω κάποιος είχε αναφέρει το mediamarkt? από σκρουτζ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όσοι το έχετε πάρει και δουλεύει το double tap to wake πειτε λίγο το μαγαζί μήπως καταφέρω και πετύχω κομμάτι που να το έχει. νομίζω κάποιος είχε αναφέρει το mediamarkt? από σκρουτζ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

έχεις σκάσει με το double tap, τόσο πολύ σε βολεύει;

εγώ το πήρα από Γερμανό και δουλεύει. βέβαια τώρα το έχει 329€ πολύ ακριβά imo

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο kaizerstor. εχει tap to wake κουφό να έχουν μερικά και άλλα οχι. ελπίζω να μη μου φύγει με το pie :ninja: :cry:

 

Και γω από το kaizerstore το πήρα αλλά δεν έχει...! Τι φάση;!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Xiaomαρα :lol: ποιος ξέρει..

 

Σε ποιο σημείο των ρυθμίσεων υπάρχει αυτή η επιλογή μήπως το έχει και μένα και μου έχει ξεφύγει...;;!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ρύθμιση για on off είναι απο μόνο του έτσι.

βρήκα και εδώ μια συζήτηση αποτι φαίνεται υπάρχουν δυο οθόνες - εκδώσεις (κάτι τετοιο λένε που το διάβασα στα πεταχτά)

https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/help/double-tap-to-wake-t3826918

As it turns out, this phone comes with two types of display CSOT & EBBG.On csot, the double tap works, but it can not be turned off, and on ebbg it does not work.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι σε έρευνα για να αγοράσω ενα best value κινητό για την σύζυγο και εχω καταλήξει μεταξύ αυτού, του S2 και του Note 5.

Μάλλον κλίνω προς το Mi A2 lite αν και θα ήθελα και την άποψη σας...

Επίσης βλέπω στο skroutz και σε άλλα site αναγράφει ξεκάθαρα για θήκη που περιλαμβάνεται ενω σε άλλα δεν λέει τίποτα. Τελικά έχει θήκη ούτως ή άλλως?

Τέλος η γυναίκα κάνει βασική χρήση και είμαι επίσης σε δίλημμα, να δώσω το 20αρι παραπάνω για 4/64 ή να παω για το 3/32?

Ευχαριστώ.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι σε έρευνα για να αγοράσω ενα best value κινητό για την σύζυγο και εχω καταλήξει μεταξύ αυτού, του S2 και του Note 5.

Μάλλον κλίνω προς το Mi A2 lite αν και θα ήθελα και την άποψη σας...

Επίσης βλέπω στο skroutz και σε άλλα site αναγράφει ξεκάθαρα για θήκη που περιλαμβάνεται ενω σε άλλα δεν λέει τίποτα. Τελικά έχει θήκη ούτως ή άλλως?

Τέλος η γυναίκα κάνει βασική χρήση και είμαι επίσης σε δίλημμα, να δώσω το 20αρι παραπάνω για 4/64 ή να παω για το 3/32?

Ευχαριστώ.

 

Θήκη περιλαμβάνει η συσκευασία. Τώρα, απο τη στιγμή που προορίζεται για βασική χρήση θα πρότεινα το 3/32 μιας και με stock Android η διαχείριση της RAM είναι παιχνιδάκι. Όσο για την επιλογή κινητού τίποτα δε νικάει το καθαρό Android και τις συχνές αναβαθμίσεις

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι όσοι έχουν double tap to wake γκρινιάζουν επειδή δεν μπορούν να το απενεργοποιήσουν και όσοι δεν έχουν γκρινιάζουν επειδή δεν μπορούν να το ενεργοποιήσουν (προφανώς γράφουν όσοι θέλουν να γκρινιάξουν) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι όσοι έχουν double tap to wake γκρινιάζουν επειδή δεν μπορούν να το απενεργοποιήσουν και όσοι δεν έχουν γκρινιάζουν επειδή δεν μπορούν να το ενεργοποιήσουν (προφανώς γράφουν όσοι θέλουν να γκρινιάξουν) :lol:

 

Κοίτα, από το να το έχω και να μη μπορώ να το ενεργοποιώ και να το απενεργοποιώ κατά βούληση, προτιμώ να μη το έχω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

1;;;λοιπόν κάτοχος 4/64 πλέον. από μαγαζί πανεπιστημίου phonegallery. δυστυχώς ΔΕΝ έχει double tap. εάν δεν το συνηθίσω σε 3,4 μέρες θα βάλω και εδώ αγγελία. για να δούμε. πάντως πατώντας το μενού του kernel την βγάζει το CIT menu να δω από περιέργειά την οθόνη που έχει.

 

2;;;άσχετο gallery app δεν έχει;

 

3;;; ποσοστό μπαταρίας δεν γίνεται να φαίνεται στην πάνω μπάρα;

 

4;;; το notch γίνεται να απενεργοποιηθεί;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1;;;λοιπόν κάτοχος 4/64 πλέον. από μαγαζί πανεπιστημίου phonegallery. δυστυχώς ΔΕΝ έχει double tap. εάν δεν το συνηθίσω σε 3,4 μέρες θα βάλω και εδώ αγγελία. για να δούμε. πάντως πατώντας το μενού του kernel την βγάζει το CIT menu να δω από περιέργειά την οθόνη που έχει.

 

2;;;άσχετο gallery app δεν έχει;

 

3;;; ποσοστό μπαταρίας δεν γίνεται να φαίνεται στην πάνω μπάρα;

 

4;;; το notch γίνεται να απενεργοποιηθεί;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

1. Μεγεια!

2. Έχει το Google photos σαν gallery app

3. Πάνω στη μπάρα όχι, αν θες όμως μπορείς να το κάνεις να φαίνεται μέσα στο εικονίδιο της μπαταρίας (δε βολεύει όμως γιατί είναι πολύ μικρό)

4. Όχι. Νομίζω όμως ότι στην έκδοση 9 θα έχει

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2. Έχει το Google photos σαν gallery app

3. Πάνω στη μπάρα όχι, αν θες όμως μπορείς να το κάνεις να φαίνεται μέσα στο εικονίδιο της μπαταρίας (δε βολεύει όμως γιατί είναι πολύ μικρό)

4. Όχι. Νομίζω όμως ότι στην έκδοση 9 θα έχει

3;;; πως γίνεται αυτό; ξέρεις;

 

στις επαφές πως βλέπω τις ομάδες που έχω φτιάξει τόσο καιρό;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3;;; πως γίνεται αυτό; ξέρεις;

 

στις επαφές πως βλέπω τις ομάδες που έχω φτιάξει τόσο καιρό;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Δε ξέρω αν το έχει ακόμα. Την είχε αυτή την επιλογή μέχρι την έκδοση 7.1.1. Αν κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων και κρατήσεις πατημένο το γραναζακι των ρυθμίσεων για 10s περίπου θα σου εμφανίσει μια έξτρα επιλογή στις ρυθμίσεις. System UI tuner

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...