Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α όχι ούτε εγώ ξέρω οπότε το αφήνω και εγώ! ευχαριστώ

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Πάντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό! Έχω μείνει έκπληκτος

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό! Έχω μείνει έκπληκτος
α ναι; δεν είμαι φαν των φωτο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα!

 

 

πάντως τελικά τείνω να κρατήσω αυτό αντίο του xiaomi redmi note 4 έτσι για αλλαγή! έχει αρχίσει και μου αρέσει και το μέγεθος το μακρόστενο. το άλλο ήταν πιο φαρδύ!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να αλλάξω με την μία ήχο κλήσης ε ένα ΓΚΡΟΥΠ επαφών;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

απαντώ στον εαυτό μου. όχι με μαμά εφαρμογή επαφών αλλά με άλλη. η με συγκεκριμένες εφαρμογές που κάνουν ακριβώς αυτό

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Η χρυσή τομή, πιστεύω, για τη φωτεινότητα είναι να είναι στο αυτόματο (προσαρμοστική φωτεινότητα) και η φωτεινότητα της οθόνης στο 70%

 

Πολυ καλο τιπ - thanks φιλε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό! Έχω μείνει έκπληκτος

Και που να δεις τι μπορεί να κάνει με Gcam, αλλη φωτογραφική πραγματικά.

Πολυ καλο τιπ - thanks φιλε

 

το θέμα ειναι οτι και εκει να την αφήσεις, αν πχ εισαι σε σκοτεινο δωματιο η βλέπεις κάτι που έχει φωτεινες σκηνες στο 90% των περιπτώσεων θα ρίξει τη φωτεινότητα κ αλλο λες και διαβάζει απο το περιβάλλον και μετά δεν ανεβαίνει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι οτι και εκει να την αφήσεις, αν πχ εισαι σε σκοτεινο δωματιο η βλέπεις κάτι που έχει φωτεινες σκηνες στο 90% των περιπτώσεων θα ρίξει τη φωτεινότητα κ αλλο λες και διαβάζει απο το περιβάλλον και μετά δεν ανεβαίνει.

 

Δε μου έχει τύχει αυτό που λες. Από τότε που έκανα αυτή τη ρύθμιση δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει αυτό που λες. Από τότε που έκανα αυτή τη ρύθμιση δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα...

 

επειδή τυχαίνει να βλέπω γιουτουμπ πριν κοιμηθω, σε τερμα σκοτεινο δωμάτιο αν έχει μαζεμενες φωτεινές σκηνές τεινει να μου ριξει ελαφρως τη φωτεινότητα, ίσως να φταίει κιολας οτι δεν την εχω στο 70 αλλα στο 62-65, το 70αρι το θεωρω ηδη υπερβολικο για τα δικά μου μάτια.

επίσης δεν ξερω αν φταίει οτι το κρατάω συνήθως απο τη μεριά που είναι ο αισθητήρας και εχω και τζαμακι μπροστα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί facebook messenger με ενεργά τα εικόνιδια συνομιλητών; (κοινώς https://cnet3.cbsistatic.com/img/0y8AypsKHCmOnZmSeo49rbJypDI=/724x0/2013/04/12/133215ba-fdb8-11e2-8c7c-d4ae52e62bcc/Facebook_Messenger_ChatHeads.jpg)

 

πως γινεται κάθε φορά να μου χτυπάει το ηχητικό οτι εχω νεο μήνυμα ενω εχω ΑΝΟΙΧΤΗ τη συνομιλία; μου φαίνεται τέρμα περίεργο και δεν το έχω συναντησει σε καμια αλλη συσκευή. Είναι τρομερά ενοχλητικό να μου στελνει ο αλλος πχ 10 γραμμες μηνυμα και να ακουγεται 10 φορες η ειδοποίηση ενω εχω ανοιχτη τη συνομιλία.

 

Για να το αντιμετωπίσω απενεργοποίησα τις φούσκες συνομιλίας και ανοίγει σε πληρη οθόνη η συνομιλία και έτσι δεν χτυπάει ενω έχω ανοιχτή την εφαρμογή.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί facebook messenger με ενεργά τα εικόνιδια συνομιλητών; (κοινώς https://cnet3.cbsistatic.com/img/0y8AypsKHCmOnZmSeo49rbJypDI=/724x0/2013/04/12/133215ba-fdb8-11e2-8c7c-d4ae52e62bcc/Facebook_Messenger_ChatHeads.jpg)

 

πως γινεται κάθε φορά να μου χτυπάει το ηχητικό οτι εχω νεο μήνυμα ενω εχω ΑΝΟΙΧΤΗ τη συνομιλία; μου φαίνεται τέρμα περίεργο και δεν το έχω συναντησει σε καμια αλλη συσκευή. Είναι τρομερά ενοχλητικό να μου στελνει ο αλλος πχ 10 γραμμες μηνυμα και να ακουγεται 10 φορες η ειδοποίηση ενω εχω ανοιχτη τη συνομιλία.

 

Για να το αντιμετωπίσω απενεργοποίησα τις φούσκες συνομιλίας και ανοίγει σε πληρη οθόνη η συνομιλία και έτσι δεν χτυπάει ενω έχω ανοιχτή την εφαρμογή.

 

Αν χρησιμοποιείς το FB messenger μόνο για συνομιλία (και όχι αυτοκόλλητα σε βίντεο κλήσεις και διάφορα τέτοια) θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τη lite έκδοση του και θα ησυχάσεις, πιστεύω, από αυτά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς το FB messenger μόνο για συνομιλία (και όχι αυτοκόλλητα σε βίντεο κλήσεις και διάφορα τέτοια) θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τη lite έκδοση του και θα ησυχάσεις, πιστεύω, από αυτά...

 

αν δεν κανω λαθος η λαιτ εκδοση δεν εχει τα chat heads οπότε πάλι δεν με βολεύει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος η λαιτ εκδοση δεν εχει τα chat heads οπότε πάλι δεν με βολεύει.

 

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλά, ναι, γενικά είναι απλή εφαρμογή....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό αλλά, ναι, γενικά είναι απλή εφαρμογή....

 

το δείχνω και στο παραπανω ποστ μου με εικόνα (λινκ)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να μην φαίνεται η ώρα στην μπάρα πάνω αριστερά που τρώει χώρο;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Χωρίς root, όχι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το δείχνω και στο παραπανω ποστ μου με εικόνα (λινκ)

 

Τώρα το είδα. Όντως, η lite έκδοση δε τα έχει αυτά....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να μην φαίνεται η ώρα στην μπάρα πάνω αριστερά που τρώει χώρο;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

ενεργοποίησε το system UI tuner και μπορείς να εξαφανίσεις την ώρα πλήρως (η οποιο αλλο εικονίδιο χρειάζεσαι)

για την ενεργοποιήση, κατεβάζεις τη μπάρα ειδοποίησεων και κρατάς πατημενο το γρανάζι που σε πάει στις ρυθμίσεις μέχρι να δονηθεί η συσκευή. επειτα το γραναζι θα εχει και ενα κλειδί (γαλλικο) διπλα του

πας ρυθμίσεις,τερμα κατω σύστημα,τερμα κατω λεει UI tuner και βλέπεις τι θες να εμφανιζεται και τι οχι

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησε το system UI tuner και μπορείς να εξαφανίσεις την ώρα πλήρως (η οποιο αλλο εικονίδιο χρειάζεσαι)

για την ενεργοποιήση, κατεβάζεις τη μπάρα ειδοποίησεων και κρατάς πατημενο το γρανάζι που σε πάει στις ρυθμίσεις μέχρι να δονηθεί η συσκευή. επειτα το γραναζι θα εχει και ενα κλειδί (γαλλικο) διπλα του

πας ρυθμίσεις,τερμα κατω σύστημα,τερμα κατω λεει UI tuner και βλέπεις τι θες να εμφανιζεται και τι οχι

ναι έγινε μια χαρά ευχαριστώ! ενεργοποίησα το ποσοστό μπαταρίας πάντα όχι μόνο στην φόρτιση αλλά σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται. μόνο εάν κατεβάσεις την μπάρα έστω και λίγο

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωπα ενώ η ώρα είχε φύγει τώρα μόνη της ξανά εμφανίστηκε!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικά μάλλον πρέπει να απενεργοποιησω και την επιλογή για το alarm για να μην φαίνεται η ώρα

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα πάλι εμφανίστηκε η ώρα γμτ!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φεύγει αλλά μόλις κατεβάσω την μπάρα ξανά εμφανίζεται

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αστειο ειναι οτι αν το απενεργοποιήσεις εξαφανίζεται η ώρα απο τη μπαρα ειδοποιήσεων τελικα! ισχύει οτι εμφανιζεται παλι στη πανω μερος της οθονης. Το δοκίμασα και σε μένα μόλις

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το system UI tuner και πάλι το ποσοστό της μπαταρίας δε φαίνεται αν δε κατεβάσεις τη μπάρα.ενα ευχαριστώ στον mivechris για το tip που μας είπε
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το system UI tuner και πάλι το ποσοστό της μπαταρίας δε φαίνεται αν δε κατεβάσεις τη μπάρα.ενα ευχαριστώ στον mivechris για το tip που μας είπε

 

ναι δεν το εμφανιζει.

Το περιεργο ειναι οτι σε αλλες συσκευες το εμφανίζει κανονικά, πιθανότατα εχει να κανει με το μεγεθος του εικονιδιου της μπαταριας που ειναι τοσο μικρό και λογικα δεν πρέπει να χωραει το ποσοστο μεσα!

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το εμφανιζει.

Το περιεργο ειναι οτι σε αλλες συσκευες το εμφανίζει κανονικά, πιθανότατα εχει να κανει με το μεγεθος του εικονιδιου της μπαταριας που ειναι τοσο μικρό και λογικα δεν πρέπει να χωραει το ποσοστο μεσα!

 

Μπορεί να είναι και θέμα έκδοσης. Πάντως μέχρι 7.1.1 υπάρχει αυτή η επιλογή

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα έκδοσης. Πάντως μέχρι 7.1.1 υπάρχει αυτή η επιλογή

 

Στο moto G4 play που είχα πριν το εμφάνιζε κανονικά πάντως, θα δοκιμάσω και στο Μi A2 που έχω εδω πέρα να δω πως συμπεριφέρεται με αυτές τις επιλογές.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....είμαι κάτοχος κι εγώ εδώ και μία εβδομάδα.

Είναι το πρώτο Xiaomi που πήρα ποτέ...Πριν είχα Νokia,Apollo,Samsung και για μία εβδομάδα ένα Μοτο G5 που μου κλέψανε μέσα στον ΗΣΑΠ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....είμαι κάτοχος κι εγώ εδώ και μία εβδομάδα.

Είναι το πρώτο Xiaomi που πήρα ποτέ...Πριν είχα Νokia,Apollo,Samsung και για μία εβδομάδα ένα Μοτο G5 που μου κλέψανε μέσα στον ΗΣΑΠ...

 

Μεγεια! Και για μένα είναι πρώτη φορά xiaomi μετά από Motorola, Meizu και Alcatel...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει πως μεταφέρω τις επαφές από windows phone στο κινητό;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...