Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πήγαινε ρυθμίσεις εφαρμογές συστήματος και κάνε εκκαθάριση δεδομένων στον φύλλο μετρητή.

 

Το δοκίμασα αλλά ΔΕΝ ..... Είναι εκνευριστικό κάθε λίγο να ανοίγει ο φυλομετρητης που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Καμιά άλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα αλλά ΔΕΝ ..... Είναι εκνευριστικό κάθε λίγο να ανοίγει ο φυλομετρητης που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Καμιά άλλη ιδέα ?

Play store help and feed back

Disable or delete ....

Delete apps you installed

ελπίζω να σου δουλέψει έτσι

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Play store help and feed back

Disable or delete ....

Delete apps you installed

ελπίζω να σου δουλέψει έτσι

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

 

Ο φυλλομετρητής είναι εφαρμογή συστήματος (default browser) , δεν τον βλέπεις στο Play Store. Έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις χωρίς αποτέλεσμα .

Με swipe up από το κάτω μέρος της οθόνης εκκινεί ο φυλλομετρητής της xiaomi. Πώς απενεργοποιείται??? Μπορεί να αντικατασταθεί με τον chrome?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά ΔΕΝ ..... Είναι εκνευριστικό κάθε λίγο να ανοίγει ο φυλομετρητης που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ. Καμιά άλλη ιδέα ?

Μπορεις να "απεγκαταστησεις" οσες εφαρμογες συστηματος δεν χρησιμοποιεις η δεν θελεις..Τα εισαγωγικα τα εβαλα γιατι δεν ειναι ακριβης ο ορος,για πληρη απεγκατασταση χρειαζομαστε root access οπωσδηποτε..Εδω γινεται απενεργοποιηση μονο για τον χρηστη & φυσικα δεν κερδιζεις χωρο (αν ποτε κανεις επαναφορα συσκευης οι εφαρμογες αυτες θα εμφανιστουν παλι)...Με τον τροπο αυτο θα εξαφανιστουν & δεν θα τρεχουν παρασκηνιο με οτι σημαινει αυτο..Θα χρειαστεις το minimal adb & fastboot και οχι ολοκληρο το SDK...κατεβαζουμε πρωτα το APP Inspector απο playstore για να μας δειξει την ακριβη διαδρομη γιατι εδω κανουν λαθος οι περισσοτεροι χρηστες...Ειναι ακινδυνη διαδικασια εφοσον εννοειται ξερουμε τι ΔΕΝ πρεπει να απεγκαταστησουμε! (οι εφαρμογες της google & οι browsers πχ μπορουν να απεγκατασταθουν)

https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/

https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

*(πριν απο ολο αυτο,πηγαινε ρυθμισεις > εφαρμογες+συστηματος > βρες την εφαρμογη που θελεις και αν απενεργοποιειται απλα απενεργοποιησε τη και τελος)...Τον chrome τον κατεβαζεις οποτε θες απλα θα εχεις και τον default στη πλατη αν δεν απενεργοποιηθει....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει αλλος θεμα με συνδεση του ΜΙ8 με bluetooth αυτοκινητου?

 

Κανένα θέμα φιλαρακι. Αν εχεις θέμα, δοκιμασε με κάνα αλλο αμάξι.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να "απεγκαταστησεις" οσες εφαρμογες συστηματος δεν χρησιμοποιεις η δεν θελεις..Τα εισαγωγικα τα εβαλα γιατι δεν ειναι ακριβης ο ορος,για πληρη απεγκατασταση χρειαζομαστε root access οπωσδηποτε..Εδω γινεται απενεργοποιηση μονο για τον χρηστη & φυσικα δεν κερδιζεις χωρο (αν ποτε κανεις επαναφορα συσκευης οι εφαρμογες αυτες θα εμφανιστουν παλι)...Με τον τροπο αυτο θα εξαφανιστουν & δεν θα τρεχουν παρασκηνιο με οτι σημαινει αυτο..Θα χρειαστεις το minimal adb & fastboot και οχι ολοκληρο το SDK...κατεβαζουμε πρωτα το APP Inspector απο playstore για να μας δειξει την ακριβη διαδρομη γιατι εδω κανουν λαθος οι περισσοτεροι χρηστες...Ειναι ακινδυνη διαδικασια εφοσον εννοειται ξερουμε τι ΔΕΝ πρεπει να απεγκαταστησουμε! (οι εφαρμογες της google & οι browsers πχ μπορουν να απεγκατασταθουν)

https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/

https://beebom.com/how-remove-bloatware-android-without-root/

*(πριν απο ολο αυτο,πηγαινε ρυθμισεις > εφαρμογες+συστηματος > βρες την εφαρμογη που θελεις και αν απενεργοποιειται απλα απενεργοποιησε τη και τελος)...Τον chrome τον κατεβαζεις οποτε θες απλα θα εχεις και τον default στη πλατη αν δεν απενεργοποιηθει....

 

Ο φυλλομετρητής δεν απενεργοποιείται μέσα από το ρυθμίσεις > εφαρμογες συστηματος >, το μόνο που γίνεται είναι η απεγκατάσταση ενημερώσεων.

Την άλλη διαδικασία που αναφέρεις, προς το παρόν δεν θα την κάνω … το αποφεύγω για τυχόν λάθος χειρισμό.

Πάντως το ζητούμενο για μένα δεν είναι η απεγκατάσταση της εφαρμογής αλλά πως απενεργοποιείται το swipe up που εκκινεί τον φυλλομετρητή της xiaomi με το άγγιγμα στην οθόνη χωρίς να το θέλεις.

Σ’ ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει ορισμός προεπιλεγμένου προγράμματος απενεργοποιήστε το. Πιστεύω μετά θα φτιάξει. Εγώ έτσι το έχω και όταν κάνω αναζήτηση από αρχική οθόνη πάω chrome μετα
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λύση με το θέμα του φυλλομετρητή.

 

Σωστά η μόνη επιλογή είναι η "απεγκατασταση" που αναφέρεται πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω πάρει το mi8 εδώ και δύο εβδομάδες.Από χθες κάτι έχει πάθει και τελειώνει η μπαταρία πολύ γρήγορα.Το βράδυ,μέσα σε έξι ώρες σε stand by έφαγε 80%.Στη κατανάλωση μου λέει μέσα 33% και apps (το mi apps εννοεί) 14%.Δεν ξέρω πώς προέκυψαν αυτά.Global stable φοράει.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω πάρει το mi8 εδώ και δύο εβδομάδες.Από χθες κάτι έχει πάθει και τελειώνει η μπαταρία πολύ γρήγορα.Το βράδυ,μέσα σε έξι ώρες σε stand by έφαγε 80%.Στη κατανάλωση μου λέει μέσα 33% και apps (το mi apps εννοεί) 14%.Δεν ξέρω πώς προέκυψαν αυτά.Global stable φοράει.Ευχαριστώ!
Έχεις κάνει καμία επανεκκίνηση της συσκευής;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καμία επανεκκίνηση της συσκευής;

 

Ναι βέβαια,χθες παρουσιάστηκε αυτό.Το τελευταίο που θυμάμαι είναι ότι έκανε update το mi browser,αλλά όταν άνοιξε το mi apps η οθόνη τρεμόπαιζε,σαν bug

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω πάρει το mi8 εδώ και δύο εβδομάδες.Από χθες κάτι έχει πάθει και τελειώνει η μπαταρία πολύ γρήγορα.Το βράδυ,μέσα σε έξι ώρες σε stand by έφαγε 80%.Στη κατανάλωση μου λέει μέσα 33% και apps (το mi apps εννοεί) 14%.Δεν ξέρω πώς προέκυψαν αυτά.Global stable φοράει.Ευχαριστώ!

 

Βαλε κάποια εφαρμογη που δείχνει το cpu usage σε πραγματικό χρόνο (πχ CPU-Z) και δες αν εχουν κολλήσει οι πυρήνες στο max.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βαλε κάποια εφαρμογη που δείχνει το cpu usage σε πραγματικό χρόνο (πχ CPU-Z) και δες αν εχουν κολλήσει οι πυρήνες στο max.

 

Δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε στα καλά καθούμενα αλλά λύθηκε με factory reset ελπίζω να μην ξαναπαρουσιαστεί.Btw,αν όντως είχαν κολλήσει οι ποιρήνες,τι κάνουμε?Εννοώ εκτός από reset.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε στα καλά καθούμενα αλλά λύθηκε με factory reset ελπίζω να μην ξαναπαρουσιαστεί.Btw,αν όντως είχαν κολλήσει οι ποιρήνες,τι κάνουμε?Εννοώ εκτός από reset.

Αμεσως Factory Reset δεν κανουμε ποτε & για κανεναν λογο αν δεν δοκιμασουμε πρωτα καποιον αλλον τροπο...ΠΧ θα μπορουσες να δοκιμασεις απλα ενα Reboot πριν απο ολα...Δεν μπορει να "κολλησουν" οι πυρηνες για παντα,παρα μονο παροδικα και σπανια.Συνηθως αν ποτε συμβει,μια απλη επανεκκινηση λυνει το προβλημα(κλεινουμε εντελως μετα τη συσκευη για μερικα λεπτα & ξαναδοκιμαζουμε)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω ξεκλείδωτο bootloader και chinese version οχι global και θελω να περάσω twrp και να κάνω root και να περάσω magikdisk για να δουλέψει το app της alphabank που να κοιτάξω??
mi8
Link to comment
Share on other sites

Αμεσως Factory Reset δεν κανουμε ποτε & για κανεναν λογο αν δεν δοκιμασουμε πρωτα καποιον αλλον τροπο...ΠΧ θα μπορουσες να δοκιμασεις απλα ενα Reboot πριν απο ολα...Δεν μπορει να "κολλησουν" οι πυρηνες για παντα,παρα μονο παροδικα και σπανια.Συνηθως αν ποτε συμβει,μια απλη επανεκκινηση λυνει το προβλημα(κλεινουμε εντελως μετα τη συσκευη για μερικα λεπτα & ξαναδοκιμαζουμε)

 

Φυσικά και έκανα,όπως έγραψα και πιο πάνω.Επίσης δοκίμασα να ξεφορτίσω τη μπαταρία και να τη ξαναφορτίσω.Όπως και να σταματήσω τις εφαρμογές που μου γράφε ότι τρώνε τη μπαταρία.Ότι και να δοκίμασα τα "μέσα" και "mi apps" μου τρώγαμε το 50%.Μετά το reset το ένα δεν αναφέρεται καν,το άλλο είναι στο 1%.Και το βράδυ σε idle μου φάγε 5%.

 

Θα ανέβαζα ένα screenshot πριν το reset αλλά είμαι από Κιν και δεν μαφήνει λόγω μεγέθους.Αν έχετε κάτι να προτείνετε για το μέλλον αν μου ξανατύχει,φυσικά και θα θελα να είχα αποφύγει το reset

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα εχω αγορασει το Mi8 απο το Mi Store εδω στην Ελλαδα και ηρθε με σταθερη rom αν του βαλω την developer rom θα χασω την εγγυηση γνωριζει κανεις?

Γιατι πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι θα την χασω.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται την χάνεις.

Δηλαδή εγώ που ρώτησα infoquest service,και μου είπαν το εντελώς αντιθετο?

 

 

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα !

Σκέφτομαι την αγορά του xiaomi pocofone f1 η xiaomi mi 8

Έχω διαβάσει πολλά σάιτ και έχω μπερδευτεί για αυτό ζητάω την βοήθεια σας.

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχει γυαλί η πλαστική πλάτη θέλω να ειναι καλό και να έχει καλή κάμερα

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα !

Σκέφτομαι την αγορά του xiaomi pocofone f1 η xiaomi mi 8

Έχω διαβάσει πολλά σάιτ και έχω μπερδευτεί για αυτό ζητάω την βοήθεια σας.

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχει γυαλί η πλαστική πλάτη θέλω να ειναι καλό και να έχει καλή κάμερα

Ευχαριστώ !

Το mi 8 έχει καλύτερη κάμερα(τουλαχιστον στα χαρτιά,εχει καλύτερο αισθητήρα)και οθόνη,το pocophone καλύτερη μπαταρία, αυτές είναι οι κύριες διαφορές τους.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα !

Σκέφτομαι την αγορά του xiaomi pocofone f1 η xiaomi mi 8

Έχω διαβάσει πολλά σάιτ και έχω μπερδευτεί για αυτό ζητάω την βοήθεια σας.

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχει γυαλί η πλαστική πλάτη θέλω να ειναι καλό και να έχει καλή κάμερα

Ευχαριστώ !

 

Pocophone F1

Ηταν λιγο πιο γρήγορο

Έχει μεγαλύτερη αυτονομία

Έχει θυρα ακουστικών και Ραδιόφωνο

Είναι πιο φτηνό

 

Xiaomi Mi8

 

Έχει καλυτερη ποιότητα κατασκευής

Εχει καλύτερη κάμερα

Καλυτερη οθόνη

Εχει NFC

Link to comment
Share on other sites

Μα για ποιο λόγο με τα volume buttons να αλλάζουν οι ήχοι των ειδοποιήσεων (βγαίνει το εικονίδιο της νότας) κατά προτεραιότητα και όχι του ήχου κλήσης (εικονίδιο καμπάνας). Γίνεται να αλλάξουμε ποιο είναι default;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Pocophone F1

Ηταν λιγο πιο γρήγορο

Έχει μεγαλύτερη αυτονομία

Έχει θυρα ακουστικών και Ραδιόφωνο

Είναι πιο φτηνό

 

Xiaomi Mi8

 

Έχει καλυτερη ποιότητα κατασκευής

Εχει καλύτερη κάμερα

Καλυτερη οθόνη

Εχει NFC

Μεγάλο συν και η sd που περνει το poco. Τεράστιο συν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...