Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εκεί που έμαθα ότι μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση και να παραλάβει άλλος αντί για μένα από ταχυδρομείο κλπ κλπ και είμαι έτοιμος να ξανακάνω την παραγγελία βλέπω άγνωστες (προς εμένα) έννοιες που μου δείχνουν ότι κάτι δεν πάει (?) καλά.Την βοήθεια σας,τι ελαττώματα έχει το κινητό..και δεν μιλάω για 4+ δεν με απασχολεί.Εχει κακή ποιότητα το στις κλήσεις όταν μιλάς με κάποιον?Τι είναι το heat throttling και τι προβλήματα θα βρω σε αυτό το κινητό?Δεν ψάχνω το τέλειο αλλά το καλύτερο σ αυτά τα χρήματα και έχω την εντύπωση ότι είναι το καλύτερο..αλλα από τεχνικές έννοιες κλπ δεν γνωρίζω και θα ήθελα να ξέρω τι μπορεί να αντιμετωπίσω.
Link to comment
Share on other sites

Οι παραγγελίες από Κίνα -γενικά, και ειδικά για το Mi8- είναι δύσκολο σπορ, για μυημένους. Πολλές φορές -ακομη και αν ξεπεραστούν οι σκόπελοι αποστολής και τελωνείων- απαιτούνται επιπλέον φλασαρίσματα και ταρζανιές υψηλής επικινδυνότητας για τη συσκευή. Όσοι κατέχουν ή επιθυμουν να ρισκάρουν, προχωρούν με προσοχή. Διαφορετικά, το "φθηνό" δεν είναι δύσκολο να αποδειχθεί πολύ ακριβό. Στην περίπτωση αυτή, είναι προτιμότερη μια ασφαλής επιλογή από την εγχώρια αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα από Ελλάδα, με 2 χρόνια εγγύηση.

Η διαφορά τιμή ς, είναι η εγγύηση.

Εγώ το φλασαρα, με Ρομ από το Ελληνικό σάιτ.

Και είδα επιφανειακή γρατσουνια, που δεν ξέρω πως έγινε,, η ,, αν την είχε.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραγγελίες από Κίνα -γενικά, και ειδικά για το Mi8- είναι δύσκολο σπορ, για μυημένους. Πολλές φορές -ακομη και αν ξεπεραστούν οι σκόπελοι αποστολής και τελωνείων- απαιτούνται επιπλέον φλασαρίσματα και ταρζανιές υψηλής επικινδυνότητας για τη συσκευή. Όσοι κατέχουν ή επιθυμουν να ρισκάρουν, προχωρούν με προσοχή. Διαφορετικά, το "φθηνό" δεν είναι δύσκολο να αποδειχθεί πολύ ακριβό. Στην περίπτωση αυτή, είναι προτιμότερη μια ασφαλής επιλογή από την εγχώρια αγορά.

 

Δηλαδή με λίγα λόγια αν βρεις 100-200€ φθηνότερα το ίδιο κινητό και είναι Global Version είναι μεγάλο ρίσκο να το πάρεις?Γιατί εγώ μπήκα είδα το Mi 8 και είναι στα 550€ το 64αρι εδώ και δεν μου πάει η καρδιά ρε παιδιά να δώσω τα έξτρα όταν ξέρω πόσο μπορώ να το αγοράσω.Αν όμως είναι τόσο ρίσκο πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο global version, άλλο global rom.

Μέχρι πρόσφατα διατίθετο προς πώληση μόνο η China version με global rom περασμένη από το κατάστημα. Η global version βγήκε προς πώληση από το Banggood μόλις λίγες ημέρες πριν, σε υψηλότερη συγκριτικά τιμή (περίπου 395 με κουπόνι το 128αρι). Υποθέτω ότι δεν έχει παραλάβει ακόμη κανείς το τελευταίο, για να μας πει αν είναι ίδιο με αυτό που διαθέτει η InfoQuest στην Ελλάδα, με global rom από το εργοστάσιο και κλειδωμένο bootloader.

Έχει γραφτεί κατ' επανάληψη ότι στο κινέζικο δεν πρέπει επ' ουδενί να κλειδωσουμε bootloader όταν εχουμε μέσα την global rom, γιατί μπρικάρει.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 128ρι global από bangood ενώ όταν παρήγγειλα ήταν διαθέσιμο, τώρα πήγε σε back order status. Έστειλα mail αλλά μάλλον για ακύρωση με κόβω.. Πάλι!!

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 128ρι global από bangood ενώ όταν παρήγγειλα ήταν διαθέσιμο, τώρα πήγε σε back order status. Έστειλα mail αλλά μάλλον για ακύρωση με κόβω.. Πάλι!!

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

μιλησα με το live chat και ειπαν πως υπαρχει διαθεσιμο για εμας που καναμε την παραγγελια. και πως θα σταλει αυριο. αν δεν ειναι αληθεια refund

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το live chat και ειπαν πως υπαρχει διαθεσιμο για εμας που καναμε την παραγγελια. και πως θα σταλει αυριο. αν δεν ειναι αληθεια refund

 

Ευχαριστώ! Αναμένουμε λοιπόν!

 

ΥΓ. Καλά πώς θα την παλέψεις χωρίς 4G+ και VOLTE; :p

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αναμένουμε λοιπόν!

 

ΥΓ. Καλά πώς θα την παλέψεις χωρίς 4G+ και VOLTE; :p

 

χαχαχ! εγω σκεψου εχω κινητο χωρις 800αρα και πιανω 4g κανονικα με 20mbps minimum και εκτος αθηνας. ασε που 4g + θα υποστηριζει λογικα, ισως κανανε πατατα με updates η αγγλοκινεζικη rom εχει κανονικα αναμενουμε miui 10. γενικα στα forums λιγοι ειναι αντικειμενικοι. καποιοι κραζουν μια συσκευη παραπανω απο οσο πρεπει και καποιοι λενε καλυτερα λογια απο οσο πρεπει. ειτε απλα ειναι στον χαρακτηρα τους ειτε εχουν προσωπικο συμφερον. εγω εχω καταλαβει πως για τα λεφτα της ειναι μια αψογη συσκευη, σιγουρα δεν ειναι τελεια οπως πχ λειπει audio jack, ir blaster, μεγαλο notch . αλλα αν θες αυτα απλα πας σε αλλη συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από skroutz που γράφουν ότι εχει ελληνικό μενού, τι Ρομ φοράνε; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που ειπώθηκαν εδώ!

Επίσης για να μπορώ να δουλεύω apps τραπεζών ο bootloader τι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από skroutz που γράφουν ότι εχει ελληνικό μενού, τι Ρομ φοράνε; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που ειπώθηκαν εδώ!

Επίσης για να μπορώ να δουλεύω apps τραπεζών ο bootloader τι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ

Εγώ πάντως που έχω ξεκλείδωτο και έχω και custom rom μια χαρά δουλεύει της eurobank

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από skroutz που γράφουν ότι εχει ελληνικό μενού, τι Ρομ φοράνε; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που ειπώθηκαν εδώ!

Επίσης για να μπορώ να δουλεύω apps τραπεζών ο bootloader τι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ

 

Για τη δεύτερη ερώτηση σου, η απάντηση είναι κλειδωμένος, τουλάχιστον για το app της Πειραιώς. Όσον αφορά τη πρώτη ερώτηση σου, εάν είναι global, φοράνε την official της xiaomi. Εάν όχι, τότε φοράνε πειραγμένη για να υποστηρίζονται τα Ελληνικά.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Η Leeco νομίζω έχει κάτι τέτοιο σε πολύ οικονομικό .

παιδία κάνενα οικονομικό καλό ακουστικό??type c??

 

απο τα κινεζομάγαζα!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η Leeco νομίζω έχει κάτι τέτοιο σε πολύ οικονομικό .

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

τα εχω λογω le max 2 και ειναι πολυ ποιοτικα αλλα δεν παιζουνε,δεν τα βλεπει θα ξαναδοκιμασω αν και δε νομιζω!

mi8
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά από skroutz που γράφουν ότι εχει ελληνικό μενού, τι Ρομ φοράνε; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που ειπώθηκαν εδώ!

Επίσης για να μπορώ να δουλεύω apps τραπεζών ο bootloader τι πρέπει να είναι;

 

Ευχαριστώ

 

Το κινητό, να το πάρεις, από την επίσημη αντιπροσωπεία,

Να έχει Ρομ: global stable

Και κλειδωμένο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με mix2 βλέπω 4G+ κανονικά.

Όσο για το κλείδωμα του bootloader με Global rom δε φαίνεται ότι είναι θέμα της εταιρείας αλλά των κινεζομαγαζων που ξεκλειδώνουν με unofficial τρόπο ή με δικό τους account και μετά πας εσύ με το δικό σου λογαριασμό σου να κλειδώσεις και τρώει brick η συσκευή.

Με China rom κλείδωμα δε φαίνεται να υπάρχει θέμα. 5386d609e53147ec8fbb2566bd13d3f8.jpg

 

Το 4G+ πως το βλεπετε;

Εχετε κανει καποια ρυθμιση γιατι με Redmi 5 Plus δεν το βλεπω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 4G+ πως το βλεπετε;

Εχετε κανει καποια ρυθμιση γιατι με Redmi 5 Plus δεν το βλεπω.

Έχω ενεργοποιήσει το 4G της cosmote
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το 4G της cosmote

απο οσο διαβαζω στα forums δεν πιανουν ολες οι συσκευες της xioami 4g+. το mi mix 2 ειναι μια απο αυτες που πιανουν.

για το mi 8 θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

παιδία κάνενα οικονομικό καλό ακουστικό??type c??

 

απο τα κινεζομάγαζα!

 

Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές και οι περισσότερες είναι ακριβές. Αυτό λέει πως είναι συμβατό με το Mi8:

https://www.amazon.co.uk/TriLink-Headphones-Chipset-Earphone-OnePlus/dp/B07DMDS8F4/ref=sr_1_1_sspa?ie=UTF8&qid=1535309972&sr=8-1-spons&keywords=usb+c+headphones&psc=1

 

Προσωπικά προτιμώ τα Bluetooth, γλίτωσα και το μπλέξιμο των καλωδίων

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό, να το πάρεις, από την επίσημη αντιπροσωπεία,

Να έχει Ρομ: global stable

Και κλειδωμένο bootloader.

 

Όπου επίσημη αντιπροσωπεία εννοούμε αλυσίδες τύπου Κωτσολοβος,Plaisio κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι kotsovolos, plaisio, είναι επίσημοι πωλητές.

Το infoquest.. νομίζω είναι η αντιπροσωπεία, στα 600€ , το 6/128 ?

Πολλά λεφτά,!!!!!! κοίτα και για huawei..

Αν από Κίνα, μάθεις!!!!! ότι στέλνουν, . Global stable, locked bootloader, πάρτο από Κίνα.

Το δικό μου, το ξεκλείδωσα bootloader, για να περάσει global stable..,

Link to comment
Share on other sites

απο οσο διαβαζω στα forums δεν πιανουν ολες οι συσκευες της xioami 4g+. το mi mix 2 ειναι μια απο αυτες που πιανουν.

για το mi 8 θα δουμε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7646032#post7646032

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...