Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έκανα 100 φορές ρισετ με msmdownload tool και η ραμ τον έπινε, δοκίμασα ένα σωρό ρομ και άλλες πόσες ******** κατέληξα πως δεν έφταιγε το κινητό αλλά το Android όσο πάει γίνεται σκουπιδαριο. Κάθε φορά που έβαζα 100+ εφαρμογές γινόταν τι ίδιο πράγμα. Οπότε είδα στα services ότι πολλές εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ τρέχανε και δεν αφήνουν μνήμη για αυτές που τρέχουν οπότε το κινητό έκλεινε εφαρμογές και έκλεινε και χρήσιμες. Έβαλα καστομ κερνελ και ρύθμισα το low memory killer να μην κλείνει τις visible και foreground apps αλλά τις empty apps και είδα τεράστια βελτίωση. Ότι και να αφήσω πλέον δεν κλείνει με τίποτα.

 

Το ίδιο είχε γίνει και όταν ήμουν και με κλειδωμένο bl εντελώς στοκ. Μόλις έβαζα μερικές εφαρμογές παραπάνω μαμιωταν το σύμπαν.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όταν πέρασα τη 10 αλλά δεν είδα καμιά ιδιαίτερη διαφορά από πριν. Πάντως με την τελευταία έκδοση της 9 το κινητό πετούσε. Μέχρι στιγμής δεν το βλέπω στα ίδια επίπεδα.

 

Αν δεν ήταν φασαρία η επιστροφή στην 9 ειλικρινά θα την έκανα.

Τότε έτυχε σε σένα.

Γιατί πχ εγώ και σίγουρα και πολύς άλλος κόσμος δεν έχει κανένα θέμα με την 10.

Κανένα κόλλημα πουθενά.

Αργό Wi-Fi;

Τερματίζει και τα 300mbps της fiber που έχω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τότε έτυχε σε σένα.

Γιατί πχ εγώ και σίγουρα και πολύς άλλος κόσμος δεν έχει κανένα θέμα με την 10.

Κανένα κόλλημα πουθενά.

Αργό Wi-Fi;

Τερματίζει και τα 300mbps της fiber που έχω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Όταν λεω αργό WiFi εννοώ να συνδεθεί σε δίκτυο, δεν είπα ότι το κινητό είναι για πέταμα. Το Σαββατοκύριακο μάλλον θα επιστρέψω στην 9 μάλλον οπότε όλα τα προβλήματα μου θα λυθούν!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λεω αργό WiFi εννοώ να συνδεθεί σε δίκτυο, δεν είπα ότι το κινητό είναι για πέταμα. Το Σαββατοκύριακο μάλλον θα επιστρέψω στην 9 μάλλον οπότε όλα τα προβλήματα μου θα λυθούν!
Λογικά δεν έχει κάτσει καλά η Ρομ. Κάνε καθαρή εγκατάσταση την ολόκληρη Ρομ και μετά wipe cache και data και στήσε το τηλέφωνο από την αρχή. Μην κάνεις επαναφορά κανένα backup. 1000% δεν θα έχεις τέτοια θέματα όπως και θέματα σχετικά με διαχείριση της μνήμης που ακούγονται από μερικούς "κομήτες" εδώ μέσα. Γενικότερα η 10.3.2 σε επιδόσεις είναι ακριβώς όπως με Oreo η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν έχει κάτσει καλά η Ρομ. Κάνε καθαρή εγκατάσταση την ολόκληρη Ρομ και μετά wipe cache και data και στήσε το τηλέφωνο από την αρχή. Μην κάνεις επαναφορά κανένα backup. 1000% δεν θα έχεις τέτοια θέματα όπως και θέματα σχετικά με διαχείριση της μνήμης που ακούγονται από μερικούς "κομήτες" εδώ μέσα. Γενικότερα η 10.3.2 σε επιδόσεις είναι ακριβώς όπως με Oreo η συσκευή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και έκανα καθαρή εγκατάσταση θα τη ξανακάνω, δεν χάνω τίποτα έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι ότι κάποια από τα θέματα που έχω δει τα έχει κι ένας συνάδερφος με το ίδιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το wifi hotspot με android 10; Το ενεργοποιώ, συνδέεται η συσκευή στο κινητό αλλά δε βλέπει internet.

 

Έκανα χτες factory reset αλλά τίποτα, το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς καμία ίδεα τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες factory reset αλλά τίποτα, το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς καμία ίδεα τι μπορεί να φταίει;
Έχεις δοκιμάσει να δώσεις internet σε άλλη συσκευή; Εκτός από αυτήν που δεν παίρνει.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να δώσεις internet σε άλλη συσκευή; Εκτός από αυτήν που δεν παίρνει.
Ναι και δουλεύει μια χαρά! Σε tablet και laptop.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δουλεύει μια χαρά! Σε tablet και laptop.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μπέρδεψες. Σε άλλο προφίλ απάντησα. Τέλος πάντων.

Αφού δουλεύει σε άλλες συσκευές, το πρόβλημα δεν είναι του OnePlus 6 αλλά της συγκεκριμένης που δεν παίρνει ip. Δε μπορούμε όμως να σε βοηθήσουμε άλλο αν δεν ξέρουμε τι συσκευή είναι και κάποια στοιχεία της και δεν ξέρω επίσης αν τελικά θα μείνουμε on topic.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δουλεύει μια χαρά! Σε tablet και laptop.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου σε εμενα απάντησε :lol:

 

Με μπέρδεψες. Σε άλλο προφίλ απάντησα. Τέλος πάντων.

Αφού δουλεύει σε άλλες συσκευές, το πρόβλημα δεν είναι του OnePlus 6 αλλά της συγκεκριμένης που δεν παίρνει ip. Δε μπορούμε όμως να σε βοηθήσουμε άλλο αν δεν ξέρουμε τι συσκευή είναι και κάποια στοιχεία της και δεν ξέρω επίσης αν τελικά θα μείνουμε on topic.

 

Έχω πρόβλημα με όλες τις συσκευές εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε εμενα απάντησε :lol:

 

 

 

 

 

 

 

Έχω πρόβλημα με όλες τις συσκευές εννοείται!

 

Lol. Τα έκανα σκ@...

Δεν έχω θέμα με κάποια συσκευή. Μήπως έχεις βάλει κάποιο περίεργο dns ή κάτι τέτοιο και δεν παίρνουν ip οι συσκευές σου;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει πουλήσει αρκετά. Το ότι δεν υπάρχει αρκετή κίνηση στο νήμα όπως σε άλλες συσκευές δείχνει ότι η συσκευή δουλεύει χωρίς μεγάλα προβλήματα, όχι ότι δεν υπάρχουν άλλα δεν γίνονται αντιληπτά πιστεύω στο ευρύ κοινό αλλιώς το νήμα θα είχε γεμίσει με παράπονα από κατόχους. Τελευταία ενημέρωση το μόνο που παρατηρώ και εγώ είναι καθυστέρηση στην σύνδεση του WiFi και μάλιστα σήμερα περίμενα αρκετή ώρα για να συνδεθεί στο WiFi δίκτυο του σπιτιού μου και δεν συνδέθηκε ποτέ. Μπήκα ρυθμίσεις να το συνδέσω χειροκίνητα και το WiFi έκανε αναζήτηση χωρίς να βρει κανένα δίκτυο. Εκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Η μπαταρία κλασσικά πονεμένη ιστορία στο συγκεκριμένο τηλέφωνο αλλά οκ παλεύεται. Η oneplus πλέον με τόσα κινητά που έχει βγάλει και υποστηρίζει λογικό έχει χάσει λίγο την μπάλα και δεν διαθέτει τόσο άμεσα ενημερώσεις όπως έκανε παλιά. Μένει να δούμε και τα oneplus 8 και αν αξίζουν να προχωρήσουμε σε αλλαγή από το 6αρι αλλά αν απογοητευσουν σε τιμή προσωπικά θα μείνω μέχρι να κλείσω 2 χρόνια γιατί με καλύπτει στο 90%
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς καμιά καστομ ρομ να βάλω έτσι για αλλαγή?

Εδώ και έναν μήνα πέρασα την BlissRom η οποία στέκεται πολύ καλά φασικά, για την αλλαγή και μόνο λέω να βάλω να δοκιμάσω και την PixeN

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και έναν μήνα πέρασα την BlissRom η οποία στέκεται πολύ καλά φασικά, για την αλλαγή και μόνο λέω να βάλω να δοκιμάσω και την PixeN

 

Δεν μου άρεσε η pixen γιατί δεν έχει face unlock που το έχει βγάλει η Google.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε η pixen γιατί δεν έχει face unlock που το έχει βγάλει η Google.
Τότε μόνο με στοκ καστομ....και η BlissRom δεν το έχει και δεν γνωρίζω κάποια που το έχει, αν βρεις ενημέρωσε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lol. Τα έκανα σκ@...

Δεν έχω θέμα με κάποια συσκευή. Μήπως έχεις βάλει κάποιο περίεργο dns ή κάτι τέτοιο και δεν παίρνουν ip οι συσκευές σου;

 

Βρήκα τελικά τι έπρεπε να κάνω και το γράφω μήπως συναντήσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα. Έπρεπε στα APN settings, να βάλω στο APN type, μετά το "default,supl" τη λέξη DUN, δηλαδή να είναι "default,supl,DUN". Πως και γιατί δεν ξέρω, αφού δουλεύει αρκετά ασχολήθηκα, ειδικά με κάτι που δε θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
omnirom, ειναι η καλυτερη καστομ ρομ, αλλα σε android 10 δεν κατάφερα ποτέ να την περάσω.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

omnirom, ειναι η καλυτερη καστομ ρομ, αλλα σε android 10 δεν κατάφερα ποτέ να την περάσω.
Έχεις κάποιο λινκ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λινκ;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://dl.omnirom.org/oneplus6/

 

Δεν θα σου την πρότεινα. Ο ντεβ το παράτησε το θέμα στο xda δεν έχει κάνει update τις οδηγίες εγκατάστασης, τα έχει ψιλογραψει εν ολιγης και για αυτό το θέμα ψόφησε. Δοκίμασα άπειρες φορές να την περάσω και όλες μπρικαρε. Με treskmod είμαι τώρα που είναι ψιλοιδια και πάει καλά.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

https://dl.omnirom.org/oneplus6/

 

 

 

Δεν θα σου την πρότεινα. Ο ντεβ το παράτησε το θέμα στο xda δεν έχει κάνει update τις οδηγίες εγκατάστασης, τα έχει ψιλογραψει εν ολιγης και για αυτό το θέμα ψόφησε. Δοκίμασα άπειρες φορές να την περάσω και όλες μπρικαρε. Με treskmod είμαι τώρα που είναι ψιλοιδια και πάει καλά.

Καλύτερη μπαταρία από την μαμά η treskmod?

 

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με την BlissRom, αλλά τώρα με το ... Μένουμε σπίτι...λέω να κάνω καμιά αλλαγή να περάσει η ώρα ;)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη μπαταρία από την μαμά η treskmod?

 

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

 

Από μαμά ρομ

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα και το force close δεν λύνεται και όσο πάει γίνεται πολύ χειρότερο, η μόνη μου λύση είναι το rma. θα το δεχτούν ή θα μου πουν λαλακιες και θα το στείλουν πίσω έτσι? δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός απο αυτό. η να το πατήσω με το αμαξι. βάση της εμπειρίας μου σε authorize service κινητών, δεν θα ασχοληθούν καν και τσάμπα θα μείνω πόσο καιρό χωρίς κινητό. να πω ότι ήμουν στοκ και κλειδωμένο bl κλπ κλπ αλλά δεν λύθηκε, συνέχιζε να το κάνει και μάλιστα όσο περνά ο καιρός και το δουλεύεις δεν κρατά ούτε 3 εφαρμογές. ήδη έχω αρχίσει να ψάχνω κινητό γιατί δεν μπορώ να δουλέψω.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...