Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έδωσε καινούργιο update με security patch Απριλίου πάνω που έχω βάλει ήδη pixenos και δεν με βλέπω να επιστρέφω στην oxygen αφού είναι το ίδιο γρήγορη (ίσως γρηγορότερη), αρκετά πιο παραμετροποιήσιμη, χωρίς κανένα bug, έχει φτιάξει το σύστημα με τους ενημερώσεις και τις κάνει όπως ακριβώς το oxygen χωρίς να χρειάζεται να φλασάρεις χειροκίνητα τον και recovery, με τρομερή αυτονομία και παράλληλα έχει την κάμερα της oxygen καθώς και την γκαλερί.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πως κατάφερες και έβαλες την pixenos, όσες φορές δοκίμασα με πετάει στο twrp, δεν κάνει boot.ποτέ δεν κατάφερα να την περάσω.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

πως κατάφερες και έβαλες την pixenos, όσες φορές δοκίμασα με πετάει στο twrp, δεν κάνει boot.ποτέ δεν κατάφερα να την περάσω.
Καταρχάς χρειάζεται να έχεις την τελευταία pixenos, oxygen καθώς και το recovery του mauronofrio (και το zip και το img αρχείο)

 

Ξεκλείδωμα bootloader

 

Μπαίνεις recovery του mauronofrio μέσω fastboot (χρησιμοποιείς αρχείο img)

 

Κάνεις factory reset ( όχι ventor και άλλα)

 

Περνάς από υπολογιστή την pixenos καθώς και την τελευταία oxygen και το zip του recovery του mauronofrio

 

Κάνεις εγκατάσταση της oxygen και όταν τελειώσει κάνεις εγκατάσταση του recovery (χωρίς να έχεις κάνει επανεκκίνηση στο ενδιάμεσο) και αφού τελειώσει κάνεις επανεκκίνηση στο recovery

 

Κάνεις ξανά την ίδια διαδικασία με το ακριβώς επάνω

 

Μετά από 2 εγκαταστήσεις της oxygen(στην ουσία γίνεται εγκατάσταση και στα 2 slots) περνάς την pixen χωρίς να έχεις κάνει κανένα wipe στο ενδιάμεσο και αφού τελειώσει η εγκατάσταση χωρίς καμία επανεκκίνηση εγκαθιστάς την recovery. Όταν τελειώσει η recovery τότε κάνεις κανονική επανεκκίνηση.

 

Ώρα να ευχαριστηθείς την μακράν η καλύτερη custom rom για την συσκευή.

 

Υ.Γ. και ένα screenshot της αυτονομίας με μόνο δεδομένα όλη ημέρα και gps ενεργό χωρίς καθόλου WiFi.

 

 

77f084e30186cdfc6dfaeeef593ce043.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα έκανα ολα αυτά αλλα δεν δουλεψε, ήθελε format data στο τελος για να κανει boot και να επιλέξω μετα το format data το slot B.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

τα έκανα ολα αυτά αλλα δεν δουλεψε, ήθελε format data στο τελος για να κανει boot και να επιλέξω μετα το format data το slot B.

Καμία σχέση. Αν κάνεις κάτι διαφορετικό θα το κάνεις brick. Και εννοείται ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ WIPE SYSTEM και WIPE VENDOR γιατί πάλι θα φας brick.

Factory reset θα κάνεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ OXYGEN την πρώτη φορά όμως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Αν κάνεις κάτι διαφορετικό θα το κάνεις brick. Και εννοείται ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ WIPE SYSTEM και WIPE VENDOR γιατί πάλι θα φας brick.

Factory reset θα κάνεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ OXYGEN την πρώτη φορά όμως!!!!!

 

ετσι το εκανα και δεν ξεκίναγε, με πέταγε στο twrp. ρώτησα στο κανάλι στο telegram και μου ειπαν να κανω format data και μόνο έτσι ξεκίνησε. ότι άλλο και να έκανα δεν έκανε boot, με πέταγε στο twrp. είχα όλο το πρωι που πάλευα.

 

ωραία ρομ πάντως, έχει πράγματα που τα έχουν βγάλει απο άλλες ρομ όπως το face unlock. η port του 7 που είχα σταμάτησε ο dev να την κάνει update.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μου έβγαλε νέο (security) update. 309d06bcdacbd6bb34e90a1a5c64d3cb.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μου έβγαλε νέο (security) update. 309d06bcdacbd6bb34e90a1a5c64d3cb.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πριν μια εβδομάδα βγήκε. Έχω την εντύπωση ότι έχει χαλάσει η αυτονομία. Μπορεί βέβαια να παραδίδει πνεύμα η μπαταρία επειδή κλείνει 2 χρόνια χρήσης τέλος του μήνα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα βγήκε. Έχω την εντύπωση ότι έχει χαλάσει η αυτονομία. Μπορεί βέβαια να παραδίδει πνεύμα η μπαταρία επειδή κλείνει 2 χρόνια χρήσης τέλος του μήνα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε εμένα δεν έχει επηρεαστεί η αυτονομία. Είμαι στα ίδια επίπεδα με πριν.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάνεις μπαταρία στο επίσημο σέρβις; χθες ρώτησα κι μου είπαν 8,70 η μπαταρία, 15 περίπου οι φόροι και 4 και κάτι τα εργατικά. Κάπου 5-6 μέρες χρειάζεται...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Post #4272 λογικά κάτι ανάλογο κατά προσέγγιση θα ισχύει και για το 6.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452368&page=285

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει στείλει κάνεις για αλλαγή μπαταρίας στο επίσημο service στην Πολωνία; Έχει αρχίσει να τα φτύνει στο δικό μου και θέλω να την αλλάξω, έχω ακόμα εγγύηση μέχρι Σεπτέμβριο
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Έχει στείλει κάνεις για αλλαγή μπαταρίας στο επίσημο service στην Πολωνία; Έχει αρχίσει να τα φτύνει στο δικό μου και θέλω να την αλλάξω, έχω ακόμα εγγύηση μέχρι Σεπτέμβριο
Έχω αλλάξει στο 3Τ της γυναίκας.

Μια απλή μπαταρία είναι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει στο 3Τ της γυναίκας.

Μια απλή μπαταρία είναι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το 6 δεν έχει βίδες όμως, είναι πιο δύσκολο να ανοίξει.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 10.3.3 και επειδή πήγε στραβά στην αρχή αναγκάστηκα να κάνω νέα εγκατάσταση και παράλληλα να κλειδώσω πάλι bootloader, αποτέλεσμα τώρα ενώ όλα είναι (ή φαίνονται οκ) δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το vowifi....

Με τα γνωστά (*#800#, *#801# & *#*#4636#*#*) δεν μπορώ να εμφανίσω τους διακόπτες....ξεχνάω κάτι;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 10.3.3 και επειδή πήγε στραβά στην αρχή αναγκάστηκα να κάνω νέα εγκατάσταση και παράλληλα να κλειδώσω πάλι bootloader, αποτέλεσμα τώρα ενώ όλα είναι (ή φαίνονται οκ) δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το vowifi....

Με τα γνωστά (*#800#, *#801# & *#*#4636#*#*) δεν μπορώ να εμφανίσω τους διακόπτες....ξεχνάω κάτι;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να εγκαταστήσεις το oneplus logkit

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εγκαταστήσεις το oneplus logkit
Να σαι καλά, το είχα ξεχάσει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του oneplus launcher και στην εργαλειοθήκη μου επιτρέπει πλέον 9 στοιχεία αντί για 10 όπως παλιά.

Είναι bug η έτσι δουλεύει πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του oneplus launcher και στην εργαλειοθήκη μου επιτρέπει πλέον 9 στοιχεία αντί για 10 όπως παλιά.

 

Είναι bug η έτσι δουλεύει πλέον?

Έτσι δουλεύει καιρό πλέον.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα την περασμένη Τρίτη και το πήρα πίσω την παρασκευή. 10/10 το service
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Αν και η μπαταρία μου μετά από 2 χρόνια ακόμα κρατάει καλά, λέω να το στείλω και εγώ....

Όλα ανοιχτά και ΒΤ για σύνδεση με το ρολόι (1-2 ωρες)7491fb6159f67d9f8d721a1ae6cb278e.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα την περασμένη Τρίτη και το πήρα πίσω την παρασκευή. 10/10 το service

Αλήθεια, ποια διαδικασία ακολούθησες? γιατί δεν βρίσκω κάποιο λινκ, το κόστος ήταν περίπου 30 ευρώ?

το κινητό όταν σου το επέστρεψαν το είχαν κάνει επαναφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ποια διαδικασία ακολούθησες? γιατί δεν βρίσκω κάποιο λινκ, το κόστος ήταν περίπου 30 ευρώ?

το κινητό όταν σου το επέστρεψαν το είχαν κάνει επαναφορά?

Επαναφορά το είχα κάνει εγώ όπως είχαν ως οδηγία. Δεν πλήρωσα τίποτα, απλά άνοιξα RMA request από την σελίδα τους. Αν έχεις αγοράσει από αλλού, δεν ξέρω την διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μπαταρία είναι καταπληκτική, έχω 16 ώρες που το έβγαλα από την φόρτιση, έχω 45% μπαταρία με 4:22 ώρες οθόνη, σε WiFi. Μου είχε λείψει τέτοια διάρκεια, τελευταία όλο με τον φορτιστή ήμουν.

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Από το site της OnePlus το αγόρασα, για RMA θα πάω εκεί που λέει για σέρβις; Και εκεί θα επιλέξω πρόβλημα μπαταρίας;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι θα το κάνεις
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι θα το κάνεις
Οκ σ' ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...