Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως εννοειται οτι δεν θεωρειται πραγματικη αναβαθμιση η μεταβαση απο Oneplus5t(και αρα και 5)στο 6ρι,εκτος αν βελτιωσουν τοσο πολυ την καμερα του και καποιος ενδιαφερεται παρα πολυ για αυτην.

 

Το λεω μην τυχον και δεν εχει μεγαλες διαφορες το 6ρι απο το 5τ και κραζουν ορισμενοι πρωην κατοχοι 5τ.

 

Προσωπικα το μετανιωσα παρα πολυ που το εδωσα το 5τ μιας και σχεδον στα παντα ηταν το essential phone που λεμε.

 

Πολυ καλη οθονη amoled με καλο calibration

θυρα ακουστικων

notification led ρυθμιζομενο(μεχρι και η xiaomi το εκοψε αυτο)και πλαινο slider ειδοποιησεων.

face id(το πρωτο κινητο με face id που χρησιμοποιουσε την μπροστα καμερα που βλεπουμε και το εφαρμοζουν πλεον οι περισσοτεροι αλλοι)και πολυ γρηγορο και αξιοπιστο δακτυλικο.

specs(ειδικα οποιος παρει το 8gb μοντελο)για να σε βγαλει το κινητο ανετα για μια 3ετια(σε ταχυτητα και smooth δεν το ξεπερνανε ουτε και οι φετινες ναυαρχιδες τυπου s9+ και p20

απο τις ελαχιστες συσκευες που εμειναν με αλουμινιο

πολυ δυνατο σημα wi fi και κλησης(με αποτελεσμα βεβαια να εχει τοσο υψηλα νουμερα sar).

 

Στο μονο που ξενερωσα προσωπικα ειναι στην κεντρικη καμερα,οχι οτι ειναι κακη που δεν ειναι.Αλλα γιατι οταν μου παιρνεις την καμερα του 5(που ηταν καλη)και προσθετεις αλλη μια καμερα ειδικα για νυχτερινες ληψεις αλλα το αποτελεσμα δεν σε δικαιωνει,εκει νιωθεις κατι σαν εξαπατηση(μιλαμε να εχει τρανταχτες διαφορες απο το 5ρι παντα αφου εχει 1 παραπανω καμερα για νυχτερινες).

 

Το μεγαλυτερο αστειο παντως ειναι που επιβεβαιωθηκαν οι φημες που ελεγαν οι ολες οι νεες ναυαρχιδες θα βγουν με 4gb ram(g7,s9,p20,xz2).

Μα καλα το να σου βγαλει μια συσκευη με stock android τυπου moto z2 force ναυαρχιδα με 4gb ram(ή sony)αντε πες παει στο καλο μιας και εχουν ελαφρυ stock skins(οπως και oneplus).Οι αλλες που ειναι τιγκα στο bloatware,τι μου βγαζουν μονο 4gb ram μοντελα?

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Είχες ποτέ θέμα να μην σε καλύπτουν τα 4 giga ή απλά να λέμε οτι έχουμε 8,10,12,30 γίγα;

[Το μεγαλυτερο αστειο παντως ειναι που επιβεβαιωθηκαν οι φημες που ελεγαν οι ολες οι νεες ναυαρχιδες θα βγουν με 4gb ram(g7,s9,p20,xz2).

Μα καλα το να σου βγαλει μια συσκευη με stock android τυπου moto z2 force ναυαρχιδα με 4gb ram(ή sony)αντε πες παει στο καλο μιας και εχουν ελαφρυ stock skins(οπως και oneplus).Οι αλλες που ειναι τιγκα στο bloatware,τι μου βγαζουν μονο 4gb ram μοντελα?

Link to comment
Share on other sites

Είχες ποτέ θέμα να μην σε καλύπτουν τα 4 giga ή απλά να λέμε οτι έχουμε 8,10,12,30 γίγα;

[Το μεγαλυτερο αστειο παντως ειναι που επιβεβαιωθηκαν οι φημες που ελεγαν οι ολες οι νεες ναυαρχιδες θα βγουν με 4gb ram(g7,s9,p20,xz2).

Μα καλα το να σου βγαλει μια συσκευη με stock android τυπου moto z2 force ναυαρχιδα με 4gb ram(ή sony)αντε πες παει στο καλο μιας και εχουν ελαφρυ stock skins(οπως και oneplus).Οι αλλες που ειναι τιγκα στο bloatware,τι μου βγαζουν μονο 4gb ram μοντελα?

Μα κι εσύ απαντάς.....

4 posts έχει γράψει ο φίλος παραπάνω, και τα 4 για τη λειψή ram των υπολοίπων γράφει....

 

Πάμε στα σοβαρά.

Περιμένω πως και πως τη παρουσίαση και βασικά τις πρώτες αναφορές από τους χρήστες. Προσωπικά θα περιμένω λίγες μέρες για να δω αν υπάρχουν προβλήματα και μετά θα το τιμήσω αν είναι όλα καλά.

Το τελευταίο op που είχα ήταν το 3Τ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ψάχνω να αλλάξω το S8+ και ελπίζω η op να βελτιώσει τη κάμερα κυρίως. Αυτά τα blindtest με τις φωτό που μας διαφημίζουν δε τα παίρνω και πολύ σοβαρά. Έχουμε μάθει από τις "ζαβολιες" των εταιριών πριν τις ανακοινώσεις.. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι θα μας αφήσει ικανοποιημένους.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλωσε το μικρό κ επανέρχεσαι δριμύτερος;;;χαχαχα

Γνώμη μου είναι οτι οι συσκευές έχουν πιασει ταβάνι γιαυτο κ οι πωλήσεις φθίνουν ή θα φθίνουν.

Φυσικά φταίει κ η αύξηση των τιμών τους..

Μα κι εσύ απαντάς.....

4 posts έχει γράψει ο φίλος παραπάνω, και τα 4 για τη λειψή ram των υπολοίπων γράφει....

 

Πάμε στα σοβαρά.

Περιμένω πως και πως τη παρουσίαση και βασικά τις πρώτες αναφορές από τους χρήστες. Προσωπικά θα περιμένω λίγες μέρες για να δω αν υπάρχουν προβλήματα και μετά θα το τιμήσω αν είναι όλα καλά.

Το τελευταίο op που είχα ήταν το 3Τ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ψάχνω να αλλάξω το S8+ και ελπίζω η op να βελτιώσει τη κάμερα κυρίως. Αυτά τα blindtest με τις φωτό που μας διαφημίζουν δε τα παίρνω και πολύ σοβαρά. Έχουμε μάθει από τις "ζαβολιες" των εταιριών πριν τις ανακοινώσεις.. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι θα μας αφήσει ικανοποιημένους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wired.co.uk/article/oneplus-6-launch-interview-carl-pei-android-p-smartphone-innovation

 

έπρεπε να φάει στριμωγμα για τη κάμερα. τη γλύτωσε όμως.

 

Προσωπικά είμαι πολύ σκεπτικός σχετικά με το γεγονός ότι στο νέο μοντέλο δώσανε τόση σημασία στο γυαλι. Κατά τη γνώμη μου είναι το τελευταίο που έπρεπε να κοιτάξουν...

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

http://www.wired.co.uk/article/oneplus-6-launch-interview-carl-pei-android-p-smartphone-innovation

 

έπρεπε να φάει στριμωγμα για τη κάμερα. τη γλύτωσε όμως.

 

Προσωπικά είμαι πολύ σκεπτικός σχετικά με το γεγονός ότι στο νέο μοντέλο δώσανε τόση σημασία στο γυαλι. Κατά τη γνώμη μου είναι το τελευταίο που έπρεπε να κοιτάξουν...

 

Συμφωνώ...είναι ο μοναδικός λόγος που είμαι διστακτικός απο το να το πάρω την πρώτη μέρα.Θήκη ή dbrand είναι μονόδορμος δυτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί θήκη αυτές τις μέρες γι'αυτό κ είναι μικρής σημασίας η εξωτερική επένδυση. Εγω τους τα έγραψα και στο επίσημο φόρουμ μπας κ με ακούσει κάποιος..

 

71d70587b701ce878bedee59787ff43a.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν σημαίνει το ότι έδωσαν βάρος στο υλικό (??) δεν έδωσαν σημασία στην κάμερα.... Άλλο το ένα άλλο το άλλο...

 

Επίσης το ματ μαύρο θα είναι και αυτό από γυαλί? Πως γίνεται?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

η διαφωνία μου είναι σχετικά με το που έδωσαν βαρος. Η κάμερα θέλει πολύ δουλειά ακόμα δυστυχώς κ για να μη το διαφημίζουν ..δε ξέρω αν τους νοιάζει δεδομένου οτι το 5τ το διαφήμισαν σαν καμεροτηλεφωνο κ ισως να καναν οτι θεωρουσαν καλύτερο. θα δούμε στο κατω κατω μπορει το module να ειναι καλο απλα να μην εχει υποστήριξη καλή απο software

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω έστειλε μνμ στον CEO της one plus και έχει την εντύπωση ή μάλλον την ελπίδα ότι θα το διαβάσει ή θα του το μεταφέρουν???

Είσαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μιλάμε για συνοικιακό μαγαζί... Προφανώς άλλο είναι το τμήμα που ασχολείται με την τεχνολογία της κάμερας και άλλο με τον σχεδιασμό και τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν... Σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε, μην γράφουμε τέτοια πράγματα...

 

Άλλοι είναι οι λόγοι που δεν μπορούν να φτάσουν τις κορυφαίες κάμερες της αγοράς, όπως πχ κόστος ή έλλειψη τεχνογνωσίας σε επίπεδα Samsung, Google, Apple κτλ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω έστειλε μνμ στον CEO της one plus και έχει την εντύπωση ή μάλλον την ελπίδα ότι θα το διαβάσει ή θα του το μεταφέρουν???

Είσαι θεός

φιλε πριν ειρωνευτείς/τρολαρεις μαθε να εισαι καλα πληροφορημενος ...

 

Στην εταιρεία αυτή ceo (carl pei k pete leu) είναι άτομα που μπαίνουν κ γραφουν στα φορουμ της εταιρειας οπου εχουν προσβαση ολοι. Μπηκα κ εγραψα λοιπον κατω απο ποσταρισμα του ceo οπως κ πολλοί αλλοι. Ενα απτα δυνατα σημεια της εταιρειας ειναι αυτη ακριβως η επικοινωνία ακομα κ αν κανεις δε παίρνει επίσημη απαντηση.

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

684e1c9507d4e9972bec459eae90b0be.jpg

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω έστειλε μνμ στον CEO της one plus και έχει την εντύπωση ή μάλλον την ελπίδα ότι θα το διαβάσει ή θα του το μεταφέρουν???

Είσαι θεός

 

Γιατί,έχασε κάτι στέλνοντάς το?Ίσα ίσα η oneplus όπου σταθεί και όπου βρεθεί λέει πόσο σημασία δίνει στους πελάτες της και πόσο την βοηθούν στο να διαμορφώσει το τελικό προιόν.Λογικά δεν θα το διαβασε ο CEO ,σίγουρα κάποιος όμως θα το έκανε...Μαζί σου casabel

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

Το αν είμαι πληροφορημένος όπως λες άστο να το ξέρω εγώ καλύτερα.

Αλλά πολύ πρόλογο τρως.

Έχουν στείλει χιλιάδες μνμ για βελτίωση της κάμερα στο 5t.

Έχεις δει κάποιο αποτέλεσμα????

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

..το αν θα δω αποτέλεσμα θα σου πω οταν παρω το 6αρι ... ωστόσο αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να ειρωνευεσαι οσους προσπαθούν για κάτι ειδικα οταν γραφω πεντακαθαρα "μπας κ μακουσει καποιος"

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Άλλοι είναι οι λόγοι που δεν μπορούν να φτάσουν τις κορυφαίες κάμερες της αγοράς, όπως πχ κόστος ή έλλειψη τεχνογνωσίας σε επίπεδα Samsung, Google, Apple κτλ...

 

Σιγά την τρομερή τεχνογνωσία, τα περισσότερα πλέον είναι θέμα software. Δεν χρειάζεται άλλωστε, και ούτε νομίζω, ότι έχει κανένας την απαίτηση να φτάσει σε απόδοση κινητά που κάνουν από 300 έως και 500 ευρώ παραπάνω.

Μια καλή αρχή θα ήταν να έβαζε OIS στην κάμερα. Θα βοηθούσε αρκετά στις βραδινές. Οι πρωινές άλλωστε είναι κορυφαίες.

 

Για μένα το OIS στην camera θα καθορίσει αν θα δώσω το 5Τ για το 6άρι. Αν δεν το βάλουν δεν θα πάρω. Αν και δεν παίζει να βγάζω πάνω από 10 φωτός το μήνα.

Αδιαβροχοποίηση και ασύρματη φόρτιση είναι gimmicks για το 95% των χρηστών. Για μένα τελείως αδιάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανταγωνιστές δουλεύουν αυτό το software χρόνια και με σαφώς περισσότερα και τα πιο έμπειρα στελέχη του χώρου... Όλη αυτή την τεχνογνωσία λοιπόν που έχει η Samsung πχ δεν μπορεί αν την έχει μια εταιρεία σαν την OnePlus...

 

Αν ήταν μόνο hardware που λες εσύ, θα ήταν εύκολο... Μεγαλύτερο παράδειγμα η Sony...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι χρησιμοποιεί την ίδια κάμερα με το 5t χωρίς ois απ'ότι έχω διαβάσει στο xda.

Δεν ξέρω εάν ισχύει θα το δούμε.

Πάντως εάν ισχύει πάμε για το 6t

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ανταγωνιστές δουλεύουν αυτό το software χρόνια και με σαφώς περισσότερα και τα πιο έμπειρα στελέχη του χώρου... Όλη αυτή την τεχνογνωσία λοιπόν που έχει η Samsung πχ δεν μπορεί αν την έχει μια εταιρεία σαν την OnePlus...

 

Αν ήταν μόνο hardware που λες εσύ, θα ήταν εύκολο... Μεγαλύτερο παράδειγμα η Sony...

 

Μα γι αυτό σου λέω ότι δεν περιμένω να έχουν εφάμιλλα αποτελέσματα.

Μπορούν όμως να κάνουν τα προφανή ώστε να βελτιωθούν όσο είναι στο χέρι τους. Πχ βάζοντας OIS.

 

Το κακό είναι ότι χρησιμοποιεί την ίδια κάμερα με το 5t χωρίς ois απ'ότι έχω διαβάσει στο xda.

Δεν ξέρω εάν ισχύει θα το δούμε.

Πάντως εάν ισχύει πάμε για το 6t

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Και εγώ θα σκιπάρω αν δεν βελτιώσουν την κάμερα (στις νυχτερινές λήψεις) με OIS. Που για μένα ειναι το μοναδικό μειονέκτημα του 5Τ

Link to comment
Share on other sites

Aμα δεν εχει ois καλα κρασια...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εσύ απαντάς.....

4 posts έχει γράψει ο φίλος παραπάνω, και τα 4 για τη λειψή ram των υπολοίπων γράφει....

 

Πάμε στα σοβαρά.

Περιμένω πως και πως τη παρουσίαση και βασικά τις πρώτες αναφορές από τους χρήστες. Προσωπικά θα περιμένω λίγες μέρες για να δω αν υπάρχουν προβλήματα και μετά θα το τιμήσω αν είναι όλα καλά.

Το τελευταίο op που είχα ήταν το 3Τ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ψάχνω να αλλάξω το S8+ και ελπίζω η op να βελτιώσει τη κάμερα κυρίως. Αυτά τα blindtest με τις φωτό που μας διαφημίζουν δε τα παίρνω και πολύ σοβαρά. Έχουμε μάθει από τις "ζαβολιες" των εταιριών πριν τις ανακοινώσεις.. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι θα μας αφήσει ικανοποιημένους.

 

4ποστ εχω γραψει μονο για την λειψη ram των υπολοιπων?Οκ οτι πεις...

 

Και το σοβαρο για το θεμα του Oneplus 6 ειναι που θα πας μετα απο το 3t και το S8+ στο Oneplus6 αν ειναι απροβληματιστο?

 

Μαλιστα...

 

Αφου δεν σε απασχολουν αυτα μιας και πηγες απο Oneplus3t σε S8+,γιατι ξανασκεφτεσαι τοτε για Op6 που σχεδον σιγουρα θα εχει χειροτερη καμερα απο pixel/samsung/huawei?

 

Οσον αφορα το υλικο κατασκευης που αναφερθηκε ας ειναι απο γυαλι αλλα ας εχει εστω ασυρματη φορτιση για να δικαιολογησει καπως την αλλαγη απο αλουμινιο.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

παιδια για ολους μας που ζηταμε ois , θυμίζω οτι το pixel δεν ειχε κ εβγαζε τις καλύτερες φωτος της γενιας του.. νομίζω οτι το θέμα ειναι καθαρά softwaρικο και οι τεχνικοί της op, εχουν να φανε πολλά ψωμιά ωστε να αξιοποιει η κάμερα τις δυνατότητες του κινητου (κατι στο οποιο στη google ειναι μανουλες)

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

4ποστ εχω γραψει μονο για την λειψη ram των υπολοιπων?Οκ οτι πεις...

 

Και το σοβαρο για το θεμα του Oneplus 6 ειναι που θα πας μετα απο το 3t και το S8+ στο Oneplus6 αν ειναι απροβληματιστο?

 

Μαλιστα...

Μη βάζεις λόγια στο ''στόμα'' μου που δεν είπα.

Σε όλα σου τα posts ανέφερες για τη ram σε σχέση με τις άλλες ναυαρχίδες...υποτιμητικά...

Θα σου πω λοιπόν, αν δε το γνωρίζεις, ότι free ram=useless ram, όπως ακριβώς στα windows. Η διαχείριση λοιπόν παίζει ρόλο όχι ποιος την έχει περισσότερη.

 

Τώρα αν ήρθες εσύ να κρίνεις εμένα στο τί είναι σοβαρό και τί όχι, άστο καλύτερα...

 

Στα της συσκευής τώρα...

XDA μεριά γράφουν οι μισοί ότι θα έχει OIS και οι υπόλοιποι ότι δε θα έχει. Μη προτρέχουμε κι ας περιμένουμε μια μέρα ακόμα. Πάντως είναι απο τα κυριότερα χαρακτηριστικά που λείπει απο τις συσκευές της μέχρι τώρα, εκτός αν, όπως λέει ο φίλος απο πάνω, κάνουν παπάδες στο software όπως η Google (στο 1ο Pixel δεν είχαν OIS), κάτι που δε το περιμένω.

Θεωρώ ότι αν το βάλει και προσέξει λίγο το software, έχει τις προϋποθέσεις βάση των μέχρι τώρα φημών να γίνει η ναυαρχίδα στις πωλήσεις της εταιρείας.

Θέλω πολύ να δω και τη διαχείριση της μπαταρίας. Για μένα είναι πολύ σημαντικό και νομίζω ότι στο 5T το έχει δουλέψει καλά το κομμάτι αυτό παρά τα ''λίγα'' mAh.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμπέρασμα χωρίς ois δεν υπάρχει λόγος μετάβασης από 5t σε 6.

Το μοναδικό θέμα που έχει το 5t είναι η κάμερα του , πράγμα που σημαίνει πως εάν έχω τα ίδια με το 6 λέτε να ακούσουν ή να διαβάσουν τα χιλιάδες μνμ για βελτίωση????

Δεν νομίζω,πάλι για την ταχύτητα του θα λένε.

Α ρε κουτοχορτο που μας ταιζουν.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...το κουτοχορτο της o.p τουλαχιστον κοστίζει φτηνα..οι αλλοι που πληρωνουν χιλιαρικα κ τα τηλ σκανε ή οι μπαταριες είναι μουφα τι να πουν? στο κατω κατω η κάμερα δεν ειναι του πεταματου απλα δεν ειναι τοπ

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...