Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες μόνο σε μένα δημιουργεί κάθε τόσο θέμα με τις καρτέλες ανοιχτών εφαρμογών, που ξαφνικά ασπρίζουν όλες και μόνο με ρεσταρτ φτιάχνει?

 

Νόμιζα ότι έφταιγε η αναβάθμιση στο 9 και ότι δεν έκατσε καλά, αλλά έκανα επαναφορά εργοστασιακων από τα νεύρα μου και στήσιμο χωρίς ρεκοβερι και πάλι τα ίδια.

 

9 μήνες με ανδροιδ 8 δεν μου το έκανε ποτέ αυτό.. Βοήθειαααα

Και σε εμένα παρατήρησα όταν είδα το ποστ σου ότι αραιά και που κάποια από τις εφαρμογές που έχω ανοιχτές είναι άσπρη η καρτέλα. Από τις 10-15 που είναι συνήθως ανοιχτές, 1-2 να είναι άσπρες. Μέχρι τώρα δεν το είχα δώσει ποτέ σημασία. Εσένα σου τις βγάζει όλες τις εφαρμογές με άσπρη καρτέλα?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να ρωτήσω αν έχει παρατηρήσει άλλος θέμα με την εστίαση.

 

Πες κάποιο παράδειγμα αδερφέ, για να καταλάβουμε! Είναι δύσκολο να πούμε έτσι, μιας και είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την εστίαση. Είναι ο φωτισμός για αρχή, είναι να έχεις σταθερό χέρι, είναι να είναι καθαρός ο φακός και κτλ κτλ. Προσωπικά δεν έχω δει κάποιο θέμα, ακόμα και με το ..... πάρκισον που έχω :p! Κάνει άμεσα ορθή εστίαση σε αυτό που σημαδεύω και αν είναι κοντά, μπορώ με το δάχτυλο να επιλέξω εγώ όπου θέλω (γίνεται αστραπιαία). Αν γενικά νομίζεις πως σε κάθε σου φώτο έχεις κάποιο θέμα, τότε πήγαινε άμεσα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις που θα το ελέγξουν οι ίδιοι!

Link to comment
Share on other sites

2 θέματα που έχω με αυτό το μοντέλο.

 

α. Όταν πάω να ανεβάσω βίντεο στο instagram, όσο είμαι ακόμη στο "draft" πριν το ανεβάσω οριστικά, το βίντεο παίζει μόνο 2 δευτερόλεπτα και μετά σταματά (αν και ακούγεται ο ήχος του). Μόνο όταν το κάνω post μπορώ να δω το βίντεο κανονικά (μιλάω για τα stories). Με άλλα μοντέλα δεν είχα τέτοιο θέμα παλαιότερα. Μπορεί να διορθωθεί; Τί φταίει;

 

β. Ξέρετε εάν μπορώ να αγοράσω δεύτερο super charge φορτιστή μόνο του; Δεν βρίσκω κάπου original και έχω απορία εάν η Huawei δεν πουλάει ξεχωριστούς τέτοιους φορτιστές. Ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,

 

τελευταια σκεφτομαι την αγορα νεου κινητου και ειμαι αναμεσα στα p20 pro,pixel 2 xl,xiaomi mi 8.

ξερω οτι το p20 pro εφερε επανασταση με τις καμερες αυτες και οτι ειναι στην κορυφη των καμερων με βαση το hardware,

απο την αλλη βλεπω και απο reviews και απο youtube videos οτι σε φωτο και βιντεο χανει με κατω τα χερια απο το pixel 2 λογω overprocessing που κανει το software tis huawei στις φωτο,και σε σχεση με το mi 8 εχουν τις ιδιες φωτο τη μερα και το p20 pro κερδιζει στο night mode,

θα θελω την γνωμη χρηστων που κατεχουν το κινητο και αν αξιζει η αγορα του σε σχεση με τα αλλα 2.

ζω πολωνια και το βρισκω μεταχειρισμενο στα 300 ευρω ενω to pixel 2 xl στα 350 ιδια και το imi 8 αλλα brand new.

αναμενω τη γνωμη σας,

ευχαριστω πολυ

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,

 

τελευταια σκεφτομαι την αγορα νεου κινητου και ειμαι αναμεσα στα p20 pro,pixel 2 xl,xiaomi mi 8.

ξερω οτι το p20 pro εφερε επανασταση με τις καμερες αυτες και οτι ειναι στην κορυφη των καμερων με βαση το hardware,

απο την αλλη βλεπω και απο reviews και απο youtube videos οτι σε φωτο και βιντεο χανει με κατω τα χερια απο το pixel 2 λογω overprocessing που κανει το software tis huawei στις φωτο,και σε σχεση με το mi 8 εχουν τις ιδιες φωτο τη μερα και το p20 pro κερδιζει στο night mode,

θα θελω την γνωμη χρηστων που κατεχουν το κινητο και αν αξιζει η αγορα του σε σχεση με τα αλλα 2.

ζω πολωνια και το βρισκω μεταχειρισμενο στα 300 ευρω ενω to pixel 2 xl στα 350 ιδια και το imi 8 αλλα brand new.

αναμενω τη γνωμη σας,

ευχαριστω πολυ

 

δεν θα πω πολλα..... pixel 2 xl !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που ρωτάς αδερφέ, εμείς με το συγκεκριμένο κινητό προφανώς και θα σου πούμε να πάρεις το δικό μας ... :lol:

Πάρε την άποψη του έγκριτου "Stuff" που προτείνει το P20 pro ---->> https://www.stuff.tv/features/huawei-p20-pro-vs-google-pixel-2-xl-which-best

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την c432, 243. Μέχρι στιγμής όλα οκ.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Καλημερα,πως την περασες;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την c432, 243. Μέχρι στιγμής όλα οκ.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Ηρθε ΟΤΑ ή όχι;

 

Γιατί στο Asia-Pacific region έχει έρθει το πατσάκι του Μαρτίου κανονικά.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Στο FF είναι η 241 approved για την C432 !

Αν και πλέον είναι μεγάλο μπέρδεμα να καταλάβεις τι γίνεται με τις αναβαθμίσεις μιας και στο FF γίνεται ένας πανικός με τις εκδόσεις. Δείχνει επιπλέον τις 247, 231, 215, 240, 245, 238, 237, 243, 230, κτλ κτλ Ούτε τζόκερ να ήταν!:lol:

 

Βλέπω τελευταία πολλούς που θέλουν απεγνωσμένα να δώσουν το p20 prο και να πάνε στο mate 20 pro. (ίσως και γω μαζί :p )

Δείτε το παρακάτω βίντεο και ίσως προβληματιστείτε. (Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν εννοώ ότι είναι χειρότερη η κάμερα του mate, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι μεγάλη η απόσταση μεταξύ τους)

Link to comment
Share on other sites

Στο FF είναι η 241 approved για την C432 !

Αν και πλέον είναι μεγάλο μπέρδεμα να καταλάβεις τι γίνεται με τις αναβαθμίσεις μιας και στο FF γίνεται ένας πανικός με τις εκδόσεις. Δείχνει επιπλέον τις 247, 231, 215, 240, 245, 238, 237, 243, 230, κτλ κτλ Ούτε τζόκερ να ήταν!:lol:

 

Βλέπω τελευταία πολλούς που θέλουν απεγνωσμένα να δώσουν το p20 prο και να πάνε στο mate 20 pro. (ίσως και γω μαζί :p )

Δείτε το παρακάτω βίντεο και ίσως προβληματιστείτε. (Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν εννοώ ότι είναι χειρότερη η κάμερα του mate, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι μεγάλη η απόσταση μεταξύ τους)

Εμ δεν εχεις και αδικο σε αυτα που αναφερεις φιλε μου.Θελει λιγο συζήτηση απο παιδια που γνωριζουν. Εγω ας πουμε θελω να αλλαξω λογω της μεγαλυτερης οθονης,του wide φακου και ισως οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη; Δε ξερω ακομα βασικα τι να κανω,Να το κρατησω η να το δωσω;:confused:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα παρατήρησα όταν είδα το ποστ σου ότι αραιά και που κάποια από τις εφαρμογές που έχω ανοιχτές είναι άσπρη η καρτέλα. Από τις 10-15 που είναι συνήθως ανοιχτές, 1-2 να είναι άσπρες. Μέχρι τώρα δεν το είχα δώσει ποτέ σημασία. Εσένα σου τις βγάζει όλες τις εφαρμογές με άσπρη καρτέλα?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Εμένα σίγουρα κάθε μέρα σχεδόν ασπρίζουν όλες όμως....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, τις κλείνω όλες ξανανοίγω εφαρμογές και πάλι ασπρίζουν..

Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει.

Επίσης έχω πλέον λαγκ στο σκρολαρισμα με όλους τους μπραουζερς..

Δεν ξέρω αρχίζω να πιστεύω ότι με το απντειτ της 9 το χαλάσανε επίτηδες..

Να σημειωθεί ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακων και στήσιμο στην αρχή πριν 2-3 εβδομάδες..

Μου κάνει εντύπωση που μόνο εγώ παραπονιέμαι, μήπως έχω εγώ κάποιο θέμα?!

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Να σημειώσω επίσης ότι έχω ένα P10 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβληματιστα χωρίς κανένα απι τα παραπάνω θέματα που ανέφερα..

Edited by cybton
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σίγουρα κάθε μέρα σχεδόν ασπρίζουν όλες όμως....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, τις κλείνω όλες ξανανοίγω εφαρμογές και πάλι ασπρίζουν..

Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει.

Επίσης έχω πλέον λαγκ στο σκρολαρισμα με όλους τους μπραουζερς..

Δεν ξέρω αρχίζω να πιστεύω ότι με το απντειτ της 9 το χαλάσανε επίτηδες..

Να σημειωθεί ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακων και στήσιμο στην αρχή πριν 2-3 εβδομάδες..

Μου κάνει εντύπωση που μόνο εγώ παραπονιέμαι, μήπως έχω εγώ κάποιο θέμα?!

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Να σημειώσω επίσης ότι έχω ένα P10 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβληματιστα χωρίς κανένα απι τα παραπάνω θέματα που ανέφερα..

 

μην το ψαχνεις φιλε..... απλα παρε το p30 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σίγουρα κάθε μέρα σχεδόν ασπρίζουν όλες όμως....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, τις κλείνω όλες ξανανοίγω εφαρμογές και πάλι ασπρίζουν..

Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει.

Επίσης έχω πλέον λαγκ στο σκρολαρισμα με όλους τους μπραουζερς..

Δεν ξέρω αρχίζω να πιστεύω ότι με το απντειτ της 9 το χαλάσανε επίτηδες..

Να σημειωθεί ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακων και στήσιμο στην αρχή πριν 2-3 εβδομάδες..

Μου κάνει εντύπωση που μόνο εγώ παραπονιέμαι, μήπως έχω εγώ κάποιο θέμα?!

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Να σημειώσω επίσης ότι έχω ένα P10 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβληματιστα χωρίς κανένα απι τα παραπάνω θέματα που ανέφερα..

 

Μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή που εγκατέστησες από πισω και γονατίζει την συσκευή?

Δεν έχω κάποιον λόγο να πω ψέματα. Η συσκευή πηγαίνει βούτυρο από την μέρα αγοράς με emui 8.1 το ίδιο και με 9.0 με 89 εφαρμογές περασμένες. Η μόνη επαναφορά που έκανα ήταν όταν αναβάθμισα σε 9.0

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος.

Τη λύση σε αυτό το εκνευριστικό πρόβλημα τη βρήκα μέσω του "battery optimization".

 

Πήγαινε "εφαρμογές>τέλειες πάνω δεξια>εφαρμογες>ειδική προσβαση>βέλτιστο ποίηση μπαταρίας"

 

Εκεί βάλε τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς συχνότερα στο "να μην επιτρέπεται".

 

Έτσι λύνεται το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό.

 

Προσωπικά, το δικό μου πρόβλημα εντοπίστηκε τυχαία στην εφαρμογή των μηνυμάτων της google (δε θα τη βρεις στο άνω μενού) με αποτέλεσμα όποτε λάμβανα sms οι καρτέλες να "αδειάζουν ".

 

Την άλλαξα με μια άλλη που βρήκα (Textra) και ύστερα διεγραψα την προεγκατεστημενη μέσω adb. Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά αυτό το σπαστικό Bug και ελπίζω να είναι οριστική η λύση αυτή.

Καλημέρα φίλε μου, τώρα μόλις είδα την απάντηση σου.

Ευχαριστώ καταρχάς για την αναλυτικοτατη περιγραφή!

Η εναλλακτική εφαρμογή μηνυμάτων είναι καλή?

Θα το δοκιμάσω όταν βρω χρόνο και θα επανέρθω!

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τώρα μόλις είδα την απάντηση σου.

Ευχαριστώ καταρχάς για την αναλυτικοτατη περιγραφή!

Η εναλλακτική εφαρμογή μηνυμάτων είναι καλή?

Θα το δοκιμάσω όταν βρω χρόνο και θα επανέρθω!

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!

 

Καλημέρα!

 

Η Textra μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί εξαιρετική. Ήμουν επιφυλακτικός για την αλλαγή σε third party εφαρμογή sms αλλά το πρόβλημα από τη μια και τα όσα καλά διάβασα για την εφαρμογή από την άλλη με έκαναν να την δοκιμάσω (και δεν το μετάνιωσα) Έχει από καθυστέρηση για αποστολή των sms μπας και σώσεις τελευταία στιγμή κανένα μήνυμα που δεν έπρεπε να σταλεί μέχρι προσαρμοσμένη δόνηση και led-o-ειδοποίηση για κάθε επαφή.

 

Επίσης, στο προηγούμενο ποστ μου να προσθέσω το εξής.

 

Δεν είναι απαραίτητο να βγάλεις από το "battery optimization" μονάχα όσες εφαρμογές χρησιμοποιείς συχνά αλλά και εκείνες που βλέπεις να καταναλώνουν πολύ ενέργεια καθώς και μερικές του συστήματος (μερικές προσωπικά τις είδα στο αυτόματο). Επί της ουσίας, βλέποντας και κάνοντας.

 

Επιπρόσθετα, δεν "αδειάζουν" μερικές καρτέλες όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω, αλλά τις "αδειάζει" όλες.

Αν τις γυρίσεις μία προς μία θα δεις πως θα στις δείξει κενές στο τέλος (καθώς και όποια καινούρια ανοίξεις).

 

Τέλος, με τις όσες αλλαγές έχω κάνει δεν έχω δει κάποια διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Οκ, του πίνω το αίμα μα δεν έχω δει κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή.

Edited by MadMaxS
Μου έφαγε το forum το μισό πόστ οπότε και το συμπλήρωσα.
How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σίγουρα κάθε μέρα σχεδόν ασπρίζουν όλες όμως....

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, τις κλείνω όλες ξανανοίγω εφαρμογές και πάλι ασπρίζουν..

Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει.

Επίσης έχω πλέον λαγκ στο σκρολαρισμα με όλους τους μπραουζερς..

Δεν ξέρω αρχίζω να πιστεύω ότι με το απντειτ της 9 το χαλάσανε επίτηδες..

Να σημειωθεί ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακων και στήσιμο στην αρχή πριν 2-3 εβδομάδες..

Μου κάνει εντύπωση που μόνο εγώ παραπονιέμαι, μήπως έχω εγώ κάποιο θέμα?!

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Να σημειώσω επίσης ότι έχω ένα P10 και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβληματιστα χωρίς κανένα απι τα παραπάνω θέματα που ανέφερα..

 

10 εφαρμογές ανοιχτές και δεν ασπρίζει καμία. Όμως τώρα τελευταία έχω και γω πρόβλημα με λαγκ στο σκρολαρισμα. Αυτός βασικά ήταν και ο λόγος που έδωσα το mate 10pro.

Link to comment
Share on other sites

πάντως με την τελευταία την 203 παρατηρώ battery drain με wifi ανοιχτό μεσα σε 8 ώρες χάνω 10%

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

........ Όμως τώρα τελευταία έχω και γω πρόβλημα με λαγκ στο σκρολαρισμα. Αυτός βασικά ήταν και ο λόγος που έδωσα το mate 10pro.

 

Το ίδιο και γω ..., το ίδιο και ένας φίλος μου με mate 20 pro. Είναι σχεδόν δεδομένο πως αυτό οφείλεται καθαρά στο λογισμικό και πάντα σε συνδυασμό των εφαρμογών που πλέον αναβαθμίζονται καθημερινά και ολοένα βαραίνουν και παρεμβαίνουν στην ομαλή λειτουργία των κινητών. Για παράδειγμα τα προγράμματα των social media το έχουν παραξευτιλίσει το θέμα!

Επίσης έχω αρχίσει ν' αμφιβάλω για τους επεξεργαστές Kirin και νομίζω πως τα κινητά της huawei αν φόραγαν snapdragon θα φυσούσαν ασύστολα.

 

πάντως με την τελευταία την 203 παρατηρώ battery drain με wifi ανοιχτό μεσα σε 8 ώρες χάνω 10%

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ, αν και δεν ακούγετε τραγικό το 10% σε 8 ώρες με wifi ανοιχτό. Το ίδιο περίπου καταναλώνει και μένα σε τόση ώρα, αλλά θυμάμαι σε προηγούμενες εκδόσεις firmware πως με στην ίδια ακριβώς κατάσταση σε 8 ώρες έχανα μόνο 4-5%! Μπορεί να πει κάποιος , έλα μωρέ για 5 % το κάνετε θέμα?? Έλα όμως που αυτό το μικρό drain συνεπάγεται πως στο τελικό sot θα έχεις τουλάχιστον 1 ώρα χάσιμο στον ολοκληρωμένο κύκλο φόρτισης. Άλλο να έχεις 6 ώρες sot με βαριά χρήση και άλλο 5, υπάρχει μεγάλη διαφορά!

Ελπίζω στην επόμενη OTA αναβάθμιση που περιμένουμε (236 ή 243), να δούμε κάτι καλύτερο, αν και μεταξύ μας δεν είμαι πολύ αισιόδοξος μιας και τώρα η Huawei έχει την P30 σειρά ν' ασχοληθεί.:p

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

θα θελα τη γνωμη σας για την ελλειψη του μονοχρομου φακου στο mate 20 pro,

επειδη σκεφτομαι αγορα του p20 pro βλεπω απο photo sto internet οτι το κινητο υπερεχει του mate 20 pro σε διαφορες φωτο,

και αφου μπορω να παρω μεταχειρ. το κινητο με 350 ευρω max γιατι οχι?

θεωρητικα ειναι το καλυτερο κινητο καμερας(πιστευοντας οτι το p30 pro δεν εχει φερει καινοτομιες.)

επισης ειναι μεγαλη η διαφορα kirin 970 me snap 845?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

"το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο"
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα ειναι το καλυτερο κινητο καμερας(πιστευοντας οτι το p30 pro δεν εχει φερει καινοτομιες.)

 

Δεν εχει φερει καινοτομιες το p30 pro στο θεμα της καμερας;;;;;

Εισαι σιγουρος οτι εχεις τουλαχιστον διαβασει τα specs του;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...