Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vodafone καρτοκινητό και υπηρεσία Friends & Family όπου βάζεις 2 αριθμούς και καλείς με κόστος 0,02 το λεπτό. Έτσι κάνεις εκτροπή από το καρτοκινητό στον αριθμό vodafone συμβολαίου που έχεις δηλώσει και έχεις με ελάχιστο κόστος αυτό που θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Vodafone καρτοκινητό και υπηρεσία Friends & Family όπου βάζεις 2 αριθμούς και καλείς με κόστος 0,02 το λεπτό. Έτσι κάνεις εκτροπή από το καρτοκινητό στον αριθμό vodafone συμβολαίου που έχεις δηλώσει και έχεις με ελάχιστο κόστος αυτό που θέλεις.

 

Πρέπει να αγοράζω κάθε μήνα και κάποιο άλλο πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έχουν κάνει θέλει κάθε 3 μήνες κάρτα με 5 ευρώ. Δεν αγοράζεις κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

η προσφορα ειναι για συμβολαιο μονο;

Ναι για RED.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά , από my business red 1 και πάνω σε καλύπτει για μία φορά στο σπάσιμο οθόνης .

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά , από my business red 1 και πάνω σε καλύπτει για μία φορά στο σπάσιμο οθόνης .

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Αυτό δεν ισχύει όμως μόνο αν έχεις ενεργοποιήσει την συγκεκριμένη υπηρεσία με κάποιο έξτρα μηνιαίο κόστος;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει έξτρα κόστος απλά πρέπει να έχεις δηλώσει την συσκευή εντός 30 ημερών απο την αγορά της. Ή συσκευή πρέπει να έχει αγοραστεί από κατάστημα Vodafone αν θυμάμαι καλά .

 

Γιατί δεν κάνεις το 1399 να ρωτήσεις ??

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Ενω τώρα που τα έχουν καταναλώσει όλοι και έχουν μείνει χωρίς MB δεν χάνουν!

 

Επειδή μου έσβησαν το μήνυμα και δεν θα βγάζει νόημα με αυτά που γράφω, δεν τα έδωσαν για να μην σέρνεται το δίκτυο , όπως έπαθε το δίκτυο που έδωσε.

Δεν γνωρίζω ποια δίκτυα είχαν προβλήματα στην ταχύτητα και ποια όχι, αλλά οποιοδήποτε δίκτυο προσφέρει πακέτα με χρέωση ή δωρεάν θα πρέπει να μπορεί να τα στηρίξει. Βέβαια όλα αυτά σε ένα ιδανικό κόσμο...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνω ενα κινητο βγαινει αμεσως το μηνυμα "ο συνδρομητης θα ειδοποιηθει μολις το ανοιξει" Ειναι κλειστο η ειναι εκτος δικτυου?

Επισης, βγαινει μερικες φορες το "ο συνδρομητης που καλεσατε δεν ειναι διαθεσιμος". Αυτο τι σημαινει? Κλειστο η εκτος δικτυου?

Edited by nubby
Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνω ενα κινητο βγαινει αμεσως το μηνυμα "ο συνδρομητης θα ειδοποιηθει μολις το ανοιξει" Ειναι κλειστο η ειναι εκτος δικτυου?

 

 

Το ίδιο δεν είναι;:confused:

Και στις δύο περιπτώσεις δεν επικοινωνεί με το δίκτυο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι;:confused:

Και στις δύο περιπτώσεις δεν επικοινωνεί με το δίκτυο το κινητό.

 

σίγουρα είναι το ίδιο αποτέλασμα. Η ερώτησή μου ομως είναι πως μπορω να ξέρω αν ο χρήστης το εκλεισε ο ιδιος η απλα αν βρεθηκε εκτος δικτυου

Edited by nubby
Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνω ενα κινητο βγαινει αμεσως το μηνυμα "ο συνδρομητης θα ειδοποιηθει μολις το ανοιξει" Ειναι κλειστο η ειναι εκτος δικτυου?

Επισης, βγαινει μερικες φορες το "ο συνδρομητης που καλεσατε δεν ειναι διαθεσιμος". Αυτο τι σημαινει? Κλειστο η εκτος δικτυου?

 

Ισως ειναι κλειστο το κινητο.Οσο για οτι ο συνδρομητης δεν ειναι διαθεσιμος ειναι συνηθως η γραμμη απασχολημενη.Το ιδιο συμβαινει οταν παιρνω τον πατερα μου στο κινητο καμια φορα.Δευτερον επειδη τα δικαρτα κινητα δεν εχουν 2 κεραιες(το 90% ειναι dual stand-by και οταν μιλαει καποιος στο ενα νουμερο το αλλο ειναι απασχολημενο/εκτος δικτυου).

Αμα το ατομο που παιρνεις δεν εχει δικαρτο κινητο σημαινει οτι μιλαει.Σε αλλη εταιρεια λεει οτι ο συνδρομητης ειναι κατειλλημενος.Σε Vodafone οχι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι το ίδιο αποτέλασμα. Η ερώτησή μου ομως είναι πως μπορω να ξέρω αν ο χρήστης το εκλεισε ο ιδιος η απλα αν βρεθηκε εκτος δικτυου

 

Αν θες να δεις πότε συνδέεται στείλε ενα sms και βάλε να πάρεις αναφορά παράδοσης.Μολις το ανοίξει θα παει στο sms και θα ειδοποιηθείς και εσύ.:lol:

 

Γκομενοδουλειά; :ninja:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις πότε συνδέεται στείλε ενα sms και βάλε να πάρεις αναφορά παράδοσης.Μολις το ανοίξει θα παει στο sms και θα ειδοποιηθείς και εσύ.:lol:

 

Γκομενοδουλειά; :ninja:;)

 

:D οχι, δεν ειναι γκομενοδουλεια!

 

Απλα αναρωτιομουν τι σημαινουν τα μηνυματα. Εχω παρει φιλο και λεει δεν ειναι διαθεσιομς και αλλες φορες λεει θα ειδοποιηθει οταν το ανοιξει. Ηθελα να δω αν μπορεις να καταλαβεις αν ο χρηστης το εχει κλειστο η εαν ειναι εκτος δικτυου

Link to comment
Share on other sites

:D οχι, δεν ειναι γκομενοδουλεια!

 

Απλα αναρωτιομουν τι σημαινουν τα μηνυματα. Εχω παρει φιλο και λεει δεν ειναι διαθεσιομς και αλλες φορες λεει θα ειδοποιηθει οταν το ανοιξει. Ηθελα να δω αν μπορεις να καταλαβεις αν ο χρηστης το εχει κλειστο η εαν ειναι εκτος δικτυου

 

Κάνε αυτό μέ τό sms!Αν το έχει ανοιχτό θα έρθει ειδοποίηση παραλαβής.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας συνφορουμίτες!

Μην ξέροντας πού θα ήταν πιο σωστό να αναρτήσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω πολύ τους τελευταίους μήνες υπερβολικά πιο συχνά το αναρτώ εδώ καθώς μου είπαν κι άλλοι φίλοι και στη δουλειά που τυχαίνει να έχουν Vodafone ότι τελευταία τους συμβαίνει συχνότατα.

Ενώ παίρνω τηλέφωνο σε τηλεφωνικά νούμερα κινητών φίλων ξαφνικά διακόπτεται η συνομιλία χωρίς όπως με διαβεβαιώνουν να το κλείνουν ούτε εκείνοι ούτε εγώ.

Το πρώτο που σκέφτηκα είναι μήπως φταίει η οθόνη αφής του κινητού και κατά λάθος με το πρόσωπο ακουμπάω στο σημείο όπου είναι το εικονικό κουμπί αφής τερματισμού της κλήσης..Όμως ψάχνοντας στο μενού δεν έχω κάποια ρύθμιση ενεργοποιημένη για να πατιούνται πλήκτρα κατά τη διάρκεια μιας κλήσης..Αν ξέρετε στα Android κινητά αν υπάρχει κάτι τέτοιο πείτε μου να το αποεπιλέξω..

Μετά μου είπαν και κόσμος με κινητά χωρίς αφή ότι στο δίκτυο τελευταία τους παρουσιάζεται και σε αυτούς το ίδιο..

Σκέφτομαι λοιπόν μήπως φταίει και το δίκτυο;Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα αναφορές για παρόμοια προβλήματα σε κινητά όμως IPhone κυρίως..Εμένα είναι ένα Samsung Duos GT-S7582 με εκδοση λειτουργικού την 4.2.2 που είχε από τη "μαμά" του η συσκευή.Επίσης άλλα κουλά που συμβαίνουν ανοίγει κατά τη διάρκεια της κλήσης η ανοικτή ακρόαση ή το bluetooth.... ή να μικροφωνίζει και να ακούω αντίλαλο στη κλήση την φωνή μου(Το τελευταίο συμβαίνει από τότε που ημουν και στην Cosmote!!)

Πώς το λύνω το πρόβλημα;Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο σε σας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, πιστεύω πως τίποτα από όλα αυτά δεν έχει να κάνει με το δίκτυο, εκτός ίσως από την ποιότητα κλήσης που αναφέρεις στο τέλος(μικροφωνίζει κλπ) που ίσως είναι λογικό κάποιες στιγμές αν δεν είναι καλό το δίκτυο στο σημείο που είσαι.

 

Ερώτηση κρίσεως. Φοράς κάποιο screen protector;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις κλησεις με ανοικτη ακροαση....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν καλείς

ή και όταν σε καλούν;

Με τί εταιρείας κινητά συμβαίνει;

α) Συνήθως όταν καλώ εγώ..

β) Αν εννοείς εταιρίας παρόχου κινητής με Vodafone καρτοσυμβόλαιο αλλά και καρτοτηλέφωνα Cosmote και Vodafone...με Wind δεν ξέρω αν έχει κάποιος από τους γνωστούς μου..(Η φορητότητα μπερδεύει τη μαντεψιά)

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πρώτη φάση, πιστεύω πως τίποτα από όλα αυτά δεν έχει να κάνει με το δίκτυο, εκτός ίσως από την ποιότητα κλήσης που αναφέρεις στο τέλος(μικροφωνίζει κλπ) που ίσως είναι λογικό κάποιες στιγμές αν δεν είναι καλό το δίκτυο στο σημείο που είσαι.

 

Ερώτηση κρίσεως. Φοράς κάποιο screen protector;

...Όχι ποτέ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε να κανεις κλησεις με ανοικτη ακροαση....
...Ενδιαφέρουσα ως σκέψη αλλά μου το αιτιολογείς αν σου είναι εύκολο;Με ποιο σκεπτικό το λες.;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ελεγες οτι μπορει να διακοπτεται η κληση απο την αφη του τηλεφωνου με το προσωπο....αν και δυσκολο......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

το συμβόλαιο για 2 αριθμούς που έχω λήγει στις 21/09.κι ένα στικ ίντερνετ που δεν έχω δέσμευση.

μετά από κάποια τηλεφωνήματα από την προηγούμενη βδομάδα,σήμερα έκανα αίτηση τηλεφωνικά για διακοπή όλων μου των γραμμών και ακούσατε-ακούσατε.

έπρεπε να κάνω την αίτηση 30 μέρες πριν λήξη το συμβόλαιο,άρα,θα παραμείνεις στην εταιρεία τσαμπουκά 1 μήνα ακόμα και θα πληρώσεις τα πάγια άνευ έκπτωσης αφού λήγει το συμβόλαιο....άρα...20 η κάθε γραμμή επί 2,40,+40 έππτωση που είχα 80 και 15 ένα στικ για ίντερνετ,95 ευρώπουλα επειδή,προκειμένω να γίνω κακοπληρωτής,αποφάσισα να κόψω τα τηλέφωνα.

επίσης μου είπαν να πάω στο τοπικό κατάστημα vodafone για να επικυρώσω την διακοπή.

πάμε πάλι τώρα....γατάκι,υπονόησε η υπάλληλος,δεν σου τα είπανε καλά...για κάθε διακοπή γραμμής,χρεώνουμε και 20 ευρόπουλα.

έχουμε λοιπόν....τόλμησες να διακόψεις 3 γραμμές?...95 το πάγιο κι 60 επειδή έτσι γουστάρουμε 155 ευρώ.

μάλιστα κύριοι.σε όλη μου την ζωή στην vodafone,όλες οι πληρωμές μου εμπρόθεσμες....ρίξε μας κι 155 για το αποχαιρετιστήριο πάρτι.:dizzy::chair:

 

συνοπτικά,σήμερα έκανα αίτηση να κόψω τις γραμμές μου και πρέπει να πληρώσω 155 ευρώ περίπου.

 

έκανα σήμερα κιόλας μια καταγγελία στην εεττ...τι θα γίνει δεν ξέρω....αν κάποιος πέρασε παρόμοιες καταστάσεις ας μας πει την γνώμη του.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είχα συμβόλαιο από το 1997 που πρωτοείχα δικό μου (καρτο)κινητό. Το καταλαβαίνω, όμως, πως είναι να στα λένε όλα αυτά, όταν μάλιστα ήσουν καλοπληρωτής όλο το χρονικό διάστημα (πολλά χρόνια).

 

Είναι πολλοί οι λόγοι που το κάνουν αυτό οι εταιρείες κινητής, όπως αποφυγή διαρροής.

Μην τα ξαναλέω, όμως (όσοι ξέρετε πως τα γράφω) , ουσιαστικά είναι κλοπή. Και δε θα επεκταθώ μη διαγραφεί ξανά το μνμ μου αυτό που με τόσο κόπο γράφω τώρα.

 

Καλώς έκανες την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, όμως ΔΕ θα γίνει τίποτα γιατί για όλα αυτά είναι "νόμιμες" ("Το νόμιμο είναι και ηθικό"!!! αν σας θυμίζει κάτι από αυτή τη χώρα που ζούμε) και έχουν ενημερώσει ως οφείλουν 1 μήνα πριν την εφαρμογή κάθε τέτοιου "νόμιμου" ......@...@..... και μπορούσες να καταγγείλεις τη σύμβαση συμβολαίου μέσα σε αυτό το μήνα χωρίς χρέωση. Η ενημέρωση έγινε σε κάποιο από τους λογαριασμούς σου, έστω με ψιλά γράμματα.

 

Μετά από "σκέψη" και "περισυλλογή" μου ΔΕΝ έχω να σου (σας) προτείνω κάτι άλλο

ΠΑΡΑ:

Πλήρωσε και 200€ να είναι και φύγε._ Δε γίνεται τίποτα. Και σε αυτό φταίμε και μεις οι καταναλωτές υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας: Πάρα πολλές φορές το έχω καταλάβει και από όσα γράφω εδώ στο myphone

 

1) Πλήρωσε τα και φύγε.

2) Βρες εναλλακτικό τρόπο να ικανοποιείς την ανάγκη επικοινωνίας (εγώ την καταβρήκα με το Viber out πχ)

 

 

 

ΑΡΑ:

Εσύ τη γλίτωσες νωρίς.

Δε γίνεται τίποτα.

Εμείς φταίμε._

Edited by Mark_K
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει εναλλακτική. Απλά δεν ξέρω αν πιάνεται και στην sim για το internet. Θα πας να κάνεις φορητότητα άμεσα σε καρτοκινητό άλλης εταιρείας. Έτσι θα γλυτώσεις το τέλος που έχουν επιβάλει για τη διακοπή. Αν δεν ισχύει φορητότητα στο σύνδεση δεδομένων, εκεί ίσως αναγκαστείς να το πληρώσεις.

 

Προσωπικά αυτός είναι και ο λόγος που εδώ και αρκετά χρόνια δεν κάνω ξανά συμβόλαιο. Μια χαρά βολεύομαι με τα καρτοκινητά, και ξέρω πως ότι και να τους κατέβει να χρεώσουν μπορώ πάντα να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...