Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη vodafone πάντα, τόσο στα προγράμματα χρόνου ομιλίας όσο και στα προγράμματα δεδομένων, ο προπληρωμένος χρόνος και τα προπληρωμένα kbytes ξεκινούν από την πρώτη κάθε μήνα, ημορολογιακά. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το παράξενο και με ποια λογική θα μπορέσει να σταθεί μια καταγγελία. Και τι θα έπρεπε να γράφει το συμβόλαιο; Γράφει η cosmote ότι ξεκινάει τον προπληρωμένο όγκο κάθε φορά που εκδίδεται ο λογαριασμός; όποιος δεν το ξέρει το ρωτάει τη στιγμή που κάνει τη σύνδεση και το μαθαίνει!

 

Cosmote που έχω η χρέωση γίνεται πάντα με βάση την περίοδο χρέωσης του παγίου και όχι ημερολογιακού μήνα άσχετα αν (κακώς) δεν το αναφέρουν στην σύμβαση.

 

Αυτό το :

 

"Στη vodafone πάντα, τόσο στα προγράμματα χρόνου ομιλίας όσο και στα προγράμματα δεδομένων, ο προπληρωμένος χρόνος και τα προπληρωμένα kbytes ξεκινούν από την πρώτη κάθε μήνα, ημορολογιακά..... Και τι θα έπρεπε να γράφει το συμβόλαιο; "

 

Δεν είναι καθόλου βάσιμο καθώς είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται στο συμβόλαιο που υπογράφεις ποιες είναι οι χρεώσεις και πότε γίνονται και για πότε ισχύουν. Με την λογική ότι δεν το γράφει στο συμβόλαιο αλλά το ρωτάς θα μπορούσαν οι εταιρίες να σου λένε ότι αυτό τον μήνα γίνεται έτσι η χρέωση και τον επόμενο έτσι. Για αυτό είναι τα συμβόλαια και δεν δίνουμε απλά τον λόγο μας ;)

 

 

Οπότε επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση, έχει βγάλει κανείς άκρη με κάτι παρόμοιο ?

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Cosmote που έχω η χρέωση γίνεται πάντα με βάση την περίοδο χρέωσης του παγίου και όχι ημερολογιακού μήνα άσχετα αν (κακώς) δεν το αναφέρουν στην σύμβαση.

 

Αυτό το :

 

"Στη vodafone πάντα, τόσο στα προγράμματα χρόνου ομιλίας όσο και στα προγράμματα δεδομένων, ο προπληρωμένος χρόνος και τα προπληρωμένα kbytes ξεκινούν από την πρώτη κάθε μήνα, ημορολογιακά..... Και τι θα έπρεπε να γράφει το συμβόλαιο; "

 

Δεν είναι καθόλου βάσιμο καθώς είναι υποχρεωτικό να αναγράφονται στο συμβόλαιο που υπογράφεις ποιες είναι οι χρεώσεις και πότε γίνονται και για πότε ισχύουν. Με την λογική ότι δεν το γράφει στο συμβόλαιο αλλά το ρωτάς θα μπορούσαν οι εταιρίες να σου λένε ότι αυτό τον μήνα γίνεται έτσι η χρέωση και τον επόμενο έτσι. Για αυτό είναι τα συμβόλαια και δεν δίνουμε απλά τον λόγο μας ;)

 

 

Οπότε επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση, έχει βγάλει κανείς άκρη με κάτι παρόμοιο ?

Oυσιαστικά το ερώτημά σου είναι με ποιά λογική να φανταστεί κανείς ότι ο χρόνος/όγκος ανανεώνεται ημερολογιακά. Από την άλλη όμως μπορεί κανείς να πει με ποιά λογική νόμιζε ότι η ανανέωση γίνεται τιμολογιακά. Επειδή έτσι γίνεται στη Cosmote? Εξάλλου πιο λογικό είναι η ανενέωση να γίνεται κάθε πρώτη του μήνα.

 

Εσένα το συμβόλαιό σου γράφει ότι έχεις Χ GB το μήνα με X ευρώ. Και αυτό προφανώς ισχύει και δεν μπορεί να αλλάξει από μήνα σε μήνα. Από εκεί και πέρα σχετικά με το πως χρησιμοποιείς τη παρεχόμενη υπηρεσία, αυτό δεν είναι κάτι που υπάρχει ανάγκη (έστω νομικά) να υπάρχει στο συμβόλαιο. Διότι είτε στα δίνει τη πρώτη του μήνα είτε στις 24 π.χ του μήνα, στα δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Oυσιαστικά το ερώτημά σου είναι με ποιά λογική να φανταστεί κανείς ότι ο χρόνος/όγκος ανανεώνεται ημερολογιακά. Από την άλλη όμως μπορεί κανείς να πει με ποιά λογική νόμιζε ότι η ανανέωση γίνεται τιμολογιακά. Επειδή έτσι γίνεται στη Cosmote? Εξάλλου πιο λογικό είναι η ανενέωση να γίνεται κάθε πρώτη του μήνα.

 

Το λογικό είναι να χρεώνεσαι με βάση το χρονικό διάστημα που σου χρεώνει το πάγιο και αυτό δεν είναι ημερολογιακά αλλά όπως το έγραψες τιμολογιακά. Και δεν έγραψα ότι επειδή η Cosmote το κάνει έτσι, θα ισχύει και για τους άλλους. Έγραψα ότι η Cosmote το κάνει έτσι και όπως και η Vodafone κακώς δεν το γράφει στο συμβόλαιο.

 

Εσένα το συμβόλαιό σου γράφει ότι έχεις Χ GB το μήνα με X ευρώ. Και αυτό προφανώς ισχύει και δεν μπορεί να αλλάξει από μήνα σε μήνα. Από εκεί και πέρα σχετικά με το πως χρησιμοποιείς τη παρεχόμενη υπηρεσία, αυτό δεν είναι κάτι που υπάρχει ανάγκη (έστω νομικά) να υπάρχει στο συμβόλαιο. Διότι είτε στα δίνει τη πρώτη του μήνα είτε στις 24 π.χ του μήνα, στα δίνει.

 

Όταν χρεώνεις μια υπηρεσία με βάση ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ορίζεις το χρονικό διάστημα και πότε ξεκινάει το χρονικό διάστημα. Το ερώτημα μου δεν είναι 'πως νομίζω ή πως νομίζει κάποιος', αυτό είναι κάτι που αν έμενε στην φαντασία καθενός τότε το τιμολογιακό σύστημα θα ήταν υπό αμφισβήτηση! Μια υπηρεσία που χρεώνεις με βάση ένα χρονικό διάστημα δεν αρκεί να δίνεις αυτά που παρέχεις αλλά να τα δίνεις και στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

 

Αυτό πάντως που παρατηρώ είναι ότι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο να ερμηνεύει την υπηρεσία γιατί ακριβώς δεν περιγράφεται στο συμβόλαιο, το οποίο φτάνει για να θεωρηθεί αμφισβητήσιμη η χρέωση και να ζητηθεί αναθεώρηση.

 

Thx για τις γνώμες.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να χρεώνεσαι με βάση το χρονικό διάστημα που σου χρεώνει το πάγιο και αυτό δεν είναι ημερολογιακά αλλά όπως το έγραψες τιμολογιακά. Και δεν έγραψα ότι επειδή η Cosmote το κάνει έτσι, θα ισχύει και για τους άλλους. Έγραψα ότι η Cosmote το κάνει έτσι και όπως και η Vodafone κακώς δεν το γράφει στο συμβόλαιο.

 

 

 

Όταν χρεώνεις μια υπηρεσία με βάση ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ορίζεις το χρονικό διάστημα και πότε ξεκινάει το χρονικό διάστημα. Το ερώτημα μου δεν είναι 'πως νομίζω ή πως νομίζει κάποιος', αυτό είναι κάτι που αν έμενε στην φαντασία καθενός τότε το τιμολογιακό σύστημα θα ήταν υπό αμφισβήτηση! Μια υπηρεσία που χρεώνεις με βάση ένα χρονικό διάστημα δεν αρκεί να δίνεις αυτά που παρέχεις αλλά να τα δίνεις και στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

 

Αυτό πάντως που παρατηρώ είναι ότι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο να ερμηνεύει την υπηρεσία γιατί ακριβώς δεν περιγράφεται στο συμβόλαιο, το οποίο φτάνει για να θεωρηθεί αμφισβητήσιμη η χρέωση και να ζητηθεί αναθεώρηση.

 

Thx για τις γνώμες.

Ίσως έχει να κάνει και με το τι έχει συνηθίσει ο καθένας. Εγώ είχα συνηθίσει με το σύστημα της βόντα και το βρίσκω ακόμη καλύτερο, γιατί ξέρεις ότι στάνταρ κάθε πρώτη του μήνα μηδενίζεις! Όσες γραμμές και αν έχεις. Αντιθέτως στις άλλες δύο, πρέπει να θυμάσαι πότε βγαίνει ο λογαριασμός σου και σκέψου να έχεις π.χ. δύο γραμμές φωνής και μία για δεδομένα. Μπέρδεμα. Όπως και να 'χει συμβιβάζεσαι και θα ξαναπώ ότι έχουμε μάθει στην Ελλάδα να λέμε "καταγγελία" πλέον για οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τη δική μας λογική.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να χρεώνεσαι με βάση το χρονικό διάστημα που σου χρεώνει το πάγιο και αυτό δεν είναι ημερολογιακά αλλά όπως το έγραψες τιμολογιακά. Και δεν έγραψα ότι επειδή η Cosmote το κάνει έτσι, θα ισχύει και για τους άλλους. Έγραψα ότι η Cosmote το κάνει έτσι και όπως και η Vodafone κακώς δεν το γράφει στο συμβόλαιο.

Αν όχι λοιπόν πιο λογική, σίγουρα πιο βολική η υλοποίηση της Vodafone αφού όπως είπε ο Petros ξέρεις ότι κάθε 1η του μήνα έχεις και το δωρεάν χρόνο/όγκο σου. Γιατι έτσι όπως το θέτεις τίποτα δεν είναι αυτονόητο, συνεπώς δεν είναι αυτονόητο και ότι θα σε χρέωνε τιμολογιακά, όπως η Cosmote. Έχοντας συνηθίσει έτσι κάποιος από τη Cosmote εύλογο είναι να μπερδευτεί. Το καλύτερο θα ήταν να γινόταν και έκδοση του λογαριασμού κάθε 1η του μήνα αλλά για ευνόητους λόγους αυτό δεν είναι δυνατό.

 

 

 

Όταν χρεώνεις μια υπηρεσία με βάση ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ορίζεις το χρονικό διάστημα και πότε ξεκινάει το χρονικό διάστημα. Το ερώτημα μου δεν είναι 'πως νομίζω ή πως νομίζει κάποιος', αυτό είναι κάτι που αν έμενε στην φαντασία καθενός τότε το τιμολογιακό σύστημα θα ήταν υπό αμφισβήτηση! Μια υπηρεσία που χρεώνεις με βάση ένα χρονικό διάστημα δεν αρκεί να δίνεις αυτά που παρέχεις αλλά να τα δίνεις και στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

 

Σου το ορίζει το χρονικό διάστημα. Κάθε μήνα.:O Kαι στα δίνουν στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Θεωρούν αυτονόητο ότι ο μήνας ξεκινάει κάθε 1η του μήνα. Υπό αυτή την έννοια βρίσκω και πιο λογικό το σύστημα της Vodafone.

 

Το θέμα είναι πως έτσι λειτουργεί το όλο σύστημα από εποχής Panafon. Τι να πω, ίσως να μας ακούγεται λίγο περίεργο (τουλάχιστον σε όσους είμαστε χρόνια συνδρομητές της εταιρείας) να το αμφισβητεί κάποιος τώρα. Καλό θα ήταν βέβαια να υπάρχει και μια ενημέρωση με κάποιο τρόπο στους νέους συνδρομητές, αλλά πίστεψε με, τα νομικά τους τμήματα μόνο άσχετα δεν είναι με το αντικείμενο, αν ήταν υποχρεωμένοι νομικά να το περιλαμβάνουν ως όρο στο συμβόλαιο θα το είχαν κάνει. Από εκεί και πέρα το όλο σκεπτικό της καταγγελίας είναι λίγο άτοπο.

 

Και για να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι, το συμβόλαιο λέει πως "ο συνδρομητής χρεώνεται για κάθε κλήση που πραγματοποιεί με βάση τον ισχύοντα τιμοκατάλογο"(παρ.4). Eδώ είναι ο ισχύων τιμοκατάλογος ο οποίος αναφέρει ξεκάθαρα αν τον διαβάσεις ότι "Η καταμέτρηση των δωρεάν Μegabyte γινεται ανά ημερολογιακό μήνα".

Link to comment
Share on other sites

Και για να είμαστε και πιο συγκεκριμένοι, το συμβόλαιο λέει πως "ο συνδρομητής χρεώνεται για κάθε κλήση που πραγματοποιεί με βάση τον ισχύοντα τιμοκατάλογο"(παρ.4). Eδώ είναι ο ισχύων τιμοκατάλογος ο οποίος αναφέρει ξεκάθαρα αν τον διαβάσεις ότι "Η καταμέτρηση των δωρεάν Μegabyte γινεται ανά ημερολογιακό μήνα".

 

Α γεια σου, αυτό δεν το είχα βρει.

 

ΟΚ τότε έχουν δίκιο. Μα για αυτό άνοιξα την όλη κουβέντα μήπως κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο ξέρει κάτι που δεν βρήκα αυτό.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει συμβιβάζεσαι και θα ξαναπώ ότι έχουμε μάθει στην Ελλάδα να λέμε "καταγγελία" πλέον για οτιδήποτε δεν συμφωνεί με τη δική μας λογική.

 

Πέτρο μάλλον δεν διαβάζεις/ερμηνεύεις σωστά αυτά που έγραψα.

Σε καμιά περίπτωση όμως δεν έγραψα ότι θα γινόταν καταγγελία γιατί χρεώνουν με βάση διαφορετική λογική από την δική μου. Η καταγγελία θα γινόταν γιατί δεν υπήρχε ένδειξη πως κάνουν την χρέωση!

 

Τελικά όπως το βρήκε ο bored01 υπάρχει η σχετική παραπομπη από το συμβόλαιο προς τον ισχύοντα κατάλογο χρεώσεων στον οποίο γράφει 'κάθε ημερολογιακό μήνα'.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο αυτα που ειναι στην λιστα ειναι και πολλα περισσοτερα ακομα Ρωτα σε οποιο μαγαζι ειναι κοντα σου

Ρώτησα σε 3 κεντρικά καταστήματα στη Θεσσαλονίκη και δεν ήξεραν τίποτα για μεταχειρισμένα... Στο τελευταίο μόνο μου είπαν "ό,τι έχει στo internet" ...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεταχειρισμένα κινητά η vodafone?? Δεν το ήξερα!! Ενδιαφέρον ακούγετε.. αλλά πιστεύω να αξίζει. Θα το ψάξω..

 

Τα μεταχειρισμένα κινητά που πουλάει είναι μόνο vodafone live?

Ελπίζω όχι..

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι μια βοηθεια υπαρχει το asus eee pc 701 me linux και δεν μπορει να βρει την usb vodafone mobile card 3g ξερει καποιος καποιο προγραμα για να δουλεψουν αυτα τα 2 μαζι ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι μια βοηθεια υπαρχει το asus eee pc 701 me linux και δεν μπορει να βρει την usb vodafone mobile card 3g ξερει καποιος καποιο προγραμα για να δουλεψουν αυτα τα 2 μαζι ευχαριστω

 

Ελπιζω να βρεις κατι, γιατι εχω το ιδιο μινι-λαπτοπ και του περασα XP για να μην εχω προβλημα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι μια βοηθεια υπαρχει το asus eee pc 701 me linux και δεν μπορει να βρει την usb vodafone mobile card 3g ξερει καποιος καποιο προγραμα για να δουλεψουν αυτα τα 2 μαζι ευχαριστω

 

http://www.vodafone.com/business

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο 21/4/2008 η voda μειωνει τις τιμες μετα το δωρεαν ογκο στα 0,02 ευρώ το MB για το προγραμμα των 5GB. Επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι απο 21/4/2008 μεχρι και 30/10/2008 σε υπαρχοντες και νεους συνδρομητες των 5GB (κανονικο και φοιτητικο) που θα εγγραφουν μεχρι τις 30/9 προσφέρει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ναι κυριολεκτικα απεριοριστη). Επίσης σε καθε νέα συνδεση θα δίνεται δώρο ένας εξωτερικός σκληρός 500GB μεχρι εξάντλησης αποθεματων.
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα κάνει κάτι και η wind είναι σίγουρο, το θέμα είναι αν θα ισχύει και για παλιούς συνδρομητές.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο 21/4/2008 η voda μειωνει τις τιμες μετα το δωρεαν ογκο στα 0,02 ευρώ το MB για το προγραμμα των 5GB. Επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι απο 21/4/2008 μεχρι και 30/10/2008 σε υπαρχοντες και νεους συνδρομητες των 5GB (κανονικο και φοιτητικο) που θα εγγραφουν μεχρι τις 30/9 προσφέρει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ναι κυριολεκτικα απεριοριστη). Επίσης σε καθε νέα συνδεση θα δίνεται δώρο ένας εξωτερικός σκληρός 500GB μεχρι εξάντλησης αποθεματων.

 

Οταν λες "ναι κυριολεκτικα απεριοριστη"τι ενοεις? Δεν θα εχει τα γνωστα ***? για τα 30GB?

Εαν ειναι ετσι το πρωϊ ειμαι για συμβολαιο!

Α! Εχει και το USB φυσικα δωρεαν μαζι με τον σκληρο;

Οτι πρεπει για το νεο μου "μωρο" το Asus eeepc 701 4G.!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "ναι κυριολεκτικα απεριοριστη"τι ενοεις? Δεν θα εχει τα γνωστα ***? για τα 30GB?

Εαν ειναι ετσι το πρωϊ ειμαι για συμβολαιο!

Α! Εχει και το USB φυσικα δωρεαν μαζι με τον σκληρο;

Οτι πρεπει για το νεο μου "μωρο" το Asus eeepc 701 4G.!

 

Περιμενουμε την επισημη ανακοινωση. Αλλα τοσα χρονια, ποτε δεν βαζει οριο. ;)

Link to comment
Share on other sites

An kapoios kataferei na katebasei panw apo 30GB me 3G tou bgazw to kapello! As koitaksoun na beltiwsoun tin upiresia kai na mporeis na exei pragmatika 1Mbps sunexws kai gia ka8e xrisi (gia ta 3.6 as min to sxoliasw kalutera) kai meta sizitame gia to aperioristo.
Link to comment
Share on other sites

An kapoios kataferei na katebasei panw apo 30GB me 3G tou bgazw to kapello! As koitaksoun na beltiwsoun tin upiresia kai na mporeis na exei pragmatika 1Mbps sunexws kai gia ka8e xrisi (gia ta 3.6 as min to sxoliasw kalutera) kai meta sizitame gia to aperioristo.

 

Σε μια μερα κατεβασα 1 Gb στα 3,6.

Δεν ειναι παντου 3,6. Αλλου ειναι 384.

 

 

Δεν βλεπω το παραξενο που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες "ναι κυριολεκτικα απεριοριστη"τι ενοεις? Δεν θα εχει τα γνωστα ***? για τα 30GB?

Εαν ειναι ετσι το πρωϊ ειμαι για συμβολαιο!

Α! Εχει και το USB φυσικα δωρεαν μαζι με τον σκληρο;

Οτι πρεπει για το νεο μου "μωρο" το Asus eeepc 701 4G.!

 

Εννοώ χωρίς τα περιφημα 30GB. Ήρθε την παρασκευή επίσημη ανακοίνωση στα καταστήματα οπότε το λέω με σιγουριά. Τώρα αν θα το αλλάξουν στην πορεία δεν νομίζω. Σημερα είδα και διαφήμιση στην ΤV.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ χωρίς τα περιφημα 30GB. Ήρθε την παρασκευή επίσημη ανακοίνωση στα καταστήματα οπότε το λέω με σιγουριά. Τώρα αν θα το αλλάξουν στην πορεία δεν νομίζω. Σημερα είδα και διαφήμιση στην ΤV.

Είπες ότι ισχύει και για τους υπάρχοντες συνδρομητές. Εγώ π.χ. που έχω τα 5gb από αύριο μπορώ να κατεβάζω όσο θέλω;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι ισχύει και για τους υπάρχοντες συνδρομητές. Εγώ π.χ. που έχω τα 5gb από αύριο μπορώ να κατεβάζω όσο θέλω;

 

Απο οσο ξέρω ναι. Βεβαια επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μου καλεσε καλου κακου 1399 και επιβεβαιωσε,μην πουν ξαφνικα οτι πρεπει να το ζητησεις πρωτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...