Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, blizard said:

Υπάρχει και το liquid ... μπορείς δλδ να δίνεις απο 3 ευρώ το μήνα και να μιλάς  100 λεπτα συν 2gb σε ελλάδα η ευρώπη χωρις διαφορά

Ενδιαφέρον... πώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, blizard said:

Eγω βλέπω το vodafone red unlimited με 33 ευρω το μήνα και 3 ευρω για επιπλεον sim έχει απεριοριστα τα παντα στην ΕΕ ... το ειχαν μαλιστα πριν λιγο με 300 ευρω δωρο επιταγή για αγορές hardware απο το vodafone store και πολλοί έλεγαν δεν αξίζει γιατι έχουν πάρει πολύ καλυτερες τιμές.

Υπάρχει και το liquid ... μπορείς δλδ να δίνεις απο 3 ευρώ το μήνα και να μιλάς  100 λεπτα συν 2gb σε ελλάδα η ευρώπη χωρις διαφορά  , να αγοράσεις τα 200gb με 10 ευρω ή το 1.5 ευρω την μέρα ολα απεριόριστα επίσης και ευρώπη , 0,0065 ομιλία . Αν είσαι επαγγελματίας που ταξιδέυεις θα πάρεις το redunlimited και θα δώσεις και κάποια κάρτα στα παιδιά ...  στον Οτε βλέπω 41 ευρω χωρίς ευρώπη (δεν ξερω ποσες σιμ) , 59 για 2 συνδέσεις επισης χωρίς ευρώπη, ολα πανάκριβα με μια εξωτερική ματιά σε τι ακριβώς αναφέρεσαι οτι μπορεί να συμφέρει σε Ελλαδά ή ΕΕ ?

 

Το σήμα ειναι το παν οντος ... πχ με το realme 9 5g είμαι σε ύψος και κάπου 1 km από τον πύργο πανόρμου που νομίζω έχουν κεραίες, και πραγματικά πετάει και σε ταχύτητες και σε ping, και είναι σταθερότατο και το κινητό και το ιντερνετ όλη την μερα . Επίσης η τιμή είναι τζαμπα σχεδόν και πραγματικά η μερα με τη νύχτα γενικα σε σχέση με το απλο adsl που εδινα και 16 ευρω . Kαι στο έδαφος έχω πιάσει 800/150 σε κάποια σημεία πιο κοντά στην κεραία , αλλά επιρεάζεται τρομερά από τοίχους , τα modem είναι πανάκριβα κλπ κλπ αλλα αξίζει το ψάξιμο για πολλές περιπτώσεις πλεον
Μέσα στο σπίτι και στον κάτω όροφο η ταχύτητα πεφτει και στα 10 upload , είναι ασταθές καποιες ώρες , ακόμα και εκει όμως αξίζει σε σχέση με το dsl μου και επρεπε να το είχα βάλει καιρό. Παίζει και το κινητό -  μοδεμ ρόλο ,  πχ το realme 9 5g είναι καλυτερο από το samsung s10 του αδερφού μου ακόμα και στο 4g (κατα τα αλλα κινητάρα ομως το σ10) , και κάτι παλαιότερα realme και μοτορολα είναι ακόμα χειρότερα . Το πάν βέβαια είναι το σήμα που έχεις και η θέση που θα βάλεις το modem

Παιδιά εγώ ενάμιση χρόνο σχεδόν ήμουν Κεφαλονιά Αργοστόλι μόνο με 4G Vodafone. Ειχα βάλει το MiFi R219 που έδιναν μαζί με την i4s κάρτα στο παράθυρο της κουζίνας που έβλεπες απέναντι τις κεραίες και έπιανε από 20 έως 50Mbps Download όλη μέρα και Upload μια χαρά επίσης πάνω από 10-15Mbps. 
Έκοψα μια σταθερή εκεί που ειχα έως 24 και έπιανα από 0,2 έως 6-7Mbps με πολλές αποσυνδέσεις και σκαμπανεβάσματα λόγω του χαλκού και εγκατάστασης στο κουτί έξω. 
Αν εμένα ακόμα δεν θα πήγαινα σε άλλο συμβόλαιο εκτος αν έκανα συνδυαστικό με πράσινη.

IMG_3654.thumb.jpeg.213227cb7cadfa1aa793daac9d91cc44.jpeg

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Ενδιαφέρον... πώς γίνεται αυτό;

Μιλάω για τις χρεώσεις απλού cu liquid (0.0065/λεπτο, 0.0012/mb)  OXI ομως για να παρεις τηλ απο Ελλάδα στην ΕΕ.... ισχύουν εντός Ελλάδας εκτός αν ταξιδέψεις σε κάποια χώρα της ΕΕ οπότε απο εκει ισχύουν για να παρεις όπου θες στην ζωνη1) . Τα ίδια και για το 1.5 ευρω την μερα απεριοριστα ολα ή τα 200gb το μηνα με 10 ευρω - για μην επαγγελματίες που ταξιδέυουν. Βέβαια θα δίνεις 13 ευρω το 2μηνο, θα χαλάς ας πούμε 6 ευρω το 2μηνο  και θα σου μενουν 7 ευρω για αργότερα, ή για να αγοράσεις σουβλάκια - σουπερμαρκετ απο Ελλαδα)

1 hour ago, Nikolas14 said:

στο παράθυρο της κουζίνας που έβλεπες απέναντι τις κεραίες και έπιανε από 20 έως 50Mbps Download όλη μέρα και Upload μια χαρά επίσης πάνω από 10-15Mbps.  

Το περίεργο είναι οτι απο πολύ καλό σημείο και εγω έπιανα 60/50 με 4g και είχε καποια μικρά σκαμπανεβάσματα μέχρι και 30/40 κάποιες ώρες της μέρας (λιγο δοκίμασα), αλλά με το 5g ήταν βράχος δεν καταλαβαίνει τίποτα...

Μεσα στο σπίτι στο κατω όροφο η ταχύτητα είναι πολυ πιο χαμηλή και οι διακυμάνσεις πολυ μεγαλύτερες και στο 4g αλλα και στο 5g . Δεν έχω καταλάβει αν είναι θέμα πιεσης δικτύου ή παρεμβολών ή δεν ξέρω ...ούτε αν μεσα με αλλάζει σε τίποτα διαφορετικό αντι το 5g που έχω πάνω (5g γραφει παντως) , αλλά προς το παρόν μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό μαζί με την ταχύτητα και τα καλα ping του 5g ... συν ότι συνεργάζεται άψογα και με καλες ταχύτητες με το wifi ac (wifi5) του λάχιστον στον realme 9 5g.  Να έχουμε το νου μας σε αυτό το κομάτι γιατί πραγματικά πετάει το δίκτυο τουλάχιστον ετσι και δεν νομιζω να χαλάσει στο μελλον . (σοβαρό θέμα η ζέστη στον καυσωνα  που δεν αντεχε το κινητο και έριχνε κυρίως το upload πολυ, θέλει σκιά και air condition)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Μιλάω για τις χρεώσεις απλού cu liquid (0.0065/λεπτο, 0.0012/mb)  OXI ομως για να παρεις τηλ απο Ελλάδα στην ΕΕ.... ισχύουν εντός Ελλάδας εκτός αν ταξιδέψεις σε κάποια χώρα της ΕΕ οπότε απο εκει ισχύουν για να παρεις όπου θες στην ζωνη1) . Τα ίδια και για το 1.5 ευρω την μερα απεριοριστα ολα ή τα 200gb το μηνα με 10 ευρω - για μην επαγγελματίες που ταξιδέυουν. Βέβαια θα δίνεις 13 ευρω το 2μηνο, θα χαλάς ας πούμε 6 ευρω το 2μηνο  και θα σου μενουν 7 ευρω για αργότερα, ή για να αγοράσεις σουβλάκια - σουπερμαρκετ απο Ελλαδα)

 

Για το liquid έγραψες "μπορείς να δίνεις από 3 ευρώ τον μήνα". Αυτό πως το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VIPdriver said:

Για το liquid έγραψες "μπορείς να δίνεις από 3 ευρώ τον μήνα". Αυτό πως το κάνεις;

Ας πούμε οτι πάς 4 μηνες Αγγλία η Γαλλία κλπ ... με το liquid μπορείς να πάρεις τηλέφωνο 400 λεπτά από το εξωτερικό που εισαι προς Ελλάδα (ή προς την χώρα που είσαι ή όποια αλλη χώρα της ΕΕ) και θα χρεωθεις 4 ευρω . Αν πάρεις 800 λεπτα το 4μηνο θα παει 8 ευρω περίπου, και αν χαλασεις 4 gb ιντερνετ αλλα 4 ευρω ... αρα 12 ευρω το 4 μηνο βγαίνει 3 ευρω το μηνα. 

Επίσης αν θες 200 gb για ενα μηνα όπου και να εισαι στην ΕΕ μπορείς με 10 ευρω , συν 1.5 ευρω για μια μέρα (00¨00 ως 23¨59) όλα απεριόριστα.  τέτοιες τιμές δεν υπάρχουν ούτε Ελλάδα ουτε μπορείς να το κανεις με τοπική κάρτα, νομίζω θές πάνω απο 40-50 ευρω το ελάχιστο .

Για να κρατήσεις ενεργό το liquid 4 μήνες, πρέπει να βάλεις 13 ευρω το 2μηνο, δλδ 26 σύνολο, αλλά θα σου περισέψουν τα λεφτά που δεν χάλασες για αργότερα, η για να αγοράσεις σουβλάκια στην Ελλάδα... αν πχ αγοράσεις 14 ευρω προιοντα και δεν τα πληρωσεις με την καρτα σου αλλα τζαμπα απο τα 26 ευρω που έχεις βάλει στην vodafone, τότε είναι σαν να έχεις δώσεις 12 για 4 μήνες. Υπάρχει και το cashe back που θα το φορτώσεις μια φορά πριν φύγεις απο Ελλαδα (1 προιον αξίας 1 ευρω σου ανανεωνει 2 μηνες την καρτα χωρις να βάλεις 13 ευρω) για  όποτε το θες.


  

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, cmvr said:

Για πολύ κόσμο που πάει για τα παιδιά του που κατοικούν πλέον ΕΕ και όχι στο τζατζικισταν που δούλευαν λαντζιέρηδες αντί για τις σπουδές τους μετράει όπως και αρκετό ακόμα. Αλλά δυστυχώς όπως πάει η Vodafone θα τα κόψει και αυτά αφού άρχισε να πουλάει σε πολλές χώρες τις θυγατρικές της. Δε νομίζω ότι θα παραμείνει το απεριόριστο στην ΕΕ για πολύ. Ήδη στο business το κόψανε. Λίγο η extrasim, λίγο αυτό χάνει το ατού του το συμβόλαιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Όσο για τα 50gb καλά τι είναι 50gb. Εδώ οι ηλικιωμένοι που έχω στην οικογένεια τρώνε 150gb τον μήνα ; 

Πολύς "συντηρητικός" κόσμος ίσως να τους φτάνουν τα λίγα GB το μήνα σε Ελλάδα και εξωτερικό. Υπάρχει όμως αρκετός κόσμος (βλέπε, φορτηγατζήδες, τεχνικοί, κτλ.) που χρειάζονται πολύ παραπάνω από τα 50GB/μήνα.

Επίσης ξέρω πολύ κόσμο με προγράμματα συμβολαίου με 5 ή 15GB, που ψάχνουν απεγνωσμένα (σαν την χήρα στο κρεβάτι) για WiFi ή HotSpot.

* Πρωί Κυριακής, και η τηλεόραση είναι υποψήφια για σπάσιμο, με τις οικογενειακές ιστορίες, και τα φίλτρα Olympous και τους άλλους τους Κύπριους πάλι με τα φίλτρα...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, zerokill said:

 

Διαφωνώ για τις οικογενειακές ιστορίες. Μέγας φαν. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.powergame.gr/start-ups-digital/558990/pro-ton-pylon-dyo-symfonies-gia-anaptyxi-diktyon-neas-genias-5g-kai-ftth/

Συνεργασία Vodafone και Nova για το 5G και συνεργασία Vodafone και ΟΤΕ για τις οπτικές ίνες

Link to comment
Share on other sites

https://www.powergame.gr/start-ups-digital/558990/pro-ton-pylon-dyo-symfonies-gia-anaptyxi-diktyon-neas-genias-5g-kai-ftth/
Συνεργασία Vodafone και Nova για το 5G και συνεργασία Vodafone και ΟΤΕ για τις οπτικές ίνες
RAN sharing??? Απαπα. Να δω τι θα έχουν να λένε εδώ μέσα μετά μερικοί. Κυρίως από μαύρη μεριά Στο μεταξύ σίγουρα μοιράζονται backhaul σε ένα σωρό σταθμούς ήδη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://thankyou.vodafone.gr/offer/50

Ως πότε θα έχουν στο site την προσφορά αυτή ενώ δεν ισχύει;;

Κοιτάξτε διάλογο ξεφτίλα από σοβαρή εταιρεία τηλεπικοινωνιών..

Screenshot_2023-12-04-19-20-59-816_com.google.android.apps.messaging.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kalitexnis_g said:

https://thankyou.vodafone.gr/offer/50

Ως πότε θα έχουν στο site την προσφορά αυτή ενώ δεν ισχύει;;

Κοιτάξτε διάλογο ξεφτίλα από σοβαρή εταιρεία τηλεπικοινωνιών..

Screenshot_2023-12-04-19-20-59-816_com.google.android.apps.messaging.jpg

Είμαι σίγουρος οτι το έχουν ξεχασει. Στειλε τους email να το διορθωσουν και ζήτα δωράκι ως ένδειξη καλής συνεργασίας (χωρίς πλάκα).

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται, με τόσες τύπου προσφορές κ δώρα, Ε κάτι θα ξεφύγει. 
 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VIPdriver said:

Είμαι σίγουρος οτι το έχουν ξεχασει. Στειλε τους email να το διορθωσουν και ζήτα δωράκι ως ένδειξη καλής συνεργασίας (χωρίς πλάκα).

Σου δίνω τα πνευματικά δικαιώματα.. δεν με ενδιαφέρει το δωράκι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

https://thankyou.vodafone.gr/offer/50

Ως πότε θα έχουν στο site την προσφορά αυτή ενώ δεν ισχύει;;

Κοιτάξτε διάλογο ξεφτίλα από σοβαρή εταιρεία τηλεπικοινωνιών..

Screenshot_2023-12-04-19-20-59-816_com.google.android.apps.messaging.jpg

Το σοβαρή από που προκύπτει;; Κάθε πέρυσι και καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chrischal1908 said:

Το σοβαρή από που προκύπτει;; Κάθε πέρυσι και καλύτερα!

Αυτά έχουν οι κακές "παρέες" (συνεγκαταστάσεις). Κολλάς και κανένα συστημικό bug από την συντρόφισσα...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Vodathree:

https://www.ispreview.co.uk/talk/threads/vodathree.38355/

https://www.ispreview.co.uk/talk/threads/possible-vodafone-three-merger-discussion.38556/

https://www.ispreview.co.uk/talk/threads/future-of-vodafone.39455/

- Financially there in a mess from what we know.

I stick with MVNO's as they provide better value sim only and tend to have no mid term price hikes Im with Talk Mobile at the moment owned by Vodafone paying £9.95 100GB per month got it when they had offer and my partner is on the same plan as an existing customer I got for £10 second sim.

They want to get rid of some staff to simplify the service.

It’s not just Vodafone. All established mobile operators are looking at their balance sheet trying to figure out how to pay for the massive investment in forthcoming network advancements yet in a mature, non-expanding market. It’s not easy.

This financial mess is called tax evasion.

As I said earlier. All operators in the west are in the same precarious boat. There is stagnant real growth and eye watering enormous costs to build new generation networks…

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πωλητήριο - κλείσιμο σύντομα στην cosmote ,  στην voda Ελλάδος γίνονται επενδύσεις για να μπορέσουν να πάρουν όλο το κόσμο μετα το φούντο του Οτε , που ζει με γέρους και την βοήθεια τους κράτους προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blizard said:

Πωλητήριο - κλείσιμο σύντομα στην cosmote ,  στην voda Ελλάδος γίνονται επενδύσεις για να μπορέσουν να πάρουν όλο το κόσμο μετα το φούντο του Οτε , που ζει με γέρους και την βοήθεια τους κράτους προς το παρον

Για σενάριο επιστημονικής φαντασίας τέλειο θα ήταν 🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, cmvr said:

Για σενάριο επιστημονικής φαντασίας τέλειο θα ήταν 🤣

Τι φαντασία βρε ... ουτε αλλαγή προέδρου τον σώζει ,  η αριστερά στην Ελλάδα καταρρέει για να τον σώσει αυτη και να τον κάνει κρατικό ξανα  ... περασαν και πολλές δεκαετίες που τους πληρώνει ο λαός στο Οτε  .. .και το ότι η  vodafone Ελλάς μαζέυει ολο το χρήμα και τις επενδύσεις συν τα λεφτά που ρίχνει η wind-nova είναι γιατι ξέρουν πως το τελος πλησιάζει και θα μοιραστουν την πίτα .  Ενα τσακ με ενα νόμο - ενα αρθρο να αλλάξει τελειωσε ο οτε

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Just now, blizard said:

Τι φαντασία βρε ... ουτε αλλαγή προέδρου τον σώζει ,  η αριστερά στην Ελλάδα καταρρέει για να τον σώσει, περασαν και πολλές δεκαετίες που τους πληρώνει ο λαός με φορολογία .. .και το ότι η  vodafone Ελλάς μαζέυει ολο το χρήμα και τις επενδύσεις συν τα λεφτά της wind-nova είναι γιατι ξέρουν πως το τελος πλησιάζει και θα μοιραστουν την πίτα .  Ενα τσακ και ενα νόμο - ενα αρθρο να αλλάξει τελειωσε ο οτε

Με συγχωρείς αλλά αυτά που αναφέρεις δεν ισχυουν.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ολα ισχύουν, πχ προσφατα αλλαξε πρόεδρο ο Οτε,  οι επενδυσεις στην voda Ελλας και στην wind με εξαγορα εκει (γιατι άραγε τοσος πλούτος τι περιμένουν  ?)   ... ο Οτε παίρνει λεφτα από την συμφωνία για να μην απολύσει υπαλλήλους αλλά αυτό καποτε θα τελειώσει ,  Η αριστερά επίσης εχει γίνει πολλά κόμματα και για να δουν εξουσία φέξε ... τι δεν ισχύει  ?

Το άρθρο που βάλατε πριν λέει οτι η vodafone πούλησε ακριβα στην ισπανία γιατι αυτη η αγορά θα έχει ελάχιστα εσοδα εκει τα επόμενα 20 χρονια με σκοπό να αυξήσει την κερδοφορία αλλά κυρίως να επενδύσει σε αγορές που περιμένει μεγάλη αναπτυξη και 1η είναι η Ελλάδα ... αν τα βαλεις ολα μαζι καταλαβαίνεις

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...