Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σήμερα ενεργοποιήθηκε το σταθερό μου στη Vodafone, φυσικά με πρόβλημα. Το internet δουλεύει κανονικά αλλά το σταθερό δεν λειτουργεί. Δοκίμασα να καλέσω από το κινητό μου και λέει ότι ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Τι μπορώ να κάνω εκτός από το να επικοινωνήσω με τη vf. Από το 13840 μου είπαν να περιμένω 24 ώρες μέχρι την τελική ενεργοποίηση και αν συνεχιστεί το πρόβλημα να ξανακαλέσω. Βέβαια μου άνοιξαν μια βλάβη από το τεχνικό. Υπάρχει λέτε περίπτωση να έχει καταργηθεί ο αριθμός μου; Εκείνοι το βλέπουν ενεργοποιημένο πάντως με τον δικό μου αριθμό. Να τονίσω ότι η τηλεφωνία είναι pots και όχι voip

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Σήμερα ενεργοποιήθηκε το σταθερό μου στη Vodafone, φυσικά με πρόβλημα. Το internet δουλεύει κανονικά αλλά το σταθερό δεν λειτουργεί. Δοκίμασα να καλέσω από το κινητό μου και λέει ότι ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Τι μπορώ να κάνω εκτός από το να επικοινωνήσω με τη vf. Από το 13840 μου είπαν να περιμένω 24 ώρες μέχρι την τελική ενεργοποίηση και αν συνεχιστεί το πρόβλημα να ξανακαλέσω. Βέβαια μου άνοιξαν μια βλάβη από το τεχνικό. Υπάρχει λέτε περίπτωση να έχει καταργηθεί ο αριθμός μου; Εκείνοι το βλέπουν ενεργοποιημένο πάντως με τον δικό μου αριθμό. Να τονίσω ότι η τηλεφωνία είναι pots και όχι voip
 
Αφού είναι pots, μυρίζομαι μλκι@ από πλευράς τους να έχει γίνει στο καφαο. Πρέπει να πέφτουν δύο καλώδια πάνω στη γραμμή σου, που το ένα είναι για ίντερνετ και το άλλο για τηλεφωνία μέσω χαλκού. Καλά, στη περιοχή σου δεν δίνει με voip τηλεφωνία η vodafone?? Πειραιά, Κερατσίνι δεν είσαι; Καφαο από ποια εταιρία; Πρέπει να είναι της Wind εκεί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σορρυ, nova
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, johnny_htc said:

Αφού είναι pots, μυρίζομαι μλκι@ από πλευράς τους να έχει γίνει στο καφαο. Πρέπει να πέφτουν δύο καλώδια πάνω στη γραμμή σου, που το ένα είναι για ίντερνετ και το άλλο για τηλεφωνία μέσω χαλκού. Καλά, στη περιοχή σου δεν δίνει με voip τηλεφωνία η vodafone?? Πειραιά, Κερατσίνι δεν είσαι; Καφαο από ποια εταιρία; Πρέπει να είναι της Wind εκεί

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σορρυ, nova

Είμαι Πειραιά Αγία Σοφία και έχουμε μόνο έως 50 από αστικό κέντρο στον ΟΤΕ και από nova έως 24. Vf έως 30. Voip μόνο η Cosmote. Το λάθος αυτό διορθώνεται εύκολα;

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πειραιά Αγία Σοφία και έχουμε μόνο έως 50 από αστικό κέντρο στον ΟΤΕ και από nova έως 24. Vf έως 30. Voip μόνο η Cosmote. Το λάθος αυτό διορθώνεται εύκολα;
Ε πρέπει να πάει τεχνικός από κει, δεν είναι κάτι. Πρηξε τους στα τηλέφωνα, θες να χρησιμοποιήσεις τηλεφωνία. Τουλάχιστον να σε φορτώσουν τσάμπα ομιλία στο κινητό μέχρι να το φτιάξουν. Αν και το θεωρώ πανάκεια όταν δίνουν τέτοια δώρα για καλόπιασμα..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, johnny_htc said:

Ε πρέπει να πάει τεχνικός από κει, δεν είναι κάτι. Πρηξε τους στα τηλέφωνα, θες να χρησιμοποιήσεις τηλεφωνία. Τουλάχιστον να σε φορτώσουν τσάμπα ομιλία στο κινητό μέχρι να το φτιάξουν. Αν και το θεωρώ πανάκεια όταν δίνουν τέτοια δώρα για καλόπιασμα..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω απεριόριστα στο κινητό και το σταθερό δεν με πολυνοιαζει αλλά το πληρώνω και θέλω να υπάρχει. Θα τους έπαιρνα όλη μέρα τηλέφωνο αλλά είμαι στην Πάρο για διακοπές και δεν θέλω να χαλιεμαι στα τηλέφωνα με τη Vodafone. Θα αφήσω 24 ώρες μέχρι να μπει σε κανονική λειτουργία η γραμμή διότι τώρα είναι δοκιμαστική και θα ξανακαλέσω όταν μου έρθει το μήνυμα καλώς ορίσατε στη vf

Link to comment
Share on other sites

Έχω απεριόριστα στο κινητό και το σταθερό δεν με πολυνοιαζει αλλά το πληρώνω και θέλω να υπάρχει. Θα τους έπαιρνα όλη μέρα τηλέφωνο αλλά είμαι στην Πάρο για διακοπές και δεν θέλω να χαλιεμαι στα τηλέφωνα με τη Vodafone. Θα αφήσω 24 ώρες μέχρι να μπει σε κανονική λειτουργία η γραμμή διότι τώρα είναι δοκιμαστική και θα ξανακαλέσω όταν μου έρθει το μήνυμα καλώς ορίσατε στη vf
Ε ναι προφανως, τώρα δεν ασχολείσαι με αυτό, το αφήνεις έτσι. Προτεραιότητα οι διακοπές. Καλά να περνάς!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, johnny_htc said:

Ε ναι προφανως, τώρα δεν ασχολείσαι με αυτό, το αφήνεις έτσι. Προτεραιότητα οι διακοπές. Καλά να περνάς!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Lyricmyth19 said:

Cu. Όσους καλώ φαίνεται ότι έχω απόκρυψη, μου είπαν είναι πρόβλημα που έχουν σήμερα και προσπαθούν να το διορθώσουν. Πάντως φίλοι με voda cu κανονικά με καλούσαν.

Εγώ εταιρικό έχω κι είχα το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα τις ρυθμίσεις στην αναγνώριση κλήσεων κι έβαλα εμφάνιση αριθμού πάντα. Πριν ήταν προεπιλογή δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

θα το γράψω εδω μιας και δεν βρήκα αλλο θέμα. 

έβαλα σήμερα δοκιμαστικά έναν μήνα VF TV για να δω τί παίζει μιας και με πήραν για προσφορά με VDSL + TV και μπορώ να πω ότι το βρήκα συμφέρον εφ'όσον περιλαμβάνει και DISNEY/HBO MAX. 

το θέμα όμως είναι το εξής: είναι τόσο σαπια η εφαρμογή σε κινητό & tv ή εγώ κάνω κάτι λάθος?

Καταρχάς, στην LG δεν υπάρχει η εφαρμογή στο store, αλλά μικρό το κακό καθώς έχω COSMOTE TV BOX. Το θέμα, όμως, είναι ότι όταν μπαίνω στην εφαρμογή, στο κυριως μενού μεχρι να ψάξω κάτι, παίζει ένα τυχαίο καναλι από πίσω πχ έψαχνα για να δει η δικιά μου το καινουργιο sex and the city και από πίσω έπαιζαν  οι δύο ξένοι. 

Όταν βρήκα στη σειρά και έβαλα ένα επεισόδιο, ενώ με τα βελάκια του χειριστηριου της COSMOTE πήγαινε μπρος - πίσω, δεν έβρισκα με τίποτα το pause & όταν πατούσα το βελάκι back για να σταματήσει, η μόνη επιλογή ήταν "παρακολουθηση HD" και ξεκινούσε από την αρχή.

Σε android κινητό, τώρα, πάλι τα ίδια. Πρέπει να βγαίνει από το κάθε επεισόδιο και να πατάει κάθε φορά "κύκλος 1ος" και μετά να διαλεγει από τη λίστα ποιο θέλει να δει. 

Αν βάλω το πακετο με το DISNEY, θα μου δώσουν κωδικούς για τις έξτρα εφαρμογές ή θα ξεκλειδώσουν στην εφαρμογή της VF? Γιατί αν δεν κάνω κάτι εγώ λαθος, οι εφαρμογές τους είναι για τα σκουπίδια. 

PS: εκτός από MEGA, δεν υπάρχουν αλλα ελευθερα καναλια στη VF TV ή το MEGA είναι το μόνο ελευθερο στο δοκιμαστικό πακετο των 6€??

PS 2: Σελίδα για παρακολουθηση μέσω υπολογιστή όπως εχουν οι COSMOTE/NOVA δεν υπάρχει? 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Η παύση είναι πρωτα με το πάνω βελάκι. 

Disney βλέπεις από την εφαρμογή της Disney. 

Μόνο το mega και το open beyond περιλαμβάνονται. 

Δεν έχει παρακολούθηση μέσω σελίδας 

Link to comment
Share on other sites

σ'ωραίος ;) 

οπότε το πακέτο αξίζει μόνο για DISNEY/Hbo. 

Κρίμα που δεν υποστηρίζουν υπολογιστή καθώς περνάω αρκετή ώρα εκεί λόγω δουλειάς και χαζεύω, μεγάλο μείον 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα η vodafone έχει τα θεματακια της, δυσκολία στην  κατανάλωση data, στο άνοιγμα σελίδων, αρκετό "μπαφερινγκ" και όλα αυτά στην ευρύτερη περιοχή του Πολυκάστρου. Για να κάνεις την δουλεία σου "σπάει λίγα νεύρα". Σε σημεία που έτρεχε νερό ή σύνδεση (αν και όχι σε μεγάλες ταχύτητες) σήμερα κολλούσε. Δεν ξέρω αν την επηρέασε η έντονη και με αρκετή διάρκεια βροχή. 

Θα έχω το νου μου τις επόμενες μέρες. 

Υ. Γ. Μετά από μήνες, αναγκάστηκα να γυρίσω από δεδομένα κινητής σε wifi. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, andreasomageiras said:

Σήμερα η vodafone έχει τα θεματακια της, δυσκολία στην  κατανάλωση data, στο άνοιγμα σελίδων, αρκετό "μπαφερινγκ" και όλα αυτά στην ευρύτερη περιοχή του Πολυκάστρου. Για να κάνεις την δουλεία σου "σπάει λίγα νεύρα". Σε σημεία που έτρεχε νερό ή σύνδεση (αν και όχι σε μεγάλες ταχύτητες) σήμερα κολλούσε. Δεν ξέρω αν την επηρέασε η έντονη και με αρκετή διάρκεια βροχή. 

Θα έχω το νου μου τις επόμενες μέρες. 

Υ. Γ. Μετά από μήνες, αναγκάστηκα να γυρίσω από δεδομένα κινητής σε wifi. 

Με WiFi εγώ έχω παρατηρήσει χαμηλότερη κατανάλωση μπαταριας. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, VIPdriver said:

Με WiFi εγώ έχω παρατηρήσει χαμηλότερη κατανάλωση μπαταριας. 

Αυτό, λογικό μου φαίνεται! 

Vodafone συνέχεια και σήμερα έντονο "buffering", βόρεια του Πολυκάστρου! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Αυτό, λογικό μου φαίνεται! 

Vodafone συνέχεια και σήμερα έντονο "buffering", βόρεια του Πολυκάστρου! 

Μήπως υπάρχει κάποια βλάβη;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gv2008 said:

Μήπως υπάρχει κάποια βλάβη;

Δεν το γνωρίζω, θα καλέσω κάποια στιγμή αργότερα. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, andreasomageiras said:

Δεν το γνωρίζω, θα καλέσω κάποια στιγμή αργότερα. 

Να καλέσεις. Αυτοί θα ξέρουν τι παίζει. Μήπως ξέρεις το eNb της κεραίας που παίρνεις σήμα;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Gv2008 said:

 Μήπως ξέρεις το eNb της κεραίας που παίρνεις σήμα;

"eNb 2243(Macro) LTE" 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος cosmote what's up και μου έγινε προσφορά από Vodafone για συμβόλαιο με απεριόριστη ομιλία και data με 24,5€. Είμαι βέβαια και κάτοχος σταθερού Vodafone. Με ανησυχεί όμως η κάλυψη του δικτύου στις περιοχές όπου κινούμαι συχνότερα, αλλά και γενικότερα η κάλυψη. Με cosmote δεν έχω κάπου θέμα κάλυψης. Κάτοικος Λαμίας και εργάζομαι Βόλο. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagosofron said:

Καλησπέρα, κάτοχος cosmote what's up και μου έγινε προσφορά από Vodafone για συμβόλαιο με απεριόριστη ομιλία και data με 24,5€. Είμαι βέβαια και κάτοχος σταθερού Vodafone. Με ανησυχεί όμως η κάλυψη του δικτύου στις περιοχές όπου κινούμαι συχνότερα, αλλά και γενικότερα η κάλυψη. Με cosmote δεν έχω κάπου θέμα κάλυψης. Κάτοικος Λαμίας και εργάζομαι Βόλο. Γνώμες;

Πόσα δίνεις στην κοσμοτέ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vagosofron said:

Καλησπέρα, κάτοχος cosmote what's up και μου έγινε προσφορά από Vodafone για συμβόλαιο με απεριόριστη ομιλία και data με 24,5€. Είμαι βέβαια και κάτοχος σταθερού Vodafone. Με ανησυχεί όμως η κάλυψη του δικτύου στις περιοχές όπου κινούμαι συχνότερα, αλλά και γενικότερα η κάλυψη. Με cosmote δεν έχω κάπου θέμα κάλυψης. Κάτοικος Λαμίας και εργάζομαι Βόλο. Γνώμες;

Μπορείς να πάρεις ένα καρτοκινητο και να δοκιμάσεις στις περιοχές που ενδιαφέρεσαι 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VIPdriver said:

Πόσα δίνεις στην κοσμοτέ τώρα;

12€ κάρτα ανανέωσης και μαζί με το reloaded έχω 5,5gb data για ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, vagosofron said:

12€ κάρτα ανανέωσης και μαζί με το reloaded έχω 5,5gb data για ένα μήνα.

Εάν σου φτάνουν, δεν βρίσκω λόγο να ανέβεις στα μηνιαία έξοδα. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Εάν σου φτάνουν, δεν βρίσκω λόγο να ανέβεις στα μηνιαία έξοδα. 

Δε μου φτάνουν, αυτός είναι και ο λόγος που το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vagosofron said:

Δε μου φτάνουν, αυτός είναι και ο λόγος που το σκέφτομαι...

Τότε δοκίμασε αυτό που σου πρότεινε ο @Gv2008 για την κάλυψη . Καλή τιμή για όλα απεριόριστα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...