Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Mobileras said:

Στο Μαρούσι δεν είναι τα κεντρικά της βονταφονάρας;

Χαλάνδρι. Μαρούσι ήταν της πρώην WIND μέχρι το 2020 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Για πέρνα μια βόλτα από την Αγίου Κωνσταντίνου προς Νερατζιώτισσα στο δρόμο με κατεύθυνση το Mall και κάνε μετρήσεις. 

Αν είναι να κάνουμε μετρήσεις για να βρούμε τα θέματα δεν έχει νόημα .

Μάλιστα η vodafone έχει πολύ καλό upload και ping σχετικά  ακόμα και με χαμηλό download που στην πράξη βοηθάει ... και τα μονοψήφια που λες αν είναι στο επίπεδο του 4-5mbps  και όχι πιο κάτω είναι αρκετά για κάθε χρήση χωρίς θέματα 

Η vodafone αναβαθμίζει πάντα τοπικά και γρήγορα αν υπάρξει πραγματικό θέμα σε μια περιοχή, οπότε αν οι γύρο δρόμοι είναι καλά θα έρθει και η σειρά της περιοχής που λές οταν υπάρξει πραγματικό θέμα ...  δεν πάει μαζικά σε περιοχές να τις κάνει τέλειες και να αφήνει άλλες στο έλεος μέχρι να έρθει η σειρά τους , οπότε είναι και θέμα χρονικό αν βλέπεις διαφορές από άλλη εταιρία, μην φοβάσαι.

ΥΓ

Και το θέμα της τιμής ...  δεν θα προτιμούσες 200 gb αντί 5-10 ?  καλή η ταχύτητα αλλά αν δεν έχεις data τι να την κάνεις ?  Σε περίπτωση που πανε καλα οι δουλειές και λεφτά υπάρχουν, θα σου  πρότεινα να κάνεις LIQUID τον βασικό σου αριθμό  που έχει παραδοσιακά καλή ποιότητα και κάλυψη η vodafone, δωρεάν ομιλία 6 μηνες τώρα και 0.0065 μετά , και να βάλεις δέυτερη κάρτα για ιντερνετ την εταιρία που θές ....  Γιατί ποτε΄δεν ξέρεις αν άυριο έχουμε παράλληλο νόμισμα , γίνει πόλεμος ή δεν ξέρω χάσεις την δουλειά σου, μην μπλέξεις με τα 40ρια συμβόλαια που δεν ξέρω αν σε αφήνουν και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις με λεφτά που δεν θα εχεις.  Παντα vodafone  , και αν εχουμε λεφτά και εναν ακομα με 2η καρτα για  ιντερνετ , κυρίως αν θέλουμε να κατεβάζουμε 500gb το μηνα ας πληρώσουμε για επιλογές ... έχω και εγώ πετύχει περιπτώσεις στην Αθήνα διάφορα σημεία κυρίως μέσα σε κτήρια με 1-2mbps αλλά που και που και έξω (και ετσι κάνεις δουλειά πάντως) σίγουρα υπάρχουν.

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των απολύσεων σύμφωνα με το δημοσίευμα. 

Κάπου εδώ διάβασα ότι η voda κατέχει το 30% της εταιρείας. Αν ισχύει, και γιατί να μην ισχύει, άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://www.naftemporiki.gr/business/1482819/etaireies-tilefonias-erchontai-ayxiseis-vasei-plithorismoy-sta-symvolaia/

κάτι δεν καταλαβαίνω εδω...πως ειναι δυνατόν η vodafone να εχει ηδη συμπεριλάβει στις συμφωνίες ανανέωσης την αύξηση λόγω πληθωρισμού (από τον 18ο μήνα) την ώρα που όλοι γράφουν οτι είναι ακόμα αίτημα προς την εεττ? μάλιστα αλλού διάβασα ότι έχει τεθεί σε δημόσια διαβούλευση. Η vodafone το παρουσίαζε ως ήδη ειλλημένη απόφαση της ΕΕΤΤ.

Με αυτά που γράφονται πάντως μακάρι να ανοίξει ξανά ο δρόμος γιά ετήσια συμβόλαια όπως παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς γιατί μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα.

Μου το εμφανίζει από χθες συνέχεια και είτε το "Ακύρωση" είτε το "οκ" πατήσω δεν κάνει τίποτα.

Εν τω μεταξύ πάλι χθες (σύμπτωση;) μου ήρθε με sms το εξής μήνυμα "H YΠHPEΣIA WI-FI CALLING AΠENEPΓOΠOIHΘHKE." χωρίς να κάνω τίποτα εγώ.

Να αναφέρω όμως ότι την προηγούμενη Πέμπτη έκανα αίτηση για μετατροπή από καρτοπρόγραμμα σε καρτοκινητό και θα αναμένω ένα μήνα όπως μου είπαν.

Screenshot_2023-06-14-18-24-00-78_f8837c6c14466294960dc548def11ae6.jpg

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Βρετανία: Vodafone και CK Hutchison συγχωνεύουν τις δραστηριότητες τους

https://www.infocom.gr/2023/06/14/vretania-vodafone-kai-hutchison-sygchonevoun-tis-drastiriotites-tous/68992/

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, terkos2 said:

Ρε παιδιά ξέρει κανείς γιατί μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα.

Μου το εμφανίζει από χθες συνέχεια και είτε το "Ακύρωση" είτε το "οκ" πατήσω δεν κάνει τίποτα.

Εν τω μεταξύ πάλι χθες (σύμπτωση;) μου ήρθε με sms το εξής μήνυμα "H YΠHPEΣIA WI-FI CALLING AΠENEPΓOΠOIHΘHKE." χωρίς να κάνω τίποτα εγώ.

Να αναφέρω όμως ότι την προηγούμενη Πέμπτη έκανα αίτηση για μετατροπή από καρτοπρόγραμμα σε καρτοκινητό και θα αναμένω ένα μήνα όπως μου είπαν.

Screenshot_2023-06-14-18-24-00-78_f8837c6c14466294960dc548def11ae6.jpg

Δεν είναι κάτι σε όλους το βγάζει κατά την επανεκκίνηση ή την ενεργοποίηση. Αν σου το βγάζει στα καλά καθούμενα έχει τρελαθεί το δίκτυο. Το βλέπαμε το καλοκαίρι του 2022 σε περιοχές που ήταν γεμάτο 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, terkos2 said:

Μου το εμφανίζει από χθες συνέχεια και είτε το "Ακύρωση" είτε το "οκ" πατήσω δεν κάνει τίποτα.

Υπάρχει και μία περίπτωση να χάνει η sim την επαφή. Δοκίμασε να την βάλεις στην άλλη θέση του slot.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, kmpatra said:

https://www.naftemporiki.gr/business/1482819/etaireies-tilefonias-erchontai-ayxiseis-vasei-plithorismoy-sta-symvolaia/

κάτι δεν καταλαβαίνω εδω...πως ειναι δυνατόν η vodafone να εχει ηδη συμπεριλάβει στις συμφωνίες ανανέωσης την αύξηση λόγω πληθωρισμού (από τον 18ο μήνα) την ώρα που όλοι γράφουν οτι είναι ακόμα αίτημα προς την εεττ? μάλιστα αλλού διάβασα ότι έχει τεθεί σε δημόσια διαβούλευση. Η vodafone το παρουσίαζε ως ήδη ειλλημένη απόφαση της ΕΕΤΤ.

Με αυτά που γράφονται πάντως μακάρι να ανοίξει ξανά ο δρόμος γιά ετήσια συμβόλαια όπως παλιότερα.

Το αίτημα τώρα στην ΕΕΤΤ είναι διαφορετικό. Αρχικά, το αίτημα είναι οι τιμές να προσαρμόζονται κάθε 1/1 του έτους στον δείκτη πληθωρισμού. Αυτό θα αφορά όλα τα συμβόλαια, ακόμα και αυτά που υπογράφηκαν πριν την εφαρμογή (για αυτό θα δίνει στην αρχή δικαίωμα αζημίως διακοπης). 

Αυτό της Vodafone λέει ότι τον 13ο μήνα θα δεις μια αύξηση έως 1,5€. Θεωρείται όρος στα νέα συμβόλαια (όχι στα υφιστάμενα), οπότε δεν χρειάζεται και κάποια έγκριση της ΕΕΤΤ.

Με αυτό της ΕΕΤΤ μπορεί μελλοντικά να δεις και μια μείωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/ες. Έχουμε συμβόλαιο κινητής voda με 2 νούμερα κ δε μπορούμε να τηλεφωνήσουμε στο σταθερό voda που έχουμε στο πατρικό (κ αυτό voda αλλά άλλο συμβόλαιο). Βγάζει συνέχεια ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει. Το τεχνικό τμήμα το κοιτάει πάνω από 2 μήνες τώρα χωρίς λύση. Τα νεύρα είναι τσατάλια...Καμία ιδέα/πρόταση; Το σταθερό ήταν cyta πριν γίνει voda, αν μπορεί να παίξει κάποιον ρόλο..ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2023 at 7:03 ΠΜ, Gv2008 said:

Δεν είναι κάτι σε όλους το βγάζει κατά την επανεκκίνηση ή την ενεργοποίηση. Αν σου το βγάζει στα καλά καθούμενα έχει τρελαθεί το δίκτυο. Το βλέπαμε το καλοκαίρι του 2022 σε περιοχές που ήταν γεμάτο 

 

On 15/6/2023 at 8:01 ΠΜ, kalitexnis_g said:

Υπάρχει και μία περίπτωση να χάνει η sim την επαφή. Δοκίμασε να την βάλεις στην άλλη θέση του slot.

Δεν ξέρω τι έφταιγε, πάντως δύο μέρες τώρα χθες Πέμπτη και σήμερα Παρασκευή χωρίς να κάνω τίποτα δεν ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα, τουλάχιστον δεν το παρατήρησα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, εδώ στο γενικά (🎼🎶🎵εσύ στο γενικά... 🎵🎶🎵

Κάτοχος σταθερής και κινητής unlimited, δικαιούται έκπτωση; 

Το ρουτερακι το ασύρματο, του το δίνουν με 40€ - 60€. Υπήρξε στο παρελθόν περίπτωση που το έδιναν δωρεάν; 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, εδώ στο γενικά (εσύ στο γενικά...
Κάτοχος σταθερής και κινητής unlimited, δικαιούται έκπτωση; 
Το ρουτερακι το ασύρματο, του το δίνουν με 40€ - 60€. Υπήρξε στο παρελθόν περίπτωση που το έδιναν δωρεάν; 
Αν έχω καταλάβει σωστά τι ρωτάς, ναι δικαιούσαι έκπτωση αν έχει σταθερή και κινητή στο ίδιο ΑΦΜ τόσο στο λογαριασμό κινητής όσο και σταθερής. Αν εννοείς το MiFi, με σύνδεση unlimited και σταθερό triple play αν θυμάμαι καλά, το δικαιούσαι.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zananiro said:

Αν έχω καταλάβει σωστά τι ρωτάς, ναι δικαιούσαι έκπτωση αν έχει σταθερή και κινητή στο ίδιο ΑΦΜ τόσο στο λογαριασμό κινητής όσο και σταθερής. Αν εννοείς το MiFi, με σύνδεση unlimited και σταθερό triple play αν θυμάμαι καλά, το δικαιούσαι.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τον κόπο που έλαβες να μου απαντήσεις κι ας έθεσα έτσι παράξενα τις ερωτήσεις μου.

Καλά κατάλαβες τις ερωτήσεις μου, αν και είχα "κέφια" εκείνη την ώρα 😁

Η ερώτηση σε κατάστημα, για το mifi, είχε ως απάντηση 60€. Στο τσατ 40€. Αν γίνει στο τηλέφωνο ίσως 20€? Μιας και πέφτει ανά 20€😁

Αύριο θα ασχοληθεί ο ενδιαφερόμενος για την τυχόν έκπτωση και εάν δικαιούται το mifi. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Το mi fi που δίνει η vodafone κοστίζει 39.90€. 

Έκανα φορητοτητα από Nova σταθερή και κινητό και μου είπαν για δώρο το mi fi με δωρεάν την extra sim data, ακόμα δεν μου έχει έρθει το μήνυμα για να πάω σε κατάστημα να παραλάβω. 

Η Ξάδερφη μου με σταθερή vodafone χρόνια,και μετατροπή καρτοπρογραμμα σε red unlimited της είπαν ότι δεν δικαιούται το mifi και πήρε μόνο την extra Dada sim δωρεάν. 

Screenshot_20230618_233808.jpg

Edited by Antonio21
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Antonio21 said:

Το mi fi που δίνει η vodafone κοστίζει 39.90€. 

Έκανα φορητοτητα από Nova σταθερή και κινητό και μου είπαν για δώρο το mi fi με δωρεάν την extra sim data, ακόμα δεν μου έχει έρθει το μήνυμα για να πάω σε κατάστημα να παραλάβω. 

Η Ξάδερφη μου με σταθερή vodafone χρόνια,και μετατροπή καρτοπρογραμμα σε red unlimited της είπαν ότι δεν δικαιούται το mifi και πήρε μόνο την extra Dada sim δωρεάν. 

Screenshot_20230618_233808.jpg

Οπότε κρατάμε σαν δεδομένο, την extrasim δωρεάν όταν συνδυάζει κάποιος κινητή και σταθερή! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antonio21 said:

Είχατε κάπιο νέο; 

Όχι, η αρχική απάντηση ήταν 40€ για το mifi και 3€ το μήνα ή extrasim, κουβέντα για τυχόν έκπτωση λόγο συνδυασμού σταθερής και unlimited, επίσης υπάρχει και ακόμη ένα (1) unlimited στη σύζυγο του ενδιαφερόμενου. 

Η απάντηση μετά από επιμονή του, θα το προωθήσω και θα σας καλέσω εγώ. 

Μάλλον δεν έχει νέα ακόμη. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2023 at 8:10 ΠΜ, andreasomageiras said:

Οπότε κρατάμε σαν δεδομένο, την extrasim δωρεάν όταν συνδυάζει κάποιος κινητή και σταθερή! 

Το αναφέρει στον τιμοκατάλογο. 

 

8 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Όχι, η αρχική απάντηση ήταν 40€ για το mifi και 3€ το μήνα ή extrasim, κουβέντα για τυχόν έκπτωση λόγο συνδυασμού σταθερής και unlimited, επίσης υπάρχει και ακόμη ένα (1) unlimited στη σύζυγο του ενδιαφερόμενου. 

Η απάντηση μετά από επιμονή του, θα το προωθήσω και θα σας καλέσω εγώ. 

Μάλλον δεν έχει νέα ακόμη. 

Το σταθερό με ποιο ΑΦΜ είναι συνδεδεμένο; Την έκπτωση συνδυασμού την παίρνει ένα κινητό και ένα σταθερό. Αν τα 2 κινητά είναι στο ίδιο ΑΦΜ με το σταθερό τότε μόνο το 1 θα εχει την έκπτωση άρα και τη δωρεάν I4S. Συνήθως έρχεται και το SMS για το δωρεάν MiFi

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, paanos said:

Το αναφέρει στον τιμοκατάλογο. 

Εάν μου τον παραθέσεις κιόλας 😁

 

36 minutes ago, paanos said:

Το σταθερό με ποιο ΑΦΜ είναι συνδεδεμένο; Την έκπτωση συνδυασμού την παίρνει ένα κινητό και ένα σταθερό. Αν τα 2 κινητά είναι στο ίδιο ΑΦΜ με το σταθερό τότε μόνο το 1 θα εχει την έκπτωση άρα και τη δωρεάν I4S. Συνήθως έρχεται και το SMS για το δωρεάν MiFi

Το ένα κινητό unlimited με το σταθερό είναι στο ίδιο ΑΦΜ, το άλλο unlimited είναι στης συζύγου. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Εάν μου τον παραθέσεις κιόλας 😁

Σελίδα 2, τα ψιλά γράμματα

 

IMG_2053.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση. 

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη 

5 ώρες πριν, paanos said:

Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση. 

Θα ενημερώσω για την εξέλι

3 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση. 

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη 

Απάντηση είναι ότι "κατ εξαίρεση" θα αγοραστεί το mifi και έπειτα θα πιστωθεί το ποσό στα πάγια. 

Η κάρτα sim 3€ το μήνα, εάν το σταθερό ήταν (κάτι που δεν κατάλαβε) θα είχε δικαίωμα για δωρεάν την extrasim. 

Όλα αυτά μόνο μετά από πίεση και υπενθύμιση ότι στο ίδιο σπίτι υπάρχουν unlimited και σταθερή (κάτω από το ίδιο ΑΦΜ) ένα επιπλέον unlimited στην σύζυγο. 

Υ.γ. Παίζει ρόλο ότι η σύνδεση του σταθερού είναι πολύ προϋπάρχουσα των νέων συμβολαίων unlimited; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις συμβόλαιο σταθερής τηλεφωνίας και κάνεις αίτηση για το Unlimited Ultra ισχύει αυτό που γράφει εδώ. 

Αυτό με ενημέρωσαν. 

Screenshot_20230620_194539.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...