Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν Υπάρχει κανένα όριο .

Απλά μετά τα 10ΜΒ είναι πιθανόν να σου μειωθεί η ταχύτητα .

Αλλά δεν πρόκειται να αποσυνδεθείς ούτε μετά από 1 GB το γράφει ξεκάθαρα, ούτε υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς παραπάνω .

Η δική μου εμπειρια φτάνει μέχρι τα 600ΜΒ χωρίς συνέπειες.

 

Με έχει ξεσκίσει. Δεν μπορώ να μπώ με ταχύτητες της προκοπής σε μερικά site π.χ. in.gr. Δεν έχω ξεπεράσει ούτε καν τα 10ΜΒ. Στο λαμπάκι του 3565 φαίνεται να είμαι συνδεδεμένος με 3G+. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια μείωση.

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ κάνοντας δοκιμές με το zte 3565-z και huawei 3565 είναι το εξής:

Με τα webkarta και wapkarta apn η ταχύτητα είναι καλή έως πολύ καλή κατα τις 4.00πμ (που χρεώνει το ευρώ) με 4.30πμ, και μετά το κατέβασμα λίγων εκατοντάδων mb (σίγουρα πάνω απο 10mb) αρχίζει να σέρνεται μέχρι την ίδια ώρα το επόμενο πρωί.Eίναι σε επίπεδα GPRS χωρίς όμως να κάνουν handover σε GPRS τα modems.

Τις πρώτες μέρες δεν έπεφτε η ταχύτητα.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ κάνοντας δοκιμές με το zte 3565-z και huawei 3565 είναι το εξής:

Με τα webkarta και wapkarta apn η ταχύτητα είναι καλή έως πολύ καλή κατα τις 4.00πμ (που χρεώνει το ευρώ) με 4.30πμ, και μετά το κατέβασμα λίγων εκατοντάδων mb (σίγουρα πάνω απο 10mb) αρχίζει να σέρνεται μέχρι την ίδια ώρα το επόμενο πρωί.Eίναι σε επίπεδα GPRS χωρίς όμως να κάνουν handover σε GPRS τα modems.

Τις πρώτες μέρες δεν έπεφτε η ταχύτητα.

 

Καμία λύση;

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ κάνοντας δοκιμές με το zte 3565-z και huawei 3565 είναι το εξής:

Με τα webkarta και wapkarta apn η ταχύτητα είναι καλή έως πολύ καλή κατα τις 4.00πμ (που χρεώνει το ευρώ) με 4.30πμ, και μετά το κατέβασμα λίγων εκατοντάδων mb (σίγουρα πάνω απο 10mb) αρχίζει να σέρνεται μέχρι την ίδια ώρα το επόμενο πρωί.Eίναι σε επίπεδα GPRS χωρίς όμως να κάνουν handover σε GPRS τα modems.

Τις πρώτες μέρες δεν έπεφτε η ταχύτητα.

 

Εαν διαβασεις στην σελιδα της vodafone γραφει: "Η υπηρεσία διατίθεται με πολιτική ορθής χρήσης 10ΜΒ την ημέρα. Αλλά και σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 10MB, μην ανησυχείς γιατί δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση ούτε σταματάει η δυνατότητα πλοήγησης στο Internet. Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της."

 

Οριστε και το λινκ: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141

 

Προφανως το "προβλημα" που υπηρχε να μην κοβει την ταχυτητα μετα τα 10mb διορθωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εαν διαβασεις στην σελιδα της vodafone γραφει: "Η υπηρεσία διατίθεται με πολιτική ορθής χρήσης 10ΜΒ την ημέρα. Αλλά και σε περίπτωση που ξεπεράσεις τα 10MB, μην ανησυχείς γιατί δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση ούτε σταματάει η δυνατότητα πλοήγησης στο Internet. Η Vodafone δύναται, όμως, να αναπροσαρμόσει την ταχύτητα πλοήγησης στο 3G για τη διασφάλιση της ποιότητας του δικτύου της."

 

Οριστε και το λινκ: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9141

 

Προφανως το "προβλημα" που υπηρχε να μην κοβει την ταχυτητα μετα τα 10mb διορθωθηκε.

 

Μάαλιστα...

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ΝΟΚΙΑ Ε52 και εκανα συγκριση μεταξυ vodafone και cosmote στις ταχυτητες που κανει να ολοκληρωθει το ανοιγμα μιας ιστοσελιδας απο το κινητο μου. Μιλαμε παντα σε 3g καλυψη και με τις 2. Το http://www.myphone.gr με την cote ολοκληρωνει το ανοιγμα σε 25δευτερα και 53δεκατα με τη vfn την ανοιγει σε 14δευτερα και 12δεκατα. Το http://www.sport-fm.gr με cote το ανοιγει σε 55δευτερα και 78δεκατα και με vfn το ανοιγ

ει σε 15δευτερα και 20δεκατα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται η πολιτική της Vodafone άλλαξε και πλέον αν ξεπεραστούν τα όρια ρίχνουν τις ταχύτητες. Γιατί και σε μένα ενώ εδώ και 5 μέρες έχει λήξει η κάρτα 11 ημερών δεν με έχει πετάξει από την υπηρεσία απλά μου έχει μειώσει την ταχύτητα σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα απο gprs περίπου, μέγιστη ταχύτητα 60-62kbps. Μιλάω για το vodafone mobile broadband on demand. Επίσης να αναφέρω οτι στην πρώτη ανανέωση που έκανα μου έδωσαν 20gb οριο αντι για 10gb, και μια μέρα πριν την θεωρητική λήξη της κάρτας και ενώ είχα καταναλώσει περίπου 17gb απλά μου ρίξαν την ταχύτητα χωρίς να διακοπεί η σύνδεση. Βασικά μου ήρθε καλύτερα έτσι μιας και τρίτη ανανέωση δεν ήθελα να κάνω, αφού δεν θα αξιοποιούσα τελείως όλες τις ημέρες, και μικρότερο πακέτο στις 6-7 ημέρες δεν είχε οπότε αυτή η φάση βόλεψε. Εχουν μείνει γύρω στα 1500mb πλέον, αλλά δύσκολα να τα ξοδέψεις με τόσο μικρές ταχύτητες. Οπότε θεωρητικά η υπηρεσία δουλεύει βάση χώρου πλέον και όχι βάση χρόνου, εκτός και αν ξοδέψεις πρώτα το όριο του χώρου οπότε μετά ίσως σου ξαναρίχνουν την ταχύτητα μέχρι να τελειώσει και ο χρόνος. Τώρα αν είναι κάποιο bug και έγινε μόνο σε μένα δεν γνωρίζω, αλλά πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει η πολιτική
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να επιβαιβεώσει και κάποιος άλλος ότι όντως ρίχνουν την ταχύτητα μετά τα 10ΜΒ στην υπηρεσία "Internet Όλη Μέρα"? Αν ναι, στα πόσα KBPS?
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται η πολιτική της Vodafone άλλαξε και πλέον αν ξεπεραστούν τα όρια ρίχνουν τις ταχύτητες. Γιατί και σε μένα ενώ εδώ και 5 μέρες έχει λήξει η κάρτα 11 ημερών δεν με έχει πετάξει από την υπηρεσία απλά μου έχει μειώσει την ταχύτητα σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα απο gprs περίπου, μέγιστη ταχύτητα 60-62kbps. Μιλάω για το vodafone mobile broadband on demand. Επίσης να αναφέρω οτι στην πρώτη ανανέωση που έκανα μου έδωσαν 20gb οριο αντι για 10gb, και μια μέρα πριν την θεωρητική λήξη της κάρτας και ενώ είχα καταναλώσει περίπου 17gb απλά μου ρίξαν την ταχύτητα χωρίς να διακοπεί η σύνδεση. Βασικά μου ήρθε καλύτερα έτσι μιας και τρίτη ανανέωση δεν ήθελα να κάνω, αφού δεν θα αξιοποιούσα τελείως όλες τις ημέρες, και μικρότερο πακέτο στις 6-7 ημέρες δεν είχε οπότε αυτή η φάση βόλεψε. Εχουν μείνει γύρω στα 1500mb πλέον, αλλά δύσκολα να τα ξοδέψεις με τόσο μικρές ταχύτητες. Οπότε θεωρητικά η υπηρεσία δουλεύει βάση χώρου πλέον και όχι βάση χρόνου, εκτός και αν ξοδέψεις πρώτα το όριο του χώρου οπότε μετά ίσως σου ξαναρίχνουν την ταχύτητα μέχρι να τελειώσει και ο χρόνος. Τώρα αν είναι κάποιο bug και έγινε μόνο σε μένα δεν γνωρίζω, αλλά πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει η πολιτική

 

Εμένα 'εληξαν οι 11 ημέρες και είχα ακόμη πολλά MB αλλά με ρίχνει στο site της Voda...

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται η πολιτική της Vodafone άλλαξε και πλέον αν ξεπεραστούν τα όρια ρίχνουν τις ταχύτητες. Γιατί και σε μένα ενώ εδώ και 5 μέρες έχει λήξει η κάρτα 11 ημερών δεν με έχει πετάξει από την υπηρεσία απλά μου έχει μειώσει την ταχύτητα σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα απο gprs περίπου, μέγιστη ταχύτητα 60-62kbps. Μιλάω για το vodafone mobile broadband on demand. Επίσης να αναφέρω οτι στην πρώτη ανανέωση που έκανα μου έδωσαν 20gb οριο αντι για 10gb, και μια μέρα πριν την θεωρητική λήξη της κάρτας και ενώ είχα καταναλώσει περίπου 17gb απλά μου ρίξαν την ταχύτητα χωρίς να διακοπεί η σύνδεση. Βασικά μου ήρθε καλύτερα έτσι μιας και τρίτη ανανέωση δεν ήθελα να κάνω, αφού δεν θα αξιοποιούσα τελείως όλες τις ημέρες, και μικρότερο πακέτο στις 6-7 ημέρες δεν είχε οπότε αυτή η φάση βόλεψε. Εχουν μείνει γύρω στα 1500mb πλέον, αλλά δύσκολα να τα ξοδέψεις με τόσο μικρές ταχύτητες. Οπότε θεωρητικά η υπηρεσία δουλεύει βάση χώρου πλέον και όχι βάση χρόνου, εκτός και αν ξοδέψεις πρώτα το όριο του χώρου οπότε μετά ίσως σου ξαναρίχνουν την ταχύτητα μέχρι να τελειώσει και ο χρόνος. Τώρα αν είναι κάποιο bug και έγινε μόνο σε μένα δεν γνωρίζω, αλλά πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει η πολιτική

 

Ανεξαρτητα απο το αν εχει γινει λαθος και δεν σε εχουν διακοψει, μηπως εχεις ξεπερασει τα 30GB για το μηνα Αυγουστο, οποτε οπως συμβαινει σε ολους πεφτεις σε ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ νομίζω οτι δεν τα ξεπέρασα αλλά τα πλησίασα. Στην πρώτη φορά είχα 10Gb και τα ξόδεψα σχεδόν όλα, καμια 500-600Mb μου είχαν μείνει, και όταν έκανα την ανανέωση(την πρώτη φορά έληξε κανονικά η κάρτα), όπως είπα μου δώσαν 20Gb και μόλις έφτασα στα 17Gb περίπου και πάνω στην 10η μέρα(δλδ μια μέρα πριν λήξει) απλά μου ρίξαν την ταχύτητα, αλλά πλέον η σύνδεση εδώ και 7 μέρες δεν έχει λήξει (κανονικά στις 24/8 έληγε) και το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να κάνω ούτε ανανέωση, αφου μου λέει οτι έχω υπόλοιπο 0 και γύρω στα 1500Mb ακόμα. Τώρα πλέον έχω επιστρέψει απο τις διακοπές αλλά το στικάκι θα το χρησιμοποιώ περιστασιακά για να δω απλά πότε και αν κοπεί κάποια στιγμή η σύνδεση. Ο μετρητής πάντως ώρες ώρες έβγαζε κάτι τρελά νούμερα μια οτι έχω 400 ώρες υπόλοιπο και κάτι τέτοια αλλά μετά μου έλεγε 0. Κατα πάσα κάποιο bug θα έγινε αφου δεν έχει γίνει σε κάποιον άλλο το συγκεκριμένο. Edited by Nick2k9
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μια βοηθεια...

Εχω το usb modem e220 huawei, και ενω σε win xp δουλευει κανονικα, σε windows 7 δεν δουλευει.

Βασικα δεν το 'βλεπουν' τα windows.

Καπου διαβασα για firmware update, αλλα απο xp που προσπαθησα δεν μπορεσα να το κανω, δεν ξερω γιατι δεν μου το κανε.

 

Εχει κανεις το e220 huawei να το χρησιμοποιει με win7?

 

Γεια σας

εχω ενα Huwaei E220 το οποίο δεν "παιζει" στο λαπτοπ μου γιατι εχω Windows 7.

Yπαρχει καποια διαδικασια αναβαθμισης του ώστε να μπορει να λειτουργησει ;

Εχω αγορασει και μια καρτα Vodafon για καρτο-ιντερνετ αλλα φυσικα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω.

Δοκιμασα να περασω το νεο λογισμικο που προτεινει η Vodafon στην ιστοσελιδα της

αλλα η εγκατασταση δεν ολοκληρωνεται.

Μαλλον θα θελει αναβαθμιση το firmware του Ε220 ;;

Φυσικα στο τμημα τεχνικης υποστηριξης της Vodafon δεν εχουν ιδεα για το θεμα !

 

 

 

 

 

 

Πήγαινε εδω: http://www.huaweidevice.com/worldwide/downLoadDetail.do?method=view&centerFlag=software&productId=381&oneSelected=3152&twoSelected=462&thirdSelected=381

 

Κατέβασε το πρώτο πρόγραμμα που είναι το Mobile Connect για το Modem E270 (Το ξέρω πως δεν είναι το δικό σου modem).

Αφού φορτώσεις το πρόγραμμα (ίσως χρειαστεί να το τρέξεις με δικαιώματα διαχειριστή), σύνδεσε το Ε220 και θα δουλέψει κανονικά!

 

 

 

Σημερα βρηκα το χρονο να κανω αυτο που προτεινες KostasDj.

Το προγραμμα που λες εγκατεστησε drivers ειδικα για το huawei και ειδικα για vodafone οπως μπορεσα και ειδα στο device manager.

Πριν απο την εγκατασταση αυτου του προγραμματος δεν υπηρχε τιποτε καταχωρημενο σχετικα.

 

Ωστοσο, ουτε κι ετσι επαιξε σε μενα το Ε220 σε Win7.

Ανοιξα το vodafone mobile connect, εψαχνε για συσκευη, εψαχνε, και στο τελος βγαζει μηνυμα οτι δεν βρισκει καμια συσκευη.

Υπαρχει κατι που εκανα λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο πόστ μου, πρέπει να τρέξεις το Mobile Partner που σου δίνει η Huawei για να τρέξει το Ε220...

Εμένα μου δούλευε κανονικά το Ε220 στα win 7 όταν άνοιγα το Mobile Partner και το χρησιμοποιούσα από εκεί!

Καμμια σχέση με Vodafone Mobile Connect!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα λυθηκε.

Εγινε ενα μπερδεμα, εβαλα το προγραμμα που ειπες, στην αρχη δεν βρηκε το modem, μετα το εκανα απεγκατασταση απο το device manager οπου ειχε προστεθει καταχωρηση (επιτελους, για πρωτη φορα), και μετα απο ώρες ξαναδοκιμασα το βρηκε κανονικα το μοντεμ, η ιδια η εφαρμογη του vodafone mobile connect!!!

 

Βεβαια θελω να εχω και την εφαρμοη mobile partner αλλα υπαρχει κανενα λινκ να την κατεβασω?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η κάρτα λήγει όπως γίνεται με τις απλές κάρτες κινητής τηλεφωνίας μετά την πάροδο συγκεκριμένου χρόνου.

 

Επίσης, υπάρχει κάποιο όριο σε GB/ημέρα;

 

Μου απάντησαν από την εταιρεία στο ερώτημά μου.

 

Αγαπητέ Συνδρομητή,

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, ισχύει ότι και για τις καρτοκινητές συνδέσεις Vodafone.
Θα πρέπει να καταχωρείτε χρόνος πλοήγησης έστω μια φορά -το αργότερο- κάθε 365 ημέρες για να διατηρείτε την σύνδεση και την κάρτα sim ενεργή.

Παρακαλούμε μην διστάσετε αν έχετε κάποια άλλη ερώτηση ή απορία.
Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος από τους έχοντες το προγραμμα mobile partner της huaweii, την ευγενη καλοσύνη να το ανεβασει κάπου για να μπορέσω να το κατεβασω?

 

Ψαχνω εδω και μερες στο internet, γι αυτο το προγραμμα που επρεπε να υπαρχει καπου στις επισημες σελιδες της huaweii, και δεν το βρισκω πουθενα. Για την ακριβεια, βρισκω καποιες εκδοσεις αλλα ειναι στα γερμανικά!

 

Δεν καταλαβαινω, το κατηργησαν?

Εμενα το huaweii e220 δεν ειχε κανενα συνοδευτικο cd.

 

Μπορει καποιος να μου το ανεβασει ή εστω ενα λινκ με αγγλοφωνη εκδοση του mobile partner?

Ψαχνω και για mac και για pc εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εάν το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορούμε να το βρούμε πουθενά να το κατεβάσουμε ; εχω πορωθει επίσης θα έχουμε την δυνατότητα να μπαίνουμε να παίζουμε το παχνίδι ; χωρίς το διαγωνισμό ; ή όχι ;. Επειδή τελείωσε ο διαγωνισμός.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ:

http://www.huaweidevice.com/worldwide/productFeatures.do?pinfoId=381&directoryId=2462&treeId=462

 

Έπειτα, στην μέση στην καρτέλα downloads, κατέβασε το πρώτο (E270 WINMACB300D00SP02C03 (UTPS11.002.03.16.03_MAC11.201.01.00.03))

 

Αυτό είναι το Mobile Partner!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

KostasDj_2 ευχαριστω για την ενημερωση του mobile partner! Σημερα βρηκα το χρονο να ασχοληθω και επαιξα(σε mac βεβαια που το δοκιμασα, αλλα και σε pc πιστευω δεν θα εχει προβλημα).

 

Παρεπιπτοντως, μηπως ξερει κανεις ποιο είναι το τηλεφωνικό νούμερο από το κεντρο μηνυμάτων vodafone για καρτοκινητά? Ηθελα να το δηλωσω στο mobile partner γιατι οπως ειναι φυσικο δεν το εχει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο γελοιο ομως ειναι να δωσεις 600+ ευρω για το ασυρματο ιντερνετ της wind :P

Με το υπάρχον δικτυο που εχει... :P

Link to comment
Share on other sites

η ιδια ερωτηση εγινε και στο θρεντ των καρτοκινητων...απλα ρωταω κι εδω μηπως ξερει κανεις κατι παραπανω : μπορει μια σιμ καρτοκινητου να δουλεψει σαν καρτοιντερνετ απλα δηλωνοντας σαν apn το web.session αν οχι , η αμεσως καλυτερη λυση ειναι η προσφορα του 1ευρω τη μερα;;
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανονικά, απλά θα πρέπει στη γραμμή του καρτοκινητού σου να είναι περασμένο το web.session. Αυτό μπορούν να σου το πουν στο 13830.

Τα 2 καρτοκινητά μου δούλεψαν κανονικά.

Edited by tassos2010
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...