Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω, υποστηριζουν; Αν δεν κανω λαθος σε τιμ που ειχε γινει ενα μπερδεμα παλιοτερα με απλο καταναλωτικο συμβολαιο μου ειχαν βγαλει τι ειχα πληρωσει μεχρι την ιδια μερα...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα billing και των 4 υποστιρηζουν real time για να το δωσουν?

 

Η να αλλαξουν? Και να αλλαξουν ξερετε ποσο κοστιζει?

 

Ας περιμενουμε τον Atlas (ποσα χρονια παιρνει η αλλαγη? :D )

O Atlas θα είναι ο αντικαταστάτης του Jupiter?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα λιγο απο την βαση του Jupiter οταν τον αποσυρουν εε :P Θελω να δω τα records με τις "προτιμησεις" των συνδρομητων μονο... ;)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε οι Άγγλοι... Κάθε είδους διαφήμιση είναι καλή διαφήμιση. Είτε σε κατηγορήσουν για κάτι είτε σε επαινέσουν, η προβολή που θα αποκομίσεις μόνο καλό θα σου κάνει. Έτσι λοιπόν, δεν θα μου φαινόταν περίεργο ακόμα και αν αυξανόταν ο αριθμός πελατών της Vodafone. Είμαι πελάτης της Voda και δεν άλλαξα δίκτυο, όχι επειδή δεν με ταρακούνισαν οι αποκαλύψεις (ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα) αλλά γιατί σε κανένα απολύτως δίκτυο δεν αισθάνομαι ασφαλής. Δυστυχώς τα δικαιώματα περί προσωπικών δεδομένων πάσης φύσεως τα χάσαμε εδώ και πολύ καιρό. Μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο να τα επανακτήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 3G κάρτα της Voda εδώ και 2 μήνες και έχω παρατηρήσει 2 πράγματα.

 

Το αρνητικό: Η σύνδεσή μου διακόπτεται εντελώς χώρις να δώσω εγώ εντολή αρκετά συχνά παρόλο που έχω καλό σήμα 3G στην περιοχή μου και έχω επιλέξει να συνδέεται με 3G και αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο να γυρίζει σε GPRS.

 

Το θετικό: Κάποιες φορές έχει τύχει να συνδεθώ σε τρελλές ταχύτητες που υποτίθεται ότι δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο της Voda ή από την κάρτα μου. Αυτές είναι του τύπου 1,4 MB ίσως και μεγαλύτερες. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι το νούμερο αυτό δεν είναι πλασματικό και ούτε είναι ένα νούμερο που αναφέρει έτσι απλά ο πίνακας σύνδεσης του προγράμματος της κάρτας. Και το λέω αυτό γιατί δοκίμασα να κάνω download εκείνη τη στιγμή και όντως κατέβαζε με ταχύτητες της τάξης που προανέφερα. Σκέφτηκα διάφορα... π.χ. ότι η Voda μπορεί να ξεκίνησε την αναβάθμιση του δικτύου της προς αυτή την κατεύθυνση, ότι μπορεί να το κάνει δοκιμάστικα στην περιοχή κτλ. Δεν ξέρω όμως τι μπορεί να συμβαίνει... Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό: Κάποιες φορές έχει τύχει να συνδεθώ σε τρελλές ταχύτητες που υποτίθεται ότι δεν υποστηρίζονται από το δίκτυο της Voda ή από την κάρτα μου. Αυτές είναι του τύπου 1,4 MB ίσως και μεγαλύτερες. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι το νούμερο αυτό δεν είναι πλασματικό και ούτε είναι ένα νούμερο που αναφέρει έτσι απλά ο πίνακας σύνδεσης του προγράμματος της κάρτας. Και το λέω αυτό γιατί δοκίμασα να κάνω download εκείνη τη στιγμή και όντως κατέβαζε με ταχύτητες της τάξης που προανέφερα. Σκέφτηκα διάφορα... π.χ. ότι η Voda μπορεί να ξεκίνησε την αναβάθμιση του δικτύου της προς αυτή την κατεύθυνση, ότι μπορεί να το κάνει δοκιμάστικα στην περιοχή κτλ. Δεν ξέρω όμως τι μπορεί να συμβαίνει... Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

 

Έχω δοκιμάσει μόνο με ΤΙΜ και πιάνω μέχρι στιγμής ταχύτητες αντίστοιχες του dsl 384. Γίνεται η vodafone να πιάνει τέτοιες ταχύτητες μέσω 3G; :!:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μόνο με ΤΙΜ και πιάνω μέχρι στιγμής ταχύτητες αντίστοιχες του dsl 384. Γίνεται η vodafone να πιάνει τέτοιες ταχύτητες μέσω 3G; :!:

 

Ναι γίνεται... είναι ουσιαστικά ταχύτητες HSDPA, κάτι που η Cote ανακοίνωσε μέσα στο καλοκαίρι. Η Voda δουλεύει μήνες πάνω σε αυτό, αρκετά πριν τη Cote και δεν κάναν κίνηση εντυπωσιασμού για να πουν ότι έχουν το δίκτυο, διότι οι υποδομές στο backbone είναι μεγάλες.

 

Το HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) είναι ουσιαστικά software (και μερικώς hardware) αναβάθμιση στους σταθμούς του 3G.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό αφορά τη βόδιφον (χωρίς να είναι άμοιροι ευθυνών όλοι οι υπόλοιποι). Θα περίμενε όμως κανείς μετά από τέτοια έκθεση, να κάνει καλύτερες προσφορές για να προσελκύσει κόσμο και σίγουρα ΟΧΙ να ΑΥΞΗΣΕΙ πρακτικά τις τιμές με τα "νέα", "οικονομικά" προγράμματα !!! Αν βέβαια από την άλλη έχουμε ένα 3ο παίκτη με ειδικότητα την αυτοκαταστροφή και την αναξιοπιστία, πώς να αλλάξουν τα πράγματα;

από την άλλη όμως με το να κάνει προσφορές και μειώσεις τιμών δεν θα ήταν πολύ προκλητικό? εντάξει δεν λέω να ακολουθήσει την πολιτική που ακολουθεί, δηλαδή αύξηση τιμών, αλλά ας κρατούσε ένα low profile. Ας καθόταν λίγο στα αυγά της για λίγο καιρό και μετά ας έκανε τις όποιες κινήσεις ήθελε!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικό: Η σύνδεσή μου διακόπτεται εντελώς χώρις να δώσω εγώ εντολή αρκετά συχνά παρόλο που έχω καλό σήμα 3G στην περιοχή μου και έχω επιλέξει να συνδέεται με 3G και αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο να γυρίζει σε GPRS.

 

Γιατί δεν "καρφώνεις" την κάρτα σου, να συνδέεται μόνο σε 3G? Στο λέω, γιατί και μένα αυτό ακριβώς μου το έκανε. Μένω Χαλκίδα. Μου γύριζε για ελάχιστα δευτερόλεπτα από 3G σε GPRS και μετά πάλι 3G, και αποσυνδεόμουν... οπότε το "κάρφωσα" οριστικά στο 3G και προβλήματα τέλος! Για δοκίμασε το, και αν είναι πες μας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν "καρφώνεις" την κάρτα σου, να συνδέεται μόνο σε 3G? Στο λέω, γιατί και μένα αυτό ακριβώς μου το έκανε. Μένω Χαλκίδα. Μου γύριζε για ελάχιστα δευτερόλεπτα από 3G σε GPRS και μετά πάλι 3G, και αποσυνδεόμουν... οπότε το "κάρφωσα" οριστικά στο 3G και προβλήματα τέλος! Για δοκίμασε το, και αν είναι πες μας...

 

Σωστός!!!!!!!!!!!!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Τώρα φαίνεται να είναι ok. Εδώ και ώρες δεν με έχει πετάξει έξω. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται... είναι ουσιαστικά ταχύτητες HSDPA, κάτι που η Cote ανακοίνωσε μέσα στο καλοκαίρι. Η Voda δουλεύει μήνες πάνω σε αυτό, αρκετά πριν τη Cote και δεν κάναν κίνηση εντυπωσιασμού για να πουν ότι έχουν το δίκτυο, διότι οι υποδομές στο backbone είναι μεγάλες.

 

Το HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) είναι ουσιαστικά software (και μερικώς hardware) αναβάθμιση στους σταθμούς του 3G.

 

 

ναι αλλα η καρτα της δεν υποστηριζει HSDPA, πως ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!!!!!!!!!!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Τώρα φαίνεται να είναι ok. Εδώ και ώρες δεν με έχει πετάξει έξω. Thanks!

 

Παρακαλώ...!Και καλά, αδιάκοπα, σερφαρίσματα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ, κάνε ότι είπε ο φίλος παραπάνω. Σταθερά GPRS ή 3G. Μην επιτρέπεις την εναλλαγή ανάμεσά τους.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική ΑΥΞΗΣΗΣ τιμών και απροκάλυπτης αφαίμαξης των συνδρομητών της σίγουρα δεν βοηθά την κατάσταση. Δυστυχώς ο Έλληνας συνδρομητής είναι εγκλωβισμένος ανάμεσα στην δημοσίου νοοτροπίας κοσμοτέ με καλό δίκτυο αλλά μέτρια όλα τα υπόλοιπα, την βόδιφον με τη νέα "οικονομική" πολιτική (γεμίστε τα ταμεία μας και αδειάστε τις τσέπες σας, και ανακοίνωση νέων προγραμμάτων κάθε εβδομάδα -τελευταία το έκοψε αυτό), την αμαρτωλής ιστορίας και αξιοπιστίας ΤΙΜ και την ιδίων αφεντικών με την προηγούμενη Q. Πραγματικά δεν νομίζω ότι κάποια από τις παραπάνω είναι ΣΟΒΑΡΗ εταιρεία... Κρίμα... Ελλάδα του 2006 !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα pm σου...(προσωπικα μηνυματα)..κατι σου εστειλα!

Στέφανε με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο ερώτημα του sv2brj αλλά αντίστροφα. Δηλαδή με κάρτα της ΤΙΜ θα μπορέσει να έχω σύνδεση με την PCMCIA της vodafone; Απευθύνομαι σε σένα γιατί απ' ότι φαίνεται γνωρίζεις κάτι. Ή αν υπάρχει κανείς άλλο που να γνωρίζει...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο ερώτημα του sv2brj αλλά αντίστροφα. Δηλαδή με κάρτα της ΤΙΜ θα μπορέσει να έχω σύνδεση με την PCMCIA της vodafone; Απευθύνομαι σε σένα γιατί απ' ότι φαίνεται γνωρίζεις κάτι. Ή αν υπάρχει κανείς άλλο που να γνωρίζει...

 

Λογικά αν καταχωρηθεί το σωστό apn στο προφίλ της κάρτας δεν πρέπει να παρουσιαστεί πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν καταχωρηθεί το σωστό apn στο προφίλ της κάρτας δεν πρέπει να παρουσιαστεί πρόβλημα

Θα χρειαστώ οπωσδήποτε και το cd εγκατάστασης που δίνει η κάθε εταιρία;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

εμενα η connect της Vodaf. με USIM της ΤΙΜ δουλευει στο σερφαρισμα κανονικοτητα, και σε grps & 3g δικτυο, αλλα σε downloading αρχειου μετα απο λιγο (μετα τα 200-300 kb) κολλαει και με κανει disconnect. δεν ξερω γιατι, αλλα το εχω δοκιμασει παμπολλες φορες.

το καλο ειναι οτι μπορεις να το δουλεψεις και χωρις το "περιβαλλον της ΤΙΜ" που ειναι στο cd, απλως δημιουργοντας νεα συνδεση, με την καρτα σαν modem, και αλλαζοντας το apn με αυτο της ΤΙΜ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έτσι κι αλλιώς για σερφάρισμα το θέλω όταν δεν είμαι σπίτι. Σ' ευχαριστώ πολύ :)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Hello Vasili, καλωσήρθες :D

 

Στη θεωρία ναι, μπορείς να το κάνεις. Απλό είναι, αγοράζεις ένα PCI adaptor, τον βάζεις στη PCI, εγκαθιστάς την εφαρμογή της Voda κ βάζεις τη κάρτα όταν στο ζητήσει :) Απλό ε? What's the catch?

 

Η Voda έχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει, ότι δηλαδή δεν θα παίξει σε desktop. Από ότι έμαθα από ένα γνωστό μέσα στη Voda, η κάρτα μπορεί να παίξει σε desktop, το έχουνε κάνει. Που κολάει όλο το στορυ? Στο ότι η Voda (Έλλάδας 1000% αλλά και η μαμά) τεστάρει τις κάρτες για αυτό που είναι φτιαγμένες, δηλαδή για φορητούς. Και φαντάσου, παρόλα τα τεστ που κάνουνε, σκάνε προβλήματα όπως θα διάβασες σε άλλα posts. Φαντάσου τώρα, αυτό να ανοίξει σε desktops, με ν PCI adapters, 2n motherboards και n*n συνδιασμούς των παραπάνω!!!!! Αν σου έλεγε ναι, κάντο, τότε με το πρώτο πρόβλημα που θα σου έσκαγε, θα έπρεπε να σε υποστηρίξει... και τι να σου πει αν φταίει ο adaptor ή το motherboard ή ο συνδυασμός ή, ή, ή...

 

Προσωπικά πιστεύω ότι καλά κάνουν κ λένε ότι δεν το υποστηρίζει. Τώρα, αν πάρεις το ρίσκο (σιγά το ρίσκο δα) μόνος σου, το κάνεις και πετύχει, μια χαρά. Αν δεν πετύχει, τουλάχιστον δεν σου είπανε ψέμματα ότι και καλά γίνεται για να σου φάνε τα λεφτά.

 

Πάντως το ίδιο παληκάρι μου πέταξε κάτι για USB κάρτα!!?!?!?!?!?!?!!??! οεο? δεν ήξερε περισσότερα, άμα μάθω θα ποστάρω :)

 

 

Και έφτασε η ώρα να βάλω το PCI to PCMCIA στον νέο Desktop υπολογιστήμου...

Και η αγωνία μου ήταν στο κατακόρυφο!

Αν δεν δούλευε ΤΟΤΕ είχα μόνο ΜΙΑ ΠΟΛΥ ακριβή λύση: Hellas Sat2.

 

Και ανοίγω τον Η/Υ μου, χωρίς την κάρτα μέσα.

Αναγνωρίστικε η PCI απλά και χωρίς software κλπ (σε XP)

και μετά ξεκίνησα το setup του Vodafone...

 

Και η κάρτα Δ Ο Υ Λ Ε Ψ Ε με 3 μπάρες 3G και με άλλη αίσθηση

πλέον στον νέο ΓΡΗΓΟΡΟ Η/Υ!!!!

 

ΔΟΥΛΕΥΕΙ λοιπόν!!!

Με καρφωτό 3g Only και με κεραία (φυσικά).

Ευχαριστώ!

Βασίλης.

 

ΥΓ: Ακούσατε τίποτα μπας και μειωθεί το πάγιο για το 1Giga???

Αφού η ΤΙΜ τα κατέβασε ... λέτε να κάνει και η Voda το ίδιο??? .... Μακάριιιιιιι.....

Επίσης, το DownLoad γινεται με περίπου στα +- 40kb/s

και το Voip πάει ΣΧΕΔΟΝ καλά... (όχι τόσο καλά...).

Link to comment
Share on other sites

Kala twra apla taxw parei. Akouste:

To provlhma den exei na kanei ka8olou me enallagh gsm/umts, to epa8a kai egw (eimai syndromhths kainurios) pu exw to thlefwno mu kleidwmeno se 3g!!!!!!

 

Epishs to provlhma parathrh8hke apo otan evala USIM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Apla eleos pleon h vodafone olo m@l#ki$s kanei, apth mia na anextume to mpim sth syndiaskepsh, apthn allh na anextume to KAKO pleon shma (den me noiazei an ths jylwsan keraies) kai apthn allh na exei KAKO 3g diktyo, poso mallon me th xrhsh usim!

 

kostas_pav ennoeitai h klhsh den epanerxetai pote, to epa8a en wra syndiaskepshs, toxeis pa8ei kai se kanonikes klhseis?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Kala twra apla taxw parei. Akouste:

To provlhma den exei na kanei ka8olou me enallagh gsm/umts, to epa8a kai egw (eimai syndromhths kainurios) pu exw to thlefwno mu kleidwmeno se 3g!!!!!!

 

Epishs to provlhma parathrh8hke apo otan evala USIM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Apla eleos pleon h vodafone olo m@l#ki$s kanei, apth mia na anextume to mpim sth syndiaskepsh, apthn allh na anextume to KAKO pleon shma (den me noiazei an ths jylwsan keraies) kai apthn allh na exei KAKO 3g diktyo, poso mallon me th xrhsh 3g!

 

kostas_pav ennoeitai h klhsh den epanerxetai pote, to epa8a en wra syndiaskepshs, toxeis pa8ei kai se kanonikes klhseis?

Σε ποιά περιοχή έχεις πρόβλημα? Γιατί εγώ στην Αθήνα πλέον δεν έχω κανένα εδώ και ένα χρόνο.

 

Δοκίμασες μήπως στην Αυτόματη λειτουργία έχεις καλύτερα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή έχεις πρόβλημα? Γιατί εγώ στην Αθήνα πλέον δεν έχω κανένα εδώ και ένα χρόνο.

 

Δοκίμασες μήπως στην Αυτόματη λειτουργία έχεις καλύτερα αποτελέσματα?

 

ma den 8elw aytomath leitourgia, kai o logos einai o ejhs:

twra me to best friends milame 3 syndiaskepsh synexeia, sto GSM diktyo ths vodafone kanei mpip ka8e 5 deyterolepta (!!!) enw sto 3G toulaxiston ka8e 15. kai genika 8elw na eimai MONO se 3g gia ola ta ypoloipa pleonekthmata, oxi kata th diarkeia ths plohghshs na allazei diktya kai na kanei oti tu kapnisei kai na kollaei.

epishs twra mu kollaei kamia fora otan kleinei h klhsh kai grafei 'epafh' aposynde8hke gia pollh wra. me tim 3g egw den eixa kanena provlhma pantws...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Kala twra apla taxw parei. Akouste:

To provlhma den exei na kanei ka8olou me enallagh gsm/umts, to epa8a kai egw (eimai syndromhths kainurios) pu exw to thlefwno mu kleidwmeno se 3g!!!!!!

 

Epishs to provlhma parathrh8hke apo otan evala USIM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Apla eleos pleon h vodafone olo m@l#ki$s kanei, apth mia na anextume to mpim sth syndiaskepsh, apthn allh na anextume to KAKO pleon shma (den me noiazei an ths jylwsan keraies) kai apthn allh na exei KAKO 3g diktyo, poso mallon me th xrhsh usim!

 

kostas_pav ennoeitai h klhsh den epanerxetai pote, to epa8a en wra syndiaskepshs, toxeis pa8ei kai se kanonikes klhseis?

Ναι... Κυρίως σε κανονικές κλήσεις...

 

 

 

Α αυτό με τα beeps είναι πολύ σπαστικό!!! Το κάνει και σε μένα και τους το έχω πει 500 φορές αλλά δεν αλλάζουν τακτική!

Link to comment
Share on other sites

Κανει μπιπ οταν εισαι σε συνδιασκεψη; Δηλαδη;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...