Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά πιστεύω ότι το μόνο κακό που έχει το τηλέφωνο με κιτ κατ είναι η διαχείριση της ραμ... Με CM κάνεις δουλειά βέβαια αλλά... ΟΚ μην τα θέλουμε κ όλα με 185 δολάρια χαχαχα
Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σε καμια απο τις εφαρμογες της ασους δεν αφηνει να κανω εκαθαριση προεπιλογων. ασε που δεν βρισκω τον dialer σαν ξεχωριστη εφαρμογη

 

http://i.imgur.com/wymL9i5.jpg

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την Asus παρεα, πρωην κατοχος του zte geek με intel z5680 αποφασισα να παρω και γω το zenfone 6 αφου πρωτα παρηγγειλα για την κοπελα μου το zenfone 5, το οποιο ηρθε με firmware ww 1.98.... το οποιο ειχε προβληματα που λυθηκαν με αναβαθμιση σε ww 1.14.. Επικοινωνισα με κινεζικο μαγαζι και με ενημερωσαν οτι τωρα τα 6αρια εχουν εκδοση 2.99... Συμφορουμιτης ειπε πως αυτες οι περιεργες εκδοσεις ισως ειναι demo κινητα και ο ιδιος δε μπορουσε να το κανει να λειτουργησει σωστα. Το προβλημα του και το δικο μου επισης προ αναβαθμισης ηταν ενα bug καθε φορα που μια εφαρμογη προσπαθουσε να διαβασει τις επαφες,πετουσε ενα μυνημα που δεν εκλεινε ας πατουσες "αποδοχη" η "απορριψη"

Τ ο ερωτημα μου ειναι, εχει κανενας συναντησει ιδια εκδοση σε 5αρι και αν ναι διορθωθηκαν τα οποια bugs με αναβαθμιση του κινητου?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την Asus παρεα, πρωην κατοχος του zte geek με intel z5680 αποφασισα να παρω και γω το zenfone 6 αφου πρωτα παρηγγειλα για την κοπελα μου το zenfone 5, το οποιο ηρθε με firmware ww 1.98.... το οποιο ειχε προβληματα που λυθηκαν με αναβαθμιση σε ww 1.14.. Επικοινωνισα με κινεζικο μαγαζι και με ενημερωσαν οτι τωρα τα 6αρια εχουν εκδοση 2.99... Συμφορουμιτης ειπε πως αυτες οι περιεργες εκδοσεις ισως ειναι demo κινητα και ο ιδιος δε μπορουσε να το κανει να λειτουργησει σωστα. Το προβλημα του και το δικο μου επισης προ αναβαθμισης ηταν ενα bug καθε φορα που μια εφαρμογη προσπαθουσε να διαβασει τις επαφες,πετουσε ενα μυνημα που δεν εκλεινε ας πατουσες "αποδοχη" η "απορριψη"

Τ ο ερωτημα μου ειναι, εχει κανενας συναντησει ιδια εκδοση σε 5αρι και αν ναι διορθωθηκαν τα οποια bugs με αναβαθμιση του κινητου?

Ευχαριστω.

 

Εγω ειχα το 5 με τετοιο πρόβλημα. Ειχε μια έκδοση2.98 αν θυμάμαι. Περασα την τελευταία εκδοση που ειχε βγαλει η asus επίσημη και ολα κομπλέ.

 

http://www.asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html?m=1

 

Απο εδω λεει τον τροπο απλα εσύ πρεπει να βρεις την καινουρια ρομ

Edited by alelo

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα εθελα να ρωτήσω πόσο μεγαλή είναι η διαφορά απο τον επεξεργαστή Ζ2560 1.6Ηz με τον Ζ2580 2.0Ηz? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

με ποιο τροπο μπορω να κρατησω backup τα δεδομενα μου - εφαργμογες ωστε μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αναβαθμηση να τα επαναφερω οπως ηταν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το asus εδω κ μερικους μηνες μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα εχω ενα προβλημα.. Οταν δν τ χρησιμοποιω για ωρα τ δικτυο πεφτει και επανερχετε οτι χρησιμοποιω το τηλ.. Πολλες φορες μου ζηταει να βαλω ξανα τ πιν.. Το εχει παθει κανεις? αν ναι πως μπορω ν τ διορθωσω?
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες δεν μου κρατάει στη μνημη τον κωδικό του WiFi στο σπίτι...

Κάθε φορά που ενεργοποιω WiFi τον ζητάει για ξεκλείδωμα...

Link to comment
Share on other sites

με ποιο τροπο μπορω να κρατησω backup τα δεδομενα μου - εφαργμογες ωστε μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αναβαθμηση να τα επαναφερω οπως ηταν?

Ειτε με backup μέσω κάποιας εφαρμογής που θέλει root. Ειτε με την εφαρμογή για backup της Asus που δεν απαιτεί και rootαρισμα

 

Καλησπερα εχω το asus εδω κ μερικους μηνες μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα εχω ενα προβλημα.. Οταν δν τ χρησιμοποιω για ωρα τ δικτυο πεφτει και επανερχετε οτι χρησιμοποιω το τηλ.. Πολλες φορες μου ζηταει να βαλω ξανα τ πιν.. Το εχει παθει κανεις? αν ναι πως μπορω ν τ διορθωσω?

 

Μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα Sim σου ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα και γω το 4ο asus 2580 από vickmall αλλά μου στείλαν το 2560 με 2γκιγκα ραμ. Απότι βλέπω στα πιο πολλά μαγαζιά πλέον δεν έχει το 5άρι 2580. Τους έστειλα μήνυμα για επιστροφή ακόμα δεν πήρα απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μού το ίδιο έχω πάθει και εγώ από vickmall και θέλω να το στείλω πίσω, απλά δεν τα γνωρίζω καλα διότι πρωτή φορά αγόρασα από κίνα. αξιζεί να το κρατήσω για να μην μπω στον κόπο?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ της πληροφορίες και την βοήθεια, να ρωτήσω κατι ακομα τοσό μεγαλή ειναί η διαφορά του Ζ2560 με τον Ζ2580? Χρόνια πολλά σε όλο τον κοσμό και καλά χριστούγεννα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ μού το ίδιο έχω πάθει και εγώ από vickmall και θέλω να το στείλω πίσω, απλά δεν τα γνωρίζω καλα διότι πρωτή φορά αγόρασα από κίνα. αξιζεί να το κρατήσω για να μην μπω στον κόπο?

Φιλε μου μπορεις να ανεβάσεις φωτο απο antutu?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγλίκα μου ειναι χάλια δεν κατάλαβα πως να στειλώ φώτο. Ασε που ουτε στο fb δεν ξερώ να ανεβάζω. Να προσπαθήσω όμως με λίγη βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μίλησα με vickmall οπως ρώτησα και minideal η απάντηση στο vickmall:

Dear customer,

I am sorry about it first.

And you know,the asus zenfone 5 2gb ram 16gb rom version is out of stock for about a month.

After a month,it is in stock again,but nobody know the factory changed the z2580 to z2560.

Not jsut us,any sellers don't know about it,and lost money.

And there is no z2580 version can change for you,because asus changed it z2560.

Can we refund $15 to you for the difference?asus only changed the z2580 to z2560,others is same.

We are really sorry about it,but hope you can undertand.

Thanks very much,waiting for your answer..

 

 

Δεν υπάρχει πλέον σχεδόν πουθενά έκδοση 5άρι 2580, βγαίνει 2560 με 2γκίγκα ραμ, Τώρα περιμένω και ένα από minideal 2580 ταχα παραγγείλει σχεδόν μαζί να δω τι θα μούρθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με 2560 και 2 γκίγκα έχουμε κάνα νούμερο antutu? Εμένα το 2580 είναι στα 23.500 περίπου, τοχω από το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και το μπρικαρα

Ειπα να το κανω ενα καθαρισμα και μιας και ειχα χρονο να περασω την τελευταια αναβαθμηση. Το καθαρισμα εγινε ο οδηγος αυτος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5822085#post5822085που εδωσε ο φιλος vedre πηγε καλα . Μετα οπως πηγα να κανω το recovery οπως λεει στον οδηγο εκανε επανεκκίνηση , μου εβγαλε νεκρο το ανθρωπακι αντροιντ και εβγαλε καμια εντολη, κλασικα εβγαλε το usb και επειδη με επιασε βλακεια και ειπα να μη το αφησω οπως καθε φορα που συμβαινει αυτο να τελειωσει. Εψαξα να βρω καποιον οδηγο ωστε να κερδισω χρονο, αντι για να κερδισω χρονο καταφερα να εχω ενα τηλεφωνο που το μονο που κανει ειναι να εχει το usb

 

προσπαθω να κανω αυτα που λεει ο οδηγος αυτος http://www.asus-zenfone.com/2014/11/how-to-unbrick-zenfone-5-and-zenfone-6_8.html . Αλλα βγαζει σφαλμα το xfstk .

 

βλεπω να περναω τα χριστουγεννα ψαχνωντας λυση

Link to comment
Share on other sites

επαθα το ιδιο

πατα power button και το κουμπι + της εντασης να μπεις στο κρυφο μενου και μετα επελεξε reboot

 

το ιδιο επαθα κι εγω αλλα επανηλθε με τον τροπο που σου λεω

 

Χρονια πολλα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα

οταν βγαζει το usb δεν μπαινει στο μενου recovery

 

και μετα απο αυτο δοκιμαζοντας να το φλασαρω με καποιο αλλο οδηγο που βρηκα στο xda δεν κανει τιποτα , μονο usb

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα

οταν βγαζει το usb δεν μπαινει στο μενου recovery

 

και μετα απο αυτο δοκιμαζοντας να το φλασαρω με καποιο αλλο οδηγο που βρηκα στο xda δεν κανει τιποτα , μονο usb

Γιατί πέρασες στο τέλος το recovery; Στην αρχή το περνάς..

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη το περασα το recovery Και περασε σωστα.

Οταν πηγα να κανω το βημα 9 -εκει που λεει στο να μπω στο recovery Και να επιλεξω update from adb - μου εβγαλε νεκρο ανθρωπακι και απο τοτε το usb . Το προβλημα δεν ηταν το usb το εχει κανει πολλες φορες και οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ διορθωνει μονο του. Το προβλημα ειναι οτι βιαζομουν και ειπα να βρω κανεναν οδηγο να μη περιμενω να φυγει το usb.

 

απο τοτε νεκρωσε

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εβγαζε το ανθρωπακι ανασκελα και απο κατω εγραφε καμια υπηρεσια νομιζω....

το ανοιγοκλεισα και εβγαζε το σηματακι του usb στο μεσο της οθονης.

τυχαια πατησα τα πληκτρα που σου ειπα και με εβαλε στο μενου οπου επελεξα REBOOT....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου εβγαζε το ανθρωπακι ανασκελα και απο κατω εγραφε καμια υπηρεσια νομιζω....

το ανοιγοκλεισα και εβγαζε το σηματακι του usb στο μεσο της οθονης.

τυχαια πατησα τα πληκτρα που σου ειπα και με εβαλε στο μενου οπου επελεξα REBOOT....

 

αφου το αφησα ολη νυχτα , το πρωι το ανοιξα και χωρις να το σκεφτω εκανα να μπω σε recovery και μπηκε , κανοντας reboot κανει παλι το ιδιο βγαζει το usb και κλεινει

 

edit

Ο σωστος τροπος που μπαινει σε recovery mode ειναι :

κρατας πατημενο το power kai to vol up και αφηνεις το Power μολις βγαλει το λογοτυπο android .

φυσικα και ειναι γνωστο ,απλα εγω δοκιμαζα το vol up οταν ανοιγε το κινητο χωρις να κραταω το power

 

edit 2 :

αφου καταφερα να φλασαρω με fastboot το recovery.img (ευχαριστω τον verde που μας το εδωσε), προσπαθωντας να μπω σε recovery με vol down + up για να φλασαρω με adb μου εβγαλε διαγραφη και εκανε επανεκκινηση και μετα ανοιξε κανονικα μετην προηγουμενη 2.19.40.18 που ειχα πριν

 

edit 3 :

μετα απο ολα αυτα αντεγραψα το αρχειο της τελευταιας αναβαθμησης (2.20.40.13) στην εσωτερικη μνημη , αποσυνδεσα το καλωδιο , βρηκε το αρχειο και ολοκληρωθηκε η αναβαθμηση που πριν απο ολα αυτα δεν μου την εκανε με αυτο τον τροπο

 

 

σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και την βοηθεια

 

παμε για ρουτ τωρα

ευχαριστω και παλι τον athanaso77 για την βοηθεια με το ρουτ σε αυτο του το ποστ

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...