Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! Καλές γιορτές!

Να ρωτήσω κάτι, έχει αγοράσει κανείς θήκη circle case από το ebay (για παράδειγμα αυτό εδώ: http://www.ebay.com/itm/UltraSlim-Quick-Circle-Clear-Window-Flip-Case-Cover-For-ASUS-ZenFone-5-Newest-/331378723850?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item4d27b60c0a). Αν την αγοράσω θα παίζουν τα χαρακτηριστικά όπως να ξεκλειδώνει αυτόματα κλπ

Επίσης αυτές: (1),(2) είναι αυθεντικές θεωρείτε;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι... η συσκευή υποστηρίζει κανονικά το smart window / case:

Ναι θέλω να πω, θα τα υποστηρίζει αυτά τα χαρακτηριστικά μία μη αυθεντική θήκη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν στα χαρακτηριστικά της θήκης που θα πάρεις αναφέρεται η λειτουργία smart... ναι θα υποστηρίζει κανονικά. Δεν είναι καμιά φοβερή τεχνολογία, ένα μαγνητάκι βάζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την λειτουργία, παίζει μια χαρά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Καλές γιορτές!

Να ρωτήσω κάτι, έχει αγοράσει κανείς θήκη circle case από το ebay (για παράδειγμα αυτό εδώ: http://www.ebay.com/itm/UltraSlim-Quick-Circle-Clear-Window-Flip-Case-Cover-For-ASUS-ZenFone-5-Newest-/331378723850?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item4d27b60c0a). Αν την αγοράσω θα παίζουν τα χαρακτηριστικά όπως να ξεκλειδώνει αυτόματα κλπ

Επίσης αυτές: (1),(2) είναι αυθεντικές θεωρείτε;

 

εχω παρει αυτη την θηκη...δεν κανει καλη επαφη κ δεν λειτουργει καλα...απο ποιοτητα για τα λεφτα της πολυ καλη αλλα αν θες να λειτουργει καλα παρε γνησια.

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη εχω μια της Nilkinκαι δεν εχω προβλημα. το μονο της κακο αλλα και καλο ειναι οτι στο τετραγωνο που αφηνει για τις ειδοποιησεις εχει πλαστικο τζαμι και πρεπει να ανοιξω την θηκη για να απαντησω στην κληση.

 

ααααα και οσες φορες ετυχε να πεσει (καμια 15αρια) η θηκη ηταν ανοιχτη

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη εχω μια της Nilkinκαι δεν εχω προβλημα. το μονο της κακο αλλα και καλο ειναι οτι στο τετραγωνο που αφηνει για τις ειδοποιησεις εχει πλαστικο τζαμι και πρεπει να ανοιξω την θηκη για να απαντησω στην κληση.

 

ααααα και οσες φορες ετυχε να πεσει (καμια 15αρια) η θηκη ηταν ανοιχτη

 

Παντως με την τελευταια αναβαθμιση και τη συνεχομενοι αναβαθμιση των εφαρμογων της asus +μαμα launcher η μπαταρια κατι ψιλο κανει σε θεμα αυτονομιας!:)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

αυτη την διαπίστωση εγραψα 2 σελιδες πισω πριν κανω την αναβαθμηση , τωρα με την αναβαθμηση βλεπω οτι εχει ακομα καλυτερη διαχείριση αν και μικρη διαφορα Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο update είναι το πιο ολοκληρωμένο.

 

Βέβαια εξακολουθεί να κάνει κατάχρηση RAM.

 

,Άλλα κινητά (Sony, Lenovo κτλ) έχουν ελεύθερα 300-400mb στις εκδόσεις με 1GB RAM.

 

Ευτυχώς που υπάρχει και το Greenify..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το ZENFONE 5,στην καλύτερη έκδοσή του στην τιμή των 162 ευρώ,εποικηνώνησα με τον κατασκευαστή με τον οποίο συμφώνησα να ανήξει την συσκευή,να την τσεκάρει να δει αν δουλέυει και μετά να του περάσει την ευρωπαική ρομ.Μετά από 15 μέρες και χώρις κανένα πρόβλημα έφτασε.Πάει τώρα ένας μήνας που περασαν απροβλημάτιστοι και με το κινητό να πετάει(2πυρηνος intel CPU στα 2.0 ghz).To κινητό είναι μια πολύ καλή ευκαιρία μιας και η τιμή του είναι χαμηλότατη στα 189 δολάρια

Υ.Υ. το zenfone του οποιου το review βγαινει 2ο στην κατηγορια,ειναι το δικο μου:p

.επισησ αν και ερχεται με 4.3 ηπαρχει ηδη αναβαθμιση σε 4.4 ενω μεχρι ιουνιο θα ειναι διαθεσιμη η αναβαθμιση σε 5.0 LOLIPOP

Edited by jim_spu
LeEco le pro 3 user! One of the few:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια αν ξέρετε ..

Εν πρωί που ξύπνησα είδα στο κινητό Asus zenfone στα πλαϊνά της οθόνης να έχει πειραχτει η ανάλυση της οθόνης, να φαίνονται διαφορά χρώματα κυρίως ροζ και σαν να χάλασαν τα pixels... Μου είπαν ότι ίσως το πάτησα την οθόνη αλλά δεν νομίζω να έκανα κάτι τέτοιο καμία βοήθεια;;;; ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑΞΕ Η ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΣ Η ΣΤΟ ΠΑΤΗΣΑΝ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΤΗΠΗΣΕ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΕΛΛΕΝΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΠΑΚΙΟΥ Η ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΦΙΑ ΤΥΧΟΝ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΕΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αλλα επισησ θα μπορουσαν ευκολα να χαλασουν τα συγκεκριμενα pixels

LeEco le pro 3 user! One of the few:p
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...αγορασα το ζενφονε 5 2ghz 2gb ram..ευχαριστημενος μεχρι στιγμης...το πηρα απο το ali express..εχω καποιες αποριες..

την αναβαθμιση για το κιτ κατ θα την εγκαταστησει μονο του απο τις ενημερωσεις συστηματος???πιθανοτατα εχω τη κινεζικη ρομ γιατι γραφει στον αριθμο εκδοσης (ASUS_T00F_CN_user_1.96.40.50_20........και κατι αλλους αριθμους..)οντως ειναι η κινεζικη??αν ναι,πρεπει να εγκαταστησω την διεθνης??υπαρχει καποιο καταστημα να ριξει μια ματια και να το σεταρει..

υ.γ..αν μπορειται να με βοηθησετε γιατι ειμαι πανασχετος...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασεις την εκδοση asus tf ww 1.14....... , θα αλλαχεις το ονομα του αρχειου σε 1.97....... για να διαβασει το κινητο μια εκδοση παραπανω απ την υπαρχουσα δλδ την 1.96 που εχεις τωρα, μετα θα συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη μεσω usb , θα ριξεις το αρχειο 1.14... στη μνημη του κινητου και θα βγαλεις το καλωδιο, απευθειας θα αρχισει η αναβαθμιση σε παγκοσμια rom χωρις κολληματα. απο κει και περα, με τον ιδιο τροπο βαζεις και τις ποιο καινουργιες εκδοσεις. πρεπει να ξεκινησεις με την 1.14 ομως. η 1.14 εδω http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/Zen...40_50_user.zip Ειδα οτι δε δουλέυει το link.. παρτην απο δω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54451457&postcount=21 10η σειρα, ww Edited by vegito
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασεις την εκδοση asus tf ww 1.14....... , θα αλλαχεις το ονομα του αρχειου σε 1.97....... για να διαβασει το κινητο μια εκδοση παραπανω απ την υπαρχουσα δλδ την 1.96 που εχεις τωρα, μετα θα συνδεσεις το κινητο στον υπολογιστη μεσω usb , θα ριξεις το αρχειο 1.14... στη μνημη του κινητου και θα βγαλεις το καλωδιο, απευθειας θα αρχισει η αναβαθμιση σε παγκοσμια rom χωρις κολληματα. απο κει και περα, με τον ιδιο τροπο βαζεις και τις ποιο καινουργιες εκδοσεις. πρεπει να ξεκινησεις με την 1.14 ομως. η 1.14 εδω http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/Zen...40_50_user.zip Ειδα οτι δε δουλέυει το link.. παρτην απο δω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54451457&postcount=21 10η σειρα, ww

 

φιλε σ ευχαριστω...και γιατι πρεπει να βαλω τη διεθνης ρομ??ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?τι θα κερδισω?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Μετά από αρκετή μελέτη γύρω απ' το Zenfone 5 θέλω να πάρω και μια τελευταία γνώμη από εσάς (που φαίνεστε λιωμένοι πάνω στο θέμα)

 

1) Σε σχέση με το Moto G (2nd Gen) ποιά είναι η γνώμη σας; (για να βοηθήσω αυτό που έχετε στο μυαλό σας ως μέσο χρήση, ε αυτός είμαι εγώ, μπορεί λίγο παραπάνω)

 

2) Απ' αυτούς που το χουν περισσότερο καιρό. Πιστεύετε ότι η εγγύηση των 12 μηνών είναι αρκετή;

 

3) Τι παίζει με μπαταρία και Overheating issues;

 

3) Επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ από Κίνα, απ' αυτά που διάβασα είμαι μεταξύ Minideal και Vickmall. Eσείς ποιό προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) Σε σχέση με το Moto G (2nd Gen) ποιά είναι η γνώμη σας; (για να βοηθήσω αυτό που έχετε στο μυαλό σας ως μέσο χρήση, ε αυτός είμαι εγώ, μπορεί λίγο παραπάνω)

 

2) Απ' αυτούς που το χουν περισσότερο καιρό. Πιστεύετε ότι η εγγύηση των 12 μηνών είναι αρκετή;

 

3) Τι παίζει με μπαταρία και Overheating issues;

 

4) Επειδή δεν έχω παραγγείλει ποτέ από Κίνα, απ' αυτά που διάβασα είμαι μεταξύ Minideal και Vickmall. Eσείς ποιό προτείνετε;

 

1) Συγκρίνεις ανόμοιες συσκευές (λόγω μεγέθους πάντα). Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο όμως για να μη βγούμε εκτός θέματος, καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα εδώ ή απλά να το συζητήσεις στο σχετικό θέμα.

 

2) Η εγγύηση στα κινέζικα κινητά είναι μια πληγή δυστυχώς μιας και αν πάθει κάτι το στέλνεις πίσω και μένεις χωρίς συσκευή για τουλάχιστον δύο μήνες. Αυτό να το λάβεις σοβαρά υπόψιν πριν πάρεις την απόφασή σου.

 

3) Δεν έχει θέμα τέτοιο ο επεξεργαστής της intel.

 

4) Αξιόλογα και τα δύο... το vickmall ωστόσο έχει αφήσει πολύ κόσμο ικανοποιημένο τελευταία και προτείνεται γενικώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Παρέλαβα και εγώ το Zenfone του πατέρα μου.

 

Παρήγγειλα από Vickmall το Z2580 μου έστειλαν το Z2560.

 

Δεν το θεωρώ πολύ κρίσιμο για τον πατέρα μου αλλά όπως και να έχει είναι λαλακία...

 

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι, μου λέει πως η SD είναι κλειδωμένη, δε βρίσκω τρόπο να την "ξεκλειδώσω"

 

Αριθμός μοντέλου: ASUS_T00J

Αριθμός Έκδοσης: ASUS_T00J_WW_user_2.19.40.18_20141003_8008

 

Θα προχωρήσω στο rootάρισμα του κινητού σύμφωνα με τον οδηγό στο πρώτο post.

Έχετε να προτείνετε κάτι ή πρέπει να προσέξω κάτι?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ προτείνω να ζητήσεις partial refund μιας και αφενός το δικαιούσαι και αφετέρου να μην τους καλομάθουμε να στέλνουν ότι θέλουν χωρίς ενημέρωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να ζητήσεις partial refund μιας και αφενός το δικαιούσαι και αφετέρου να μην τους καλομάθουμε να στέλνουν ότι θέλουν χωρίς ενημέρωση.

 

Μου απάντησε τα ίδια με τους προλαλήσαντες... Και μου πρότεινε 15$ refund

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

Παρέλαβα και εγώ το Zenfone του πατέρα μου.

 

Παρήγγειλα από Vickmall το Z2580 μου έστειλαν το Z2560.

 

Δεν το θεωρώ πολύ κρίσιμο για τον πατέρα μου αλλά όπως και να έχει είναι λαλακία...

 

Αντιμετωπίζω ένα θεματάκι, μου λέει πως η SD είναι κλειδωμένη, δε βρίσκω τρόπο να την "ξεκλειδώσω"

 

Αριθμός μοντέλου: ASUS_T00J

Αριθμός Έκδοσης: ASUS_T00J_WW_user_2.19.40.18_20141003_8008

 

Θα προχωρήσω στο rootάρισμα του κινητού σύμφωνα με τον οδηγό στο πρώτο post.

Έχετε να προτείνετε κάτι ή πρέπει να προσέξω κάτι?

 

 

Τελικά στο root procedure κόλλησα... Ενώ φαινόταν εύκολο τα βρήκα σκούρα. Δε μου αναγνωρίζει τη συσκευή στο device manager.

 

Επίσης έχετε να πείτε κάτι σχετικά με τη SD που έγραψα που μου τη δηλώνει κλειδωμένη?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτι δεν έχει κάτσει καλά με τους drivers στον υπολογιστή σου. Σιγουρέψου ότι ακολουθείς σωστά τα βήματα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχει κάτσει καλά με τους drivers στον υπολογιστή σου. Σιγουρέψου ότι ακολουθείς σωστά τα βήματα...

 

Θα δοκιμάσω να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω εκ νέου...

 

Δε ξέρω τι κάνω λάθος... Έχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει 3 φορές. Στο device manager asus δε μου βγάζει. Μου βγάζει με κίτρινο θαυμαστικό το ΜΤΡ. Usb debug checked, και MTP checked...

 

Το θέμα του root λύθηκε... Πήγα σε άλλο υπολογιστή και όλα good.

 

Καμιά βοήθεια με την κλειδωμένη sd?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...