Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα, επειδη ενδιαφερομαι να το παρω μπορειτε ρε παιδια να μου πειτε γενικα πως τα παει απο επιδoσεις..

Η cpu ειναι γρηγορη ? Εχει προσεξει κανεις να κανει lags σε παιχνιδια, εφαρμογες ?

Γενικα και σε σχεση με mtk 8core, ειναι καλυτερο ? Ρωταω αν καποιος ειχε mtk και τωρα μπορει να κανει τη συγκριση με τον intel.

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ρουτ δεν το χρειαζεσαι αν δεν ξερεις τι κανει (σου δινει δυνατοτητα να πειραξεις τα ενδοτερα του κινητου) και εμενα δεν με πειραζε που δεν ειχα ρουτ μερικες μερες , ουτε που καταλαβα την διαφορα.

 

το δικο μου ειχε την 13 κατι και δεν εβγαζε καμια ενημερωση και στις επομενες 2 που δοκιμασα παλι δεν εβγαζε απο μονο του ενημερωση, τις εκανα χειροκινητα οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες.

 

παντως βλεπω οτι βελτιωθηκε παρα πολυ η αυτονομια της μπαταριας με την ενημερωση θα βγαζει ανετα δευτερη μερα ετσι οπως παει , ενω πριν στις 20 ωρες εφτανε στο 15 - 18 % και το εβαζα στο ρευμα.

 

Σ ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. :)

Μάλλον πρέπει να κάνω χειροκίνητα τις αναβαθμίσεις λοιπόν. Δε με πειράζει τόσο αυτό - θα διαβάσω αναλυτικά πίσω πώς γίνεται και θα το καταφέρω...μάλλον! :lol:

 

Για το GPS που ρώτησαν κάποιοι, το δικό μου είναι ακριβές και δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

To skype παίζει κανονικά, και μάλιστα έκανα βιντεοκλήση με 3g με αρκετά καλό αποτέλεσμα (με φουλ σήμα όμως). Με απενεργοποιημένη την κάμερα ήταν άριστο.

 

 

 

Στο δικό μου το gps δουλεύει εξαιρετικά. Την πρώτη φορά που το άνοιξα το τέσταρα με το GPStest, κλείδωσε πολλούς δορυφόρους σε μερικά δευτερόλεπτα, και από εκεί κι έπειτα που εγκατέστησα το sygic (γνήσιο από προσφορά) δουλεύει κάτι παραπάνω από απροβλημάτιστα. Δεν ανοίγω ποτέ την υποβοήθηση aGPS. Δοκίμασες με το GPStest να δεις τί βρίσκει και αν κρατάει το σήμα; Btw είμαι με την 1.14.4.16 όπως αγοράστηκε.

Και εγώ αγορασμένο από γ την προσφορά το έχω... σε λίγο θα πάω σε πελάτη οπότε θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, επειδη ενδιαφερομαι να το παρω μπορειτε ρε παιδια να μου πειτε γενικα πως τα παει απο επιδoσεις..

Η cpu ειναι γρηγορη ? Εχει προσεξει κανεις να κανει lags σε παιχνιδια, εφαρμογες ?

Γενικα και σε σχεση με mtk 8core, ειναι καλυτερο ? Ρωταω αν καποιος ειχε mtk και τωρα μπορει να κανει τη συγκριση με τον intel.

Ευχαριστω !

Το octa έχει καλύτερη CPU αν και υστερεί λιγο σε single core . είχα και τα 2 (φιλος εχει zenfone και γω zte geek v975-ιδια specs) και τα έχω συγκρίνει στα πάντα. Έχει λίγο καλύτερη GPU ο Intel(3d graphics). Αλλά δεν είναι μόνο αυτά που κοιτάς. Το zenfone είναι πολύ ποιοτικό και υποστήριξη σε αναβαθμίσεις που είναι σημαντικό. Μιλάμε για 135€ και είναι brand name όπως η lenovo.

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

Το octa έχει καλύτερη CPU αν και υστερεί λιγο σε single core . είχα και τα 2 (φιλος εχει zenfone και γω zte geek v975-ιδια specs) και τα έχω συγκρίνει στα πάντα. Έχει λίγο καλύτερη GPU ο Intel(3d graphics). Αλλά δεν είναι μόνο αυτά που κοιτάς. Το zenfone είναι πολύ ποιοτικό και υποστήριξη σε αναβαθμίσεις που είναι σημαντικό. Μιλάμε για 135€ και είναι brand name όπως η lenovo.

 

Κι εγω αυτο σκεφτομουν, οτι δεν παιζει ρολο αν ο MTK 8core βγαζει 27000 score και ο INTEL 23000 περιπου. Σαφως εχει καλυτερη GPU λογω του powerVR SGX 544 τουλαχιστον στα 3d αλλα βλεπεις συνολικα το θεμα (αναβαθμισεις, ποιοτητα, δεσιμο, κτλ) οπως και ειπες.

Ευχαριστω για την απαντηση !

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!! ΣΟΣ .

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ minideal KAI ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !! δεν εχω PAYPAL ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ VISA ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!! ΣΟΣ .

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ minideal KAI ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !! δεν εχω PAYPAL ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ VISA ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

 

Τι βοήθεια θέλεις κάνε ένα λογαριασμό paypal και προχωρα στην παραγγελία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ ( PREPAID CARD ) ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΘΕΛΕΙ Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ Η ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ SITE . ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ SITE ?? Π.Χ ΤΟ pandawill.com ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ???
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς PayPal μην αγοράσεις πότε από Κίνα τίποτα. Γιατί αν πάει κάτι στραβά θα τραβάς τα μαλλιά σου.

 

Και μην φωνάζεις (γράφε με μικρά)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο σκεφτομουν, οτι δεν παιζει ρολο αν ο MTK 8core βγαζει 27000 score και ο INTEL 23000 περιπου. Σαφως εχει καλυτερη GPU λογω του powerVR SGX 544 τουλαχιστον στα 3d αλλα βλεπεις συνολικα το θεμα (αναβαθμισεις, ποιοτητα, δεσιμο, κτλ) οπως και ειπες.

Ευχαριστω για την απαντηση !

 

η gpu του ασους ειναι 400mhz δυπυρινη..επισης μηπως πρεπει στο ονομα του thread να κανουμε μια αλλαγη απο "asus zenphone 5"

σε "asus zenfone 5"?η το πρωτο ειναι σωστο?γιατι σε συνεχεις αναζητησεις στον γουγλη το γραφει "zenfone"

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο σκεφτομουν, οτι δεν παιζει ρολο αν ο MTK 8core βγαζει 27000 score και ο INTEL 23000 περιπου. Σαφως εχει καλυτερη GPU λογω του powerVR SGX 544 τουλαχιστον στα 3d αλλα βλεπεις συνολικα το θεμα (αναβαθμισεις, ποιοτητα, δεσιμο, κτλ) οπως και ειπες.

Ευχαριστω για την απαντηση !

 

Χθες που το έτρεξε φίλος μπροστά μου, έβγαλε anTuTu 27000+ το Zenfone 5. Αρκετά καλά! Από αυτονομία πως πάει με νορμάλ χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Χθες που το έτρεξε φίλος μπροστά μου, έβγαλε anTuTu 27000+ το Zenfone 5. Αρκετά καλά! Από αυτονομία πως πάει με νορμάλ χρήση;

 

Πως γενεν αυτο!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πως γενεν αυτο!:wacko:

Και εμενα πανω απο 24000 περιπου το 2.0 ποτε δεν εχει δωσει......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εγω με prepaid το παραγγειλα απο minideal κ ολα καλα μεχρι στιγμης περιμενω να το παραλαβω......οι prepaid ειναι οι καλυτερες γι αυτη τη δουλεια καλυτερες κ απο paypal πιστεψε με... απλα αν ξερει καποιος να μ πει περιπου ποτε θ ερθει?????20 αυγουστου το παραγγειλα....κ δν ζητησα root λετε να μ το στειλουν rootarισμενο δν ξερω απο αυτα τι πρεπει να κανω????? Edited by melina24
Link to comment
Share on other sites

εγω με prepaid το παραγγειλα απο minideal κ ολα καλα μεχρι στιγμης περιμενω να το παραλαβω......οι prepaid ειναι οι καλυτερες γι αυτη τη δουλεια καλυτερες κ απο paypal πιστεψε με... απλα αν ξερει καποιος να μ πει περιπου ποτε θ ερθει?????20 αυγουστου το παραγγειλα....κ δν ζητησα root λετε να μ το στειλουν rootarισμενο δν ξερω απο αυτα τι πρεπει να κανω?????

 

Πότε μα ποτέ παραγγελία χωρίς PayPal αν σου έρθει χαλασμένο η δεν έρθει καθόλου το τηλέφωνο πως θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω;;

Το PayPal είναι το όπλο μας για ότι στραβά προκύψουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πότε μα ποτέ παραγγελία χωρίς PayPal αν σου έρθει χαλασμένο η δεν έρθει καθόλου το τηλέφωνο πως θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω;;

Το PayPal είναι το όπλο μας για ότι στραβά προκύψουν.

 

με αγχωσες τωρα γτ με την prepaid δν εχω αποζημιωση???λες να εχω καποιο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

με αγχωσες τωρα γτ με την prepaid δν εχω αποζημιωση???λες να εχω καποιο προβλημα???

 

Με το PayPal αν κάτι πάει στραβά ανοίγεις dispute και αυτό καθαρίζει και αν έχεις δίκιο σου δίνει τα λεφτά σου πίσω.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά την επόμενη αγορά σου μόνο με PayPal.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

με αγχωσες τωρα γτ με την prepaid δν εχω αποζημιωση???λες να εχω καποιο προβλημα???

 

Το paypal είναι ο διαμεσολαβητής, της συναλλαγής σου, μεταξύ της προπληρωμένης κάρτας σου(την οποία έχεις συνδέσει στο payapl) και του πωλητή, επίσης αν κάτι πάει στραβά το Paypal είναι υπεύθυνο για να γίνει το refund της αγοράς. Για το αν θα έχεις πρόβλημα, μπορεί όχι μπορεί και ναι, θα δείξει πως θα εξελιχτεί η παραγγελία σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ ( PREPAID CARD ) ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΘΕΛΕΙ Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ Η ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ SITE . ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ SITE ?? Π.Χ ΤΟ pandawill.com ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ???

 

Και εγώ prepaid έχω στην Πειραιώς(δυστηχώς), φτιάξε ένα λογαριασμό στο paypal, κάνε προσθήκη της κάρτας σου και μετά μπορείς να αγοράζεις με την επιλογή Paypal, που έχουν σχεδόν όλα τα μαγαζάκια.

Link to comment
Share on other sites

απλώς επειδή ήθελε να στείλω κα΄τι έγγραφα στην paypal για την επιβεβαίωση και να παώ από την τράπεζα να πάρω έναν κωδικό το άφησα !! Το παρήγγειλα με κάρτα !!
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από deNordic >

Χθες που το έτρεξε φίλος μπροστά μου, έβγαλε anTuTu 27000+ το Zenfone 5. Αρκετά καλά! Από αυτονομία πως πάει με νορμάλ χρήση;

 

Πως γενεν αυτο!:wacko:

 

Μάλλον έτρεξε την έκδοση Χ για κινεζικά τηλέφωνα. Και εμένα τόσο μου βγάζει (27516) αλλά η 4 μου βγάζει 23036.

 

 

Και κάτι για αυτούς που θέλουν να κάνουν αναβαθμίσεις. Σήμερα τελικά έκανα τις αναβαθμίσεις με την ADB sideload και είδα ότι μάλλον πρέπει να γίνουν με την σειρά. Εγώ έχοντας την 1.13 δεν μπορούσα να βάλω την 1.17 και αναγκαστικά έβαλα μια μια τις αναβαθμίσεις (1.14-1.15-1.16.1.17)

Link to comment
Share on other sites

εγω με prepaid το παραγγειλα απο minideal κ ολα καλα μεχρι στιγμης περιμενω να το παραλαβω......οι prepaid ειναι οι καλυτερες γι αυτη τη δουλεια καλυτερες κ απο paypal πιστεψε με... απλα αν ξερει καποιος να μ πει περιπου ποτε θ ερθει?????20 αυγουστου το παραγγειλα....κ δν ζητησα root λετε να μ το στειλουν rootarισμενο δν ξερω απο αυτα τι πρεπει να κανω?????

 

με αγχωσες τωρα γτ με την prepaid δν εχω αποζημιωση???λες να εχω καποιο προβλημα???

Melina ειναι κριμα σε λιγες γραμμες κειμενου να βγαζουμε τα ματια μας με τη γραφη στυλ sms :(

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι για αυτούς που θέλουν να κάνουν αναβαθμίσεις. Σήμερα τελικά έκανα τις αναβαθμίσεις με την ADB sideload και είδα ότι μάλλον πρέπει να γίνουν με την σειρά. Εγώ έχοντας την 1.13 δεν μπορούσα να βάλω την 1.17 και αναγκαστικά έβαλα μια μια τις αναβαθμίσεις (1.14-1.15-1.16.1.17)

 

Τελικά ποια είναι η πιο πρόσφατη? Εγώ έχω την 1.14.40.16 η οποία είναι η ποιο πρόσφατη στο site της Asus

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φορές όταν χτυπάει το τηλέφωνο η λειτουργία για να απαντήσεις είναι με σύρσιμο του δαχτύλου δεξίά, και ορισμένες άλλες είναι με πάτημα πράσινου πλήκτρου, σταθερού όμως (χωρίς slide του δαχτύλου δεξιά). Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φορές όταν χτυπάει το τηλέφωνο η λειτουργία για να απαντήσεις είναι με σύρσιμο του δαχτύλου δεξίά, και ορισμένες άλλες είναι με πάτημα πράσινου πλήκτρου, σταθερού όμως (χωρίς slide του δαχτύλου δεξιά). Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό;

Μήπως όταν το δουλεύεις και είναι ανοιχτό πατάς απλά την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγω με prepaid το παραγγειλα απο minideal κ ολα καλα μεχρι στιγμης περιμενω να το παραλαβω......οι prepaid ειναι οι καλυτερες γι αυτη τη δουλεια καλυτερες κ απο paypal πιστεψε με... απλα αν ξερει καποιος να μ πει περιπου ποτε θ ερθει?????20 αυγουστου το παραγγειλα....κ δν ζητησα root λετε να μ το στειλουν rootarισμενο δν ξερω απο αυτα τι πρεπει να κανω?????

 

με αγχωσες τωρα γτ με την prepaid δν εχω αποζημιωση???λες να εχω καποιο προβλημα???

 

Ενημερωτικά... η γραφή τύπου sms απαγορεύεται και αν το συνεχίσεις θα διαγραφούν όλα τα μηνύματα. Τα άλλα με greeklish έχουν ήδη διαγραφεί. Αν το συνεχίσεις θα υπάρξουν κυρώσεις αποκλεισμού από το forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...