Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιαζει και σε αλλους προβλήματα υπεθερμανσης μετα την εγκατασταση της pie;;

 

Στις πρωτες φορτισεις ζεσταινοταν αρκετα, μετα συνηλθε μονο του (Τ1055 εχω)

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δικό μου ΤΑ-1046 λειτουργεί κανονικά κ άψογα, όπως και πριν την αναβάθμιση σε Android 9.

Στην αρχή μόνο πρόσεξα ένα θέμα με τη διάρκεια της μπαταρίας, αλλά ήταν τελικά στο νέο σύστημα της ΑΙ που μαθαίνει τον τρόπο λειτουργίας της συσκευής. Μετά από τις πρώτες ημέρες και κάποιους κύκλους φόρτισης, ήρθε σε πολύ καλύτερα αποτελέσματα από την προηγούμενη λειτουργία του με Android 8 - 8.1 που ήταν ήδη εξαιρετικά.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Σε αριθμούς τι βλεπεις δηλαδη?

 

Εγω εβγαλα max 6.5 ωρες sot με 40 ωρες λειτουργιας απο 100% σε 15% σε μετρια χρηση

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

πατησα ελεγχο για ενημερωσεις και μου ερχεται η ενημερωση ασφαλειας Οκτωβριου... δεν υπαρχει κατι αλλο στην περιγραφη.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε Google Camera 6 (απο το pixel 3) με nightmode που λειτουργει στο Ν7+ και δεν θελει ρυθμισεις.

Η εκδοση που δοκιμασα ειναι η πιο προσφατη του Arnova8G2 (κατεβαζετε απο εδω )

 

Στο nightmode θελει σταθερο χερι 1-4 sec αναλογα το ποσο χαμηλος ειναι ο φωτισμος, εχει καλα αποτελεσματα και λιγο σχετικα θορυβο, πορτρετο και HDR+ λειτουργoυν, μονο στο motionpic κολλαει.

 

επισης ειναι διαθεσιμες αλλες 2 προσφατες εκδοσεις, του BSG και του Tolyan009 για οποιον θελει να πειραματιστει.

 

Υποψιν παντα πρωτα απεγκατασταση προηγουμενης εκδοσης GCam εαν υπαρχει, μετα εγκατασταση νεας και μετα επανεκκινηση τηλεφωνου για να λειτουργησει σωστα.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την υπερθέρμανση τί γίνεται ρε παιδιά;

Χθές το φορτιζα και μου έβγαλε ότι πρέπει να το αποσυνδεσω γιατί η θερμοκρασία ήταν εκτός ορίων!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με την υπερθέρμανση τί γίνεται ρε παιδιά;

Χθές το φορτιζα και μου έβγαλε ότι πρέπει να το αποσυνδεσω γιατί η θερμοκρασία ήταν εκτός ορίων!

 

Το δούλευες κατά τη διάρκεια της φόρτισης;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δούλευες κατά τη διάρκεια της φόρτισης;

Όχι. Το είχα αφήσει ανοιχτό πάνω στο τραπέζι.

Και άλλες φορές ήταν ψιλό ζεστό, αλλά ήταν η πρώτη φορά που μου έβγαλε ενημέρωση υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. σήμερα πήρα και εγώ τη συσκευή. Έχω ταυτοχρονα και ένα xiaomi mi mιx 2 και ένα από τα δυο θα πάει στη γυναικα μου. Προσπαθώ να αποφασίσω ποιο να κρατήσω εγώ, αλλά δεν μπορώ. Η μπαταρία η κάμερα αλλά και η πιο premium εμφάνιση του 7plus, προσπαθούν να κερδίσουν τον επεξεργαστή , τα 6gb ram και το πιο συμμαζεμένο μέγεθος του xiaomi. Ο αγώνας αμφίρροπος το αποτέλεσμα ισόπαλο, μέχρι που στο 90 το xiaomi μάλλον θα κερδίσει , διότι διαπίστωσα ότι δεν γίνεται στο 7plus όχι μόνο να κάνω απόκρυψη τα εντός της οθόνης κουμπιά πλοήγησης άλλα ούτε και να τα αλλάξω θέση. Δηλαδή το κουμπί με το βελάκι για back είναι μόνιμα στην αριστερή κάτω θέση της οθόνης, πράγμα που δεν με βολεύει καθόλου. Στο xiaomi όχι μόνο τα πας σε όποια θέση θέλεις, αλλά σου δίνει και την φοβερή για μένα δυνατότητα να τα εξαφανίσεις δίνοντας την θέση τους στην οθόνη. Με ένα απλό σύρσιμο από αριστερά σε δεξιά σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης έχεις back και από κάτω προς τα πάνω έχεις αρχική οθόνη. Μήπως υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο και στο 7plus???? Είναι απίστευτα πρακτικό, βολικό και εύχρηστο και σου δίνει και την επιπλέον οθόνη που καταλαμβανουν τα κουμπιά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις και για τα δύο...

 

https://forum.xda-developers.com/nokia-7-plus/how-to/guide-switch-buttons-recent-apps-t3777021/page1

https://forum.xda-developers.com/nokia-7-plus/help/how-to-hide-navigation-bar-t3808620[/QUOτ

 

Το δοκιμασα αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα και απο μεταφραση δεν μπορεσα να το καταφερω..

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να βρω πως να κλειδωσω καποιες εφαρμογες και να εχω προσβαση μονο μετα απο δακτυλικο αποτυπωμα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιατι δεν μπορω να βρω πως να κλειδωσω καποιες εφαρμογες και να εχω προσβαση μονο μετα απο δακτυλικο αποτυπωμα?

 

Πρέπει να βάλεις εφαρμογή για αυτή τη δουλειά όπως το AppLock.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν υποστηρίζεται από το λειτουργικό, οπότε να υποθέσω ότι σε xjaomi που ειχα πριν ήταν εφαρμογή του miui?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θεωρώ πολύ vfm, αλλά με τρωει να πάρω sirocco. To θεμα είναι ότι το καθένα έχει τα υπέρ κ τα κατά του και δεν μπορώ να καταλήξω..
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το louncher. Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ εξ αρχής το Microsoft louncher και με έχει βολέψει πάρα μα πάρα πολύ μίας και το χρησιμοποιώ επαγγελματικά κατά κύριο λόγο. Δίνει τεράστια δυνατότητα τροποποίησης και ρύθμισης όπως σε βολεύει.

Συνήθεια είναι κ βολικότητα.

γιατι δεν μπορω να βρω πως να κλειδωσω καποιες εφαρμογες και να εχω προσβαση μονο μετα απο δακτυλικο αποτυπωμα?
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. εκτος απο τις ειδοποιησεις των smsπου ερχονται άμεσα, όλες τις υπολοιπες πρεπει να ''ξυπνησω'' την συσκευή . τι μπορει να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.. εκτος απο τις ειδοποιησεις των smsπου ερχονται άμεσα, όλες τις υπολοιπες πρεπει να ''ξυπνησω'' την συσκευή . τι μπορει να φταίει??

 

Συνήθως έχει να κάνει με ρυθμίσεις διαχείρισης ενέργειας. Μάλλον το έχεις βάλει (ή το έχει κάνει κάποια εφαρμογή για σένα) να κλείνει το wi-fi όταν είναι σε αδράνεια η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το κινητο. 2η φορα που μου το κανει. Σβηνει εντελως η οθονη και επανερχεται μονο με επανεκκινηση. Λειτουργει κανονικα αλλα βλεπεις μονο φακο πανω στην οθονη και παλι σχεδον δε βλεπεις τπτ. Αν καταφερεις και κανεις επανεκκινηση μετα ολα κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια.Σκεφτομαι να μεταβω στο εν λογω κινητο επειδη εχει αξιολογη καμερα.Απο αλλα χαρακτηριστικα που ποναει; Η οθονη του εχει μεγαλη διαφορά απο μια super amoled;Λεω να δωσω το S8+ που εχω...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Kαλημερα παιδια.Σκεφτομαι να μεταβω στο εν λογω κινητο επειδη εχει αξιολογη καμερα.Απο αλλα χαρακτηριστικα που ποναει; Η οθονη του εχει μεγαλη διαφορά απο μια super amoled;Λεω να δωσω το S8+ που εχω...

 

Σε σχέση με τη συσκευή που έχεις δεν υπερτερεί πουθενά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τη συσκευή που έχεις δεν υπερτερεί πουθενά.

Δεν εχω την ψευδαίσθηση να υπερτερει αλλα να ειναι αξιολογη γενικα και ιδιαιτερα η καμερα του να βγαζει καθαρες φωτο. Παλια ημουνα fan της Nokia και λεω να επιστρεψω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Μια ακόμα δυνατότητα που έχει το κινητό είναι να συνδέεται με bt handsfree και bt carkit ταυτόχρονα, κάτι που είχε το iphone, και μου χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...