Jump to content

Nokia 7 plus


Chef_George_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμα είναι κάπως νωρίς γιατί ουσιαστικά μονο μια φορτιση της έχω κάνει, αλλά μου φαίνεται ότι βιαστικα να βάλω την μπαταρια στα συν του κινητού.

Δε μου φαίνεται να φτουραει και πολύ, τουλάχιστον σε σύγκριση με αυτή του pocophone.

Χθες το απόγευμα στις 17:00 τη φόρτισα πλήρως κι αυτή τη στιγμή έχει φτάσει ήδη στο 68%.

Σημειωτέον ότι μεσολάβησε και το βράδυ που το είχε σε λειτουργία πτήσης.

Θα δούμε πως θα πάει με τον καιρό.

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακόμα είναι κάπως νωρίς γιατί ουσιαστικά μονο μια φορτιση της έχω κάνει, αλλά μου φαίνεται ότι βιαστικα να βάλω την μπαταρια στα συν του κινητού.

Δε μου φαίνεται να φτουραει και πολύ, τουλάχιστον σε σύγκριση με αυτή του pocophone.

Χθες το απόγευμα στις 17:00 τη φόρτισα πλήρως κι αυτή τη στιγμή έχει φτάσει ήδη στο 68%.

Σημειωτέον ότι μεσολάβησε και το βράδυ που το είχε σε λειτουργία πτήσης.

Θα δούμε πως θα πάει με τον καιρό.

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όταν το έβαλε σε λειτουργία πτήσης πόσο % είχε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ακόμα είναι κάπως νωρίς γιατί ουσιαστικά μονο μια φορτιση της έχω κάνει, αλλά μου φαίνεται ότι βιαστικα να βάλω την μπαταρια στα συν του κινητού.

Δε μου φαίνεται να φτουραει και πολύ, τουλάχιστον σε σύγκριση με αυτή του pocophone.

Χθες το απόγευμα στις 17:00 τη φόρτισα πλήρως κι αυτή τη στιγμή έχει φτάσει ήδη στο 68%.

Σημειωτέον ότι μεσολάβησε και το βράδυ που το είχε σε λειτουργία πτήσης.

Θα δούμε πως θα πάει με τον καιρό.

 

Περίμενε να κάνει τους πρώτους κύκλους φόρτισης και μετά κρίνεις σχετικά με την αυτονομία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έβαλε σε λειτουργία πτήσης πόσο % είχε;

Δεν έχασε σχεδόν τίποτα σε λειτουργία πτήσης.

 

Περίμενε να κάνει τους πρώτους κύκλους φόρτισης και μετά κρίνεις σχετικά με την αυτονομία της συσκευής.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Γι αυτό άλλωστε είπα ότι είναι κομματάκι νωρίς για να κρίνω. Απλά έγραψα την πρώτη εντύπωση που μου άφησε. Πιθανότατα να είναι και εσφαλμένη.

 

Παρεμπιπτόντως η gcam, βάσει του τελευταίου link που παρέθεσε ένα παλικάρι, εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

Εξαιρετικές φωτό κι ακαριαία λήψη, σε αντίθεση με το poco που υπολειτουργεί. Πολύ ευχαριστημένος στο κομμάτι αυτό.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το Nokia 8 από τις πρώτες φορτίσεις έδειξε το καλό της πρόσωπο η μπαταρία του.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στην σελίδα αλλά γνώστης κινητών έχοντας πτυχίο πληροφορικής. Έχω την συσκευή εδώ και μια εβδομάδα. Παρατήρησα ότι η φωτεινότητα ενώ την έχω τέρμα χαμηλά είναι πολύ έντονη. Το έψαξα στο ίντερνετ και οφείλεται στην έκδοση firmware του πλαισίου οθόνη αφής. Το θέμα μπορείτε να το βρείτε ως novatek display στο Google. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι; Και αν ναι το έχετε πάει αντιπροσωπεία;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντιπροσωπεία για να πεις τι; Ότι η φωτεινότητα στο χαμηλό δεν είναι χαμηλή; Και τι να σου πουν εκεί;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία για να πεις τι; Ότι η φωτεινότητα στο χαμηλό δεν είναι χαμηλή; Και τι να σου πουν εκεί;

Το πρόβλημα είναι επίσημο και το έχει παραδεχτεί και η Nokia. Στο εξωτερικό κάνουν αντικατάσταση οθόνης. Αν δεις στο Google με αναζήτηση Nokia 7 plus novatek screen θα καταλάβεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και εσένα με το Novatek-V07 είναι η οθόνη; Δεν μπορούν να βγάλουν ένα patch να λυθεί το πρόβλημα; Παράξενο μου φαίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εσένα με το Novatek-V07 είναι η οθόνη; Δεν μπορούν να βγάλουν ένα patch να λυθεί το πρόβλημα; Παράξενο μου φαίνεται.

 

Ναι φίλε. Μίλησα και με επίσημη Nokia με chat από την σελίδα και με είπαν θα βγει αναβάθμιση αλλά από όσο έψαξα είναι πολύ καιρό το πρόβλημα και δεν το έχουν λύσει. Η μόνη λύση είναι αντικατάσταση οθόνης. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό αλλά μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπεία εδώ Ελλάδα (TS solutions) και δεν έχουν λάβει κάποια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θεωρώ ότι αντικατάσταση συσκευών έγινε αρχικά επειδή θεώρησαν ότι ήταν λιγότερο δαπανηρό να αντικαταστήσουν κάποιες συσκευές παρά να βάλουν μια ομάδα να βρει λύση για το πρόβλημα. Θεωρώ ότι αφού πλέον έχει διογκωθεί ο αριθμός των παραπόνων, θα κάτσουν να ασχοληθούν να φτιάξουν κάποιο fix, λογικά πρέπει να λύνεται με κάποιο software patch.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αντικατάσταση συσκευών έγινε αρχικά επειδή θεώρησαν ότι ήταν λιγότερο δαπανηρό να αντικαταστήσουν κάποιες συσκευές παρά να βάλουν μια ομάδα να βρει λύση για το πρόβλημα. Θεωρώ ότι αφού πλέον έχει διογκωθεί ο αριθμός των παραπόνων, θα κάτσουν να ασχοληθούν να φτιάξουν κάποιο fix, λογικά πρέπει να λύνεται με κάποιο software patch.

 

Έτσι είναι απλά ακόμα το βγάζουν. Και είναι κρίμα επειδή είναι τέλεια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε καταλαβαίνω, είναι σημαντικό ωστόσο πρώτα να ξεκαθαριστεί αν μιλάμε για software bug ή για hardware αστοχία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, είναι σημαντικό ωστόσο πρώτα να ξεκαθαριστεί αν μιλάμε για software bug ή για hardware αστοχία.

 

Δεν ξέρω. Στις πρώτες παρτίδες είναι με 07. Στις επόμενες είναι με novatek.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να διαπιστωσουμε κι εμεις αν το εχει και η δικια μας συσκευη αυτο το θεμα;;; Μονο αν δουμε την φωτεινοτητα ή καπου θα λεει novatec???
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί πρέπει απαραίτητα να αποτελεί πρόβλημα; Προσωπικά δεν ξέρω αν η δική μου συσκευή πάσχει από κάτι τέτοιο, αλλά μου αρέσει που έχοντας τη φωτεινότητα στο 50%, έχω τόσο φωτεινή οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις->σύστημα->σχετικά με το τηλέφωνο και τέρμα κάτω λέει έκδοση firmware πλαισίου αφής. Εκεί λέει. Το σκέτο 07 δεν έχει θέμα. Αν λέει novatek είναι που ενώ βάζεις την φωτεινότητα στο 0% μένει στο 16% και ας λέει 0%.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. 07 goodix γράφει εμένα.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσωπικά δεν ξέρω αν η δική μου συσκευή πάσχει από κάτι τέτοιο, αλλά μου αρέσει που έχοντας τη φωτεινότητα στο 50%, έχω τόσο φωτεινή οθόνη.

 

Και καλά κάνεις και σου αρέσει. Το θέμα είναι... Όταν βάζεις τη φωτεινότητα στο τέρμα χαμηλό, πέφτει τέρμα χαμηλά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους παιδιά, με υγεία πάνω απ' όλα.

 

Και καλά κάνεις και σου αρέσει. Το θέμα είναι... Όταν βάζεις τη φωτεινότητα στο τέρμα χαμηλό, πέφτει τέρμα χαμηλά;

 

Θεοσκοτεινη είναι όταν βάζω στο 0 τη φωτεινότητα.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλους παιδιά, με υγεία πάνω απ' όλα.

 

 

 

Θεοσκοτεινη είναι όταν βάζω στο 0 τη φωτεινότητα.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά Χριστούγεννα με υγεία.

Πάνε στις ρυθμίσεις να δεις κιόλας και το touch panel firmware version. Δεν είναι μόνο όταν το πας στο 0% να είναι σκοτεινά υπάρχει και διάφορα στα χρώματα με την ανάλυση με τις άλλες οθόνες

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα χρήσης σήμερα και οι εντυπώσεις είναι μόνο θετικές.

Παράλληλα με τη σύζυγό το χρησιμοποιώ κι εγώ, γιατί δε σας κρύβω ότι σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πουλήσω το poco, αν κι εφόσον δεν έρθουν οι πολυαναμενόμενες αναβαθμίσεις, για να πάρω και στην αφεντια μου ένα 7+.

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλη.

Κομψότατο παρά τις 6" και τα bezels.

Καμερα, μετα την εγκατάσταση της gcam, αξιοπρεπέστατη. Τουλάχιστον για τις δικές μου απαιτήσεις.

Οθόνη υπέροχη.

Ταχύτητα άκρως ικανοποιητική.

Τα μόνα που θα ήθελα κάπως καλύτερα, είναι το gps που αργεί λίγο να κλειδώσει και η μπαταρία του.

Από τη στιγμή βέβαια που θα κλειδώσει, δουλεύει άψογα και σε κατευθύνει μια χαρά.

Η μπαταρία με ήπια χρήση πεφτει στο 45%-48% μέσα σε ένα 24ωρο, τη στιγμή που στο poco πέφτει στο 68%-70%.

Μοιράζονται σχεδόν την ίδια μπαταρία και για αυτό περίμενα κάτι καλύτερο από το 7+.

 

Την καλημέρα μου.....

 

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω κάνει όλες τις προβλεπόμενες ρυθμίσεις για εξοικονόμηση της μπαταρίας αλλά εξακολουθώ να μην είμαι ευχαριστημένος.

Παρατηρώ δηλαδή γρήγορη πτώση της μπαταρίας.

Τη φόρτισα σήμερα στο 100% και με το που το βγάζω, λαμβάνω μήνυμα.

Μπαίνω να το διαβάσω, απαντάω και τσουπ η μπαταρία στο 97%.

Παράλογο δεν είναι;

Στο poco για παράδειγμα, αφού αυτό έχω μόνο ως μέτρο σύγκρισης αυτή τη στιγμή, μπορεί να χαζεύω για κάμποση ωρα σε fb ή ίντερνετ και το ποσοστό να μην αλλάζει καθόλου.

Έχετε να με συμβούλεψε κάτι άλλο πέραν των γνωστών διαδικασιών;

Το μόνο μου παράπονο από το τηλέφωνο είναι αυτό. Τίποτα άλλο.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος να το βάλω στο αθόρυβο αλλά με τη δόνηση ενεργή; Όταν επιλέγω το "μην ενοχλείτε", αυτομάτως απενεργοποιείται και η δόνηση.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Nokia 7+ χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για την δονηση πατα το volume down κατεβασε ενταση και μετα πατα το πανω εικονιδιο με την καμπανα να βγαλει δονηση.

 

Για την μπαταρια εχω παρατηρησει απο 100% μεχρι 90% περιπου κατεβαινει γρηγορα, μετα εχει κανονικη καταναλωση.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...