Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κομπλέ θα είσαι από τα καλύτερα κινητά φίλε, και η ασφάλεια που αναφέρεις έχει κόστος 35 ευρώ. Εγώ είχα για μερικές μέρες το p20 pro μαθημένος όμως με τα Samsung δεν με κέρδισε. Εμένα που δεν με ενδιαφέρει ο στέρεο ήχος, ο τηλεφακός και κάποιες άλλες λεπτομέρειες παρέμεινα με το s8 plus, το οποίο με την oreo είναι απλά εξαιρετικό για τα θέλω μου. Επειδή όμως είμαστε στα μέσα του '18 πιστεύω ότι καλά κάνεις κι επιλέγεις το s9 plus.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

βαλε σονυ πληκτρολογιο να σωθεις.

Περα απο την πλακα, στο πληκτρολογιο εχει ενα κουμπι με εναν τονο μονο δεξια απο το Λ. πατα το..αυτο εχεις πατησει κατα λαθος

 

Ποιό είναι το Σονυ πληκτρολόγιο που λες; Βγάζει αρκετά στο play store, αλλά κανένα που να μου θυμίζει τα της Sony...

Ένα που είχα, μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με το S9+, ενώ ήταν συμβατό με το S7 edge που είχα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το Σονυ πληκτρολόγιο που λες; Βγάζει αρκετά στο play store, αλλά κανένα που να μου θυμίζει τα της Sony...

Ένα που είχα, μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με το S9+, ενώ ήταν συμβατό με το S7 edge που είχα πριν...

 

ναι θελει συγκεκριμενη εκδοση και να την ριξεις σαν αρχειο. εγω το σονυ δεν το αλλαζω με κανενα. βρες την εκδοση 7.3.Α.0.54_v7.1_by_yener90

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους,

μετα από σκεψη 2-3 εβδομάδων μεταξυ 1+6, p20 pro και S9+ σημερα εκλεισα το 3ο...Σε μπλε χρωματακι με την Clear View cover την μπλε.

 

Θα ηθελα μερικα tips για την αρχη...Ότι μπορειται. Όπως τι να κανω με την μπαταρια στην αρχη?Ας πουμε εχει 40 της εκατο. Το αφηνω μεχρι 10 και μετα πριζα μεχρι 90 και παιζω εκει μεσα?Η για αρχη θελει κατι άλλο?

 

Προερχομαι από LG g2,θα ηθελα να μεταφερω όλα μου τα αρχεια. Μεσω NFC θα γινει κανονικα?Υπαρχει άλλος τροπος? Και γενικα ότι μπορειται να μου πειτε είναι ευπροσδεκτο.

 

Σας ευχαριστω ολους.

 

Για να μεταφέρεις οοολα τα αρχεία σου γνώμη μου είναι παίρνεις το g2 το συνδέεις με τον αντάπτορα που έχει μέσα το s9 plus κ το καλώδιο της φόρτισης ανοίγεις το Smart switch κ μέσα σε δέκα λεπτά έχεις περάσει ΤΑ ΠΆΝΤΑ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταφέρεις οοολα τα αρχεία σου γνώμη μου είναι παίρνεις το g2 το συνδέεις με τον αντάπτορα που έχει μέσα το s9 plus κ το καλώδιο της φόρτισης ανοίγεις το Smart switch κ μέσα σε δέκα λεπτά έχεις περάσει ΤΑ ΠΆΝΤΑ

 

Αυτο εκανα τελικα, ασυρματα ομως. Με το καλωδιο κολλαγε στο 99%

Nokia 3510-->Sony Ericsson k700-->Sony Ericsson W550i-->Sony Ericsson U1 Sation-->Lg G2-->S9+
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι κατά την εγγραφή HEVC 4Κ το βίντεο έχει μικρά κολλήματα; Πράγμα που δε συμβαίνει με την κλασική h264 ρύθμιση...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ολα τα παιδιά για τις απαντήσεις.

 

Δεν θελω να συγκρίνω, προς θεου, καταλαβαίνω οτι ειναι ετη φωτος μπροστά το S9+. Το οτι έχω μείνει ευχαριστημενος με έκανε να κοιτάξω κατευθείαν το τελευταίο της σειρας S, δεν το ειπα για να συγκρίνω απευθείας τις δυο συσκευές.

 

Δεν ήρθα εδω για να κράξω το κινητό και με συγχωρειτε αν φάνηκε κατι τέτοιο, αλλα για να μου πουν ανθρωποι που το έχουν στην κατοχη τους την δική τους γνώμη και εμπειρία με την συσκευή για να σχηματίσω οσο το δυνατόν σφαιρικοτερη άποψη πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε αγορα.

 

Λογικό όμως δεν ειναι οταν προκειται να ξοδευτει ενα σημαντικο πόσο χρημάτων για την κορυφαία συσκευή να με ανησυχούν τα όποια προβληματα έχουν αναφερθεί;

Καλημέρα. Εάν θες, κράτα και τη δική μου άποψη.

Το έχω από το Πάσχα και αν δεν κάνω λάθος είμαι από τους πρώτους που είχαν εντοπίσει το θέμα με το μαύρο - πιξέλιασμα κλπ, που οφείλεται σε κατασκευαστικό θέμα των oled της samsung. Οι συνθήκες πάντως για να το διαπιστώσεις, είναι οριακές σε επίπεδο καθημερινότητας (Φωτισμός κάτω από 20 %, πλήρες σκοτάδι στο περιβάλλον, βίντεο σε χαμηλή σχετικά ανάλυση) Η συσκευή είναι κορυφαία από θέμα ποιότητας κατασκευής, σήματος - κεραιών, λειτουργίας και γενικά εμπειρίας χρήσης. Οι κάμερές του είναι άψογες για το 99,9 % που θα χρησιμοποιήσει κάποιος κάμερα κινητού, η αυτονομία ικανοποιητική για τα σημερινά δεδομένα, εικόνα ήχος σε απίστευτα επίπεδα (σε σχέση με το παρελθόν αλλά και με τον ανταγωνισμό), τεράστια επεξεργαστική ισχύς - gpu και λογισμικό, που βελτιώνεται συνεχώς. Στα τεράστια συν για μένα, το πολύ καλό και άμεσο σέρβις, που δύσκολα βρίσκεις σε άλλα android στην Ελλάδα.

Συμπερασματικά, είναι ίσως η κορυφαία πρόταση σε αυτό το λειτουργικό αυτήν τη στιγμή, αφού σε ένα πακέτο συγκεντρώνει πάρα μα πάρα πολλά θετικά.

Τα όποια αρνητικά του είναι θέμα μικρολεπτομερειών, αδύνατο να εντοπιστούν σε συνθήκες καθημερινότητας και θα τα παρατηρούσες τυχόν, εάν άλλαζες συνέχεια συσκευές samsung, αλλά τώρα που θα μεταβείς από το S4 δεν θα καταλάβεις πραγματικά απολύτως τίποτα.

Συμπερασματικά, είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή, και προσωπικά θεωρώ, η κορυφαία αυτήν τη στιγμή, σε android στην Ελλάδα.

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω πως περνάτε αρχεία στο κινητό από pc;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω πως περνάτε αρχεία στο κινητό από pc;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το συνδέεις με το usb καλωδιο, πατάς accept στο κινητό και μετά με ένα απλό copy paste.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω και άκρη δεν βρίσκω, υπάρχει τρόπος να έχουμε κουμπί στην μπάρα ειδοποιήσεων για τα δίκτυα (2G/3G/4G)?

Είναι εκνευριστικό κάθε φορά που θέλω να αλλάξω να πρέπει να πηγαίνω μεσώ τον ρυθμίσεων, τουλάχιστον αν ξέρει καποιος έναν πιο γρήγορο τρόπο ας τον διευκρινίσει.

Κάλο θα ήταν επίσης αν κάθε φορά που συνδεόσουν σε WiFi γυρνούσε αυτόματα σε 2G.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω και άκρη δεν βρίσκω, υπάρχει τρόπος να έχουμε κουμπί στην μπάρα ειδοποιήσεων για τα δίκτυα (2G/3G/4G)?

Είναι εκνευριστικό κάθε φορά που θέλω να αλλάξω να πρέπει να πηγαίνω μεσώ τον ρυθμίσεων, τουλάχιστον αν ξέρει καποιος έναν πιο γρήγορο τρόπο ας τον διευκρινίσει.

Κάλο θα ήταν επίσης αν κάθε φορά που συνδεόσουν σε WiFi γυρνούσε αυτόματα σε 2G.

 

γιατι παιδευεσαι τοσο? μονο τα σονυ ειχαν τετοιο κουμπι για 4G δηλαδη στη μπαρα.

Αστο μονιμα 4G, δεν σωνεσαι με τη μπαταρια. Μονο αν εισαι σε κανα πολυ οριακο σημειο και χαλαει το σημα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος s9plus

Πρόβλημα.

Στο video υπάρχει lag (σε εμένα το παρουσιάζει μετά τα 4 λεπτά λήψης στο βασικό fhd μέγεθος 30 καρέ που είναι δυστυχώς το μεγαλύτερο δυνατό για απεριόριστη λήψη. Στα άλλα δυστυχώς υπάρχει περιορισμός 5 ή 10 λεπτών max διάρκεια (απαραδεκτο).

Με το lag κολλάει η λήψη και δείχνει και γράφει καρέ καρέ.

Γνωστό πρόβλημα στο net που απ ότι διάβασα λύνεται αν απενεργοποιήσει το στθεροποιητη video.

Το έκανα και δειχ ει ευτυχώς να μη lagarei προς το παρόν.

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος ή όλοι έχετε απενεργοποιήσει τον οπτικό στθεροποιητη ;

Πρώτο μου PC: commodore 64 (την amiga την εχω ακόμα :D)

Πρώτο μου PDA-PHONE: qtek S100

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για screenshot εκτος απο τα κλασικα με κουμπι η ρολαρισμα χεριου στην οθονη υπαρχει καμια εφαρμογή ισως που σου επιτρέπει ν κανεις screenshot με διπλο χτύπημα οθονης; το ειχα στο p10 plus κ με βολευε ιδιαιτερα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για screenshot εκτος απο τα κλασικα με κουμπι η ρολαρισμα χεριου στην οθονη υπαρχει καμια εφαρμογή ισως που σου επιτρέπει ν κανεις screenshot με διπλο χτύπημα οθονης; το ειχα στο p10 plus κ με βολευε ιδιαιτερα

 

Γιατί δεν κατεβάζεις την εφαρμογή της σαμσουνγκ από το galaxy aps softkey edge λέγεται αν θυμαμαι καλά .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για screenshot εκτος απο τα κλασικα με κουμπι η ρολαρισμα χεριου στην οθονη υπαρχει καμια εφαρμογή ισως που σου επιτρέπει ν κανεις screenshot με διπλο χτύπημα οθονης; το ειχα στο p10 plus κ με βολευε ιδιαιτερα

 

εμενα με βολεψε μεσα απο το edge...2 φορες,και βγαζεις το κομματι που θες μονο οχι μονο τν οθονη. Αυτη η επιλογη που λεει "εξυπνη επιλογη"

Nokia 3510-->Sony Ericsson k700-->Sony Ericsson W550i-->Sony Ericsson U1 Sation-->Lg G2-->S9+
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι κατά την εγγραφή HEVC 4Κ το βίντεο έχει μικρά κολλήματα; Πράγμα που δε συμβαίνει με την κλασική h264 ρύθμιση...

 

ισχύει.... και εγω αναγκάστηκα να γυρισω σε h264 γι αυτο το λογο...

 

Νέος κάτοχος s9plus

Πρόβλημα.

Στο video υπάρχει lag (σε εμένα το παρουσιάζει μετά τα 4 λεπτά λήψης στο βασικό fhd μέγεθος 30 καρέ που είναι δυστυχώς το μεγαλύτερο δυνατό για απεριόριστη λήψη. Στα άλλα δυστυχώς υπάρχει περιορισμός 5 ή 10 λεπτών max διάρκεια (απαραδεκτο).

Με το lag κολλάει η λήψη και δείχνει και γράφει καρέ καρέ.

Γνωστό πρόβλημα στο net που απ ότι διάβασα λύνεται αν απενεργοποιήσει το στθεροποιητη video.

Το έκανα και δειχ ει ευτυχώς να μη lagarei προς το παρόν.

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος ή όλοι έχετε απενεργοποιήσει τον οπτικό στθεροποιητη ;

 

Εμενα λαγκαρε σε UHD HEVC , οταν γυρισα σε κλασικό h264 και απενεργοποιησα τον σταθεροποιητη, λύθηκε το θεμα...

Παντως μυρίζει software bug, ισως λυθει σε μελλοντικό update.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις custom εντολη στην Bixby να της λες ξερω εγω Call XXXXXX και να καλει εναν συγκεκριμενο αριθμο που εχει αλλο ονομα οπως?
Nokia 3510-->Sony Ericsson k700-->Sony Ericsson W550i-->Sony Ericsson U1 Sation-->Lg G2-->S9+
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις custom εντολη στην Bixby να της λες ξερω εγω Call XXXXXX και να καλει εναν συγκεκριμενο αριθμο που εχει αλλο ονομα οπως?
Μπορείς

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω κάποια στιγμή smartec για αλλαγή οθόνης λόγω του θέματος του μαύρου σε χαμηλό φωτισμό θα μου βάλουνε οθόνη χωρίς θέμα;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να προσθέσει περισσότερα στυλ ρολογιού στην AOD ή/και στο κλείδωμα οθόνης.

 

Samsung clock face:

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/samsung-clockface/clockface-1-0-04-9-release/clockface-1-0-04-9-android-apk-download/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κάνεις αν η επιλογή VoLTE ειναι μόνιμα γκριζαρισμένη (Δεν μπορείς να το ανοιγοκλείσεις);

Με κάρτα Cosmote και firmware και δεν μπορώ να το πειράξω. Φαίνεται λες και είναι στην επιλογή On άλλα είναι γκριζαρισμένο.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρει κάποιος τα αρχεία του από ένα παλαιότερο Samsung σε ένα καινούργιο; Ρωτάω γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές. Η μία είναι απλά να βάλω τη διεύθυνση του google και νομίζω θα μου συγχρονίσει αυτόματα επαφές/μηνύματα και θα κατεβάσει τις εφαρμογές που έχω από το play store. Η άλλη είναι μέσω samsung cloud αλλά δε νομίζω να λειτουργεί και πάρα πολύ καλά.. τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα μετά από ένα hard reset νομίζω ότι είχε πρόβλημα και δε μου κατέβασε όλα τα αρχεία.

Η τρίτη επιλογή είναι με καλώδιο απευθείας από τη μία συσκευή στην άλλη. Αυτή η επιλογή σου μεταφέρει αυτόματα τα πάντα; επίσης τι γίνεται με τα περιεχόμενα της κάρτας μνήμης; Για παράδειγμα έχω εκτός από φωτογραφίες και εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης. Εάν στο καινούργιο τηλέφωνο δεν τοποθετήσω κάρτα μνήμης αυτές θα μεταφερθούν στην εσωτερική μνήμη του κινητού μου;

 

Η μεταφορά αφορά από note edge N915 σε S9+

 

Ευχαριστώ!

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να προσθέσει περισσότερα στυλ ρολογιού στην AOD ή/και στο κλείδωμα οθόνης.

 

Samsung clock face:

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/samsung-clockface/clockface-1-0-04-9-release/clockface-1-0-04-9-android-apk-download/

Αυτό δεν υπάρχει στο επίσημο store της Samsung?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει αγοράσει τη συσκευή από cosmote-γερμανό και το csc είναι COS (όχι EUR), ποιά είναι η τελευταία έκδοση λογισμικού που του έχει έρθει ota;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...