Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι περισσότεροι εδώ αλλάζουμε μόνο και μόνο για να αλλάξουμε...

 

Ναι αλλα....Δεν λες οτι οπου και να πας παλι εδω γυρνας.Γιατι αραγε?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα....Δεν λες οτι οπου και να πας παλι εδω γυρνας.Γιατι αραγε?:lol:

 

Γιατί πάντα μου αρέσει να φλερτάρω με την κορυφή.... Και καλός ή κακός η κορυφή εδώ και αρκετό καιρό έχει το άρωμα της Samsung (πολύ ποιητικά το έθεσα)

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάντα μου αρέσει να φλερτάρω με την κορυφή.... Και καλός ή κακός η κορυφή εδώ και αρκετό καιρό έχει το άρωμα της Samsung (πολύ ποιητικά το έθεσα)

 

:happy::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο tresor_jim

Επειδή στην Cosmote για να εχεις 4G θα πρεπει πρωτα να το ενεργοποιήσης (εάν δεν το εχεις ενεργοοιιήσει φυσικά) και εφοσον ειναι ολα ενταξει στο κινητό έλεγξε το στέλντοντας μηνυμα απο την καρτα Cosmote 4G στο 1333

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης με το s9+ θεωρώ ότι τελικά άξιζε η μετάβαση απο το s8+:)

Τα +2GB ram, οι 2 sim, τα 2 ηχεία και η καλύτερη θέση του δακτ. αποτυπώματος είναι αρκετά!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Αλεξ. Δώσε πληροφορίες για μπαταρία σε σχέση με 5t αλλά και αν ανοίγει και αυτό ακαριαία όπως και το 5t απλά με ένα κοίταγμα. Στα αλλα είμαι βέβαιος πάνω κάτω για τις πρωτιές που θα σημειώσει το 9+

 

 

Νίκος OnePlus 5t

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης με το s9+ θεωρώ ότι τελικά άξιζε η μετάβαση απο το s8+:)

Τα +2GB ram, οι 2 sim, τα 2 ηχεία και η καλύτερη θέση του δακτ. αποτυπώματος είναι αρκετά!

Τα +2GB κάνουν τη διαφορά καλώς ή κακώς. Το ίδιο και ο ήχος! Συμφωνώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Τα +2GB κάνουν τη διαφορά καλώς ή κακώς. Το ίδιο και ο ήχος! Συμφωνώ μαζί σου!

 

Και για την διπλή κάμερα μητσαρα αξίζει επίσης .. Απλά με ενοχλεί που δεν μπορώ να πάρω τέτοιο αποτέλεσμα και με φλας όπως με τη gcam.

Για το reload που κάνει εύκολα στις σελίδες περιήγησης στο ίντερνετ δεν ξέρω γιατί γίνεται

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Και για την διπλή κάμερα μητσαρα αξίζει επίσης .. Απλά με ενοχλεί που δεν μπορώ να πάρω τέτοιο αποτέλεσμα και με φλας όπως με τη gcam.

Για το reload που κάνει εύκολα στις σελίδες περιήγησης στο ίντερνετ δεν ξέρω γιατί γίνεται

Και για την κάμερα βεβαίως αλλά δεν είμαι φανατικός της φωτογραφίας γι'αυτό δεν την ανάφερα! Σχετικά με τη gcam αφού θα την έχουμε και στο S9 με ανεπίσημο τρόπο θετικό είναι. Σχετικά με τα reloads στον browser δεν φταίει η ram αλλά η ίδια εφαρμογή. Με άλλον browser νομίζω δεν υπάρχουν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης με το s9+ θεωρώ ότι τελικά άξιζε η μετάβαση απο το s8+:)

Τα +2GB ram, οι 2 sim, τα 2 ηχεία και η καλύτερη θέση του δακτ. αποτυπώματος είναι αρκετά!

 

Εγώ πάλι παίζει να είμαι κι ο μόνος στον πλανήτη που θεωρώ την νέα θέση του αποτυπώματος χειρότερη από την προηγούμενη!:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παίζει να είμαι κι ο μόνος στον πλανήτη που θεωρώ την νέα θέση του αποτυπώματος χειρότερη από την προηγούμενη!:D

H θέση λίγο καλύτερη είναι, αλλά όχι ιδανική. Μέτρια εργονομία και κακή συνολικά υλοποίηση σε ότι αφορά το fingerprint sensor.

Μια διάταξη καμερών τύπου iphone X σε συνδυασμό με ένα μεγαλύτερο στρόγγυλο sensor θα είχε πολύ καλύτερο αποτέλεμα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Αλεξ. Δώσε πληροφορίες για μπαταρία σε σχέση με 5t αλλά και αν ανοίγει και αυτό ακαριαία όπως και το 5t απλά με ένα κοίταγμα. Στα αλλα είμαι βέβαιος πάνω κάτω για τις πρωτιές που θα σημειώσει το 9+

 

 

Νίκος OnePlus 5t

 

Όχι το ακαριαία το ξεχνάς Νικόλα.

Είναι ανώτερη σε ταχύτητα και ποσοστό επιτυχίας η υλοποίηση της oneplus. Δέκατα δευτερολεπτου μεν, υπερτερεί δε...

Τα ίδια και το δακτύλικο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι περισσότεροι εδώ αλλάζουμε μόνο και μόνο για να αλλάξουμε...

 

Σωστός Κωστή.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε... Μεταξύ μας δεν είχαμε κανένα ιδιαίτερο λόγο να φύγουμε από note 8... Έχε χάρη που πηρα σε καλη τιμη το s9+, αλλιώς...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταυτόχρονα με το s9+ έχω και το Mate 10, το Mate 10 έχει καλύτερη αυτόνομια από το s9+ 10 με 15%... Περίπου 1,5 ώρα οθόνη παραπάνω παίρνω με το Mate 10...
Μια που έχεις και τα δύο κάνε μας ένα μίνι συγκριτικό πέρα από την μπαταρία.....
Link to comment
Share on other sites

Μια που έχεις και τα δύο κάνε μας ένα μίνι συγκριτικό πέρα από την μπαταρία.....

Δεν θα ηταν δικαιη η συγκριση μιας και εχω το ΜΑΤΕ 10 όχι το Pro ουτε το Lite αλλα την εκδοση με 2K IPS 6'' - 16.9 οθονη, δακτυλικο μπροστα,dual sim, sd card,3,5mm jack, ir blaster και όλα τα υπολοιπα ιδια με την Pro εκδοση (επεξεργαστης, καμερα, ρομ, ραμ κτλ)

Ένα τελειως διαφορετικο τηλεφωνο στα παντα που ηταν και ο λογος που το εφερα από εξω για backup συσκευη μιας και δεν βλεπω να ξαναβλέπουμε συσκευη σε κορυφαιο επιπεδο με 16.9 οθονη εστω και 2K IPS...

Γενικα το ΜΑΤΕ κερδιζει σε σπιρταδα, δακτυλικο, χορταστικη οθονη αλλα όχι amoled...σε σχεση με το NOTE 8 προσωπικα για την δικη μου χρηση με βολευε αρκετα περισσοτερο το ΜΑΤΕ...σε σχεση τωρα με το s9+ θεωρο ότι εχω 2 ισαξιες συσκευες άλλη καλυτερη εδώ και άλλη καλυτερη εκει...αλλα με χαοτικη διαφορα στην τιμη μιας και το ΜΑΤΕ (6g - 128g) κοστιζει περιπου 585€ να το φερεις απ εξω...

Εκει που το S9+ είναι ξεκάθαρα νικητης είναι στην premium ποιοτητα, camera, ηχειο...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειχα μεχρι πολυ προσφατα το Mate 10 pro να βοηθησω λιγο στη κουβεντα..

 

Το Mate φυσικα καλυτερο στη μπαταρια, πιο γρηγορο στο fingerpring (τωρα για την καλυτερη θεση οκ ειναι λιγο πιο κατω απο την καμερα σε σχεση με το S9 αλλα προσωπικα δεν μπερδευομαι ουτε χανω την θεση ισως βοηθαει και η silicone case της samsung που το διαχωριζει).

Στα ηχεια στερεο και τα 2 μεν αλλα για μενα ειναι ξεκαθαρη η υπεροχη του S9. Ομολογω οτι για στερεο ειχα ψιλοαπογοητευτει απο την ενταση του Mate.

Η οθονη καλυτερη επισης στο S9 αλλα και στο Mate αξιοπρεπεστατη.

Καμερα.. εδω εχει γινει μεγαλη συζητηση για το Mate και για τον τροπο που λειτουργει στη καμερα. Προσωπικα μου αρεσε το Portrait mode, δεν μου αρεσε οτι δεν εχει αυτοματο HDR παρα μονο σε ξεχωριστο δικο του mode, στις βραδυνες σκηνες καλο αλλα δεν ενθουσιαστηκα κιολας. Συνολικα προτιμω τον τροπο που λειτουργει το S9. Ισως και να εχω συνηθισει τοσο καιρο απο τον τροπο επεξεργασιας και το αυτοματο της Samsung.

Software..Οκ εχουν ειπωθει τα απειρα για την "lagsung" κτλ κτλ.. Το θεμα ειναι ομως οτι στον τροπο υλοποιησης που εχει στο menu της και τις τοσες ευκολιες και γενικα το user experience προσωπικα για μενα ειναι πολυ πιο μπροστα απο την Huawei. Εχει γινει καλη προσπαθεια μεν αλλα το EMUI δεν το λες και user friendly. Επισης δεν μου αρεσε καθολου η πολυ επιθετικη διαχειριση της RAM της Huawei το οποιο το βρισκω απο τα πιο κουραστικα πραγματα που συναντησα στη συσκευη.

Σε οτι αφορα lags το μονο που εχω βρει και εχω ηδη αναφερει για το S9 ειναι αυτο με τις ειδοποιησεις viber.

Τελος αυτο που δεν μ αρεσε ειναι η ισχυς της GPU στο Mate. Επειδη το χρησιμοποιω αρκετα και για παιχνιδια το κινητο το Mate δεν ανταπεξηλθε σε απαιτητικα παιχνιδια οπως πρεπει. Σε αυτο το κομματι ξερω οτι βασιλιας ειναι το iphone και απο κοντα samsung και ολες οι συσκευες που εχουν snap 835/845.

 

Και το ισως αδιαφορο κομματι αλλα το αναφερω για οποιον τον ενδιαφερει, το hype δεξια αριστερα οταν βλεπει καποιος το S9 σε σχεση με το Mate ειναι εμφανες. Τουλαχιστον το εισεπραξα αρκετα απο συναδελφους στην εταιρεια που εργαζομαι.

Επισης και αυτο ειναι θεμα marketing με το mate πολυ λιγοτερη υποστηριξη σε θεμα επιλογων αξεσουαρ πραγμα εκενυριστικο για μενα. Αυτο αφορα συνολικα την Huawei οχι την συσκευη. Εξου και η ανακοινωση για το P20 μου περασε αδιαφορα. Ας εχει καλυτερη καμερα (αν εχει) αλλα υπαρχουν καμποσα πραγματακια να διορθωσει ακομα η Huawei. Οταν το κανει ευχαριστως να την δοκιμασω ξανα.

 

Καλο Πασχα σε ολους!

Edited by manos_rc

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Εχω το note 8 και απο μπαταρία είναι δύσκολα τα πράγματα σκέφτομαι να το σπρωξω και να παρω το s9 plus μόνο για μπαταρία, αξίζει;; στο τέλος της μέρας με φυσιολογική χρήση πόσο μένει;;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι παίζετε παιχνίδια πως τα πάει η GPU του Exynos; Με βάση τα benchmarks νομίζω ότι είναι αρκετά καλή.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το note 8 και απο μπαταρία είναι δύσκολα τα πράγματα σκέφτομαι να το σπρωξω και να παρω το s9 plus μόνο για μπαταρία, αξίζει;; στο τέλος της μέρας με φυσιολογική χρήση πόσο μένει;;
Εξαρτάται τη χρήση. Βγάζω οριακά μέρα σε σχέση με το mate που είχα υπόλοιπο τουλάχιστον 40% αλλά σε σχέση με το note είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Εχω το note 8 και απο μπαταρία είναι δύσκολα τα πράγματα σκέφτομαι να το σπρωξω και να παρω το s9 plus μόνο για μπαταρία, αξίζει;; στο τέλος της μέρας με φυσιολογική χρήση πόσο μένει;;

Σου εχω απαντησει στο thread που αφορα την μπαταρια.

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας και χρόνια πολλά!

 

Xθες πείρα το S9+ και προερχόμενος από S7 θέλω να ρωτήσω για το πως θα μεταφερθώ από το ένα τηλέφωνο στο άλλο.

Υπάρχει το smart switch που κάνει αυτή την δουλειά αλλά τι διαφορά υπάρχει από το να κάνω restore από τα backup του samsung account και του google account (αντί του smart switch).

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και χρόνια πολλα!!!

Τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα το S9+ στο Coral Blue.

Άμεσα τοποθέτησα tempered glass και θήκη Nillkin και οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές!

iMac 27 - MacBook Pro - iPad Pro 12.9 - Iphone 11 pro max
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Αλεξ. Δώσε πληροφορίες για μπαταρία σε σχέση με 5t αλλά και αν ανοίγει και αυτό ακαριαία όπως και το 5t απλά με ένα κοίταγμα. Στα αλλα είμαι βέβαιος πάνω κάτω για τις πρωτιές που θα σημειώσει το 9+

 

 

Νίκος OnePlus 5t

 

Ευχαριστώ Νικο όπως ανέφερε ο Βαγγέλης ισχύει στο 100%.

Τώρα μπαταρία θα κρίνω καλύτερα αφού περάσει μια εβδομάδα να κάνω 3-4 πλήρες φορτίσεις.

 

Σε γενικές γραμμές όπως έπρεπε να είναι το s8 plus με 1 χρόνο καθυστέρηση.

Δηλαδή τα +2gb Ram τα εξαιρετικά ποιοτικά ηχεία όπως και η πρέπουσα σημασία στον ήχο γενικά και φυσικά η πιο βολική θέση του αποτυπώματος που όμως θεωρώ όχι στην πλέον ιδανική θέση και όχι στο πιο ιδανικό σχήμα του σε σχέση με ανταγωνισμό.

 

Θα έπρεπε πιο oval να είναι.

 

Στα του software αν έχεις συνηθίσει τα εξαιρετικής υλοποίησης gestures navigation του oneplus θα σου κακοφανεί η επιστροφή σε κουμπιά navigation.

 

Όπως φυσικά και τα υπόλοιπα gestures υλοποίηση των Κινέζων είτε με κλειστεί είτε ανοιχτή οθόνη.

 

Επειδή έχω βολευτεί και με substratum theme όπου δίνεται η δυνατότητα περαιτέρω customization στο σύνολο του UI από ότι το theme store engine της Sammy προσφέρει θα πρέπει να τσεκάρω τι μπορώ και τι δεν μπορώ να κάνω σε μη root συσκευή.

 

Από ότι κατάλαβα θέλει extra εφαρμογή δηλαδή Andromeda για να δουλέψει το substratum και κάποια εντολές μέσω PC.

 

Θα δούμε θα τα τσεκάρω στην πορεία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

H θέση λίγο καλύτερη είναι, αλλά όχι ιδανική. Μέτρια εργονομία και κακή συνολικά υλοποίηση σε ότι αφορά το fingerprint sensor.

Μια διάταξη καμερών τύπου iphone X σε συνδυασμό με ένα μεγαλύτερο στρόγγυλο sensor θα είχε πολύ καλύτερο αποτέλεμα.

 

 

Μιλάς για το iPhone x και σταζεις μέλι και το I phone ΔΕΝ έχει ΚΑΘΌΛΟΥ αποτύπωμα....

Το s9 plus αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη συσκευή

Φυσικά και παίρνει διορθώσεις αλλά θα τις πάρεις στο note 10 γιατί πολύ απλά

Κάτι πρέπει να αφησει και για το επόμενο και το μεθεπόμενο...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Καλη Ανάσταση και καλο Πάσχα.

Σήμερα ύστερα από καιρό και μετά από διάφορα... διακοπές στην ομηλία και κακό σημα με αυτούς που συνομιλούσα, απεργοποίησα το πρωϊ το WIFI CALL που είχα ενεργοποιημένο στο κινητό μου...και τιο τελικό συμπέρασμα;

Για όλά τα παραπάνω τελικά έφταιγε το wificall.

Επέστρεψα στις απροβλημάτιστες κλήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...