Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει πως όταν ανοίγω την οθόνη τοτε έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις από ινσταγκραμ κτλ αλλιώς όταν είναι κλειστό δεν έρχεται τίποτα.

 

Είναι καμία επιλογή; το κάνει και σε εσάς;

Κανονικά θα πρέπει να έρχονται όλα instant - ακαριαία χωρίς να χρειάζεται να ενεργοποιηθεί η οθόνη.

Εμενα έτσι έρχονται από την πρώτη μέρα μέχρι και τώρα...

Αν στο κάνει μόνο στο Instagram τότε σβήσε και Ξαναπερνα την εφαρμογή.

Αν στο κάνει σε αρκετες εφαρμογές τότε το πρόβλημα είναι πιο γενικευμένο οπότε :

Έχεις πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις μπαταρίας σε εξοικονόμηση ενέργειας ή παρακολουθήσει εφαρμογών?

Αν όχι τότε στις ρυθμίσεις μπαταρίας απενεργοποιησε την παρακολούθηση εφαρμογών και αφαίρεσε από το μενού βελτιστοποιησεων μπαταρίας τις εφαρμογές που θες να έρχονται instantly οι ειδοποιήσεις.... Αν εξακολουθεί να το κάνει τότε επαναφορά εργοστασιακων και μόλις ανοίξει κανείς τις παρακάτω 2 ρυθμίσεις...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση μήπως έστρωσε η ηχογράφηση κλησεων;

 

Όπως γράφει το πιο κάτω φόρουμ, η Samsung το έκανε εσκεμμένα και οι περισσότεροι είπαν ότι δεν θα πάρουν ξανά samsung γιατί στην χώρα τους δεν απαγορεύεται η ηχογράφηση, και την χρειάζονται για την δουλειά τους. Προς το τέλος υπάρχει δήλωση της εταιρίας ότι θα ξεκλειδώσει την ηχογράφηση για τις χώρες όπου δεν απαγορεύεται από τον νόμο, σε επόμενη αναβάθμιση. Δεν ξέρω πώς θα επηρεάσει αυτό τα τηλέφωνα της Ελλάδας ή της παραεισαγωγής. Εγώ πάντος που θέλω την ηχογράφηση για την δουλειά μου (Οδηγώ και λαμβάνω παραγγελίες από πελάτες), το έδωσα και πήρα το Huawei P20 το οποίο γράφει τέλεια, και έχει καλύτερη μπαταρία.

https://eu.community.samsung.com/t5/Galaxy-S9-S9/Call-Recording-werkt-niet-op-de-Galaxy-S9/td-p/445389/page/2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Vdsl 50αρα, όταν κατεβάζω torrent με 5.5mb/s, τότε η επικοινωνία είναι αδυνατη, γι'αυτό έβαλα όριο στα 4,5. Δε παίζει ρόλο πιστεύω αν έχεις adsl ή vdsl.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Το τορρεντ είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Μπουκωνουν όλα ακόμα κι αν δεν κατεβάζεις στο μέγιστο που δίνει η γραμμή σου. Κι εμένα πολλές φορές με τορρεντ ανοιχτό δυσκολεύεται και να κάνει ανανέωση στα mail, να φορτώσει μια σελίδα κλπ.

Το Wi-Fi calling δουλεύει κανονικότατα σε οποιοδήποτε "φυσιολογικό" adsl, αρκεί να μην είναι μπουκωμενο από εργασίες τύπου τορρεντ, ή τέλος πάντων να είναι ρυθμισμένο το ρούτερ να δίνει τις κατάλληλες προτεραιότητες όταν κατεβάζει ή ανεβάζει αρχεία. Επίσης το σήμα στο wifi να μην είναι οριακό.

Με απλά λόγια σε νορμάλ συνθήκες ένας κάτοχος adsl γραμμής και συσκευής που υποστηρίζει Wi-Fi calling, ενεργοποιεί το Wi-Fi calling και κάνει δουλειά του.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει το πιο κάτω φόρουμ, η Samsung το έκανε εσκεμμένα και οι περισσότεροι είπαν ότι δεν θα πάρουν ξανά samsung γιατί στην χώρα τους δεν απαγορεύεται η ηχογράφηση, και την χρειάζονται για την δουλειά τους. Προς το τέλος υπάρχει δήλωση της εταιρίας ότι θα ξεκλειδώσει την ηχογράφηση για τις χώρες όπου δεν απαγορεύεται από τον νόμο, σε επόμενη αναβάθμιση. Δεν ξέρω πώς θα επηρεάσει αυτό τα τηλέφωνα της Ελλάδας ή της παραεισαγωγής. Εγώ πάντος που θέλω την ηχογράφηση για την δουλειά μου (Οδηγώ και λαμβάνω παραγγελίες από πελάτες), το έδωσα και πήρα το Huawei P20 το οποίο γράφει τέλεια, και έχει καλύτερη μπαταρία.

https://eu.community.samsung.com/t5/Galaxy-S9-S9/Call-Recording-werkt-niet-op-de-Galaxy-S9/td-p/445389/page/2

Προς το παρών με το note είμαι καλυμμένος αλλά αν δεν υπήρχε το θέμα αυτό σίγουρα θα είχα δοκιμάσει το s9...Φρεναρω πολύ σε αυτό γιατί με βολεύει απίστευτα και είναι απ τους βασικούς λόγους που δεν είμαι πλέον με iPhone...

Το πλεονέκτημα του Android είναι η ελευθερία αν αρχίσουν και την πετσοκόβουν δε νομίζω ότι θα τους βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Απενεργοποιησα το κουμπι bisby και δεν βρισκω πως ενεργοποιητε ξανα.Καμια βοηθεια;;;
Ακόμα και απενεργοποιημένο, αν το πατήσεις παρατεταμένα ανοίγει το bixby voice.

Επίσης αν κάνεις swipe προς τα δεξιά στην αρχική οθόνη θα πας στο bixby home (βρίσκεται στην οθόνη αριστερά από την κεντρική). Εκεί πατάς το γρανάζι πάνω δεξιά και σου δίνει επιλογή ενεργοποίησης του πλήκτρου bixby.

Αν έχεις απενεργοποιήσει και το bixby home το ενεργοποιείς κάνοντας swipe με τα 2 δάχτυλα στην αρχική οθόνη και πηγαίνοντας στην οθόνη αριστερά.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι οταν απενοργοποιω την γρηγορη φορτιση η μπαταρια διαρκει περισσοτερο.Το εχει παρατηρησει κανεις;

 

Φυσικα και ειναι καλυτερα . Η εννοια της γρηγορης φορτισης ειναι να υπαρχει ως επιλογη καποια στιγμη που βιαζεσαι και θελεις να το φορτισεις σε συντομο χρονικο διαστημα .Οταν δεν σε κυνηγα ο χρονος πχ.πεφτεις για υπνο να το βαζεις στην κανονικη οχι στην γρηγορη .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έκανα την δέκατη Τρίτη φόρτιση και περιμένω να δω να δουλεύει κομπλέ η μπαταρία γιατί το s8 plus που έδωσα στον αδερφό μ σπέρνει από ταν του το έδωσα χωρίς επαναφορά αλλά με λιγότερες εφαρμογές μέσα και αρχεία

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι καλυτερα . Η εννοια της γρηγορης φορτισης ειναι να υπαρχει ως επιλογη καποια στιγμη που βιαζεσαι και θελεις να το φορτισεις σε συντομο χρονικο διαστημα .Οταν δεν σε κυνηγα ο χρονος πχ.πεφτεις για υπνο να το βαζεις στην κανονικη οχι στην γρηγορη .

 

Που ορίζεται η γρήγορη φόρτιση? Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις??

Link to comment
Share on other sites

Που ορίζεται η γρήγορη φόρτιση? Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις??

 

Ναι το αλλάζεις όποτε θέλεις αρκεί ναμην το έχεις στη φόρτιση εκείνη τη στιγμή.

Ρυθμίσεις. διαχείριση συσκευής. μπαταρία . δεξιά πάνω σύνθετες ρυθμίσεις

ενσύρματη γρήγορο φορτιστή τικαρεις για ναι η ξετικαρεις

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Που ορίζεται η γρήγορη φόρτιση? Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις??

χρονιά πολλά παίδες (ρυθμίσεις-διαχείριση συσκευής- μπαταριά -3 τελιτσες πάνω δεξιά).

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει από εδώ τη Google camera ported για το s9

 

http://download.apkquick.com/file/Google/GoogleCamera/S9/MGC_5.1.016_7.0+C2API_v.1.3c_AllinOne.apk

 

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα review καθώς και 1-2 ρυθμίσεις που χρειάζονται στην εφαρμογή

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση ρε παιδιά σε εσάς δουλεύει το bxaction μέρα το τελευταίο update ; τι γίνεται κάνεις δεν το χρησιμοποιεί;

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση ρε παιδιά σε εσάς δουλεύει το bxaction μέρα το τελευταίο update ; τι γίνεται κάνεις δεν το χρησιμοποιεί;

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Θα δοκιμάσω εγώ σίγουρα μιας και μόλις αναβαθμιζω στη τελευταία έκδοση λογισμικού της Sammy.

 

Ελπιζω να μην μετανιώσω για την επιλογή διότι η Sammy στα updates είναι δίκοπο μαχαίρι.

 

Πάντως με το αρχικό firmware του Φεβρουαρίου δούλευε άψογα 2 ημέρες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τη Gcam την έβαλα στο S9, δε τρελάθηκα... Λιγο καλύτερη εικόνα σε hdr, αλλά όχι όπως περίμενα.

 

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει bx action.

Μάλιστα αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε να δώσω εντολές μέσω pc απλά έτρεξα το app μέσω pc και όλα αυτόματα εγκαταστάθηκαν.

 

Και από home και lock screen δουλεύει και με single/double and long press οτιδηποτε του βάλεις.

 

Ούτε σεταρισμα από πριν bixby ούτε τίποτα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον κάνω κάποιο λάθος. Εγώ δεν έχω συνδέσει με pc. Δίνω μόνο τις επιλογές μέσα από το κινητό και μου χτυπάει ότι δεν δουλεύει μετά το τελευταίο update της Samsung.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον κάνω κάποιο λάθος. Εγώ δεν έχω συνδέσει με pc. Δίνω μόνο τις επιλογές μέσα από το κινητό και μου χτυπάει ότι δεν δουλεύει μετά το τελευταίο update της Samsung.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

 

Θες pc αν θες double η long press.

 

1959e900a92f97f737f00bf85f722888.jpg

 

d862af5b21964ceaea6438b5d884fb4e.jpg

 

Απλά η διαφορά ότι στο τελευταίο firmware δεν χρειάστηκε μέσω adb να γράψω όλο το κατεβάζω των εντολών απλά έτρεξα το activate control mode exe μέσω pc και οι εντολές πέρασαν αυτόματα.

 

Εννοείται θες από πριν developer option ενεργοποίηση usb debugging και τότε συνδέεις το κινητό στο pc.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει από εδώ τη Google camera ported για το s9

 

http://download.apkquick.com/file/Google/GoogleCamera/S9/MGC_5.1.016_7.0+C2API_v.1.3c_AllinOne.apk

 

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα review καθώς και 1-2 ρυθμίσεις που χρειάζονται στην εφαρμογή

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστούμε θα την δοκιμάσω γιατί με νύχτα δεν δουλεύει δυστυχώς το μποκε με φλας ενώ με τη gcam θολώνει με φλας οπότε θα χρειάζεται

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Θες pc αν θες double η long press.

 

1959e900a92f97f737f00bf85f722888.jpg

 

d862af5b21964ceaea6438b5d884fb4e.jpg

 

Απλά η διαφορά ότι στο τελευταίο firmware δεν χρειάστηκε μέσω adb να γράψω όλο το κατεβάζω των εντολών απλά έτρεξα το activate control mode exe μέσω pc και οι εντολές πέρασαν αυτόματα.

 

Εννοείται θες από πριν developer option ενεργοποίηση usb debugging και τότε συνδέεις το κινητό στο pc.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω mate 10 pro & ψήνομαι να το δώσω & να πάρω το s9+ αξίζει?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω mate 10 pro & ψήνομαι να το δώσω & να πάρω το s9+ αξίζει?

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε εγώ έκανα αυτήν την αλλαγή. Θα κερδίσεις ελάχιστα πράγματα και θα χάσεις πάλι κάποια.

 

Κερδίζεις σε οθόνη, ήχο, κάρτα SD, υποδοχή ακουστικών, ίσως και κάμερα.

 

Χάνεις σε μπαταρία πολύ, σε εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 64 το ένα 128 το άλλο αν το δουλέψεις δικαρτο και σίγουρα σε touch id.

 

Ταχύτητα είναι εφάμιλλα εμφάνιση υποκειμενικό μεν αλλά για μένα το s9 είναι ομορφότερο.

 

 

 

Send from my Galaxy S9+

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σήμερα ξαφνικά κ μετά από μιάμιση βδομάδα χρήσης, ενώ ξεκλειδωνε κανονικά με fingerprint και intelligent scan, άρχισε να μου ζητάει περιοδικά ξεκλείδωμα με pattern. Μπορεί να μου ζητήσει ξεκλείδωμα δύο φορές συνεχόμενα pattern(αντί να ξεκλειδώσει με τους υπόλοιπους τρόπους) η μετά από αρκετή ώρα. Έσβησα όλα τα βιομετρικά και τα ξαναπέρασα, συνεχίζει να μου ζητάει περιστασιακά εναλλακτικό τρόπο ξεκλείδωμα τις. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...