Jump to content

Samsung Galaxy S9+


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από όταν πέρασα την EUR δεν χρειάστηκε ξανά ...ελπίζω να μην ξαναχρειαστει.αν χρειαστεί θα το χρησιμοποιήσω
Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όταν λες νεα beta;

Τι διάβασες και που; Λινκ.

 

Στο YouTube είδα έναν να δείχνει how to για s9 και plus και note 9.

Για δες στην αρχή λέει για νέα beta

https://www.google.gr/amp/s/www.xda-developers.com/install-one-ui-beta-samsung-galaxy-s9-galaxy-s9-plus/amp/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν έχει καταργηθεί το φλασαρισμα και καλά για λόγους ασφαλείας ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν έχει καταργηθεί το φλασαρισμα και καλά για λόγους ασφαλείας ?

 

Γι'αυτό που λες , δηλώνω άσχετος.

Μέχρι και σήμερα , κανονικά φλάσαρα με το odin και στο s7 edge και στο s8+ και τώρα στο s9+ , χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Για πες , για πες , να μαθαίνουμε , τι ισχύει δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό που λες , δηλώνω άσχετος.

Μέχρι και σήμερα , κανονικά φλάσαρα με το odin και στο s7 edge και στο s8+ και τώρα στο s9+ , χωρίς κάποιο πρόβλημα.

 

Για πες , για πες , να μαθαίνουμε , τι ισχύει δηλαδή ;

 

Μετά την ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου νομίζω είχαν πει ότι δε θα μπορείς να πας πίσω σε άλλη έκδοση για λόγους ασφαλείας, να μην χάνεται η ενημέρωση ασφαλείας..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σε Ρομ με προηγούμενο security patch δεν μπορείς να πας ..αλλά δεν ξέρω αν μπορείς και σε Ρομ με επόμενο πάτς.λογικα όμως θα μπορεις

 

Ρομ μπορείς να αλλάξεις άμα εχει ίδιο πατς σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου νομίζω είχαν πει ότι δε θα μπορείς να πας πίσω σε άλλη έκδοση για λόγους ασφαλείας, να μην χάνεται η ενημέρωση ασφαλείας..

 

Σε Ρομ με προηγούμενο security patch δεν μπορείς να πας ..αλλά δεν ξέρω αν μπορείς και σε Ρομ με επόμενο πάτς.λογικα όμως θα μπορεις

 

Ρομ μπορείς να αλλάξεις άμα εχει ίδιο πατς σιγουρα

 

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενά σας ,

 

Από pie beta με security patch νοεμβρίου μπόρεσα να πάω πίσω στην oreo με patch νοεμβρίου.

Δοκίμασα παλαιότερη oreo (οκτωβρίου) και στο odin έβγαζε error και δεν προχωρούσε στο φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση μιας και έχω παραγγείλει το S9+. Είχα το S6 και το S8 και στα 2 η οθόνη έπαθε το γνωστό Screen burning και φαίνονταν μόνιμα πλέον αχνά κάποια εικονίδια. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι δούλευα τα κινητά πάντα και μόνιμα σε φουλ φωτισμό οθόνης, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου πείτε μερικές συμβουλές έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο να μου καεί πάλι η οθόνη μου, ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχετε ξανασυναντήσει το εξής πρόβλημα: Σήμερα αγόρασα το S9+, προερχόμενος από το S8, το οποίο το είχα κάνει backup κανονικά. Ανοίγοντας λοιπόν το S9+, για κάποιον λόγο δεν μου δεχόταν το gmail (νομίζω στο 2-step verification κόλλησα κάπου), και είπα "θα το προσθέσω μετά". Παρά το γεγονός ότι το προσέθεσα μετά στις ρυθμίσεις, οι επαφές (τις οποίες τις έσωζα στο gmail φυσικά σε όλα τα προηγούμενα κινητά μου, και στο S8) ΔΕΝ εμφανίζονται. Παρατήρησα επίσης ότι έχει δημιουργηθεί μια καινούργια εφαρμογή "επαφών" της Google (όπου πάλι δυστυχώς, ΟΥΤΕ εκεί τις εμφανίζει!!!). Mήπως έχετε καμμιά ιδέα πώς θα μπορούσε να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό;

ΥΓ: Μπαίνοντας στο desktop, παρατήρησα ότι οι επαφές σαν section έφυγαν από το gmail όπου ήταν μέχρι πρότινος, και τελικά τις άνοιξα από το google calendar. Εκεί, εμφανίζονταν ΟΛΕΣ κανονικά! Άρα λοιπόν, για ποιόν λόγο δεν μου τις εμφανίζει στο S9+???

 

Και μου βγάζει μήνυμα στο S9 "preparing to sync. This may take a while." και δεν τελειώνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ σήμερα από Γερμανό. Αν και έρχομαι από S7 edge, εντάξει καμία σχέση. Το τηλέφωνο είναι άλλο επίπεδο.

Αλλά ρε παιδιά ο ήχος των ειδοποιήσεων δεν ακούγεται καλά.

Τα βάζω δίπλα δίπλα και παίζω το skyline. Καμμία σχέση. Ακούγεται σαφώς πιο χαμηλά. Σαν να έρχεται από βάθος...

Δηλαδή αμφιβάλλω αν σε εξωτερικό χώρο ακούγεται...

Και σε εσάς έτσι είναι?

Επίσης στην always on display το άσπρο της ώρας κ.λ.π δεν είναι τόσο έντονο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που αυξάνει τη φωτεινότητα?

Ευχαριστώ.

Edited by de_thymamai
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τις ειδοποιήσεις το εργαλείο είναι άθλιο...

1.Δεν ακούγονται...

2.γράφει με αριθμό πόσες ειδοποιήσεις έχεις και μόλις πατήσεις να δεις μια εξαφανίζεται ο αριθμός και ας μην τις έχεις δει....

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είναι θέμα UI ή android 8 αυτό...πάντως χάνεις πράγματα Έτσι για πλάκα...το θεωρώ απαράδεκτο αυτό...ήμουν τρισευτυχισμένος με το s6 μου...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τις ειδοποιήσεις το εργαλείο είναι άθλιο...

1.Δεν ακούγονται...

2.γράφει με αριθμό πόσες ειδοποιήσεις έχεις και μόλις πατήσεις να δεις μια εξαφανίζεται ο αριθμός και ας μην τις έχεις δει....

Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είναι θέμα UI ή android 8 αυτό...πάντως χάνεις πράγματα Έτσι για πλάκα...το θεωρώ απαράδεκτο αυτό...ήμουν τρισευτυχισμένος με το s6 μου...

 

Θέμα software είναι.

Στην PIE beta που έχω, έχει διορθωθεί, τουλάχιστον στα αυτιά μου και της μάνας μου που πετάγεται κάθε φορά όταν χτυπάει :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αγόρασα και εγώ σήμερα από Γερμανό. Αν και έρχομαι από S7 edge, εντάξει καμία σχέση. Το τηλέφωνο είναι άλλο επίπεδο.

Αλλά ρε παιδιά ο ήχος των ειδοποιήσεων δεν ακούγεται καλά.

Τα βάζω δίπλα δίπλα και παίζω το skyline. Καμμία σχέση. Ακούγεται σαφώς πιο χαμηλά. Σαν να έρχεται από βάθος...

Δηλαδή αμφιβάλλω αν σε εξωτερικό χώρο ακούγεται...

Και σε εσάς έτσι είναι?

Επίσης στην always on display το άσπρο της ώρας κ.λ.π δεν είναι τόσο έντονο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που αυξάνει τη φωτεινότητα?

Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου, υπομονή κανα 2μηνο (ίσως και λιγότερο) και με την Pie beta και το One UI, θα το λατρέψεις περισσότερο.

Είναι σαν να παίρνεις άλλο κινητό.

Το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις δεν υπάρχει στην Pie.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει τον κόπο να περάσω τώρα την beta; δουλεύουν όλα απροβληματιστα; ξέρω ότι είναι διαδικασία με factory reset και στήσιμο ξανά, οπότε θέλω να είμαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως έχετε ξανασυναντήσει το εξής πρόβλημα: Σήμερα αγόρασα το S9+, προερχόμενος από το S8, το οποίο το είχα κάνει backup κανονικά. Ανοίγοντας λοιπόν το S9+, για κάποιον λόγο δεν μου δεχόταν το gmail (νομίζω στο 2-step verification κόλλησα κάπου), και είπα "θα το προσθέσω μετά". Παρά το γεγονός ότι το προσέθεσα μετά στις ρυθμίσεις, οι επαφές (τις οποίες τις έσωζα στο gmail φυσικά σε όλα τα προηγούμενα κινητά μου, και στο S8) ΔΕΝ εμφανίζονται. Παρατήρησα επίσης ότι έχει δημιουργηθεί μια καινούργια εφαρμογή "επαφών" της Google (όπου πάλι δυστυχώς, ΟΥΤΕ εκεί τις εμφανίζει!!!). Mήπως έχετε καμμιά ιδέα πώς θα μπορούσε να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό;

ΥΓ: Μπαίνοντας στο desktop, παρατήρησα ότι οι επαφές σαν section έφυγαν από το gmail όπου ήταν μέχρι πρότινος, και τελικά τις άνοιξα από το google calendar. Εκεί, εμφανίζονταν ΟΛΕΣ κανονικά! Άρα λοιπόν, για ποιόν λόγο δεν μου τις εμφανίζει στο S9+???

 

Και μου βγάζει μήνυμα στο S9 "preparing to sync. This may take a while." και δεν τελειώνει ποτέ...

 

Update: Ευτυχώς λύθηκε το πρόβλημα! Και δεν χρειάστηκε ούτε καν factory reset! Απλά κατέβασα το Google contacts και μετά από λίγη ώρα...έγιναν όλα όπως έπρεπε! Ουφ! Ευτυχώς!

ΤΩΡΑ ποια η διαφορά των κλασικών (samsung) contacts και google contacts, δεν έχω καταλάβει ακόμα...πέρα απο το αισθητικό κομμάτι. Αλλά μικρή σημασία έχει από την στιγμή που λθλυθηκε το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος, έρχομαι από s7 edge, το κινητό είναι τούμπανο, μόνο από την αυτονομία περίμενα περισσότερα.

Μόλις πέρασα την one ui, ευπρόσδεκτες όλες οι αλλαγές, αυτό που με χάλασε είναι ότι δεν υπάρχει πλεόν η αναζήτηση βάσει προσώπων στην gallery.

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος, έρχομαι από s7 edge, το κινητό είναι τούμπανο, μόνο από την αυτονομία περίμενα περισσότερα.

Μόλις πέρασα την one ui, ευπρόσδεκτες όλες οι αλλαγές, αυτό που με χάλασε είναι ότι δεν υπάρχει πλεόν η αναζήτηση βάσει προσώπων στην gallery.

Μια απο τα ίδια και εγώ.

 

Ξερεις κανεις πως στην one ui μπορούμε να έχουνε gps με εξοικονόμηση ενεργειας όπως ειχαμε στην 8? Γιατί τώρα βλέπω επιλογή η καθόλου η gps, wifi, δεδομένα. Ενδιάμεση δεν υπάρχει

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος, έρχομαι από s7 edge, το κινητό είναι τούμπανο, μόνο από την αυτονομία περίμενα περισσότερα.

Μόλις πέρασα την one ui, ευπρόσδεκτες όλες οι αλλαγές, αυτό που με χάλασε είναι ότι δεν υπάρχει πλεόν η αναζήτηση βάσει προσώπων στην gallery.

 

Σε σχεση με 7αρι ποσο σου κραταει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση μιας και έχω παραγγείλει το S9+. Είχα το S6 και το S8 και στα 2 η οθόνη έπαθε το γνωστό Screen burning και φαίνονταν μόνιμα πλέον αχνά κάποια εικονίδια. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι δούλευα τα κινητά πάντα και μόνιμα σε φουλ φωτισμό οθόνης, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου πείτε μερικές συμβουλές έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο να μου καεί πάλι η οθόνη μου, ευχαριστώ!!

 

 

Το έχω πάθει και γω σε συσκευές μου σε κάποιες το πούλησα κ δεν ασχολήθηκα στο s7 edge το έπαθα κ μου έβαλαν μέσα σε μια ώρα καινούργια οθόνη τέλεια κ αλλάξανε κ μπαταρία κ ήταν όλο καινούργιο.. Θέλει κάτω απτή μέση τις περισσότερες ώρες την φωτεινότητα... Οκ θα το δουλεύεις κ τέρμα αλλά όχι συνέχεια κ ειδικα όχι σε Facebook κ Instagram...

Αλλά. Κ να πάθεις το πας λίγο καιρό πριν τα δύο χρόνια κ σε 1 ώρα στη σμαρτεκ έχεις καινούργια οθόνη..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ.

 

Ξερεις κανεις πως στην one ui μπορούμε να έχουνε gps με εξοικονόμηση ενεργειας όπως ειχαμε στην 8? Γιατί τώρα βλέπω επιλογή η καθόλου η gps, wifi, δεδομένα. Ενδιάμεση δεν υπάρχει

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8703F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει πλέον αυτή η επιλογή στο Android Pie νομίζω, δεν είναι θέμα one UI.
Link to comment
Share on other sites

Καλά την ψιλιαστικα λοιπον. Και όταν είσαι μέσα σε κτίριο σου κατασπαράζει και την μπαταρία. Ελεος. Σοβαρό φάουλ από την Google. Μας καταβαζει ένα 10% κάτω την μπαταρία.

Δεν υπάρχει πλέον αυτή η επιλογή στο Android Pie νομίζω, δεν είναι θέμα one UI.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει ξανα ερωτηθεί, δύσκολο να γνωρίζω αλλά, τι κερδίζουμε με το να κάνουμε root το κινητό εκτός από το να αφαιρέσουμε ας πούμε bulk εφαρμογές? Και αν ναι ποιες είναι αυτές. Τι κερδίζουμε από αυτό? Χάνεται η εγγύηση? Ευχαριστώ πολύ!!! Αααα και κάτι άλλο πίτα θα πάρουμε με τον καινούριο χρόνο μέχρι τέλος Φεβρουαρίου?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστο όπως είναι μην πειράζεις τίποτα, χάνεται η εγγύηση φυσικά, γράφει ο Knox. Η πίτα άμα διαβάσεις είναι σε στάδιο beta μου φαίνεται και λογικά κάπου τον Γενάρη θα δοθεί κι επίσημα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει βάλει pie στον παρακάτω σύνδεσμο έχει μέσα μια έκδοσητου adhell που δουλεύει κανονικά

https://m.mediafire.com/folder/sb37c6gmhqgbn/AdHell_3

 

Δοκιμασμένο από εμενα9a6982adfa0ca85ae8458a06a2bf5516.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά την ψιλιαστικα λοιπον. Και όταν είσαι μέσα σε κτίριο σου κατασπαράζει και την μπαταρία. Ελεος. Σοβαρό φάουλ από την Google. Μας καταβαζει ένα 10% κάτω την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα previews του Pie, είχα δει κάπου στο xda ότι η google θα απέκλειε την background χρήση του gps. Δηλαδή ο σένσορας θα δούλευε μόνο όταν άνοιγες κάποια εφαρμογή που το χρειαζόταν. Αργότερα διάβασα ότι το gps θα πρέπει να τρέχει στο παρασκήνιο για να λειτουργούν κάποιες εφαρμογές. Τι να πώ. Ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα των αλλαγών προς το χειρότερο...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα previews του Pie, είχα δει κάπου στο xda ότι η google θα απέκλειε την background χρήση του gps. Δηλαδή ο σένσορας θα δούλευε μόνο όταν άνοιγες κάποια εφαρμογή που το χρειαζόταν. Αργότερα διάβασα ότι το gps θα πρέπει να τρέχει στο παρασκήνιο για να λειτουργούν κάποιες εφαρμογές. Τι να πώ. Ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα των αλλαγών προς το χειρότερο...
Πάντως εγώ έχω σιχαθεί το Android (την google καλύτερα) αλλά και που να πάω, στο τρις χειρότερο ( για την δική μου χρήση) iOS? Κρίμα που δεν υπάρχουν άλλοι παίχτες στην αγορά και ουσιαστικά οι 2 τους είναι ολιγοπώλιο.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...