Jump to content

Γενικά περί... PlayStation


tasos1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Αλλιώς δε θα το έγραφα εδώ. :)

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 574
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mέχρι το Σάββατο που μας πέρασε ήταν η προσφορά αυτή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω θα σου ελεγα να μην την κάνεις.Οχι γιατι δεν αξίζει το μηχανημα,αλλα γιατι το να πάρεις 360 μτχ ειναι σαν να ζητας τον μπελα σου.Μτχ 360 θα επερνα μονο αν μου το έβρισκα 30-50Ε,μα καλα δεν έχεις ακούσει για το RROD...Κρατα το PSP σου και αν 8ελεις 360 μάζεψε και παρε ενα καινούριο..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Φίλε μου εγω θα σου ελεγα να μην την κάνεις.Οχι γιατι δεν αξίζει το μηχανημα,αλλα γιατι το να πάρεις 360 μτχ ειναι σαν να ζητας τον μπελα σου.Μτχ 360 θα επερνα μονο αν μου το έβρισκα 30-50Ε,μα καλα δεν έχεις ακούσει για το RROD...Κρατα το PSP σου και αν 8ελεις 360 μάζεψε και παρε ενα καινούριο..

σωστός ...

κάντο μόνο αν είναι 1 χρόνου το xbox και έχει αυτοκόλητα ασφαλείας επάνω κλπ.

οπότε είσαι καλυμένος απο μεριά rrod.

απο εκεί και πέρα όπως είπαν τα παιδιά αν δεν έχεις lcd tv τότε δεν θα δείς της δυνατότητες ούτε xbox ούτε ps3

Proud Owner: Playstation 1,2,3 ,nes,snes,megadrive,psp Slim&lite,xbox360 ,I-mate ultimate 9502 !:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
επειδη επαθα το rrod οταν μιλησα με microsoft μου ειπε οτι δν ισχυει η εγγυηση ενος χρονου...στο αλλαζουν οτι και να γινει και να μην εχεις εγγυηση !
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα XBOX360 έχουν εγγύηση τριών (3) ετών από την ημερομηνία αγοράς σχετικά με RROD (Red Ring Of Death).

 

Tο γράφω και στο 360 F.A.Q :)

 

Οσο για το θέμα της ανταλλαγής, προτείνω ναι. Ωστόσο θα χαρείς το 360 σωστά αν έχεις τηλεόραση LCD/Plasma και ακόμα καλύτερα αν είναι και Full HD.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο τηλ μου χε πει οποιαδηποτε φορα το παθω θα μου τα αλλαξει και ας μην ειναι στην ε γγυηση
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το αρχικό post το έκανα σε avclub στο παρακάτω link:

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44834

 

και απλά θεωρώ πως αυτό το θέμα καλό είναι να γίνει γνωστό για να ξέρει όσος περισσότερος κόσμος γίνεται τι εταιρία είναι η γνωστή μας SONY.

 

Πριν 10 μέρες περίπου (στις 13/5) αγόρασα δύο χειριστήρια Dual Shock 3 εκ τον οποίων στο ένα προχτές (20/5) ξαφνικά άρχισε να μην ανταποκρίνεται το αριστερό βελάκι (!).

 

Πρώτη μου κίνηση ήταν να το πάω στο κατάστημα εχτές (21/5) που το αγόρασα όπου πήρα την απάντηση ότι υπεύθυνη για το service ήταν η "γνωστή" COMETRON στο Χαλάνδρι όπου έπρεπε και να απευθυνθώ. Σε αυτό το σημείο μου είπε ο υπεύθυνος ότι ίσως να έχω και πρόβλημα διότι το προϊόν αυτό έχει 7 ημέρες εγγύηση καθώς η SONY το θεωρεί αξεσουάρ (??) και δίνει μόνο τόσες μέρες!!! Έπαθα ένα πρώτο σοκ αλλά δεν έδωσα πάρα πολύ σημασία για πίστεψα ότι δεν ήξεραν τι έλεγαν (εγω όμως δεν ήξερα...).

 

Σήμερα λοιπόν (22/5) πήγα από τη COMETRON (το front office που τα ακούει για τη SONY και δεν φταίει σε τίποτα ποτέ!) για να πάθω το δεύτερο πιο σοβαρό σοκ. Μόλις έφτασα λοιπόν στην υποδοχή, είπα στον υπάλληλο το πρόβλημά μου, έδωσα το τιμολόγιο αγοράς και άκουσα έκπληκτος το φοβερό: "το προϊόν αυτό έχει 7 ημέρες εγγύηση και ίσως να έχουμε πρόβλημα με τη SONY διότι έχουν περάσει 10 μέρες από την ημερομηνία αγοράς"!!!!!!!!!!!!

 

Ε?!?!?!?!?!

 

"Τι πουλάτε ρε παιδιά" ρώτησα, "μελάνια για εκτυπωτή"? "Αξεσουάρ είναι" (όχι ηλεκτρονική συσκευή) μου απάντησε ένας άλλος υπάλληλος, "και για αυτό έχουν 7 ημέρες εγγύηση", για να συμπληρώσει ένας τρίτος "δηλαδή στα bluetooth ακουστικά πόσο δίνουν εγγύηση?" (σε άλλη χώρα ζω εγώ μάλλον)!

 

Μετά από μια μικρή συζήτηση που δεν έβγαζε πουθενά, γιατί με τις βλακείες που μου λέγανε ("φέρε μας την απόδειξη του PS3, εάν το έχεις κάτω από έτος, για να σου το αλλάξουμε κατευθείαν, λες και το χειριστήριο που ήταν μέσα στην κονσόλα θα είχε διαφορά) εάν τις έπαιρνα στα σοβαρά δεν ξέρω τι έπρεπε να κάνω, γύρισα πάλι πίσω στο μαγαζί που είχα αγοράσει αρχικά το χειριστήριο, όπου ο υπεύθυνος μου έδωσε ένα ολοκαίνουργιο και μου είπε πως θα βρει αυτός κάποιο τρόπο (με απόδειξη κάποιας κονσόλας) για να του το αλλάξουν (θέλει αλητεία η SONY δε γίνεται αλλιώς)!!

 

Ψάχνοντας λοιπόν στο internet βρήκα το forum σας με την ιστορία του PS3 "εκτός εγγύησης" και το φοβερό post http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44572 του vaggos13, και λέω "δε μπορεί να είναι έτσι, κάποιο λάθος έκαναν στη COMETRON". Εντάξει δεν το πήγα πίσω μετά από ένα χρόνο, αλλά μετά από 10 μέρες, γιατί να τα τραβάω όλα αυτά? Επί προσθέτως, άνοιξα και το νέο χειριστήριο και βρήκα το ένα έγγραφο που αναφέρει 1 χρόνο εγγύηση αλλά αναγράφει πως ισχύει μόνο για USA και Canada (καλά για Ελλάδα δεν είχα απαίτηση αλλά ούτε Europe ρε παιδιά?). Τίποτε άλλο βέβαια... Στα site διαφόρων e-shop στη Ελλάδα (πλαισιο, e-shop) σαν εγγύηση γράφει κανονικά το λογικό, "1 έτος". Ε, λέω, λάθος κάνανε, ας πάρω και τηλέφωνο τη SONY!

 

Βγαίνει λοιπόν ένας φοβερός κύριος στο τηλέφωνο (που δεν ήξερε την τύφλα του) και πρώτη ερώτηση που του κάνω κατευθείαν είναι πόσο καιρό εγγύηση έχει ένα χειριστήριο. Χωρίς λοιπόν να ξέρει, απαντάει κατευθείαν "1 έτος"! "Ε καλά" του λέω "και γιατί η COMETRON μου είπε 7 ημέρες" (κόλλησε λίγο), "μισό λεπτό" μου απαντάει για να ρωτήσει... Για να μην τα πολυλογώ, μέσα από τη συζήτηση μου είπε πάνω κάτω πως ναι 7 ημέρες εγγύηση έχουν τα αξεσουάρ της SONY κι ότι σε μερικές περιπτώσεις λυπάται τον καταναλωτή η SONY ("για να μη δυσανασχετεί ο πελάτης", ήταν τα ακριβή λόγια του) και μπορεί να του τα αλλάξει και μέσα σε ένα χρόνο από την ημερομηνία αγοράς!!!!!!!

 

Πολύ ωραία πράγματα, εδώ μιλάμε ότι οι εταιρίες παρανομούν και δε δίνουν 2 χρόνια εγγύηση και η φοβερή και τρομερή SONY πουλάει "αξεσουάρ" και δίνει (χωρίς να το λέει πουθενά) 7 ημέρες εγγύηση, "γιατί έτσι καλύπτει τις κατασκευαστικές ατέλειες" όπως μου δικαιολόγησε ένας εκ τον απίθανων τριών στην COMETRON, λες κι άμα χαλάσει από μόνο του σε 5 μήνες δε θα είναι κατασκευαστική ατέλεια αλλά φυσικό επακόλουθο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, βασικά 7 μέρες έχουν εγγύηση ως DOA (Dead On Arrvial - προϊόντα που απλά δεν δουλεύουν ή δε δουλεύουν σωστά με το άνοιγμα της συσκευασίας). Αυτό πρακτικά σημαίνει πως αν πάρεις το χειριστήριο και μέσα σε 7 μέρες διαπιστώσεις πως δεν δουλεύει (π.χ.) ο ένας μοχλός ή κάτι άλλο ή ακόμα και καθόλου, τότε το εκάστοτε μαγαζί είναι υποχρεωμένο να στο αλλάξει και η Sony να το δεχτεί.

 

Για τον χρόνο που σου είπανε ότι ισχύει η εγγύηση, κατά την άποψή μου σημαίνει πως, αν σου χαλάσει στους 5 μήνες θα το πας στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασες, θα πάει στη Sony και εκείνοι θα αποφασίσουν αν θα το φτιάξουν (αν τους συμφέρει δηλαδή οικονομικά) ή αν απλά θα στο αντικαταστήσουν. Τώρα, μεταξύ μας, χ3στηκε η Sony για ένα χειριστήριο. Δε νομίζω να μπει στη διαδικασία "επισκευής". Λογικά θα διαπιστώσουν και εκείνοι τη βλάβη και θα στο αλλάξουν. Απλά θα πάρει περισσότερο καιρό από την απλή διαδικασία "το πήρα από το Χ κατάστημα - χάλασε - το πήγα πίσω στο Χ κατάστημα και μου έδωσαν άλλο".

 

Το χειρότερο με τη Sony είναι η μετά την εγγύηση ενός έτους κατάσταση στο service για το ίδιο το PS3, όπου απλά σου προτείνουν να σου δώσουν άλλη κονσόλα έναντι 170-180€. Χαχαχαχα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι πίστευα, αλλά σύμφωνα με τη SONY 7 ημέρες είναι η εγγύηση κι όχι το DOA.

 

Γιατί ρώτησα στο τηλεφώνημα, μου είπε ο υπεύθυνος της SONY ότι μετά από 5 μήνες δεν το καλύψουν αλλά μπορεί να μου αλλάξουν για να μη με στεναχωρήσουν, όχι επειδή είναι υποχρεωμένοι...

Link to comment
Share on other sites

πω πω.. θα ρωτήσω αύριο και στην εισαγωγέα στην Κύπρο να μάθω τί παίζει...

 

ανησύχησα τώρα.. σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο κοντρόλερ με την δόνηση.. (ελπίζω να μη διαβάζει ο Χουρχουλίτσος αυτό το ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα απάντηση από την αντιπροσωπεία SONY PLAYSTATION στην Κύπρο:

 

Sorry for the delay in replying. In answer to your question, the warranty for all Sony accessories is one year with proof of purchase.

Link to comment
Share on other sites

lol, δηλαδή άλλο λένε στην Ελλάδα κι άλλο στη Κύπρο?

 

Την ερώτησή σου την έστειλες με email να υποθέσω? Το email το βρήκες μέσα από την επίσημη σελίδα του PS3? Σε ρωτάω για να δοκιμάσω κι εγώ να στείλω να δω τι απάντηση θα πάρω, τουλάχιστον να την έχω και γραπτή, γιατί μου φαίνεται τελείως χαζό να λέει η Κύπρος 1 χρόνο κι η Cometron στην Ελλάδα να υποστηρίζει 7 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

lol, δηλαδή άλλο λένε στην Ελλάδα κι άλλο στη Κύπρο?

 

Την ερώτησή σου την έστειλες με email να υποθέσω? Το email το βρήκες μέσα από την επίσημη σελίδα του PS3? Σε ρωτάω για να δοκιμάσω κι εγώ να στείλω να δω τι απάντηση θα πάρω, τουλάχιστον να την έχω και γραπτή, γιατί μου φαίνεται τελείως χαζό να λέει η Κύπρος 1 χρόνο κι η Cometron στην Ελλάδα να υποστηρίζει 7 μέρες...

 

Email κατευθείαν σε contact δικό μου που συνεργαζόμαστε στην εταιρεία που δουλεύω. Της είπα για το θέμα που αναφέρεις και με διεβεβαίωσε για αυτό που σου προανάφερα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. μολις εχθες ο αδερφος μ εκανε μια μεγαλη βλακεια με το πσπ μου! εχω το slim το προηγουμενο αγορασμενο απο κυπρο. του εκανε update version 5.51. .εγω ηθελα να το τσιπαρω.γινεται τωρα? μπορω να βαλω παλιo Update? κατεβασα ενα το εβαλα στο update αλλα μ ελεγε οτι εχει ηδη πιο προσφατο και δεν χρειαζεται να μπει αυτο!! τι κανουμ!! θα εχω προβλημα στο τσιπαρισμα? ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια ψαχνω εδω και πολυ καιρο παιχνιδια για να καταβασω και να παιξω μεσο usb stick.

 

Αυτο που ζηταω απο εσας ειναι να μου πειτε εαν μπορω να παιξω παιχνιδι μεσο usb stick και εαν οποιος εχει ας ανεβασει..!!!

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/color]:drool::drool:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι αυτό που ζητάς πάει για λουκέτο (παράνομο γαρ!), ΔΕΝ γίνεται κιόλας για τον απλούστατο λόγο ότι το PS3 ΔΕΝ παίζει back up games.

 

Οπότε όσο και να ψάξεις δεν θα βρεις τίποτα (προς το παρών τουλάχιστον)

 

Υ.Γ. Ευχάριστω που μου έδωσες πίσω τον λογαριασμό στο ikariam αν και δεν έχω μπει ακόμη :p

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια...μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω free παιχνιδια για το PSP της κορης μου? δε ξερω που να βρω...

ευχαριστω πολυ!!!

...htc one...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στο Uncharted (1) βρίσκομαι σε ένα ταμπλό, όπου πρέπει να περάσω από ένα στενό πέρασμα πάνω από ετοιμόροπες σκαλωσιές. (Ανάμεσα από 2 τοίχους και δίπλα έχει κάποιες μεγάλες τετραγωνικού σχήματος κολώνες). Οι σκαλωσιές κάποια στιγμή καταρρέουν πίσω μου μαζί με τους τοίχους κι εγώ τρέχω πανικόβλητος προσπαθωντας να πηδήξω ή να πιαστώ κάπου, αλλά εις μάτην..!! Έχω κολλήσει στο σημείο αυτό και συνεχώς πέφτω στο κενό και γκρεμοτσακίζομαι... :( Θυμάτοι κανείς πως περνάμε από αυτό το σημείο?????????:worry:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αναφέρεσαι εκεί που ψάχνει το κλειδί για να ανήξει μια πόρτα και να ανέβει στον πύργο που είδε λίγο πριν την Elena, σωστά;

http://guidesmedia.ign.com/guides/812550/images/590/82.jpg

 

Μάλλον πρέπει να έχεις καλό timeing σε εκείνο το σημείο. Πιάνεσαι από το 2ο κτήριο. Δοκίμασε κι άλλες φορές απλά περίμενε λίγο πρωτού πηδήξεις.

Κι εγώ ψηλοκαταλάθος το βρήκα :p

 

Ορίστε και ένα walkthrough για μελλοντική χρήση.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... PlayStation

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...