Jump to content

Γενικά περί... PlayStation


tasos1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 574
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To PS2 exei 9 diaforetika montella. Prepei na eise pio sygkekrimenos gia pio montelo endiaferese. Piso apo to PS2 anagrafete to montello tou (gia paradeigma SCPH-3003, SCPH-3004,SCPH-3003R,SCPH-39003 klp).Poio einai to montello pou thelis na tsipareis?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ScorpionCY

 

To PS2 exei 9 diaforetika montella. Prepei na eise pio sygkekrimenos gia pio montelo endiaferese. Piso apo to PS2 anagrafete to montello tou (gia paradeigma SCPH-3003, SCPH-3004,SCPH-3003R,SCPH-39003 klp).Poio einai to montello pou thelis na tsipareis?

 

 

den xero to montelo akoma. iparxoun megales diafores sto tsiparisma metaxi tous?

Link to comment
Share on other sites

Gia na deis ti montello einai ena PS2 prepei na koitaxeis sto piso meros tou , ekei pou anagrafonte ola ta stoixeia tou kai tha deis na grafei kapou SCPH-xxxxx. To xxxxx kathorizei to montello.

Oso afora tis diafores NAI yparxoun diafores sto tsiparisma apo montello se montello. Merika malista opos to SCPH-30003 einai poly dyskolo na tsiparistoun kai xreiazete na exeis arketi peira stis kolliseis exartimaton. Episeis orismena apo ta MOD chips pou kykloforoun kanoun gia sygkekrimena montella, ara prepei na gnorizeis apo prin pio PS2 exeis gia na mporeis na agoraseis to katallilo tsipaki (yparxoun kai mod chips pou kanoun gia ola ta montella). Kati allo pou xehasa na anafero einai oti to montello anagrafete kai pano sto kouti tou PS2.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα φιλε μου παντως σου προτεινω να ανοιξεις μια χρυση ευκαιρια και να κανεις μια ερευνα απο εκει,μελετωντας τις τιμες τοποθετησης παραλληλα με τις εγγυησεις που σου προσφερει ο καθε τεχνικος.

Το τσιπακι και συγκεκριμενα το messiah το 2 εχει γυρω στα 40Ε πανω-κατω αλλα το μανικι ειναι η εξειδικευμενη τοποθετηση του.

Οποτε αν δεν γνωριζεις και πας να γλυτωσεις 50-60Ε προσεχε μην σου βγει μεγαλυτερο κοστος.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το SCPH-3004. Ποιές είναι οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους? Είναι καλό αυτό που έχω?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Hi. Tha ihtela na rwthsw 2 pragmata: 1)An agorasw Ps2 kai to tsiparw tha paizei Dvd? 2)Efoson to exw tsiparei mporw na antigrafw ta original cd h dvd tou PS2 (me endiaferei na mporw na noikiazw ta games apo dvdadiko kai na ta antigrafw se cd, ginetai?) Thanx paidia.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το μοντέλλο 30004 δυστυχώς έχει βγεί σε 2 διαφορετικές παραλλαγές και είναι και οι δύο δύσκολο να τσιπαριστούν απο αρχάριο. Στη μια παραλλαγή υπάρχουν στο κάτω μέρος του PS2 10 βίδες για να ανοίξει εντελώς ( αν και μόνο οι 6 χρειάζετε να βγούν για να αφαιρεθεί μόνο το ένα καπάκι που κρύβει το main board). Σε αυτή την παραλλαγή τα σημεία που πρέπει να κολληθούν καλώδια με το Mod Chip είναι πολύ μικρά (8 απο τα σημεία αυτά είναι σε ένα μόνο ολοκληρωμένο κύκλωμα surface mount).

Στην δεύτερη παραλλαγή του 30004 τα σημεία που πρέπει να κολληθούν καλώδια με το mod Chip είναι κάπως πιο προσιτά (θα πρέπει όμως να αφαιρεθεί απο πριν η προστατευτική λάκα απο το main board με ένα fiber pencil απο τα σημεία αυτά έτσι που οι κολλήσεις καλωδίων να είναι πιο καλές).

(επι την ευκαιρία έλεξε μήπως το PS2 είναι 30004 ή 30004R )

 

Για να μπορεί ένα PS2 να παίζει copy CD και DVD θα πρέπει να έχει τσιπάκι όπως τα: Messiah, messiah 2 pro, magic 3 - 4, Apple chip (for PS2) , DMS3 (παίζει και DvD Region 1) κλπ. Είναι πολλά τα τσιπάκια καθώς και οι κλώνοι που έχουν κυκλοφωρήσει στο εμπόριο τα τέλευταία χρόνια. Προτού αγοράσει κάποιος ένα τσιπάκι (PS2 mod chip) θα πρέπει πρώτα να ελέξει το μοντέλλο του PS2 που έχει και ποιό τσιπάκι είναι το κατάλληλο.( Ορισμένα τσιπάκια είναι πολύ φτηνά αλλά δεν παίζουν τα DvD και για να παίξουν τα CD χρειάζετε το Action Replay 2 η το DvD RegionX, προσοχή λοιπόν στο τσιπάκι που θα επιλέξετε ή που θα ζητήσετε να σας εγκαταστήσουν).

 

Οσο αφορά τα copy CD και DvD, τα CD εύκολα αντιγράφονται με το πρόγραμμα Clone, το ίδιο ισχύει και για τα DvD (εφόσον κάποιος έχει DvD writter) όμως και εδώ χρειάζετε προσοχή στην ποιότητα (ειδικά των άδειων DvD) που θα χρησιμοποιήσετε. Τα περισσότερα παιγνίδια είναι σε DvD. Για να χωρέσουν σε CD πρέπει να γίνει αυτό που λέμε RIP (για ripping των παίγνιδιών του PS2 υπάρχουν πολλές οδηγίες και προγράμματα που μπορείτε να κατεβάσετε απο το ιντερνετ) φυσικά μετά απο το ripping ορισμένα απο τα features του παιγνιδιού δεν θα υπάρχουν αφού θα πρέπει να αφαιρεθεί αρκετά μεγάλος όγκος πληροφοριών για να χωρέσει ένα παιγνίδι απο DvD σε CD (καλύτερα να γίνει αντιγραφή του απ ευθείας σε dvd).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενα ενισχυτη 5.1 dolby surround με 4 περιφερειακα ηχεια, ενα κεντρικο και ενα sub.

Ο ενισχυτης μου δεν εχει πισω εξοδο/εισοδο οπτικης ινας.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι ενδιαφερομαι να αγορασω ενα playstation 2 αυτην την εβδομαδα, και θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορω την συγκεκριμενη κονσολα να την συνδεσω με τον παραπανω ενισχυτη.

Τι καλωδια θα χρειαστω? Οταν θα παιζω παιχνιδι ή βλεπω καποια ταινια dvd θα ακουω απ'ολα τα ηχεια?

 

Περιμενω μια σωστη απαντηση, για να μην παρω την κονσολα και μετα ακουω απο τα ηχεια της ΤV :blink:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον ο ενισχυτής σου δεν είναι Dolby Digital, τότε έχει μόνο αναλογικές εισόδους. Θα συνδέσεις το PS μέσω του audio out που έχει με απλό RCA καλώδιο με τον ενισχυτή (σε εισόδους AUX ή VIDEO). Έτσι θα έχεις Dolby Surround στο DVD και στα παιχνίδια.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stixima

 

Opote pigeno se kapoio katastima hlektronikon kai zitao ena kalodio RCA kai h allh akri ti na exei?

 

 

Αν έχει audio output με RCA η τηλεόρασή σου και είσοδο με RCA ο ενισχυτής τότε πάρε ένα απλό καλώδιο που να έχει RCA αρσενικά και στις δύο άκρες (από 2 στο καθένα).

Αν δεν έχεις έξοδο ήχουν με RCA από την τηλεόραση και έχει Scart π.χ., τότε πάρε τέτοιο καλώδιο που να καταλήγει σε RCA ώστε να πάνε αυτά στον ενισχυτή.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

...αλλά μιας και μιλάμε για σύνδεση με τον ενισχυτή, μάλλον θα χρειαστείς διπλό RCA-RCA. Δεν έχω PS2 και δεν ξέρω τι εξόδους βγάζει... Κάποιος που έχει ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

...αλλά μιας και μιλάμε για σύνδεση με τον ενισχυτή, μάλλον θα χρειαστείς διπλό RCA-RCA. Δεν έχω PS2 και δεν ξέρω τι εξόδους βγάζει... Κάποιος που έχει ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει...

 

 

Έχω.. και Xbox και CDi (χρόνια και ζαμάνια το CDi :) )

Αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος μας, το κάνω με τον τρόπο που λέω παραπάνω. Από την Sony TV, με πολλές και διάφορες εξόδους, τραβάω από Scart που έχει στην άκρη RCA (και για είσοδο και για έξοδο - πολλά RCA μαζί) για να στείλω στον ενισχυτή τον ήχο μέσω της TV, που πρώτα πέρνει αυτή τον ήχο από το PS2, Xbox κ.λ.π. ή μπορείς με άλλο βυσματάκι που κυκλοφορεί για PS2 να στείλεις κατευθείαν τα RCA στον ενισχυτή. Αν ρωτήσει σε ένα κατάστημα που ασχολείται με κονσόλες θα του πούνε.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το χειμώνα το τσίπαρα. Έχω το 39004 και μου πήρε 150€ αλλά παίζει τα πάντα (CD-R, DVD-R, ταινίες αντιγραμένες, εκτός από RW). Με πιάσαν κορόιδο στην τιμή; :mad: Δεν ξέρω ποιο τσιπάκι είναι
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το τελευταίο TombRaider? Το έχω φτάσει μέχρι εκεί που είναι ποι τέσσερεις εποχές. Δεν έχει και πολλούς αντιπάλους, για να μην πω ελλάχιστους. Ποιό κάτω είναι καλήτερο? αξίζει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει αν θα κυκλοφορήσει το κορυφαίο Mafia και για PS2; δυστυχώς το PC μου είναι λίγο αρχαίο και δεν το παίζει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
καλησπερα παιδια...μηπως ξερει καποιος για το παραπάνω θεμα?εχει κανενα αξιολογο emulator για να κατεβασω απο το internet???οποιος ξερει ας βοηθησει......
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι υπό κατασκευή αλλά κανένας που να παίζει εμπορικά παιχνίδια ακόμα. Ξαναρώτα του χρόνου.. :)

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

περιπου σε 1 - 1,5 χρονο

απο τωρα δεν γινεται να ξερουμε ακριβη ημερομηνια

υπολογιζε οτι καθε κονσολα εχει περι τα 5 χρονια ζωης

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

εκτος αν θελεις να περιμενεις το psp...

οχι οτι αυτο δεν θα αργησει, αλλα λεμε τωρα

με λιγα λογια παρτο το ps2 να ξεμπερδευεις :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... PlayStation

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...