Jump to content

Γενικά περί... PlayStation


tasos1971
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry αλλά θα αρκεστούμε σε αυτό το VS (κι ας μην συμπεριλαμβάνει το Wii) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=156975
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 574
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το θετικό σε αυτό είναι ότι τα παιχνίδια που θα βγούν αργότερα στο ps3 θα έχουν πολύ καλύτερα γραφικά ;)

 

Και για πες μου που κολλα ο Cell (cpu) με τα γραφικα; Και μην μου αρχισεις τα περι supercomputer και και γιατι κανενα ρολο δεν παιζει στα γραφικα. Η cpu δεν προκειτε ακομα να αντικαταστησει την gpu.

Link to comment
Share on other sites

Και για πες μου που κολλα ο Cell (cpu) με τα γραφικα; Και μην μου αρχισεις τα περι supercomputer και και γιατι κανενα ρολο δεν παιζει στα γραφικα. Η cpu δεν προκειτε ακομα να αντικαταστησει την gpu.

 

Νομίζω πως ο ρόλος της GPU του PS3 είναι καθαρά βοηθητικός και πιο πολύ για να διευκολύνει τους developers στην αρχή. Τη βασική δουλειά την κάνει ο CELL.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τι καθομαι και συζητω με fanboys; Και νομιζα πως ησουν πιο αντικειμενικος και ξερεις πολλα απο τεχνολογια...

 

Δεν είπα ότι είναι καλύτερο ή χειρότερο, αυτό διάβασα και το επαναλαμβάνω.

Εσύ κρίνεις ένα chip που αποτελεί εντελώς άγνωστη ποσότητα με βάση τις γνώσεις σου από τα PC, οπότε μπορώ και εγώ κάλλιστα να σε πω άσχετο και fanboy. :mad:

 

Δεν ξέρω πως δουλεύει το PS3, κρίνω με βάση το αποτέλεσμα και μου φαίνεται πάρα πολύ καλό. Βλέπω εντυπωσιακά γραφικά χωρίς το μηχάνημα να αγκομαχάει ούτε στο ελάχιστο και αυτό μου φτάνει και ταυτόχρονα με γεμίζει προσδοκίες. Αν υπεύθυνος γι' αυτό είναι ο CELL, η GPU, ή αρχαία ιαπωνικά βουντού πολύ που με νοιάζει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Σε νομιζα για αντικειμενικο. Το οτι ξερεις απο τεχνολογια αυτο ειναι δεδομενο. Τεσπα, τελος με αυτο το θεμα.

 

Όχι, δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες, είμαι ειλικρινής ως προς αυτό. Αν πραγματικά ήξερα και πίστευα ότι το PS3 δεν αξίζει γιατί να το αγοράσω;

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις μια κονσόλα με ακριβώς τα ίδια κριτήρια με τα οποία θα έκρινες ένα PC. Αν αυτό με καθιστά fanboy so be it.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ναι το βρήκαμε τώρα καραμέλα και οποιον υποστηρίζει κάποια κονσόλα τον λέμε fanboy,έλεος ρε παιδιά,ο καθένας παίρνει ότι του αρέσει με τα δικά του κριτήρια πάντα

και ο επεξεργαστής παίζει αρκετό ρολο στα γραφικά γιατί μη μου πεις ότι ένας P4 1.5Ghz με μια GeForce 8800 θα παίζει με τα γραφικά στο full το oblivion

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών όμως είναι ΠΟΛΥ σημαντική για τις σημερινές κονσόλες...κάποια εφέ και διεργασίες (πχ antialiasing, anisotropic filtering, pixel shading και ένα κάρο άλλα τεχνικά πράμματα που ούτε και γω ξέρω) που γίνονται στην κάρτα γραφικών, απλά ΔΕΝ μπορεί να τα κάνει ο επεξεργαστής (σε λογικά χρονικά πλαίσια). Οπότε σε καμία περίπτωση δεν ανάγεται ο ρόλος της κάρτας γραφικών σε βοηθητικό.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών όμως είναι ΠΟΛΥ σημαντική για τις σημερινές κονσόλες...κάποια εφέ και διεργασίες (πχ antialiasing, anisotropic filtering, pixel shading και ένα κάρο άλλα τεχνικά πράμματα που ούτε και γω ξέρω) που γίνονται στην κάρτα γραφικών, απλά ΔΕΝ μπορεί να τα κάνει ο επεξεργαστής (σε λογικά χρονικά πλαίσια). Οπότε σε καμία περίπτωση δεν ανάγεται ο ρόλος της κάρτας γραφικών σε βοηθητικό.

 

Ρε παιδια VS το καναμε εδω :lol: :lol: Αλλα σε ενα παιχνιδι δεν φτανουν μονο τα γραφικα αλλα και το gameplay.Καποιοι εχουμε βαλει MAME και παιζουμε στο ps3 μας :ninja: οποτε 1.gameplay και μετα γραφικα.Τα γραφικα ειναι το περιτυλιγμα η γευση ειναι το gameplay και απο αυτο θα εξαρτηθει εαν θα το ξαναπαιξεις εαν θα κολησεις η θα το βαλεις λιγο να χαζεψεις και μετα παλι MAMEEEEE:lol: :lol:

Join Playstation 3 underground :cool:

Wifi SDIO για mio A701 και Windows mobile 5

Πρωτα χαθηκε το happy hardcore-Υστερα ο life fm

Μετα η AMIGA-Tωρα η Siemens Mobile

Eνταξει το επομενο θα ειναι το τελος του κοσμου!

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς άμα δεν σε ενδιαφέρει και τόσο ο τρόπος που θα συμμετέχεις στην πλοκή μην το κάνεις καθόλου.Πάρε μία ταινία ( σε Blue-Ray :p ) και απόλαυσε!
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια VS το καναμε εδω :lol: :lol: Αλλα σε ενα παιχνιδι δεν φτανουν μονο τα γραφικα αλλα και το gameplay.Καποιοι εχουμε βαλει MAME και παιζουμε στο ps3 μας :ninja: οποτε 1.gameplay και μετα γραφικα.Τα γραφικα ειναι το περιτυλιγμα η γευση ειναι το gameplay και απο αυτο θα εξαρτηθει εαν θα το ξαναπαιξεις εαν θα κολησεις η θα το βαλεις λιγο να χαζεψεις και μετα παλι MAMEEEEE:lol: :lol:

 

Προφανώς το gameplay έχει μεγαλύτερη σημασία, αλλά όταν μια παιχνιδομηχανή κοστίζει 650 ευρώ, δεν μπορείς να την κρίνεις μόνο με αυτό το κριτήριο, ιδιαίτερα όταν η ίδια η sony επιλέγει σαν βασικό διαφημιστικό σημείο τον επεξεργαστή του ps3. Και αν είναι να παίζεις ΜΑΜΕ, συνδέεις το pc που έχεις με την τηλεόραση και είσαι μια χαρά, χωρίς να δώσεις τόσα χρήματα.

 

Και όσο και να βοηθάει την κάρτα γραφικών ο επεξεργαστής, αν θέλεις να έχεις 1080p με μια κάρτα τεχνολογίας κοντά 1 1/2 ετών, πολύ σύντομα θα χτυπήσεις το όριο που μπορεί να φτάσει η ποιότητα της εικόνας. Εκεί που μπορεί πραγματικά να βοηθήσει ο cell είναι στη βελτίωση του ΑΙ των αντιπάλων στα παιχνίδια, καθώς και σε καλύτερη physics engine, σε τομείς που επηρεάζουν σημαντικά την ποιότητα ενός παιχνιδιού.

 

Προσωπικά πάντως, αφού και οι 2 εταιρείες αντιμετωπίζουν την ελλάδα σαν μπανανία και δεν ενεργοποιούν τα ηλεκτρονικά τους καταστήματα εδώ, το θεωρώ παράλογο κάποιος να παθιάζεται υπέρ μιας εκ των δυο, όταν δείχνουν ότι δεν μας σέβονται σαν πελάτες.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, αφού και οι 2 εταιρείες αντιμετωπίζουν την ελλάδα σαν μπανανία...

 

Το κακό δεν είναι πως μας θεωρούν μπανανία.

Το κακό είναι πως είμαστε :mad: :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να δω τι γραφικα θα βγαλει και μετα βλεπουμε...

Μεχρι στιγμης το 360 σε τιτλους ειναι μακραν καλυτερο!!!

 

HDMI - Μαρκετινγκ, τι να το κανω οταν αποδεδειγμενα πλεον και με επισημα σαιτ το HD Component εχει πιο ωραια χρωματα αλλα χανει πολυ λιγο σε αναλυση?? Ιδια πραματα δλδ αλλα με αλλο ονομα!!

 

Αν θελω να δω ταινιες υψηλης αναλυσης μπορω να παρω και το HD-DVD του 360(οπου στο πακετο δινει και universal τηλεκοντρολ και σε λιγο καιρο απο οτι διαβαζω +1 ταινια δωρο)

Το θεμα ειναι οτι κανενα απο τα 2 φορμα δεν εχει επικρατησει... ασε που μεχρι να επικρατησει καποιο και να ερθουν και ταινιες στην Ελλαδα θα εχουν βγει 3-4ης γενιας players!!! Θα ειναι σαφως καλυτερη επενδυση να παρω ενα τοτε!!

Ασε που εγω βλεπω τουλαχιστον 6 ταινιες την εβδομαδα!!!

Οποιος ειναι πορωμενος με την 7η τεχνη θα κρατησει το DVD τουλαχιστον αλλα 2-3 χρονια αφου η ποικιλια των ταινιων ειναι χαοτικα μεγαλυτερη απο τα νεα φορμα!!!

 

Για το χρωμα τι να πω??? Χαρακτηριστικο κονσολας ειναι?? Δε με νοιαζει καθολου!! Ασε που προτιμω το ασπρο στο 360!!!

 

Wi-Fi παλι μπορει να βαλει ο οποιοσδηποτε με 40€!!!

 

Βluetooth?? Καλα ας γελασω καλυτερα!!! Τι να το κανω? Εχει το PC μου αλλωστε!!

 

Και η Σονυ θα προσπαθησει να φτιαξει XboxLive, θα βαλει(???) IPTV, εχει TV recorder???(επιλογη αφου συνδεθει με υπολογιστη), Multi-Platform Gaming??? - ανταγωνισμος μεταξυ 360/PC, Media Center Extender(Vista)???, Upscaler???, Δονηση στο χειριστηριο?? και καινουριες δυνατοτητες με την αναβαθμιση που ερχεται...

 

Το Xbox αν και ανωτερη κονσολα απο το PS2 ολοι λεγανε για ενα σοβαρο μειονεκτημα... δεν ειχε ποικιλια στους τιτλους!!! Αυτο το εμαθε πλεον η Microsoft και δεν την ξαναπαταει!!!

Μεσα στο 2007 προσεξε την γκαμα του 360...

Halo 3(X)

Warhound(X)

Ghost Recon AW 2

Huxley(X)

Gears of War(X) (για οποιον δεν το εχει παρει ακομα)

Bioshock(X)

Mass Effect(X)

Lost Odyssey(X)

Lost Planet(X)

Two Worlds(X)

Too Human(X)

Halo Wars(X)

Command & Conquer 3 TW(X)

Alan Wake(X)

ShadowRun(X)

The Precursors(X)

Hour of Victory(X)

Overlord(X)

Infernal(X)

Perfect Dark Zero(X)

Kane & Lynch(X)

Left 4 Dead(X)

Call of Huarez(X)

Forza Motorsport 2(X)

Project Gotham Racing 4(X)

Flatout Ultimate Carnage(X)

MotoGP '07(X)

.

.

.

.

.

και αυτα που αλλαξαν απο (Χ)=eXclusive που ηταν στο PS3

Ace Combat 6(X) πλεον μονο στο 360

Devil May Cry

GTA 4

Assassin's Creed

.

.

.

 

Eιναι οπως το βλεπει κανεις!!!;) :)

------- Ασχετο -------

Μεγεια το νεο κινητο, βλεπω τιμησες το ποιοτικο!!! ;)

 

wraio to alan wake!!!! to termatises?????????:lol: epishs gia ta tektenomena...allos o electro allos egw..duo diaforetika atoma...lolkala ta les..omws to ps3 den einai telika gia to loutso opws eleges paliotera..to xereis kai o idios ayto!!!!oso gia ton polemo ton duo format pou les...mono polemos den einai!!ayta!!

Link to comment
Share on other sites

wraio to alan wake!!!! to termatises?????????:lol: epishs gia ta tektenomena...allos o electro allos egw..duo diaforetika atoma...lolkala ta les..omws to ps3 den einai telika gia to loutso opws eleges paliotera..to xereis kai o idios ayto!!!!oso gia ton polemo ton duo format pou les...mono polemos den einai!!ayta!!

Αυτό είναι που λέμε ,στηρίζω τις απόψεις μου με επιχειρήματα !

ευγε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που λέμε ,στηρίζω τις απόψεις μου με επιχειρήματα !

ευγε!

 

Μα φυσικα... Τον βλεπουμε τον elektro στο thread του PS3... Τουλαχιστον οι xbox360 "fans" (ελεος δλδ, δεν ειναι δυνατον να υπαρχου φανς της μιας ή της αλλης, ειμαστε φανς της τσεπης μας) υποστυριζουν με επιχειρηματα το 360: εχει πολυ καλυτερα παιχνιδια και καλυτερα γραφικα και συμφερει στην τσεπη (οχι 660 ευρω, ελεος)...:) Αντε επειδη καλο καλος και αντικειμενικος αλλα...;) Για τωρα το 360 ειναι η κονσολα ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ που που ειναι μπροστα. Το φθινοπωρο με την νεα δυνατη φουρνια παιχνιδιων θα δουμε πως θα ειναι τα πραγματα...;) :)

 

P.S. Γιατι παθιαζεστε τοσο πολυ για μια κονσολα μιας PLC που ο,τι κανει το κανει για κερδος;:blink: :worry: :X :wacko:

Link to comment
Share on other sites

What's a PLC?:D

 

Τωρα με ακυρωσες!:lol: PLC -> Public Limited Company -> Ανωνυμη Εταιρεια -> Α.Ε. Δεν ξερω ακριβως τον ορο στα ελληνικα παντως. Anw, το θεμα ειναι πως αυτες ειναι κερδοσκοπικες εταιρειες και οχι καποια μεγαλη ιδεα, φιλοσοφια, πολιτικο συστημα, θρησκεια, σταση ζωης, εθνος, ομαδα, κατι τελος παντων που να αξιζει να υποστηριζεις. Οχι πως ειναι καλο να φανατιζεσαι αλλα μια κονσολα δεν σε ολοκληρωνει ως ανθρωπο, δεν διαμορφωνει την κοινωνια. Μια κονσολα φερνει εσοδα σε μια εταιρεια, η οποια βγαζει καποιο κερδος και μετα παει το μερισμα στις τσεπες των μετοχων οι οποιοι αγοραζουν ferrari και τεραστια σπιτια ενω καποιοι (ας μην τους χαρακτηρισω) τσακωνονται για καποιες συσκευες/τεχνολογιες που δεν τους ανηκουν και δεν θα κερδισουν κατι απο αυτες παρα να βλεπουν την τσεπη τους.:)

Link to comment
Share on other sites

re pedia ti ginete blepw fadasmata posts? prin diabaza ena post kai sta kala kathoume e3afanistike.... eleos?

 

Οι mods βλεπεις... Δεν σβηνουν τις ανακριβειες που γραφουν πολλοι απο εδω και σβηνουν τα ποστς που εχουν καποιο νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι mods βλεπεις... Δεν σβηνουν τις ανακριβειες που γραφουν πολλοι απο εδω και σβηνουν τα ποστς που εχουν καποιο νοημα.

 

nai file mamiseta....malon oi mods exoun xb0x giayto !!!:PP

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως αν τα post που κάνετε δεν έχουν ουσία και καταλήγετε να κάνετε chat θα σβήνονται, σύμφωνα με τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Συνεχίστε on topic.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως δε γίνεται να σας κυνηγάω συνέχεια για να σας σβήνω ανούσια posts, όποιος δε συμμορφώνεται θα παίρνει και ποινή, σύμφωνα με τους ΟΠΧ.

Να αναμένεις PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kseri kanis an iparxi emulator gia to ps2 gia to pc?

 

kseri pou mpro na vro plirofories kai pia paixnidia ipostirizontai?

 

kseri kaneis pou mporo na vro ps2 games ripped?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... PlayStation

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...