Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα εγώ έχω ένα πακέτο που είναι 10 μέρες στο τελωνείο και το χρειάζομαι άμεσα...

Από εκεί που το παρήγγειλα έλεγε 3-6 ημέρες παράδοση..αν τον κάνω μανουρα και του το επιστρέψω επειδή άργησε πρέπει να πληρώσει αυτός τα μεταφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αγγελε εγω σεβομαι την ολη κατασταση. Σημερα οπως εγραψα ξεμπλοκαρε το δεματακι μετα απο 50 μερες στο ΚΑΤ με PostNL.

 

Οσον αφορά τα Βέλγικα σου παραθετω τα παρακάτω:

 

Ενα tracked:

5/4/2021, 04:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/3/2021, 06:46 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

12/3/2021, 12:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

4/3/2021, 19:19 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/3/2021, 18:49 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

4/3/2021, 18:19 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Εχω και ενα untracked που γραφει το BPost οτι παραδοθηκε στα ΕΛΤΑ στις 07/04 και ακομα ειναι άφαντο.

 

Στα υπόλοιπα της ημέρας σήμερα παρελαβα και ενα δεμα απο Ιρλανδια σε 2 ακριβως εβδομάδες και ενα δεματάκι απο Γερμανία σε 18 μερες. Άρα αυτο που λες για 2-3 εβομαδες παραδοση απο Ευρώπη ισχύει.

 

Επίσης παρατηρω τωρα με PostNL η διαχειριση γινεται πολυ πιο γρηγορα απο το Φλεβαρη (οι 15-20-30 μερες πλέον γίνονται 5-10 μερες). Στα ΕΛΤΑ φοβαμαι δεν θα υπαρξει όμως βελτίωση.:(

Edited by Tken
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι περίμενα με ενδιάμεσο PostNL, ακολούθησε ακριβώς το χρονοδιάγραμμα που ανέφερε ο Άγγελος. Δλδ 24 Μαρτίου ξεφορτώθηκε, 23 Απριλίου Άφιξη στη Χώρα προορισμού κλπ... Παίζει να παραλάβω την επόμενη εβδομάδα δλδ στην Καστοριά ή μετά την αργία εν πάσει.

 

Στα BPost το μοναδικό θέμα που είχα ήταν ΠΡΙΝ μπούνε Ελλάδα.

 

@Angelos32 ξέρουμε οτι το ανθρώπινο δυναμικό δεν ξύνεται, μείνατε όμως λίγοι. Δεν κατηγορεί κανείς εσάς, όμως ο οργανισμός κ η διαχείριση εκ των άνωθεν είναι για κλωτσιές. Είναι ξεκάθαρο οτι θέλουν να σας συρρικνώσουν κ να υποβιβάσουν τις υπηρεσίες για να βγουν τα ΕΛΤΑ στο σφυρί.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 .Άγγελε σε ευχαριστούμε για τις απαντήσεις αλλά δεν είναι για εσάς τους εργαζόμενους τα άσχημα σχόλια αλλά για τις διοικήσεις που σφυρίζουν αμέριμνα για προσλήψεις και καλύτερες συνθήκες εργασίας. Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς μια και δουλεύω στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Η πίεση μεγάλη χωρίς ρεπό και τα σχετικά. Υπομονή από όλους μας και όλα θα φτιάξουν ελπίζω κάποια στιγμή. Τώρα θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και είσαι γνώστης το τι γίνεται με τα αντικείμενα.εχω αυτό το tracking number:

LT644409400NL

8/4/2021, 14:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2021, 12:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/3/2021, 12:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Και θέλω να σε ρωτήσω γιατί είμαι άσχετος. Έχει έρθει στην Ελλάδα η ακόμα το στέλνουν από την Ολλανδία? Σε ευχαριστώ και καλες γιορτές να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 .Άγγελε σε ευχαριστούμε για τις απαντήσεις αλλά δεν είναι για εσάς τους εργαζόμενους τα άσχημα σχόλια αλλά για τις διοικήσεις που σφυρίζουν αμέριμνα για προσλήψεις και καλύτερες συνθήκες εργασίας. Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς μια και δουλεύω στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Η πίεση μεγάλη χωρίς ρεπό και τα σχετικά. Υπομονή από όλους μας και όλα θα φτιάξουν ελπίζω κάποια στιγμή. Τώρα θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιας και είσαι γνώστης το τι γίνεται με τα αντικείμενα.εχω αυτό το tracking number:

LT644409400NL

8/4/2021, 14:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2021, 12:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/3/2021, 12:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Και θέλω να σε ρωτήσω γιατί είμαι άσχετος. Έχει έρθει στην Ελλάδα η ακόμα το στέλνουν από την Ολλανδία? Σε ευχαριστώ και καλες γιορτές να έχεις.

 

Mπορει να μην ειμαι ο Αγγελος αλλα για να σου φυγει η απορια, ΟΧΙ δεν εχει φτασει Ελλαδα.

 

23/4/2021, 05:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/3/2021, 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/2/2021, 12:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/2/2021, 10:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

10/2/2021, 02:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Oταν φτασει Ελλαδα και κατεβει απο το αεροπλανο ο σακος θα δεις την πρωτη ενδειξη "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" και οταν scanαριστει το αντικειμενο σου απο το σακο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ"

 

Που σημαινει με απλα λογια, καλο Μαιο μαλλον για να παραλαβεις.

 

Καλο Πασχα.:)

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να μην ειμαι ο Αγγελος αλλα για να σου φυγει η απορια, ΟΧΙ δεν εχει φτασει Ελλαδα.

 

23/4/2021, 05:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/3/2021, 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/2/2021, 12:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/2/2021, 10:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

10/2/2021, 02:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Oταν φτασει Ελλαδα και κατεβει απο το αεροπλανο ο σακος θα δεις την πρωτη ενδειξη "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" και οταν scanαριστει το αντικειμενο σου απο το σακο "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ"

 

Που σημαινει με απλα λογια, καλο Μαιο μαλλον για να παραλαβεις.

 

Καλο Πασχα.:)

 

Μάιο? Να λες Ιούνιο καλύτερα. Καλό Πάσχα να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε καταλάβω φίλε μου ειλικρινά.

Αν θέλεις μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Έφυγε από Ιταλία 9/4, 22/4 είναι Πάτρα και 10 λεπτά από το σπίτι σου. Σε 13 μέρες δηλαδή.

Το πρόβλημα τώρα πιο είναι; ότι δεν το πήρες σήμερα 23/4 και θα το πάρεις Δευτέρα 26/4;

Δεν μπορώ να καταλάβω παιδιά ειλικρινά.

Συγνώμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Λίγο παλιότερα είχα γράψει ότι όσοι έχουν tracking που δείχνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ μέχρι 20-25 Μαρτίου, θα παραλάβουν μέχρι 25 Απριλίου.

Δυστυχώς στις εκτιμήσεις μου έπεσα έξω, διότι ο όγκος ήταν πάρα πολύ μεγάλος.

Το 80% που έχει γίνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ μέχρι 20-25 Μαρτίου έχει παραδοθεί.

Το υπόλοιπο 20% που μένει θα παραδοθεί μέχρι τέλος του μηνός, άντε το πολύ μέχρι 5 Μαϊου λόγο αργιών.

 

Το πρόβλημα είναι ΜΟΝΟ στα Ολλανδικά (NL) και στα συστημένα ευρωπαϊκά.

Εκεί υπάρχουν καθυστερήσεις και ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.

Τα NL λόγο τεράστιου όγκου ακόμα και σήμερα, τα συστημένα λόγω έλλειψεις προσωπικού και εθελουσίας.

Κατανοώ ότι δεν σας ενδιαφέρει αυτό, σας λέω απλά πως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

 

Τα Βέλγικα που γράφετε και ξαναγράφετε ΑΝ είναι δέματα, ΔΕΝ έχουν καθυστέρηση ούτε 5 μέρες, ΑΝ είναι συστημένα, έχουν.

Εντωμεταξύ, δεν σας βλέπω να διαμαρτύρεστε όταν κάνουν 25-30-35 μέρες να έρθουν από Ολλανδία πχ που είναι μια αποστολή μπαμ μπαμ, αλλά αν κάνει 25-30-35 να έρθει από ΕΛΤΑ φωνάζετε, βρίζετε κλπ.

 

Υπομονή... Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο... Υπομονή.

Για οτιδήποτε, ρωτήστε με... Μακάρι να μπορέσω να εξυπηρετήσω

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζετε να γίνει διαχείριση σε τόσα σακιά και χιλιάδες αντικείμενα έτσι απλά.

Δεν παραγγέλνετε μόνο εσείς, παραγγέλνουν χιλιάδες από όλη την Ελλάδα.

http://prntscr.com/11xe516

Όλα αυτά πρέπει να περάσουν τελωνείο και είναι εβδομάδας, είναι ΤΩΡΑ, όχι πριν 2-3 μήνες, ΤΩΡΑ.

ΜΟΝΟ NL είναι αυτά.

Δεν ξυνόμαστε όπως μπορεί να φαντάζεστε ορισμένοι.

Σε καμία περίπτωση σκέφτηκε ποτέ κανείς ότι ξύνονται οι υπάλληλοι. Το θέμα είναι όλη η διαχείριση πού κάνουν τα ΕΛΤΑ. Από περιέργεια ήθελα να ξέρω.. Γιατί δεν γινόταν αυτός ο χαμός πριν 2 χρόνια π.χ? Και το σημαντικότερο... Θα βελτιωθεί η κατάσταση?? Σκέφτονται να κάνουν κάτι που για αυτό??
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση σκέφτηκε ποτέ κανείς ότι ξύνονται οι υπάλληλοι. Το θέμα είναι όλη η διαχείριση πού κάνουν τα ΕΛΤΑ. Από περιέργεια ήθελα να ξέρω.. Γιατί δεν γινόταν αυτός ο χαμός πριν 2 χρόνια π.χ? Και το σημαντικότερο... Θα βελτιωθεί η κατάσταση?? Σκέφτονται να κάνουν κάτι που για αυτό??

 

Η καθυστέρηση παράδοσης των ταχυδρομικών δεμάτων άρχισε από το καλοκαίρι του 2017, όταν αποφασίστηκε να εφαρμόζεται η τελωνειακή νομοθεσία και να ελέγχονται ολα τα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες. Στη διαδικασία του εκτελωνισμού (χαρτούρα) μπήκαν τα ΕΛΤΑ και με τέλος που καθορίστηκε (15€/20€ κλπ), αντικατέστησαν τους εκτελωνιστές, ειδικά και μόνον, για τα δέματα που εισάγονται με το ταχυδρομείο, και έτσι απέκτησαν ένα ακόμη πόρο εσόδων για να μειώσουν με μεγάλο έλλειμα που έχουν στους ισολογισμούς τους.

Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τη μείωση του ανθρώπινου δυναμικού (εθελούσια έξοδος κλπ) έφερε την καθυστέρηση που παρατηρείται πλέον στο κομμάτι απο την ώρα που θα φτάσει ο ταχυδρομικός σάκος στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοιχτεί και να σκαναριστεί το περιεχόμενό του.

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση παράδοσης των ταχυδρομικών δεμάτων άρχισε από το καλοκαίρι του 2017, όταν αποφασίστηκε να εφαρμόζεται η τελωνειακή νομοθεσία και να ελέγχονται ολα τα τα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες. Στη διαδικασία του εκτελωνισμού (χαρτούρα) μπήκαν τα ΕΛΤΑ και με τέλος που καθορίστηκε (15€/20€ κλπ), αντικατέστησαν τους εκτελωνιστές, ειδικά και μόνον, για τα δέματα που εισάγονται με το ταχυδρομείο, και έτσι απέκτησαν ένα ακόμη πόρο εσόδων για να μειώσουν με μεγάλο έλλειμα που έχουν στους ισολογισμούς τους.

Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τη μείωση του ανθρώπινου δυναμικού (εθελούσια έξοδος κλπ) έφερε την καθυστέρηση που παρατηρείται πλέον στο κομμάτι απο την ώρα που θα φτάσει ο ταχυδρομικός σάκος στο αεροδρόμιο μέχρι να ανοιχτεί και να σκαναριστεί το περιεχόμενό του.

 

Εχω απορια αν διαχειριζεται και τα αντικειμενα απο το Amazon μετα τη συμφωνια που υπεγραψε (επιπλεον ποροι ισως ;;) που θα παει αυτη η κατασταση. Ηδη η κατασταση ειναι οριακη και το Amazon δεν αστειευεται στις συμφωνιες του.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω απορια αν διαχειριζεται και τα αντικειμενα απο το Amazon μετα τη συμφωνια που υπεγραψε (επιπλεον ποροι ισως ;;) που θα παει αυτη η κατασταση. Ηδη η κατασταση ειναι οριακη και το Amazon δεν αστειευεται στις συμφωνιες του.:)

 

Ακούγεται για τα ELTA Courier, που είναι άλλη (θυγατρική) εταιρεία, που δεν έχει σχέση με τη διαδικασία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται για τα ELTA Courier, που είναι άλλη (θυγατρική) εταιρεία, που δεν έχει σχέση με τη διαδικασία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ

Εχει νοημα γιατι εχει πιο εκτεταμενο δικτυο απο τις υπολοιπες κουριερ (ACS, Γενικη Ταχυδρομικη, Speedex κλπ) και βασιζεται και πολλες φορες και στα ιδια τα ΕΛΤΑ σε εξαιρετικα δυσπροσιτες περιοχες.

 

Αν εξαιρεσουμε το black out των εορτων, τουλαχιστον εδω στα μερη μου στη Κοζανη η ΕΛΤΑ κουριερ δουλευει υποδειγματικα σε συγκριση με τις αλλες δυο.

 

Ετσι και αλλιως η διαδικασια με τη UPS που συνεργαζεται σε δυσπροσιτες περιοχες ηταν παρομοια. Αν δεν ηταν Αθηνα-Θεσσαλονικη, η UPS παρεδιδε Γενικη Ταχυδρομικη και απο εκει σε 1-3 εργασιμες μερες εφτανε στη πορτα σου σε οποιοδηποτε μερος της Ελλαδας.

 

Ειδωμεν λοιπον...:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε καταλάβω φίλε μου ειλικρινά.

Αν θέλεις μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Έφυγε από Ιταλία 9/4, 22/4 είναι Πάτρα και 10 λεπτά από το σπίτι σου. Σε 13 μέρες δηλαδή.

Το πρόβλημα τώρα πιο είναι; ότι δεν το πήρες σήμερα 23/4 και θα το πάρεις Δευτέρα 26/4;

Δεν μπορώ να καταλάβω παιδιά ειλικρινά.

Συγνώμη

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Λίγο παλιότερα είχα γράψει ότι όσοι έχουν tracking που δείχνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ μέχρι 20-25 Μαρτίου, θα παραλάβουν μέχρι 25 Απριλίου.

Δυστυχώς στις εκτιμήσεις μου έπεσα έξω, διότι ο όγκος ήταν πάρα πολύ μεγάλος.

Το 80% που έχει γίνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ μέχρι 20-25 Μαρτίου έχει παραδοθεί.

Το υπόλοιπο 20% που μένει θα παραδοθεί μέχρι τέλος του μηνός, άντε το πολύ μέχρι 5 Μαϊου λόγο αργιών.

 

Το πρόβλημα είναι ΜΟΝΟ στα Ολλανδικά (NL) και στα συστημένα ευρωπαϊκά.

Εκεί υπάρχουν καθυστερήσεις και ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.

Τα NL λόγο τεράστιου όγκου ακόμα και σήμερα, τα συστημένα λόγω έλλειψεις προσωπικού και εθελουσίας.

Κατανοώ ότι δεν σας ενδιαφέρει αυτό, σας λέω απλά πως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

 

Τα Βέλγικα που γράφετε και ξαναγράφετε ΑΝ είναι δέματα, ΔΕΝ έχουν καθυστέρηση ούτε 5 μέρες, ΑΝ είναι συστημένα, έχουν.

Εντωμεταξύ, δεν σας βλέπω να διαμαρτύρεστε όταν κάνουν 25-30-35 μέρες να έρθουν από Ολλανδία πχ που είναι μια αποστολή μπαμ μπαμ, αλλά αν κάνει 25-30-35 να έρθει από ΕΛΤΑ φωνάζετε, βρίζετε κλπ.

 

Υπομονή... Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο... Υπομονή.

Για οτιδήποτε, ρωτήστε με... Μακάρι να μπορέσω να εξυπηρετήσω

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζετε να γίνει διαχείριση σε τόσα σακιά και χιλιάδες αντικείμενα έτσι απλά.

Δεν παραγγέλνετε μόνο εσείς, παραγγέλνουν χιλιάδες από όλη την Ελλάδα.

http://prntscr.com/11xe516

Όλα αυτά πρέπει να περάσουν τελωνείο και είναι εβδομάδας, είναι ΤΩΡΑ, όχι πριν 2-3 μήνες, ΤΩΡΑ.

ΜΟΝΟ NL είναι αυτά.

Δεν ξυνόμαστε όπως μπορεί να φαντάζεστε ορισμένοι.

 

Άγγελε καλημέρα. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρθηκα ή υπονόησα ότι τα ξύνεται. Τουναντίον. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος με το δέμα από Ιταλία ήθελα να τονίσω ότι από 21/4 βρίσκεται στο κέντρο διανομής της Πάτρας έχει επεξεργαστεί και έχει φορτωθεί την ίδια μέρα για να φτάσει στο κεντρικό κατάστημα δύο ημέρες μετά! Αυτά είναι λόγια του κέντρου ύστερα από πάνω από πενήντα κλήσεις (δεν συζητάω για το κεντρικό κατάστημα δεν το σηκώνει κανείς).

 

Για να μη μιλήσω για το γεγονός ότι χρειάστηκε να φύγω από την δουλειά μου (δυστυχώς το ωράριο μου είναι 07.30 με 17.00) για να πάω να παραλάβω το πακέτο ο ίδιος, αφού οι ίδιοι δεν κάνουν παραδόσεις. Είτε πήγαινα την Παρασκευή είτε την Δευτέρα θα ήταν το ίδιο. Άρα τι ακριβώς πλήρωσα σε μεταφορικά?

 

Πρέπει να καταλάβουν στα ΕΛΤΑ ότι, πέρα από αυτά που τραβάτε ως εργαζόμενοι, υπάρχουν και οι πελάτες οι οποίοι έχουν δείξει τεράστια υπομονή, πέραν των δεόντων, και ότι δεν βρίσκονται στο απυρόβλητο. Για παράδειγμα στη δική μου εργασία δεν νοείτε να μην έχουν παραδοθεί τα πράγματα μέσα σε 1, το πολύ 1.30, ώρα όντας εταιρία λιανικής. Και, πίστεψε με, ο όγκος των παραγγελιών είναι τεράστιος για μία πόλη σαν την Πάτρα. Δηλαδή εσύ πόση υπομονή θα έκανες εάν είχες 3 μήνες να παραλάβης (ή ακόμη και μήνα όπως είμαι εγώ)?

 

Τα πράγματα για τα οποία πρέπει να κάνουμε υπομονή είναι αξίας και τα χρειαζόμαστε. Δεν μπορεί τα ΕΛΤΑ να ζητούν κατανόηση και εγώ να μην γνωρίζω που βρίσκονται και σε τι κατάσταση είναι. Το "δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος" δεν μου λέει τίποτα. Αν έρθει διαλυμένο σε ποιον θα αποταθώ? Τα ΕΛΤΑ θα τα ρίξουν στον αποστολέα και ο αποστολέας στα ΕΛΤΑ.

 

Συγγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση αλλά, δεν προσπαθώ να σε στοχοποιήσω, και σε ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρεις αλλά και εγώ, όπως φαντάζομαι και άλλοι, έχω αγανακτήσει με την υπόθεση. Να προσέχετε την υγεία σας και, ελπίζω, ότι σύντομα θα λήξη αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε καλημέρα. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρθηκα ή υπονόησα ότι τα ξύνεται. Τουναντίον. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος με το δέμα από Ιταλία ήθελα να τονίσω ότι από 21/4 βρίσκεται στο κέντρο διανομής της Πάτρας έχει επεξεργαστεί και έχει φορτωθεί την ίδια μέρα για να φτάσει στο κεντρικό κατάστημα δύο ημέρες μετά! Αυτά είναι λόγια του κέντρου ύστερα από πάνω από πενήντα κλήσεις (δεν συζητάω για το κεντρικό κατάστημα δεν το σηκώνει κανείς).

 

Για να μη μιλήσω για το γεγονός ότι χρειάστηκε να φύγω από την δουλειά μου (δυστυχώς το ωράριο μου είναι 07.30 με 17.00) για να πάω να παραλάβω το πακέτο ο ίδιος, αφού οι ίδιοι δεν κάνουν παραδόσεις. Είτε πήγαινα την Παρασκευή είτε την Δευτέρα θα ήταν το ίδιο. Άρα τι ακριβώς πλήρωσα σε μεταφορικά?

 

Πρέπει να καταλάβουν στα ΕΛΤΑ ότι, πέρα από αυτά που τραβάτε ως εργαζόμενοι, υπάρχουν και οι πελάτες οι οποίοι έχουν δείξει τεράστια υπομονή, πέραν των δεόντων, και ότι δεν βρίσκονται στο απυρόβλητο. Για παράδειγμα στη δική μου εργασία δεν νοείτε να μην έχουν παραδοθεί τα πράγματα μέσα σε 1, το πολύ 1.30, ώρα όντας εταιρία λιανικής. Και, πίστεψε με, ο όγκος των παραγγελιών είναι τεράστιος για μία πόλη σαν την Πάτρα. Δηλαδή εσύ πόση υπομονή θα έκανες εάν είχες 3 μήνες να παραλάβης (ή ακόμη και μήνα όπως είμαι εγώ)?

 

Τα πράγματα για τα οποία πρέπει να κάνουμε υπομονή είναι αξίας και τα χρειαζόμαστε. Δεν μπορεί τα ΕΛΤΑ να ζητούν κατανόηση και εγώ να μην γνωρίζω που βρίσκονται και σε τι κατάσταση είναι. Το "δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος" δεν μου λέει τίποτα. Αν έρθει διαλυμένο σε ποιον θα αποταθώ? Τα ΕΛΤΑ θα τα ρίξουν στον αποστολέα και ο αποστολέας στα ΕΛΤΑ.

 

Συγγνώμη για την μακροσκελή ανάρτηση αλλά, δεν προσπαθώ να σε στοχοποιήσω, και σε ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρεις αλλά και εγώ, όπως φαντάζομαι και άλλοι, έχω αγανακτήσει με την υπόθεση. Να προσέχετε την υγεία σας και, ελπίζω, ότι σύντομα θα λήξη αυτή η κατάσταση.

 

Κάτσε να τα βάλουμε σε μια βάση γιατί τα έχετε μπερδέψει λίγο.

1ον Το αντικείμενο σου δεν έκανε 3 μήνες, ούτε ένα μήνα όπως λες... έκανε 17 μέρες (σήμερα λογικά πήγες και παρέλαβες)

Άρα έφυγε από Ιταλία 9 Απριλίου και 26 είναι στα χέρια σου.

2ον Όταν έκανες την παραγγελία από το εξωτερικό, σου είπαν για λιγότερο χρόνο;

3ον Ο Διανομέας ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να φέρει το αντικείμενο σπίτι σου αν είναι πάνω από κιλό μου φαίνεται η ακαθόριστου μεγέθους.

Με λίγα λόγια αν εσύ παραγγείλεις μια κιθάρα από Ιταλία, δε θα τι φέρει σπίτι ο διανομέας τον ΕΛΤΑ, εσύ θα πας να παραλάβεις έπειτα από ειδοποίηση.

4ον Στην ερώτηση-απορία σου <<Άρα τι ακριβώς πλήρωσα σε μεταφορικά?>> η απάντηση είναι από πάνω, αλλά και να μην ήταν από πάνω, από Ιταλία σε Ελλάδα πως ήρθε; μόνο του; περπατώντας;

Αν θέλεις το αντικείμενο στην πόρτα σου και γρήγορα, πληρώνεις 10 φορές μεγαλύτερα μεταφορικά και έρχεται γρηγορότερα και στην πόρτα σου.

5ον Αν υποθετικά η κιθάρα που παράγγειλες ήταν από την Αγγλία, δε θα έκανε 17 μέρες, αλλά 117 μέρες γιατί έπρεπε να περάσει τελωνείο.

Οι τελωνιακοί ευθύνονται για της μεγάλες καθυστερήσεις και όχι ο ΕΛΤΑ.

6ον Στην άλλη ερώτηση-απορία σου <<Δηλαδή εσύ πόση υπομονή θα έκανες εάν είχες 3 μήνες να παραλάβης (ή ακόμη και μήνα όπως είμαι εγώ)? >> σου παραθέτω το από κάτω.

Order time: 10:53 Mar. 21 2021 // LZ760808467CN // Εχει περάσει ένας μήνας και αγνοείτε ακόμα κάπου στην Κίνα!

Δεν νομίζω να παραλάβω νωρίτερα από τον Ιούνιο. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από υπομονή.

Συγγνώμη για την μακροσκελή απάντηση, ίσως και να το δεις σαν επιθετική, αλλά προσπαθώ να εξηγήσω το τι γίνεται και πως δουλεύει όλο το σύστημα.

 

Εν κατακλείδι, όσοι έχουν παραγγελίες που πρέπει να περάσουν τελωνείο νωρίτερα από 40-50 μέρες δύσκολο να παραλάβουν, εκτός αν έχουν την τύχη του Γκαστόνε.

Όσοι έχουν παραγγελίες που δεν χρειάζεται να περάσουν τελωνείο, το αργότερο σε 30-40 μέρες έχουν παραλάβει.

Edited by Angelos32
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ Άγγελε που είσαι στην παρέα μας.
Link to comment
Share on other sites

24/4/2021, 08:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/4/2021, 14:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/4/2021, 12:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

22/3/2021, 12:33 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ήρθε επιτέλους. Άντε τώρα να δούμε πότε θα έρθει σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα περίπου θα είναι σπίτι σου.

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT514420196NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT643198704NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

27/4/2021, 20:38 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/4/2021, 17:49 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

27/4/2021, 11:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

5/4/2021, 09:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/3/2021, 14:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/3/2021, 10:55 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

9/3/2021, 04:12 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα δέμα το οποίο από 23 του μηνός λέει κλείσιμο από Μδ Χαλανδρίου. Πάντα μετά από αυτό την επόμενη μέρα ερχόταν. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει η αν αξίζει να πάω στο ταχυδρομείο στην περιοχή μου μήπως είναι εκεί
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα περίπου θα είναι σπίτι σου.

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT514420196NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

30/3/2021, 09:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/3/2021, 18:28 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/3/2021, 16:21 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/2/2021, 09:49 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ποιο μήνα.... Σε εσένα ακόμα δεν έχει ξεκολλήσει από τις 30/3. Υπομονή και κάποτε θα μας έρθουνε.

Link to comment
Share on other sites

28/4/2021, 08:01 ΚΟΖΑΝΗ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

28/4/2021, 07:58 ΚΟΖΑΝΗ ΑΦΙΞΗ

28/4/2021, 06:02 Δ.Σ. ΚΟΖΑΝΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/4/2021, 01:18 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/4/2021, 17:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

27/4/2021, 15:21 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

23/4/2021, 05:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

4/3/2021, 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

25/2/2021, 12:04 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

25/2/2021, 10:32 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

10/2/2021, 02:53 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Από τις 5/02 φτασαμε 28/4 αλλα επιτελους παραλαβαμε!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα δέμα το οποίο από 23 του μηνός λέει κλείσιμο από Μδ Χαλανδρίου. Πάντα μετά από αυτό την επόμενη μέρα ερχόταν. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει η αν αξίζει να πάω στο ταχυδρομείο στην περιοχή μου μήπως είναι εκεί

 

Έχει μειωθεί ο αριθμός των ταχυδρόμων, στο Χαλάνδρι τουλάχιστον, και καθυστερούν οι παραδόσεις.

Τηλεφώνησε στο γραφείο στην Πεντέλης.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες, εγω εχω ενα δεμα απο Σουηδια (postnord - express package). Αυτοι μου ειπαν συνηθως παιρνει 2 εργασιμες (να φανταστω απο Σουηδια-Ελλαδα και οχι Σουηδια-σπιτι μου; ). Και...σημερα μαθαινω ωραια και καλα απο την εταιρεια στην Σουδια πως ερχεται με τα ΕΛΤΑ. Μεγαλυτερο ωχ στην ζωη μου δεν εχω κανει.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/4/2021, 07:35 ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/4/2021, 18:27 ΣΟΥΗΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μεχρι στιγμης αυτα. Ποτε λετε να το παραλαβω; Σε κανα 1-2 μηνες;

 

Τι να πω..Τετοια καθυστερηση, δεν ξερω γιατι. Εγω το περιμενα να ρθει την αλλη βδομαδα το αργοτερο (7 Μαιου) , αλλα απο οτι διαβαζω εδω, καλυτερα να το ξεχασω. Και το χρειαζομουν αμεσα αυτο το αντικειμενο.

 

ΥΓ: Δεν επελεξα εγω τα ΕΛΤΑ, αυτα με επελεξαν!

Edited by Antonis_M
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες, εγω εχω ενα δεμα απο Σουηδια (postnord - express package). Αυτοι μου ειπαν συνηθως παιρνει 2 εργασιμες (να φανταστω απο Σουηδια-Ελλαδα και οχι Σουηδια-σπιτι μου; ). Και...σημερα μαθαινω ωραια και καλα απο την εταιρεια στην Σουδια πως ερχεται με τα ΕΛΤΑ. Μεγαλυτερο ωχ στην ζωη μου δεν εχω κανει.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

28/4/2021, 07:35 ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/4/2021, 18:27 ΣΟΥΗΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Μεχρι στιγμης αυτα. Ποτε λετε να το παραλαβω; Σε κανα 1-2 μηνες;

 

Τι να πω..Τετοια καθυστερηση, δεν ξερω γιατι. Εγω το περιμενα να ρθει την αλλη βδομαδα το αργοτερο (7 Μαιου) , αλλα απο οτι διαβαζω εδω, καλυτερα να το ξεχασω. Και το χρειαζομουν αμεσα αυτο το αντικειμενο.

 

ΥΓ: Δεν επελεξα εγω τα ΕΛΤΑ, αυτα με επελεξαν!

 

Υπολογιζε 2-3 εβδομαδες. Βεβαια αν ειναι συστημενο (ξεκινάει με R το tracking number ΙΣΩΣ κανει και μηνα).

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιζε 2-3 εβδομαδες. Βεβαια αν ειναι συστημενο (ξεκινάει με R το tracking number ΙΣΩΣ κανει και μηνα).

 

Απο οτι βλεπω δεν ειναι: LY006789480SE

 

https://t.17track.net/en#nums=LY006789480SE&fc=07071

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LY006789480SE

 

Παντως το express package της Postnord ειναι για Σουηδια-Ελλαδα ετσι (μου ειπαν 2-3 εργασιμες); Να φανταστω μετα τα αναλαμβανει ολα η ΕΛΤΑ που σημαινει καλη τυχη;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω δεν ειναι: LY006789480SE

 

https://t.17track.net/en#nums=LY006789480SE&fc=07071

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LY006789480SE

 

Παντως το express package της Postnord ειναι για Σουηδια-Ελλαδα ετσι (μου ειπαν 2-3 εργασιμες); Να φανταστω μετα τα αναλαμβανει ολα η ΕΛΤΑ που σημαινει καλη τυχη;

 

Εχει σημασια και το ταχυδρομειο. Δηλαδη Belgium Post και PostNL τρωνε τρελο σκαλωμα στην Ελλαδα. Αν ολα πανε καλα και επειδη υπαρχουν και αργιες με πασχα πρωτομαγια κλπ, υπολογιζε καπου μια βδομαδα με 10 μερες να ερθει Ελλάδα και 7-10 μερες για να το λαβεις στα χερια σου, στη καλυτερη.

 

Εμενα το ρεκορ ειναι 10 μερες απο Γαλλια πάντως. Αλλα untracked. Οσα πρεπει να σκαναριστουν υπολογισε μια επιπλεον καθυστερηση λογω έλλειψης υπαλλήλων.

 

Καλη υπομονη οπως και να εχει και καλό Πασχα,

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω δεν ειναι: LY006789480SE

 

https://t.17track.net/en#nums=LY006789480SE&fc=07071

https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc=LY006789480SE

 

Παντως το express package της Postnord ειναι για Σουηδια-Ελλαδα ετσι (μου ειπαν 2-3 εργασιμες); Να φανταστω μετα τα αναλαμβανει ολα η ΕΛΤΑ που σημαινει καλη τυχη;

Αφού έχει κωδικό που φαίνεται στο σύστημα των ΕΛΤΑ τότε θα διαχειριστεί ως συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...