Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να γνωρίζετε ότι γίνονται περίπου 2000 σακιά εισαγωγή καθημερινά (περίπου 80.000 αντικείμενα) και ο ΕΛΤΑ διαχειρίζεστε περίπου 25000 χιλ την ημέρα. Τα μισά και παραπάνω δηλαδή από τα μισά, πρέπει να περάσουν από τελωνιακό έλεγχο. Τώρα μπαίνει τελωνείο και η Αγγλία.

 

Αποτέλεσμα αυτού είναι να έχουν συσσωρευτεί χιλιάδες αντικείμενα από το Νοέμβριο μέχρι και αρχές Μάρτη που άρχισε να πέφτει η δουλειά.

 

Τώρα οι εισαγωγές είναι μικρότερες εδώ και 15-20 μέρες και αρχίζει να ξεστοκάρει κάπως το πράγμα.

 

Όσοι έχουν αντικείμενα που έχουν γίνει εκφόρτωση στο ΚΑΤ τον Μάρτιο, μέχρι 15-20 Απρίλη θα τα έχουν δει να ξεκολλάνε η θα τα έχουν παραλάβει κιόλας.

 

Αυτό που έγινε φέτος, δεν έχει ξαναγίνει 4 χρόνια που εργάζομαι ΕΛΤΑ.

Covid και εθελουσία δεν είναι σύμμαχοι.

Υπομονή, ήρθε η ώρα να παραλάβετε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο, μας δίνεις κουράγιο. Κάτι είναι κι αυτό.

Αντιλαμβάνομαι των όγκο των δεμάτων και τις αντίξοες συνθήκες κάτω από τις οποίες καλείστε να λειτουργήσετε, αλλά θα πρέπει κι εκεί στα ΕΛ.ΤΑ να καταλάβουν ότι δεν είμαστε η μόνη χώρα που ταλαιπωρείται από τον covid. Όποτε και να τους πάρεις, όλα εκεί τα ρίχνουν.

Έχω παραγγείλει ένα δέμα από Γερμανία. Έκανε μόλις 8 ημέρες να μπει Ελλάδα και παραμένει 15!!! στο αεροδρόμιο. Το πότε θα ξεκολλήσει, ένας Θεός το ξέρει.

Κάπου καταντάει αστείο το να φτάνουν δέματα από Κίνα, Σιγκαπούρη, Ιαπωνία μέσα σε μια εβδομάδα και μετά να χρειάζεται ένας μήνας και βάλε για να παραλάβεις.

Τεσπα, ας είμαστε καλά και υπομονή....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο, μας δίνεις κουράγιο. Κάτι είναι κι αυτό.

Αντιλαμβάνομαι των όγκο των δεμάτων και τις αντίξοες συνθήκες κάτω από τις οποίες καλείστε να λειτουργήσετε, αλλά θα πρέπει κι εκεί στα ΕΛ.ΤΑ να καταλάβουν ότι δεν είμαστε η μόνη χώρα που ταλαιπωρείται από τον covid. Όποτε και να τους πάρεις, όλα εκεί τα ρίχνουν.

Έχω παραγγείλει ένα δέμα από Γερμανία. Έκανε μόλις 8 ημέρες να μπει Ελλάδα και παραμένει 15!!! στο αεροδρόμιο. Το πότε θα ξεκολλήσει, ένας Θεός το ξέρει.

Κάπου καταντάει αστείο το να φτάνουν δέματα από Κίνα, Σιγκαπούρη, Ιαπωνία μέσα σε μια εβδομάδα και μετά να χρειάζεται ένας μήνας και βάλε για να παραλάβεις.

Τεσπα, ας είμαστε καλά και υπομονή....

 

Να πω ότι δεν έχεις δίκιο;;; Έχεις...

Υπομονή... Δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γίνει...

Δέμα από Γερμανία και είναι 15 μέρες αεροδρόμιο;;; Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό... Έχεις track;

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι δεν έχεις δίκιο;;; Έχεις...

 

Υπομονή... Δεν υπάρχει κάτι άλλο για να γίνει...

 

Δέμα από Γερμανία και είναι 15 μέρες αεροδρόμιο;;; Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό... Έχεις track;

Ναι, υπάρχει.

 

Έφυγε 8, έφτασε 16 κι έκτοτε παραμένει κολλημένο στο αεροδρόμιο.

 

 

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

759cd837f27c0bed0cac39e55b59c7c6.jpg

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει.

 

Έφυγε 8, έφτασε 16 κι έκτοτε παραμένει κολλημένο στο αεροδρόμιο.

 

 

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

759cd837f27c0bed0cac39e55b59c7c6.jpg

 

Χωρίς tracking number δεν μπορώ να βοηθήσω :(

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς tracking number δεν μπορώ να βοηθήσω :(

 

Φίλε μου σου εστειλα ΠΜ. Αν θες τσεκαρε! Σε ευχαριστω πολυ!:happy:

 

Σε άλλα νεα. Σήμερα παρέλαβα δεματάκι που είχε κολλήσει από τις 09/02 στο AMU/KAT με Speedpak και είχα πάρει ηδη refund.

 

Σε σύνολο καμια 35αρια δεματακιων απο τελη Γεναρη καταλήγω στο εξής για μέσους χρονους παραλαβης.

 

Speedpak (Ebay):μεσος χρόνος παραλαβής 1 μηνας

Emirates Post: μεσος χρόνος παραλαβής 2 μηνες

Yanwen Post με China post: μεσος χρόνος παραλαβής 45-50 μέρες

ΤΟΡ Υou (Ebay): ενα δεματάκι 19 μερες!!!:cry:

ShunYou Post: Στα 5 δεματακια που δείχνει απο 09/02-20/02 να εχουν φτασει ΚΑΤ δεν εχω παραλαβει ΚΑΝΕΝΑ.

AliExpress με NL Pοst: Στα αζήτητα από το 4 Μαρτίου

Βelgium Post: Αναμένω από μέσα Μαρτίου να παραλάβω.

 

Και καταλήγω: Speedpak η πιο αξιοπιστη επιλογη ως τωρα. Μόνο ένα άργησε πολύ σε συνολο 10+ δεμάτων. Τα φέρνουν μέσω Γερμανιας, οποτε δεν ξερω αν παίζει ρόλο σε κάτι.

 

Emirates Post και untracked ήρθαν πιο γρήγορα από PostNL που πλήρωσα και 4.5 δολαρια στο Aliexpress.

 

H ολη καθυστερηση πρεπει να σημειώνεται Ελλάδα. Δεν ξερω τις διαδικασίες γενικά και πως αλλα ερχονται πιο γρηγορα και άλλα οχι.

Καλό κουράγιο στα παιδια των ΕΛΤΑ αλλα και εμεις εχουμε τα δικια μας.

 

Για οτιδηποτε νεότερο θα επιστρεψω!:D:D:happy:

Link to comment
Share on other sites

Δέμα από ebay με SpeedPak αξίας 56 ευρώ . Δεν χρεωθηκα και τελωνείο . Οι ημέρες για τη επίδοση απο άλλο πλανήτη. Δεν ξέρω τι έπαιξε με αυτο το δέμα. Μου τό έφερε σπίτι η γενική ταχυδρομική .49d98dd15611cbbaac4d3ffa5d8e6fc3.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εστειλα ΠΜ. Αν θες τσεκαρε! Σε ευχαριστω πολυ!:happy:

 

 

 

Σε άλλα νεα. Σήμερα παρέλαβα δεματάκι που είχε κολλήσει από τις 09/02 στο AMU/KAT με Speedpak και είχα πάρει ηδη refund.

 

 

 

Σε σύνολο καμια 35αρια δεματακιων απο τελη Γεναρη καταλήγω στο εξής για μέσους χρονους παραλαβης.

 

 

 

Speedpak (Ebay):μεσος χρόνος παραλαβής 1 μηνας

 

Emirates Post: μεσος χρόνος παραλαβής 2 μηνες

 

Yanwen Post με China post: μεσος χρόνος παραλαβής 45-50 μέρες

 

ΤΟΡ Υou (Ebay): ενα δεματάκι 19 μερες!!!:cry:

 

ShunYou Post: Στα 5 δεματακια που δείχνει απο 09/02-20/02 να εχουν φτασει ΚΑΤ δεν εχω παραλαβει ΚΑΝΕΝΑ.

 

AliExpress με NL Pοst: Στα αζήτητα από το 4 Μαρτίου

 

Βelgium Post: Αναμένω από μέσα Μαρτίου να παραλάβω.

 

 

 

Και καταλήγω: Speedpak η πιο αξιοπιστη επιλογη ως τωρα. Μόνο ένα άργησε πολύ σε συνολο 10+ δεμάτων. Τα φέρνουν μέσω Γερμανιας, οποτε δεν ξερω αν παίζει ρόλο σε κάτι.

 

 

 

Emirates Post και untracked ήρθαν πιο γρήγορα από PostNL που πλήρωσα και 4.5 δολαρια στο Aliexpress.

 

 

 

H ολη καθυστερηση πρεπει να σημειώνεται Ελλάδα. Δεν ξερω τις διαδικασίες γενικά και πως αλλα ερχονται πιο γρηγορα και άλλα οχι.

 

Καλό κουράγιο στα παιδια των ΕΛΤΑ αλλα και εμεις εχουμε τα δικια μας.

 

 

 

Για οτιδηποτε νεότερο θα επιστρεψω!:D:D:happy:

Έτυχε σε έναν να του έστειλαν από Τουρκία ένα συστημένο στις 19/12 και να ήρθε αρχές Μαρτίου. Όπως λες, η καθυστέρηση γίνεται εκεί κάτω στην Αθήνα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ίδιο πρόβλημα πριν περίπου ένα μήνα. Μπες στο aliexpress, και στείλε στον πωλήτη να σου δώσει το "Next tracking number" για να παρακολουθήσεις το πακέτο σου στην Ευρώπη.

 

 

 

Το tracking αυτό θα μοιάζει περισσότερο με τα παραδοσιακά tracking codes που έχεις ίσως δει και θα το δέχεται και το site των ΕΛΤΑ για να μπορέσεις να το βρεις.

 

 

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει αυτό

Δεν ξέρω πού τα έχεις δει αυτά, έχω λάβει δεκάδες πακέτα και ποτέ δεν δίνει ο κινέζος κανένα επιπλέον τρακινγκ.

Ειδικά αν έχεις παραγγείλει με το απλό, φτηνό ταχυδρομείο

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα μετά τις απίστευτες καθυστερήσεις σε κάποια δέματα από αγγλία (4 μήνες με μεταφορικά συν τελωνείο χαμός).

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με κάτι σπάνια πραγματάκια στην Ιαπωνία.

Αγόρασα από Buyee Japan μερικά αντικείμενα και από πέρυσι βρίσκονται στην αποθήκη τους μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα για EMS αποστολή από Iαπωνία.

 

Η μόνη δυνατότητα και η πιο οικονομική (με dhl ζητάνε 4 φορές την αξία του αντικειμένου αλλά υπάρχει η δυνατότητα αποστολής) μου βγάζει με untracked Sea Mail. Το δικό μου το μυαλό φαντάζει ποταμόπλοιο από ιαπωνία που πετάνε τα αντικείμενα στα αμπάρια και τα τρώνε τα ποντίκια.

 

Έστω ότι επιλέγω απόστολή με seamail έστω ότι έρχονται μετά από 4 μήνες (εδώ κάναμε υπομονή τόσο από αγγλία) το αντικείμενο ακολουθεί ίδια διαδικασία από Ελτά Ή πρέπει εγώ να πάω να βρω το πλοίο να το παραλάβω; Έχει κανείς εμπειρία πρόσφατη; Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα παρέλαβα από Ali ελεύθερο δεματάκι από 19/11 που έφτασε Ελλάδα 7/12... Μια χαρά πάμε

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

UD375513523YP // Είναι απλό, δεν φαίνεται η διαδρομή του πουθενά

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το γράψω εδώ ακόμα μια φορά, διαβάστε το και μετά στείλτε μηνύματα.

 

Όσοι φίλοι έχουν αντικείμενα που έχουν ξεφορτωθεί στο κέντρο ΜΕΧΡΙ και 20-25 Μάρτιου, θα τα δουν μέσα στον Απρίλιο να ξεκολλάνε, πιθανόν να τα παραλάβουν.

Η δουλειά είναι λιγότερη και σε 10-15 μέρες θα έχουν φύγει όλα τα παλιά ταχυδρομεία.

 

Καλά να είμαστε ξανά από τον Νοέμβριο τέτοιες μεγάλες καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, έτσι είναι.

Πολλά δέματα δικά μου ήδη ξεκολλήσανε και τα πράματα επιταχύνονται.

Τώρα όμως διπιστώνω υπερβολική καθηστέρηση από το κέντρο Διαλογής μέχρι να μου παραδοθούν.

Υπομονή θα φτιάξει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι με ΕΛΤΑ αντιμετωπίζει πρόβλημα. Δεν βλέπω πλέον τους ταχυδρόμους των ελτα στο δρόμο. Πηγαίνω και παραλαμβάνω ο ίδιος από το MΔ της περιοχής μου.

Πήγα σήμερα να πάρω ένα δέμα που βάση tracking ήταν εκεί 5 μερες και επί της ευκαιρίας βρήκαν άλλο ένα που ήταν εκεί κάνα μήνα και περίμενε χωρίς ενημερωμένο tracking.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ στην δική μου περιοχή διαλύθηκαν τελείως, δεν περνάει καν ο "σκλάβος" που μισθώνει ο δουλέμπορος, από την "σταθερή" τους δήλωσα email για να μου στέλνουν τον λογαριασμό να πληρώνω, ευτυχώς που παίρνω ηλεκτρονικά λογαριασμούς από ΕΥΔΑΠ και ΔΕΗ

Τελικά ο "σκοπός" πέτυχε.

Φίλος περίμενε δέμα από Κίνα, το έβλεπε ότι έφτασε στο Κέντρο Διαλογής της Περιοχής του και αφού είχε κολλήσει κανά δύο εβδομάδες, βλέπει επιστροφή, τους παίρνει τηλέφωνο στον γνωστο αριθμό που έχουν και το γύρισαν ξανά πίσω για να το παραδώσουν

Ο κάθε ένας πλέον έχει από μια ιστορία :cry:

Link to comment
Share on other sites

UD375513523YP // Είναι απλό, δεν φαίνεται η διαδρομή του πουθενά

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το γράψω εδώ ακόμα μια φορά, διαβάστε το και μετά στείλτε μηνύματα.

 

Όσοι φίλοι έχουν αντικείμενα που έχουν ξεφορτωθεί στο κέντρο ΜΕΧΡΙ και 20-25 Μάρτιου, θα τα δουν μέσα στον Απρίλιο να ξεκολλάνε, πιθανόν να τα παραλάβουν.

Η δουλειά είναι λιγότερη και σε 10-15 μέρες θα έχουν φύγει όλα τα παλιά ταχυδρομεία.

 

Καλά να είμαστε ξανά από τον Νοέμβριο τέτοιες μεγάλες καθυστερήσεις.

 

Να ρωτήσω από banngood το έστειλαν με Τσεχικο ταχυδρομείο ,κανει 1 με 2 μήνες να έρθει από Τσεχία ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατεβάσαμε πολλά από Τσεχία, μπορεί και να ήρθε :)

Πότε παράγγειλες;

 

LA223581511CZ 2 Απριλίου εφυγε απο Τσεχία, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παραγγέλνω συχνά από AliExpress, το τελευταίο 6μηνο γιατί διαπίστωσα ότι είναι πραγματικά ασφαλής πλατφόρμα. Τα συστημένα δέματα φτάνουν κατά μέσο όρο μετά από 2 μήνες με AliExpress standard shipping NL post και με China Post (πάντα με αξία κάτω των 22€ φυσικά για να είναι τελωνειακώς ελεύθερα). Τα αντικείμενα με τις φθηνές αποστολές yanwen, caiano, κτλ που είναι μη συστημένα, συνήθως δεν φτάνουν ποτέ. Για να ήμαστε δίκαιοι φτάνει ένα 10% περίπου αυτών. Φυσικά ο ali κάνει refund, αλλά τι φταίει με τα μη συστημένα? Συνήθως το κινέζικο tracking λέει ότι φτάνουν Ελλάδα, όμως δεν παραδίδονται ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περιορίσουν τα μη συστημένα οι κινεζοι γιατί βλέπω το εκμεταλλεύονται τα ΕΛΤΑ και τα κάνουν άφαντα.

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτε προβλημα με συστημένο. Ας πληρώσουμε λίγο κόστος παραπάνω για ένα συστημένο δέμα.

Στο ebay όμως βλέπω ότι δεν έχει τέτοια επιλογή. Έχει μόνο μια μέθοδο αποστολής.

 

Tracking της μορφής UJ965***950CN είναι μη συστημένο ;;

Edited by skoulikomirmigot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...