Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είχα ένα δέμα από εξωτερικό που έφτασε σε κατάστημα 11/3 και λόγω κορωνοϊού λείπω από τότε από την περιοχή. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα και την εξυπηρέτηση πελατών με διαβεβαίωσαν ότι το δέμα θα παραμείνει στο κατάστημα μέχρι να τελειώσει αυτή η κατάσταση. Σήμερα και χωρίς καμία προηγούμενη ειδοποίηση ούτε κάποια ανακοίνωση στο site, το δέμα πέρασε στα αζήτητα και επιστρέφει στον αποστολέα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία δεν έλαβαν καμία ευθύνη, ο αποστολέας δεν θα επιστρέψει το ποσό γιατί πέρασαν οι 30 ημέρες διορίας και εγώ στέκομαι τυχερός που το είδα σήμερα το πρωί και έχω στείλει κάποιον με εξουσιοδότηση να παραλάβει. Θα ενημερώσω αν κάτι πάει στραβά.

 

Υ.Γ. ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε έμενα για Πάτρα, αποστολές από Αθήνα πριν 2 εβδομάδες έκαναν να έρθουν 1 εβδομάδα ( το πρώτο αποσταλθηκε δεύτερα το άλλο τετάρτη). ΕΛΤΑ άπλα όχι κουριερ σε επαρχία, έκανε Θεσσαλονίκη- επαρχία( εξω απο πατρα) 1 μέρα.

acs παραγγελιά που στάλθηκε 7/4 δεν έχει έρθει καν στο κατάστημα στην Πάτρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι έχουμε παραπονα με acs, εγώ την προηγούμενη εβδομάδα με ΤΝΤ από Θεσσαλονίκη το απόγευμα έφυγε την επόμενη το πρωί παρέλαβα, αλλά και με γενική ταχυδρομική 3 μέρες έκανε από την ημέρα που έφυγε από το μαγαζί, δυστυχώς δεν ήταν επιλογή μου, ήταν προϊόντα για επισκευή και δυστυχώς τα έστειλαν με acs, πλέον όπου βλέπω μαγαζί με acs δεν ψωνίζω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία. ΕΛ.ΤΑ. συστημένο από εξωτερικό πρέπει να το φέρνουν στην πόρτα σου ή να αφήνουν ειδοποίηση. Γιατί σε 2 διαφορετικές πόλεις που μένω συμβαίνει στην μια το ένα και στην άλλη το άλλο.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία. ΕΛ.ΤΑ. συστημένο από εξωτερικό πρέπει να το φέρνουν στην πόρτα σου ή να αφήνουν ειδοποίηση. Γιατί σε 2 διαφορετικές πόλεις που μένω συμβαίνει στην μια το ένα και στην άλλη το άλλο.

 

Το συστημένο από όπου και αν έρχεται πρέπει να παραδίδεται στη διεύθυνση του παραλήπτη, εκτός αν πρόκειται για δέμα μεγαλύτερο από Α4, οπότε αφήνει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο forum διάβασα ότι μέλος και μάλιστα moderator παρέλαβε δέμα από ταξιτζή που τον μίσθωσε μια courier και έτσι βγάζει μεροκάματο ...

 

:cool: - γινεται εδω και μερικα χρονια κατι αναλογο,αντι να καθονται να ταλαιπωρουνται με τον καθε εναν ''σημερα εγινα κουριερ λογω ανεργιας και σε 1 μηνα θα φυγω'' μερικες εταιριες κανουν την δουλεια (σημαντικα εγγραφα ή κουτα αρχειων κλπ) τους με ταξιτζη,ειναι απλα λιγο πιο συνεπης και καλυτερος στους τροπους απο κατι τυπους πχ της ACS.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να έχουν προετοιμάσει τα κουριερ backup plan, τοσα €€€ έβγαζαν κ βγάζουν ας προσλάβουν προσωπικό.
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να έχουν προετοιμάσει τα κουριερ backup plan, τοσα €€€ έβγαζαν κ βγάζουν ας προσλάβουν προσωπικό.

Σιγά τα λεφτά που βγάζουν. Και να προσλάβουν προσωπικό πώς; Εδώ ζητάνε προσωπικό τις καλές εποχές, και δεν πάει κανείς, γιατί οι συνθήκες εργασίας είναι μέτριες έως άθλιες. Ποιος θα πάει τώρα και μάλιστα για προσωρινό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα λεφτά που βγάζουν. Και να προσλάβουν προσωπικό πώς; Εδώ ζητάνε προσωπικό τις καλές εποχές, και δεν πάει κανείς, γιατί οι συνθήκες εργασίας είναι μέτριες έως άθλιες. Ποιος θα πάει τώρα και μάλιστα για προσωρινό διάστημα;

 

Οι οικονομικές καταστάσεις αλλά γράφουν όμως. Όλα αναρτημένα στο ίντερνετ είναι, ψάξε και θα βρεις. Μόνο τα ΕΛΤΑ courier μπαίνουν μέσα. Οι υπόλοιποι βγάζουν μια χαρά κέρδος. Δεν θέλουν να επενδύσουν όμως. Προτιμούν τα λεφτά στην τσέπη πάρα στην αγορά. Με τέτοιους μισθούς και με τέτοιες εργασιακές συνθήκες δεν πρόκειται να βρουν προσωπικό και οι καταστάσεις δεν προκειτε να αλλάξουν. Κάποια στιγμή θα τους γυρίσει μπούμερανγκ όλο αυτό. Δεν γίνεται να πουλάς ακριβές υπηρεσίες που δεν ανταποκρίνεται στην ποιότητα που υποτίθεται προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

ο νεος τιμοκαταλογος Μαρτιου ΕΛΤΑ τραγικος απλα.

Εστειλα Ιανουαριο πολυ μικρο ακανονιστο 150γρ συστημενο στις ΗΠΑ με κοστος €6,30 και τωρα το ελαχιστο ειναι €11!!

Εβγαλαν την μικρη κλιμακα βαρους και σου λενε πληρωνε τα 100γρ για 500

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις όμως να το στείλεις σε έναν μεγάλο φάκελο με την προϋπόθεση να μην είναι πιο παχύ από 2 εκατοστά.

Με κόστος 7,50 ευρώ συστημένο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις όμως να το στείλεις σε έναν μεγάλο φάκελο με την προϋπόθεση να μην είναι πιο παχύ από 2 εκατοστά.

Με κόστος 7,50 ευρώ συστημένο

 

ναι αν προκειται για βιβλιαρακι η κανενα CD σαφως!! ουτε φακελο σκετο με φυσαλιδες δε στελνεις ετσι..

ειχα παει παλιοτερα να στειλω μικρο κοντρολ τηλεχειρισμου και δε το δεχτηκαν στα μεγαλα.

ας εβαζαν 2 κατηγοριες στα ακανονιστα. τωρα πληρωνεις το ιδιο για αντικειμενο βαρους <500γρ και διαστασεων 3χ3χ3cm με ενα 30χ30χ30cm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν τηρείς τις προϋποθεσεις δεν μπορούν να αρμηθούν. Και εμένα προσπάιησαν να το βάλουν ακανόνιστό αλλά επέμενα και του ειπα να το μετρήσουν.

Φέραν το χαρακάκι και δεν μπορέσαν να βρουν πάνω από δύο εκατοστά πάχος.

Και αν πουν ότι δεν είναι παντού ίσο έχω μπόλικο αφρολέξ να το φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω από αύριο να ομαλοποιηθει κάπως η κατάσταση με τις κουριερ, γιατί περιμένουμε μέρες και μέρες να παραλάβουμε.

Οκ, η κατάσταση είναι ιδιαίτερη, αλλά υποτίθεται ότι είναι εταιρείες ταχυμεταφορων.

Αν είναι να πηγαίνω στο υποκατάστημα κάθε φορά, τι νόημα έχει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά με τον όγκο αντικειμένων που έχουν να διαχιρειστούν δεν πρόκειται να φτιάξει από αύριο.
Link to comment
Share on other sites

Στο τοπικό υποκατάστημα γνωστής κουριερ, είχε έξω στο πεζοδρόμιο τέσσερις τεράστιες κλούβες, πώς να τις πω, σιδερένιες, γεμάτες δέματα και μέσα να γίνεται χαμός από πελάτες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά με τον όγκο αντικειμένων που έχουν να διαχιρειστούν δεν πρόκειται να φτιάξει από αύριο.

 

Το τιμολόγιο παρόλα ταύτα όμως είναι το ίδιο.εκει δεν έχει καθυστερήσεις.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Στην acs της περιοχής μου ανεξαρτήτως ώρας περιμένουν 12 άτομα απέξω και εξυπηρετούνται από ένα μόνο άτομο
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες ας προσλάβουν προσωπικό.

Δεν γίνεται έτσι δουλειά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα πρόσληψης. Πολλά κατάστηματα είναι μικρά και έτσι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις να έχει γκισέ με 3-4 άτομα. Βέβαια η καθυστέρηση γίνεται στην αποθήκη όπου μπορεί ένας επιπλέον υπάλληλος (εφόσον είναι οκ με τα τμ του νόμου) να βγάζει τα δέματα των πελατών που περιμένουν στην ουρά έτσι ώστε η υπάλληλος να κάνει μόνο την χαρτούρα και την διαδικασία των υπογραφών κτλ.
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δώδεκα μέρες στην ACS δεν ξέρουν που βρίσκεται πακέτο. Αγνοείται η τύχη του. Στα ΕΛΤΑ περιμένω δύο δέματα, από Γαλλία και Τσεχία αντίστοιχα. Αλλά γνωρίζω ότι θα αργήσουν να παραδοθούν. Έχουν φτάσει Ελλάδα στις 5 του μηνός. Τουλάχιστον για την περιοχή της Λάρισας ποτέ δεν είχα προβλήματα. Πάντα όλα στην ώρα τους. Την περασμένη Τετάρτη μου έστειλαν μέσω ΕΛΤΑ Courier από το Ηράκλειο και την Παρασκευή το παρέλαβα.

 

Δεν νομίζω να συνέβαινε αυτό με καμιά Ιδιωτική.

 

Όσοι γκρινιάζετε για τα Κρατικά ΕΛΤΑ είστε οι ίδιοι που στηρίξατε το καρτέλ των ΚΤΕΛ εις βάρος του Κρατικού ΟΣΕ που τον σαμπόταρε το ίδιο το κράτος με την ψήφο σας και την ευλογία σας.

 

Ιδιωτική πρωτοβουλία και επιχειρηματικότητα δεν γίνεται να σταθεί σε χώρες που είναι διεφθαρμένες και δεν υπάρχει η Πολιτική Βούληση να ελέγχονται οι Ιδιωτικές και αποκρατικοποιημένες επιχειρήσεις στο ότι διασφαλίζεται το Δημόσιο Συμφέρον. Όπως τα φράγκα που έφαγαν με τις ευλογίες της προηγούμενης κυβέρνησης από την ΔΕΗ οι εναλλακτικές.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κάνουν τα courier είναι να πάρουν διανομείς μηχανάκια βανακια κτλ για να διώχνουν τα δέματα που συσσωρεύονται στα μικρά καταστήματα-αποθήκες. Βέβαια δεν πρόκειται να λύσει το θέμα αφού θα συνεχίζει να έρχεται τεράστιος όγκος παραγγελιών αλλά δεν βλέπω άλλη λύση. Το να λες στον άλλο έλα να το πάρεις εν μέσω καραντίνας δεν έχει νόημα και μόνο για σπάσιμο οι περισσότεροι δεν πάνε αν δεν έχουν πληρώσει με κάρτα και τα δέματα ολοένα και στοιβάζονται στα καταστήματα. Δύσκολο να γίνει βέβαια κάτι τέτοιο τώρα. Που θα βρουν τα λεφτά για παπιά βαν προσωπικό σε τόσο λίγο διάστημα + εκπαίδευση? Μετά το καραντίνα τι θα τα κάνουν όλα αυτά?
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει το πράγμα, κάποια λύση πρέπει να βρεθεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...