Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν καί οι θαλάσσιες μεταφορές ξέρετε ....

 

 

Μάλλον, δεν θα το γνωρίζουν τα ΕΛΤΑ ....

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία μια χαρά παρέλαβαν οι γονείς μου πάντως μάσκες πριν καμία βδομάδα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από Αγγλία μια χαρά παρέλαβαν οι γονείς μου πάντως μάσκες πριν καμία βδομάδα

 

 

Η ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, για τον περιορισμό της ταχυδρομικής επικοινωνίας μόνο σε 6 χώρες της Ευρώπης και στον Καναδά, εκδόθηκε την 24/3/20.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω κάτι από Τσεχία, λογικά θα αργήσει.

 

Η λίστα είναι για αεροπορική διασύνδεση των ΕΛΤΑ.

 

Τα υπόλοιπα έρχονται και οδικώς.

 

Παρέλαβα αρχές Γενάρη από Κίνα κάτι παλιές CPUs (486Dx2 και 486Dx4) οι οποίες ήρθαν οδικώς. Πιθανότατα μέσω Σιβηρίας σε 40 ημέρες παρακαλώ μέσω Ολλανδίας.

 

Μου το είχε τονίσει ο Κινέζος όταν θα έρθουν από περίεργη διαδρομή.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δέμα έχει ημέρα αποστολής στο tracking 18/3 και ακόμα δεν σαρώθηκε Ελλάδα. Συνήθως παρελάμβανα σε μια βδομάδα μαξ. Άρα θα έχουμε αρκετές καθυστερήσεις από εξωτερικό.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως στο καλο θα βρω το tracking απο ενα δεμα που εστειλα βοσνια με ελτα συστημενο , κ δειχνει μεχρι αθηνα , με το που εφυγε δεν εχω ενημερωση ?:happy:
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ ανανέωσαν Εχθες 30/3 την Λίστα τον εξυπηρετούμενων χωρών για αποστολή αλληλογραφίας

Εξυπηρετούνται:

ΑΛΒΑΝΙΑ

ΑΥΣΤΡΙΑ

ΒΕΛΓΙΟ

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

ΓΑΛΛΙΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΔΑΝΙΑ

ΕΛΒΕΤΙΑ

ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

ΙΤΑΛΙΑ

ΚΑΝΑΔΑΣ

ΛΕΤΟΝΙΑ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

ΝΟΡΒΗΓΙΑ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΠΟΛΩΝΙΑ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

ΣΛΟΒΕΝΙΑ

ΣΟΥΗΔΙΑ

ΤΣΕΧΙΑ

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις χώρες που αναφέρονται στη νέα ανακοίνωση των ΕΛΤΑ, αν και, κακώς, παραμένει η ίδια ημερομηνία της ανακοίνωσης (24/3/20), ένα στοιχείο που έχει μεγάλη σημασία, είναι η περιγραφή του τρόπου μεταφοράς του ταχυδρομικού υλικού σε άλλες χώρες, και αυτός είναι το αεροπλάνο.

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ενημερώνουν ότι οι περιορισμοί που επιβάλλονται καθημερινά στις αεροπορικές μεταφορές παγκοσμίως, ως απόρροια της κρίσης που προκαλεί η εξάπλωση του COVID-19, επηρεάζουν και τη μεταφορά ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 01-04-2020 09:52 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2

ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΑΝΟΜΕΑ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ 01-04-2020 17:48 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 02-04-2020 09:36 ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2

 

:wacko: - βολτες το κανουν το δεματακι οι Ελτα Courier;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχουν φόρτο εργασίας λένε ότι φορτώνεται αλλά αρκετές φορές είναι στο κατάστημα. Βρες mail καταστήματος και ρώτα για αριθμό αποστολής, αρκετές φορές εάν τους πεις να περάσεις να το πάρεις θα δεχτούν αμέσως (Συχνό φαινόμενο σε μένα)
Link to comment
Share on other sites

αρκετές φορές εάν τους πεις να περάσεις να το πάρεις θα δεχτούν αμέσως (Συχνό φαινόμενο σε μένα)

 

:rolleyes: - το εχω κανει πολλες φορες σε ACS-ELTA Courier παω με το κινητο που τους δειχνω το tracking number και το παιρνω απο εκει (αφου δειξω και ταυτοτητα) μολις βλεπω πως εφτασε γιατι αυτοι παραδιδουν αργα το μεσημερι ή και απογευμα που εγω δουλευω

 

το κακο ειναι φιλε μου πως τωρα με τις μετακινησεις με χαρτια-sms κλπ ειναι μεγαλη μανουρα για μενα να κατεβω εκει κατω Ν.Κοσμο το οποιο καταστημα τους απο οτι βλεπω εχει σωρεια κακων κριτικων.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - το εχω κανει πολλες φορες σε ACS-ELTA Courier παω με το κινητο που τους δειχνω το tracking number και το παιρνω απο εκει (αφου δειξω και ταυτοτητα) μολις βλεπω πως εφτασε γιατι αυτοι παραδιδουν αργα το μεσημερι ή και απογευμα που εγω δουλευω

 

το κακο ειναι φιλε μου πως τωρα με τις μετακινησεις με χαρτια-sms κλπ ειναι μεγαλη μανουρα για μενα να κατεβω εκει κατω Ν.Κοσμο το οποιο καταστημα τους απο οτι βλεπω εχει σωρεια κακων κριτικων.

 

Όταν βλέπεις ότι το πακέτο φτάνει σε κατάστημα με κακές κριτικές είτε πας κατευθείαν είτε περιμένεις το κλασσικό sms

"EltaCourier:Αγαπητέ πελάτη έγινε προσπάθεια παράδοσης της αποστολής Χ με αντικαταβολή για νέα ημερομηνία καλέστε Υ"

Λες και δε μπορούν να ανοίξουν το googlemaps να βρουν πού είναι η διεύθυνση παράδοσης ...

Link to comment
Share on other sites

Λες και δε μπορούν να ανοίξουν το googlemaps να βρουν πού είναι η διεύθυνση παράδοσης ...

 

Προσπαθώ να βρω στο Χάρτη Υποχρεώσεων των ΕΛΤΑ που είναι γραμμένη αυτή η υποχρέωση, αλλά δεν τη βρίσκω.

Μπορείς να δώσεις ένα link;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω στο Χάρτη Υποχρεώσεων των ΕΛΤΑ που είναι γραμμένη αυτή η υποχρέωση, αλλά δεν τη βρίσκω.

 

Μπορείς να δώσεις ένα link;

Μηπως τα ΕΛΤΑ COURIER ειναι ιδιωτικες εταιρειες με σχεση franchise?

Η πραγματικοτητα στην περιοχη μου, απο ολες τις εταιρειες κουριερ για να ειμαι δικαιος, λεει οτι οχι μονο δεν ανοιγουν κανενα χαρτη οι διανομεις για να βρουν την διευθυνση που τελικα αυτη ειναι η δουλεια τους, αλλα αν δεν βρισκουν διευθυνση δεν παιρνουν και τηλεφωνο για να ρωτησουν, ενω το τηλεφωνο μου υπαρχει παντα πανω στα δεματα.

Βεβαια οταν εχουν αφιξη, για να αποφυγουν την διανομη, παιρνουν τηλεφωνο για να πας να παραλαβεις, ενω η αποστολη ειναι πληρωμενη πορτα πορτα.

Στην περιοχη μου η ACS και η Γενικη ταχυδρομικη σχεδον εχουν καταργησει την διανομη. Το ιδιο και τα ΕΛΤΑ Courier τελευταια.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως,το δέμα που περιμένω απο την Αγγλία,από amazon,και που έπρεπε να έχει έλθει μέχρι 28/2,δεν έσκασε ακόμα μύτη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω στο Χάρτη Υποχρεώσεων των ΕΛΤΑ που είναι γραμμένη αυτή η υποχρέωση, αλλά δεν τη βρίσκω.

Μπορείς να δώσεις ένα link;

 

Είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν το πακέτο από τη στιγμή που πληρώθηκαν γι' αυτό.

Αναφέρουν ότι έχουν το δικαίωμα καθυστέρησης 3 μέρες από την άφιξη ,ότι δεν έβρισκαν τη διεύθυνση και ότι πέρασαν και δε σε βρήκαν(και ας υπάρχουν κάμερες)... Εγώ προσωπικά εάν έχει επιλογή άλλης εταιρίας για αποστολή στο έγγραφο την επιλέγω

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένοι να παραδώσουν το πακέτο από τη στιγμή που πληρώθηκαν γι' αυτό.

Αναφέρουν ότι έχουν το δικαίωμα καθυστέρησης 3 μέρες από την άφιξη ,ότι δεν έβρισκαν τη διεύθυνση και ότι πέρασαν και δε σε βρήκαν(και ας υπάρχουν κάμερες)... Εγώ προσωπικά εάν έχει επιλογή άλλης εταιρίας για αποστολή στο έγγραφο την επιλέγω

 

Ότι νάναι. Αλλο σε ρώτησα και άλλο απαντάς.

Έγραψες ότι οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ πρέπει να ανοίγουν το Google maps (!!!) για να βρουν που είναι η διεύθυνση του παραλήπτη, και σε ρώτησα που το βρήκες γραμμένο αυτό στις υποχρεώσεις των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υποχρεωμένοι να ανοίγουν το Google Maps. Αλλά σίγουρα είναι υποχρεωμένοι να την αναζητήσουν. Με κάθε προσφορο τρόπο.

Υπάρχουν και χάρτες. Δεν μπορεί να μην έχουν χάρτι της περιοχής τους .

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυδρόμοι είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τις οδούς της περιοχής τους. Αυτό είναι σίγουρο.

Αν δεν το πρόσεξες, η συζήτηση ξεκίνησε από το post του συμφορουμίτη που έγραψε ότι "Λες και δε μπορούν να ανοίξουν το googlemaps να βρουν πού είναι η διεύθυνση παράδοσης ..."

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω εδω κ 3 μηνες ειναι οτι , οι υπαλληλοι κουριερ acs elta , κλοτσανε κ πετανε τα δεματα κατω σαν να μην τους νοιαζει καθολου κ το κανουν κ μπροστα σου ρε φιλε !.ειδη εκανα παραπονα στα κεντρικα στην αθηνα , εξαλου εχουν καμερες στα καταστηματα , καλη ανεργια στα παιδια που το εκαναν αυτο , αν ξαναδω να πετανε δεμα κατω θα τους το φερω στο κεφαλι :mad::mad::mad::mad::!:
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Οι ταχυδρόμοι είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τις οδούς της περιοχής τους. Αυτό είναι σίγουρο.

Αν δεν το πρόσεξες, η συζήτηση ξεκίνησε από το post του συμφορουμίτη που έγραψε ότι "Λες και δε μπορούν να ανοίξουν το googlemaps να βρουν πού είναι η διεύθυνση παράδοσης ..."

 

Αναφέρθηκα σε δωρεάν πρόγραμμα που υπάρχει στη πλειοψηφία κινητών, να βοηθάει τους υπαλλήλους που προέρχονται κυρίως μέσω ΣΟΧ και είναι από άλλες πόλεις να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Π.χ. ο ταξιτζής εάν δέν ξέρει που να πάει τι λέει βρές άλλον;

Link to comment
Share on other sites

Ένας μόνιμος ταχυδρόμος δε χρειάζεται να ανοίξει το Google maps για να βρει μια διεύθυνση! Την περιοχή του την γνωρίζει καλύτερα και απ' τη Google.

Ένας εποχιακός που τώρα μαθαίνει ή ένας courier που δεν περνάει κάθε μέρα απ' το ίδιο σημείο μπορεί, ναι, να μην γνωρίζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκα σε δωρεάν πρόγραμμα που υπάρχει στη πλειοψηφία κινητών, να βοηθάει τους υπαλλήλους που προέρχονται κυρίως μέσω ΣΟΧ και είναι από άλλες πόλεις να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Π.χ. ο ταξιτζής εάν δέν ξέρει που να πάει τι λέει βρές άλλον;

 

Συνεχίζεις να προσπαθείς να διορθώσεις τη γκάφα σου.

Δεν μιλάμε για ταξιτζήδες και μάλιστα μιας μεγάλης πόλης, που όλοι έχουν ένα πλοηγό στο ταξί τους, αλλά για τους ταχυδρόμους που έχουν να μοιράσουν αλληλογραφία σε μια συγκεκριμένη και περιορισμένη περιοχή, της οποίας (πρέπει να) γνωρίζουν κάθε δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...