Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το QA μπαίνει σε αντικείμενα που υπό άλλες συνθήκες θα διαχειριζόταν σαν απλά αντικείμενα και ΟΧΙ σαν συστημένα! Η ένδειξη αυτή σημαίνει ότι ο ταχυδρόμος ΔΕΝ θα ζητήσει υπογραφή για το αντικείμενο αυτό, αλλά έχει την υποχρέωση κάπως να το διασφαλίζει (έστω και μέσα στο κουτί του παραλήπτη).

Στο scan σύστημα των ΕΛΤΑ φαίνεται μόνο στο τελευταίο στάδιο όπου το παίρνει ο ταχυδρόμος στα χέρια του και το σκανάρει.

Κανένας παραλήπτης δεν μαθαίνει τον αριθμό αυτό, γιατί το αντικείμενο διαχειρίζεται στην Ελλάδα ως απλό!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει barcode πάνω γίνεται με υπογραφή η παράδοση. Ακομά και τα απλά τις περισσότερες φορές που μπαίνουν ελλάδα παίρνουν barcode που ξεκινάει με QA

 

Ήταν απλό και δεν χρειαζόταν υπογραφή. 2 μέρες πηγαινοέρχομαι στο τοπικό ελτα και τελικά αυτό που μου είπαν σήμερα είναι ότι ο ταχυδρόμος δεν μπορεί να θυμάται τόσες μέρες πριν πού το έδωσε κι ότι αν ήταν κλειστά το μαγαζί μπορεί να το άφησε έξω στην πόρτα ή στο πόμολο εκτεθειμένο στον καθένα που περπατάει δηλαδή!! Και προφανώς το βούτηξαν! Και δεν μπορώ ούτε να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχει κανενός υπογραφή και φαίνεται παραδομένο!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν απλό και δεν χρειαζόταν υπογραφή. 2 μέρες πηγαινοέρχομαι στο τοπικό ελτα και τελικά αυτό που μου είπαν σήμερα είναι ότι ο ταχυδρόμος δεν μπορεί να θυμάται τόσες μέρες πριν πού το έδωσε κι ότι αν ήταν κλειστά το μαγαζί μπορεί να το άφησε έξω στην πόρτα ή στο πόμολο εκτεθειμένο στον καθένα που περπατάει δηλαδή!! Και προφανώς το βούτηξαν! Και δεν μπορώ ούτε να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχει κανενός υπογραφή και φαίνεται παραδομένο!:wacko:

 

Τους το έδειξες αυτό;

https://ibb.co/ncqTYPY

 

12/12 10:53 ήταν κλειστό το μαγαζί;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν απλό και δεν χρειαζόταν υπογραφή. 2 μέρες πηγαινοέρχομαι στο τοπικό ελτα και τελικά αυτό που μου είπαν σήμερα είναι ότι ο ταχυδρόμος δεν μπορεί να θυμάται τόσες μέρες πριν πού το έδωσε κι ότι αν ήταν κλειστά το μαγαζί μπορεί να το άφησε έξω στην πόρτα ή στο πόμολο εκτεθειμένο στον καθένα που περπατάει δηλαδή!! Και προφανώς το βούτηξαν! Και δεν μπορώ ούτε να το αποδείξω μιας και δεν υπάρχει κανενός υπογραφή και φαίνεται παραδομένο!

 

:cool: - εγω καποτε ημουν τυχερος,το βρηκα εξω απο την πορτα πεταμενο κατω,ηταν μια μερα σχεδον αφημενο και παλι καλα που δεν το βουτηξε κανενας απο την πολυκατοικια

με την UPS-DHL για παραδειγμα θα γινονταν αυτο? ΠΟΤΕ, για αυτο και φωναζουμε πολλοι εδω μεσα για να γινουν Ιδιωτικα τα ΕλΤα αλλα εχουμε και κατι εξυπνακηδες που μας την λενε και απο πανω

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - εγω καποτε ημουν τυχερος,το βρηκα εξω απο την πορτα πεταμενο κατω,ηταν μια μερα σχεδον αφημενο και παλι καλα που δεν το βουτηξε κανενας απο την πολυκατοικια

με την UPS-DHL για παραδειγμα θα γινονταν αυτο? ΠΟΤΕ, για αυτο και φωναζουμε πολλοι εδω μεσα για να γινουν Ιδιωτικα τα ΕλΤα αλλα εχουμε και κατι εξυπνακηδες που μας την λενε και απο πανω

Το αντικείμενο σου όμως ήταν απλό ή συστημένο; Η DHL δε διαχειρίζεται απλά αντικείμενα, λογικό είναι να μην τα αφήνει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το χάλι του ΕΛΤΑ, γιατί όντως πάει από το κακό στο χειρότερο, δεν καταλαβαίνω γτ γκρινιάζετε. Εφόσον ζητάτε απλό, έτσι θα διαχειριστεί και θα το αφήσουν χωρίς υπογραφή. Αν θέλετε ασφάλεια επιλέξτε συστημένο. Τόσο απλό.
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το χάλι του ΕΛΤΑ, γιατί όντως πάει από το κακό στο χειρότερο, δεν καταλαβαίνω γτ γκρινιάζετε. Εφόσον ζητάτε απλό, έτσι θα διαχειριστεί και θα το αφήσουν χωρίς υπογραφή. Αν θέλετε ασφάλεια επιλέξτε συστημένο. Τόσο απλό.

 

Από την εταιρία που το παρήγγειλα, το στέλνουν με usps και μετά αναλαμβάνουν τα δικά μας ελτα, πάντα ως απλό. Δεν το στέλνουν ως συστημένο, δεν γίνεται.

 

Τους το έδειξες αυτό;

https://ibb.co/ncqTYPY

 

12/12 10:53 ήταν κλειστό το μαγαζί;

 

Φυσικά και τους το έδειξα. Ό,τι θέλουν συμπληρώνουν στις ώρες...τι νομίζεις; Αφού σου είπα τι μου απάντησαν... ο ταχυδρόμος δεν θυμάται, πέρασαν πολλές μέρες, μπορεί να το άφησε στο πεζούλι, χίλια δυο μπορεί. Η ελτα στο μεηλ μου απάντησε ότι δεν έχουν υποχρέωση ιχνιλάτισης των απλών δεμάτων και τέλος!

 

Η μόνη άκρη που βρήκα είναι από την εταιρία που αγόρασα το προϊόν. Μου έστειλαν να συμπληρώσω μια φόρμα ότι δεν παρέλαβα κι ότι χάθηκε το προϊόν και τελικά θα μου στείλουν άλλο με ένα πολύ μικρό επιπλέον κόστος. Πάλι καλά. Έβαλα τη διεύθυνση του σπιτιού να είμαι και πιο σίγουρος, αν και με τα ελτα δεν είναι για να μπλέκεις.....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τους το έδειξα. Ό,τι θέλουν συμπληρώνουν στις ώρες...τι νομίζεις; Αφού σου είπα τι μου απάντησαν... ο ταχυδρόμος δεν θυμάται, πέρασαν πολλές μέρες, μπορεί να το άφησε στο πεζούλι, χίλια δυο μπορεί. Η ελτα στο μεηλ μου απάντησε ότι δεν έχουν υποχρέωση ιχνιλάτισης των απλών δεμάτων και τέλος!

 

Η μόνη άκρη που βρήκα είναι από την εταιρία που αγόρασα το προϊόν. Μου έστειλαν να συμπληρώσω μια φόρμα ότι δεν παρέλαβα κι ότι χάθηκε το προϊόν και τελικά θα μου στείλουν άλλο με ένα πολύ μικρό επιπλέον κόστος. Πάλι καλά. Έβαλα τη διεύθυνση του σπιτιού να είμαι και πιο σίγουρος, αν και με τα ελτα δεν είναι για να μπλέκεις.....

Τις ώρες δεν τις συμπληρώνουν οι ταχυδρόμοι βρε, καταχωρείται αυτόματα τη ώρα του σκαναρισματος. Πάντως, υπάρχει και η επιλογή του post restant, να μείνει δηλαδή το αντικείμενο στο ταχυδρομείο και να σου έρθει η ειδοποίηση για να το παραλάβεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο σου όμως ήταν απλό ή συστημένο; Η DHL δε διαχειρίζεται απλά αντικείμενα, λογικό είναι να μην τα αφήνει έτσι.

 

Συστημενο απο εξωτερικο (αμερικη)

 

Υπάρχει νήμα που να κραζονται οι ιδιωτικές κούριερ;

 

Εδω εχουν ακουστει (εχω γραψει και εγω) αρκετα ''κατα'' πχ για διανομεις Acs για τηλεφωνικο κεντρο Speedex.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο πράγμα.

Τα ΕΛΤΑ μας φταίνε.

https://www.liberal.gr/apopsi/i-koroidia-ton-etaireion-courier/281454

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο πράγμα.

Τα ΕΛΤΑ μας φταίνε.

https://www.liberal.gr/apopsi/i-koroidia-ton-etaireion-courier/281454

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ,(και μιλάμε για 20 χρόνια εμπειρία και άπειρα δέματα).Είτε από τους διανομείς,είτε από τις κοπέλες στο κατάστημα.Πολλές φορές μου έφερνε μικρόδεμα ο διανομέας στο σπίτι και με γλύτωνε από το να πάω στο κατάστημα.Μου χτυπούσε το κουδούνι και κατέβαινα και το έπαιρνα.

Οσον αφορά στα ιδιωτικά,ανάμεικτες εντυπώσεις.Η ACS,αρνητικές, γενικώς.Η Γενική Ταχυδρομική,θετικές.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απόλυτα ικανοποιημένος με ΕΛΤΑ κουριερ. Πιο γρήγοροι και πολύ πιο εξυπηρετικοί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεται βλέπω πολλοί να αναμασατε την καραμέλα της ιδιωτικοποίησης των ΕΛΤΑ λες και δεν έχουμε τρανταχτά παραδείγματα του τι έχει κάνει η ιδιωτική προτοβουλια στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια της οικονομικής κρίσης.

ΟΤΕ 10 χρόνια τώρα ιδιωτικός έχει δημιουργήσει ισχυρό καρτέλ στις τηλεπικοινωνίες και πληρώνουμε πολύ ακριβά παροχές που στο εξωτερικό έχουν τα διπλάσια. Έχει τρελά κέρδη τα τελευταία χρονια και όλοι οι υψηλόβαθμοι αμείβονται με υψηλούς μισθούς + bonus. Αντίθετα οι (ενοικιαζομενοι) εργαζόμενοι δεν παίρνουν ούτε 400€καθαρά. Οι τεχνικοί που τρέχουν όλοι μέρα παίρνουν 600-700. Βγαίνουν δικαίως σε απεργία και κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς δουλειά και τα κανάλια σιωπούν (ψάξτε τον λόγο της απεργίας). Αυτό όμως που προσπαθούν κάποιοι το πετυχαίνουν μια χαρά. Την απαξίωση κάθε δημόσιας περιουσίας για την πώληση σε κάποιους (φίλους) σε εξευτελιστικες τιμές. Το ίδιο έγινε με τον οππαπ, το ίδιο γίνεται τώρα και με την ΔΕΗ-ΕΛΤΑ. Η λογική πονάει πόδι κόψει πόδι δεν θα φέρει τα αποτελέσματα που πολλοί ονειρεύεστε. Νομίζεται ότι αν πουληθούν τα ΕΛΤΑ ο ταχυδρόμος θα σας φέρνει το μπιχλιμπίδι που παράγγειλες από την Κίνα 0.50€ στην πόρτα του σπιτιού σας χωρίς κόστος? Νομίζεται θα παίρνεις το συστημένο από τον γκισέ χωρίς έξτρα κόστος? Η ότι τα κινέζικα θα έρχονται σε 7 μέρες? Επειδή όπως ζω καθημερινά με τα ιδιωτικά κουριερ και πολύ σωστά γράφει το άρθρο παραπάνω θα γίνονται και χειρότερα αν τα ΕΛΤΑ περάσουν εξ ολοκλήρου στα χέρια ιδιωτών, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Δεν έχω καμία σχέση με τα ΕΛΤΑ είτε με το δημόσιο αλλά επειδή βλέπω ότι ο ιδιώτης δεν θέλει απλά κέρδος αλλά υπερκερδος εκμεταλλευοντας τους εργαζόμενους (γιατί με την κρίση μπορεί) δεν θα φέρει ουτοπικα πράγματα. Το αντίθετο μάλιστα θα γίνει. Ο δημόσιος τομέας χρειάζεται ριζική αλλαγή από το 0 κάτι όμως που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει (για κομματικούς λόγους) και η σπατάλη που γινόταν στα καλά χρόνια την πληρώνουμε ολοι εμείς σήμερα, αλλά αν θέλετε τα πάντα ιδιωτικά ετοιμαστείτε να βάλετε το χέρι στην τσέπη γιατί ο ιδιώτης δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας τους και ούτε για πενταροδεκαρες.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Από την εταιρία που το παρήγγειλα, το στέλνουν με usps και μετά αναλαμβάνουν τα δικά μας ελτα, πάντα ως απλό. Δεν το στέλνουν ως συστημένο, δεν γίνεται.

 

Κάθε εθνικό ταχυδρομείο έχει δυνατότητα αποστολής συστημένου και μη.

Εξαρτάται από τον αποστολέα ποια μέθοδο θα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες μέρες έρχεται ο ταχυδρόμος; μια φορά την εβδομάδα;

 

Που εννοείς;

Στην περιοχή μου (Χαλάνδρι) περνάει κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από την περιοχή σου. Μπορείς να ρωτήσεις στο τοπικό ταχυδρομείο ή τον ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις ταχυδρομικό κουτί εκτος της εισόδου της πολυκατοικίας και ο ταχυδρόμος αφήνει όλες τις αλληλογραφίες της οικοδομής στο μαγαζί στο ισογειο ενω θέλω η αλληλογραφία μου να καταλήγει στο κουτί(Ειναι 5μ πιο πέρα και ουτε κουδούνι χρειάζεται να χτυπάει) έχω δικαίωμα να απαιτήσω η αλληλογραφία μου να πηγαίνει στο κουτί μου;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για αρκετό καιρό ήμουν να γίνουν ιδιωτικα τα έλτα, αλλά βλέποντας τα χάλια των ιδιωτικών κουριερ άλλαξα γνώμη, αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι η ιδιοτροπίες των υπαλλήλων στα ΕΛΤΑ, να μπει μια οργάνωση, όχι αυτό το μπάχαλο που είναι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις ταχυδρομικό κουτί εκτος της εισόδου της πολυκατοικίας και ο ταχυδρόμος αφήνει όλες τις αλληλογραφίες της οικοδομής στο μαγαζί στο ισογειο ενω θέλω η αλληλογραφία μου να καταλήγει στο κουτί(Ειναι 5μ πιο πέρα και ουτε κουδούνι χρειάζεται να χτυπάει) έχω δικαίωμα να απαιτήσω η αλληλογραφία μου να πηγαίνει στο κουτί μου;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Ναι, αν έχεις κουτί που γράφει το όνομα σου, μπορείς να ζητήσεις να μπαίνουν τα δικά σου γράμματα στο κουτί σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα ένα δέμα από Χονγκ Κονγκ το οποίο και παρακολούθησα αβοήθητος να παραμένει 18 μέρες στα τελωνεία και άλλες 5 σε κάποιο Κ.Δ. μέχρι που σήμερα αποφάσισαν οι καλοσυνάτοι ΕΛΤΑ overlords να με λυπηθούν και να το στείλουν.

 

Περίμενα ευλαβικά να χτυπήσει το κουδούνι αλλά δεν έγινε ποτέ και κατεβαίνοντας κάτω είδα το ειδοποιητήριο. Πέρασα από το κατάστημα πριν από λίγο (παράτυπα) και μου είπαν ότι δεν είναι εκεί και να έρθω αύριο μετά τις 10.

Το tracking λέει το εξής:

15/1/2020, 13:24:06 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΡ. ΓΟΥΝΑΡΗ ΠΑΤΡΩΝ 1)

15/1/2020, 11:19:00 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

2 ερωτήσεις: Όντως δεν βρίσκεται στο ταχυδρομείο το δέμα; Γίνεται να το παραλάβω το απόγευμα από τη «Μ.Δ.»; (για την οποία δεν μπορώ να βρω τίποτα στο Ίντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα ένα δέμα από Χονγκ Κονγκ το οποίο και παρακολούθησα αβοήθητος να παραμένει 18 μέρες στα τελωνεία και άλλες 5 σε κάποιο Κ.Δ. μέχρι που σήμερα αποφάσισαν οι καλοσυνάτοι ΕΛΤΑ overlords να με λυπηθούν και να το στείλουν.

 

Περίμενα ευλαβικά να χτυπήσει το κουδούνι αλλά δεν έγινε ποτέ και κατεβαίνοντας κάτω είδα το ειδοποιητήριο. Πέρασα από το κατάστημα πριν από λίγο (παράτυπα) και μου είπαν ότι δεν είναι εκεί και να έρθω αύριο μετά τις 10.

Το tracking λέει το εξής:

15/1/2020, 13:24:06 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΡ. ΓΟΥΝΑΡΗ ΠΑΤΡΩΝ 1)

15/1/2020, 11:19:00 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

2 ερωτήσεις: Όντως δεν βρίσκεται στο ταχυδρομείο το δέμα; Γίνεται να το παραλάβω το απόγευμα από τη «Μ.Δ.»; (για την οποία δεν μπορώ να βρω τίποτα στο Ίντερνετ)

Το δέμα επειδή είναι συστημένο θα το παραλάβεις αύριο από κεντρικό ΕΛΤΑ. Αύριο θα είναι στο κεντρικό. Το Μ. Δ είναι κλειστό το απόγευμα οπότε δεν μπορείς να το παραλάβεις. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα ένα δέμα από Χονγκ Κονγκ το οποίο και παρακολούθησα αβοήθητος να παραμένει 18 μέρες στα τελωνεία και άλλες 5 σε κάποιο Κ.Δ. μέχρι που σήμερα αποφάσισαν οι καλοσυνάτοι ΕΛΤΑ overlords να με λυπηθούν και να το στείλουν.

 

 

 

Περίμενα ευλαβικά να χτυπήσει το κουδούνι αλλά δεν έγινε ποτέ και κατεβαίνοντας κάτω είδα το ειδοποιητήριο. Πέρασα από το κατάστημα πριν από λίγο (παράτυπα) και μου είπαν ότι δεν είναι εκεί και να έρθω αύριο μετά τις 10.

 

Το tracking λέει το εξής:

 

15/1/2020, 13:24:06Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΡ. ΓΟΥΝΑΡΗ ΠΑΤΡΩΝ 1)

 

15/1/2020, 11:19:00Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

 

 

2 ερωτήσεις: Όντως δεν βρίσκεται στο ταχυδρομείο το δέμα; Γίνεται να το παραλάβω το απόγευμα από τη «Μ.Δ.»; (για την οποία δεν μπορώ να βρω τίποτα στο Ίντερνετ)

Μ.Δ = Μονάδα Διανομής;
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...