Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βέβαια τώρα θα αποκτήσω καινούργια θυρίδα στην διπλανή πόλη από αυτήν που μένω για τι σ αυτήν δουλεύω και μένω σε άλλην λέω να αποκτήσω στην διπλανή γιατί το ταχυδρομείο με την δουλεία μου είναι δίπλα. Τουλάχιστον η προσωπική μου αλληλογραφία θα είναι προσωπική γιατι το κετρο διαλογής δεν θα το στέλνει στ'ο ηλίθιο ταχυδρομείο αλλά στο άλλο στην διπλανή πόλη
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο 12/6 εχω ενα δεμα στην εξης κατασταση ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ειναι Χ2 nilkin τζαμακια αξιας 15,57 usd επειδη δεν μου εχει ξανατυχει ξερετε ποσο θα παρει?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

:cool: - οταν το παραλαβει ο 'δικος μας παιρνει αλλον αρθιμο,το μακρυναρι συνηθως το ξεχνας οταν μπει εδω σε εμας,πολλες μηχανες αναζητησης σταματανε μολις φτασει στην χωρα προορισμου οπως λεγεται

θα στο φερει ταχυδρομος ΕΛΤΑ αμα ειναι συστημενο και ελπιζω να μην εισαι ατυχος και σου αφησει ειδοποιηση (βαριουνται να το κουβαλανε στην τσαντα τους γιαυτο) ενω πιθανον να υπαρξει και μικρη καθυστερηση λογω τελωνειου (!)

 

Μπηκα σημερα στα Elta εβαλα το σωστο/ανανεωμενο tracking number και δειχνει "Αποστολη Παραδοθηκε" 14 Ιουνιου. Βεβαια τιποτα δεν εχω παραλαβει, ουτε δεμα ουτε καποια ειδοποιηση. Τι φαση;!

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα σημερα στα Elta εβαλα το σωστο/ανανεωμενο tracking number και δειχνει "Αποστολη Παραδοθηκε" 14 Ιουνιου. Βεβαια τιποτα δεν εχω παραλαβει, ουτε δεμα ουτε καποια ειδοποιηση. Τι φαση;!
φίλε μου μάλλον στο έκλεψαν στην πολυκατοικία σου όταν το άφησε ο ταχυδρόμος. το ίδιο έπαθα και εγώ. παραδόθηκε έλεγε και δεν υπήρχε τίποτα. μάλλον δεν θα ήταν και συστημένο οπότε δεν χρειάζεται υπογραφή για να το παραλάβεις. εγώ έστειλα μήνυμα στο Κινέζο και του παραπονέθηκα γιατί δεν έβαλε συστημενο και προς τιμήν του μου έκανε τα 12 ευρώ refund.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ,Ποτέ.Και πολλές φορές,μου φέρνει το δέμα στο σπίτι ο ταχυδρόμος, όταν είναι μικρό.Και βέβαια,δεν έχω την απαίτηση να φέρνει και τα μεγάλα,πώς να κουβαλάει βάρη ο άνθρωπος;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για να παρει tracking number δεν σημαινει πως ειναι και συστημενο?!?! Δεν ηταν μεγαλο δεμα. Ενα bluetooth. Ευτυχως 15 ευρω πληρωσα μονο. Κι εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με τα ELTA αλλα δεν ειχα ξαναπαραγγειλει κι απο Ebay. Σημερα ειναι δυστυχως κλειστα, επομενως θα παω μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ αυριο αφου ρωτησω και τη διαχειριστρια στην πολυκατοικια μηπως ειδε τιποτα. Παρεπιπτοντως στην πολυκατοικια μου δεν εχω εντοπισει κατι περιεργο για να υποπτευθω κατι τετοιο, βεβαια μπαινοβγαινουν και delivery ή τυποι που αφηνουν διαφημιστικα φυλλαδια επομενως αν ο ταχυδρομος το παρατησε κι εφυγε δεν ειναι απιθανο να χαθηκε μεχρι το απογευμα που γυρισα απο τη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες tracking συστημένου, δεν έπρεπε να στο αφήσει έτσι!

Μήπως το παρέδωσε σε κάποιον της οικοδομής, που υποτίθεται ανέλαβε να στο δώσει;

Αν το άφησε έτσι, κακώς το έκανε!

Ρώτησε στο ταχυδρομείο (ή αν βρεις τον ίδιο τον ταχυδρόμο) ποιος το παρέλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες tracking συστημένου, δεν έπρεπε να στο αφήσει έτσι!

Μήπως το παρέδωσε σε κάποιον της οικοδομής, που υποτίθεται ανέλαβε να στο δώσει;

Αν το άφησε έτσι, κακώς το έκανε!

Ρώτησε στο ταχυδρομείο (ή αν βρεις τον ίδιο τον ταχυδρόμο) ποιος το παρέλαβε.

 

Δεν εχω ιδεα αν ηταν συστημενο. Ειχα την εντυπωση πως οταν παιρνει tracking ειναι και συστημενο. Παντως το tracking ξεκιναει με UC και οχι RE που ειναι συνηθως τα συστημενα.

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαχειριστρια που τσεκαρα, την οποια εμπιστευομαι πληρως και στην οποια χτυπαει καθε πρωι ο ταχυδρομος για να αφησει αλληλογραφια, μου ειπε οτι δεν ηρθε τιποτα. Μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ αυριο, ελπιζω να λυσει τις αποριες μου.
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαχειριστρια που τσεκαρα, την οποια εμπιστευομαι πληρως και στην οποια χτυπαει καθε πρωι ο ταχυδρομος για να αφησει αλληλογραφια, μου ειπε οτι δεν ηρθε τιποτα. Μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ αυριο, ελπιζω να λυσει τις αποριες μου.
πήγαινε αλλά και εγώ που πήγα απλά επιβεβαίωσαν ότι το δέμα παρελήφθη από.... κάποιον. (πάντως όχι από εμένα). είχε τρακινγκ αλλά όχι συστημένου

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα αν ηταν συστημενο. Ειχα την εντυπωση πως οταν παιρνει tracking ειναι και συστημενο. Παντως το tracking ξεκιναει με UC και οχι RE που ειναι συνηθως τα συστημενα.

 

Με τη διαχειριστρια που τσεκαρα, την οποια εμπιστευομαι πληρως και στην οποια χτυπαει καθε πρωι ο ταχυδρομος για να αφησει αλληλογραφια, μου ειπε οτι δεν ηρθε τιποτα. Μια βολτα απο τα ΕΛΤΑ αυριο, ελπιζω να λυσει τις αποριες μου.

Ναι, καλύτερά έτσι!

Μέσω του site των ΕΛΤΑ είδες ότι η αποστολή παραδόθηκε; Γιατί κωδικός που ξεκινάει από UC νομίζω δεν διαχειρίζεται σαν συστημένο (νομίζω μπορεί να σκαναριστεί απ' το σύστημα του ΕΛΤΑ, αλλά "ταξιδεύει" ως απλό αντικείμενο). Αν είναι έτσι, ίσως όντως το άφησε σαν απλό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλύτερά έτσι!

Μέσω του site των ΕΛΤΑ είδες ότι η αποστολή παραδόθηκε; Γιατί κωδικός που ξεκινάει από UC νομίζω δεν διαχειρίζεται σαν συστημένο (νομίζω μπορεί να σκαναριστεί απ' το σύστημα του ΕΛΤΑ, αλλά "ταξιδεύει" ως απλό αντικείμενο). Αν είναι έτσι, ίσως όντως το άφησε σαν απλό.

 

Ναι στην ιστοσελιδα των ΕΛΤΑ λεει οτι παραδοθηκε. Μονο οι παρακάτω δυο εγγραφές εμφανιζονται.

 

14/6/2019, 13:16:06 M.D. PEIRAIA FINAL DELIVERY

14/6/2019, 07:27:47 M.D. PEIRAIA ITEM TO BE DELIVERED

 

Στα ελληνικά λέει "Αποστολή προς Παράδοση" και "Αποστολή Παραδόθηκε"

 

Οντως το tracking number ξεκινάει από UC, το οποιο απ οτι καταλαβαινω απο μια αναζητηση που εκανα δεν ειναι συστημένο.

Το θέμα ειναι πως δεν γινεται να το πεταξε κάτω από την πόρτα γιατί ήταν κουτάκι και οχι φάκελος. Φαντάζομαι δεν θα το παράτησε απ' έξω από την είσοδο :worry: και η διαχειρίστρια στην οποια χτυπάει για να του ανοίξει μου ειπε οτι παρέλαβε διαφορους φακελους αλλά κανενα δεμα για εμενα. Και την πιστευω χωρίς δευτερη σκέψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πήγαινε αλλά και εγώ που πήγα απλά επιβεβαίωσαν ότι το δέμα παρελήφθη από.... κάποιον. (πάντως όχι από εμένα). είχε τρακινγκ αλλά όχι συστημένου

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό φοβάμαι πως θα συμβει, αλλά στην περίπτωση αυτή θα προσπαθήσω να βρω τον ταχυδρόμο να μου πει ποιος το παρέλαβε ή που το άφησε. Με την ιδια λογική ποιος μου λεει πως το δεμα δεν εκανε φτερά πριν καν φτάσει στην πολυκατοικία μου; Η πως δεν το παράτησε έξω από την εισοδο και το πηρε ο πρώτος περαστικός.

Εαν δεν προκειται για καποιο λάθος στο σκανάρισμα των ΕΛΤΑ απ' ότι φαινεται ηταν η πρωτη και τελευταια φορά που παρήγγειλα από το ebay.

Link to comment
Share on other sites

Την πιθανότητα να έχει πέσει και σε ελαφροχέρι υπάλληλο των ΕΛΤΑ την έχετε αποκλείσει; Εγώ πάντα σε αποστολες μεσω ebay (έιμαι ebayPlus μέλος) αν δω οτι δεν ειναι συστημένος ο τροπος αποστολής ζηταω απο τον πωλητή να το στείλει συστημένο οπως και νά´χει! Απο σελίδες επίσης κοιτάω πάντα τον τρόπο αποστολής.Νομίζω όμως θα πρέπει να γίνεται καταγγελία στα ΕΛΤΑ αν υπάρχει ποντικός οι καταγγελίες θα είναι πολλές και θα το ψάξουν.Τα περιστατικά είναι πολλά.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφερε σήμερα. Του είπα οτι στο συστημα φαινεται πως παραδοθηκε την Παρασκευη και μου ειπε το κορυφαιο: Μην τα κοιτάς αυτά. Αλλο ποτε φαινεται πως παραδοθηκε κι αλλο ποτε μπορουμε να το παραδωσουμε! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έφερε σήμερα. Του είπα οτι στο συστημα φαινεται πως παραδοθηκε την Παρασκευη και μου ειπε το κορυφαιο: Μην τα κοιτάς αυτά. Αλλο ποτε φαινεται πως παραδοθηκε κι αλλο ποτε μπορουμε να το παραδωσουμε! :blink:
λες να μην έχει χαθεί το δικό μου που έλεγε από την Παρασκευή ότι παραδόθηκε;;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λες να μην έχει χαθεί το δικό μου που έλεγε από την Παρασκευή ότι παραδόθηκε;;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις και με τον ταχυδρομο σου, αν δεν το εχεις κανει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο 12/6 εχω ενα δεμα στην εξης κατασταση ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ειναι Χ2 nilkin τζαμακια αξιας 15,57 usd επειδη δεν μου εχει ξανατυχει ξερετε ποσο θα παρει?

Εμένα πρόσφατα έκανε 5 ημέρες να αλλάξει το status.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις και με τον ταχυδρομο σου, αν δεν το εχεις κανει ήδη.
μπα από την πρώτη μέρα πήγα ταχυδρομείο και βρήκα και τον ταχυδρόμο αλλά μου είπαν παραδόθηκε! τέλος πάντων άλλη φορά θα ρωτάω να είναι συστημένο τότε Κινέζους.

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14/6/2019, 15:25:26 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ )

 

αντε λεω κι εγω παμε για παραδοση την επομενη, αν δεν το φερει ως συνηθως θα αφησει ειδοποιηση και μετα απο μερες τι βλεπω?

 

18/6/2019, 05:20:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ )

 

:blink: - περαν απο αυτο τιποτα, περιμενα κι εγω περιμενα ωσπου νευριασα και αποφασισα σημερα 20 να παω να το αναζητησω μοναχος μου και εβγαλα λαυρακι (!) αφημενο εκει στα ντεξιον και σαν δικαιολογια την μια οτι ειχε αδεια ο ταχυδρομος-την αλλη θα ερθει απο δευτερα αντικαταστατης και αυτος θα αρχιζε την διανομη κλπ, ακρη δεν βγηκε σε αυτο το θεμα αλλα σημασια εχει πως αν δεν πηγαινα εγω πακετακι δεν θα εφτανε στα χερια μου με το ανταλλακτικο που περιμενα.

Αμα αρχισω παλι για ''Ιδιωτικοποιηση Ταχυδρομειου'' θα φταιω εγω;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. την βοηθεια σας... χτες ηρθε δεμα απο αμερικη στα 100 δολαρια ολα μαζι με prariority first class.. με u. s. p. s... εχω κανει απειρες αγορες απο αμερικη χωρις κανενα προβλημα.... μπαινω ελτα με τον κωδικο πακετου και τελευταια ενημερωση μου λεει:απαγορευση εισαγωγης ενω στο σαιτ του μεταφορεα λεει::proceed in facilities

 

... τι γινεται.. χανω το δεμα?? .. τα λεφτα?? θα πληρωσω κατι παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. την βοηθεια σας... χτες ηρθε δεμα απο αμερικη στα 100 δολαρια ολα μαζι με prariority first class.. με u. s. p. s... εχω κανει απειρες αγορες απο αμερικη χωρις κανενα προβλημα.... μπαινω ελτα με τον κωδικο πακετου και τελευταια ενημερωση μου λεει:απαγορευση εισαγωγης ενω στο σαιτ του μεταφορεα λεει::proceed in facilities

 

... τι γινεται.. χανω το δεμα?? .. τα λεφτα?? θα πληρωσω κατι παραπανω??

 

Δεν γράφεις τι είναι αυτό που αγόρασες

Link to comment
Share on other sites

έχω κάμερα ασφαλείας και βλέπω με τι μανία τα πετάνε, ειδικά τώρα που θα απολύσουν κοντά στα 2000 άτομα από τα ΕΛΤΑ η κατάσταση με τις καθυστερήσεις και τις φθορές θα ξεφύγει.

ok, ειναι πολυ παλια η δημοσιευση αλλα επειδη εμενα δεν μου αρεσει να με δουλευουν ουτε να παρανομει ο ΕΛΤΑ,

οταν γινεται στραβη (οπως περσι, λιγο μετα τις πυρκαγιες στο Ματι), τους "δινω στεγνα" στην ΕΕΤΤ..

(κι αυτοι δεν αστειευονται ...σκιζουν ..πιτσιποπακια..!!!)

Παραδειγμα: φιλη - θυμα των περσινων πυρκαγιων με ανηλικο παιδι οικτρα καμμενο, εφυγε για Αμερικη (για το παιδι) και μου αφησε υπογεγραμμενη την ειδοποιηση που ελαβε για ...ΑΠΛΑ (οχι συστημμενα) δεματα αλλα στην ουσια ηταν φακελοι με ψιλικοκο απο Κινα,

φανταστειτε οτι το καθενα εκανε maximum 1,5$.

Στο ταχυδρομειο δεν δεχθηκαν την φωτοτυπια της ταυτοτητας της κοπελας, οπως οριζει ο νομος, (σκαναρισμενη εγχρωμη) και σε ερωτημα γιατι ο διανομεας δεν αφησε τα ΑΠΛΑ δεματακια ως οφειλει, μου απαντησαν:

" γιατι ειναι ογκωδη " ...ζητησα να τα δω ...και μου εδειξαν 7 φακελακια στα οποια το μεγαλυτερο αντικειμενο που θα μπορουσε να χωρεσει ηταν 1 πακετο τσιγαρα..!!!!

για κακη τους τυχη εβγαλα φωτο την υπαλληλο με τα "ΟΓΚΩΔΗ" στα χερια και εγινε χαμος ...

με απειλουσε με μηνυσεις ...και τα ρεστα ...

εφυγα και την αφησα να σκουζει...

Ενημερωσα την παραληπτη για το τι μου κανανε κι εκανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ, οριζοντας με μεσω μεϊλ ως αντιπροσωπο της..

Μετα απο αυτο (την καταγγελια) με επαιρνε καθε μερα τηλεφωνο ο προϊσταμενος των διανομεων στην περιοχη μου,

να με παρακαλεσει να πεισω την καταγγελουσα να αναφερει στην ΕΕΤΤ, οτι το θεμα της διευθετηθηκε.

(Η κοπελα φυσικα δεν πηρε ποτε πισω την καταγγελια της, μιας και ειναι 100% παρανομο να μην δεχεται το Ταχυδρομειο

αντιγραφα στοιχειων (ταυτοτητα κλπ οπως ακριβως οριζει ο νομος.)

Απο εκεινη τη μερα ο διανομεας μου χτυπαει το κουδουνι κι αν δεν ειμαι σπιτι με παιρνει τηλεφωνο να μ' ενημερωσει οτι εχει κατι για μενα ..

 

Ηθικον διδσγμα:

"ΚΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΕΙ" ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. την βοηθεια σας... χτες ηρθε δεμα απο αμερικη στα 100 δολαρια ολα μαζι με prariority first class.. με u. s. p. s... εχω κανει απειρες αγορες απο αμερικη χωρις κανενα προβλημα.... μπαινω ελτα με τον κωδικο πακετου και τελευταια ενημερωση μου λεει:απαγορευση εισαγωγης ενω στο σαιτ του μεταφορεα λεει::proceed in facilities

 

... τι γινεται.. χανω το δεμα?? .. τα λεφτα?? θα πληρωσω κατι παραπανω??

Έτσι όπως το γραφει,αυτό που παρήγγειλες απαγορεύεται να εισαχθεί στην χώρα μας,άρα μάλλον το ξεχνάς!τώρα για τα λεφτα,ρωτά τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση τον πωλητή,αν και δεν νομίζω να βγάλεις άκρη αν δεν φταίει αυτος!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. την βοηθεια σας... χτες ηρθε δεμα απο αμερικη στα 100 δολαρια ολα μαζι με prariority first class.. με u. s. p. s... εχω κανει απειρες αγορες απο αμερικη χωρις κανενα προβλημα.... μπαινω ελτα με τον κωδικο πακετου και τελευταια ενημερωση μου λεει:απαγορευση εισαγωγης ενω στο σαιτ του μεταφορεα λεει::proceed in facilities

 

... τι γινεται.. χανω το δεμα?? .. τα λεφτα?? θα πληρωσω κατι παραπανω??

 

αν εχεις πλΕρωσει με PayPal ουτε γατα ουτε ζημια..

καμε ενα Dispute και θα παρεις τα λεφτα σου πισω οταν τελεσιδικα δεν θα εχεις παραλαβει το δεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν εχεις πλΕρωσει με PayPal ουτε γατα ουτε ζημια..

καμε ενα Dispute και θα παρεις τα λεφτα σου πισω οταν τελεσιδικα δεν θα εχεις παραλαβει το δεμα.

μην αγοραζετε ΠΟΤΕ εαν ο πωλητης δεν δεχεται PayPal...

ακομα κι απο Ελλαδα ..

πριν 3 χρονια αγορασα ενα .."εξυπνο" (και καλα..) καλσον για τη γυναικα μου κι οταν την 3η μερα σκιστηκε..

πηρα τα λεφτα μου πισω απο το PayPal ..(και τα αποστολικα που το επεστρεψα..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...