Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πακέτο δείχνει πως είναι εδώ και δύο ημέρες στο κατάστημα αλλά ούτε ειδοποιητήριο ήρθε ούτε πακέτο.

Άλλαξε το σύστημα και πρέπει να πάω να το πάρω ο ίδιος ή το κατάστημα αργεί; (elta courier)

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο δείχνει πως είναι εδώ και δύο ημέρες στο κατάστημα αλλά ούτε ειδοποιητήριο ήρθε ούτε πακέτο.

Άλλαξε το σύστημα και πρέπει να πάω να το πάρω ο ίδιος ή το κατάστημα αργεί; (elta courier)

 

Μίλησε με το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω στείλει απο 5 φεβρουαριου επιστροφή ενα τάμπλετ ελαττωματικό αγορά από eBay, πισω στην Αμερική με τα ΕΛΤΑ στον πωλητή για να παρω τα χρήματα μου..χωρίς ανάλογη εμπειρια! δεν το ασφαλισα οταν το εστειλα πισω ,και αυτη τη στιγμη το δέμα εχει κολλησει απο 20/2 στην Αμερική, αυτο μου βγαζει το tracking number:ISC NEW YORK NY(USPS), Processed Through Facility -> Your item has been processed through our facility in ISC NEW YORK NY(USPS) at 10:01 am on February 20, 2019.το eBay εκλεισε, την υποθεση!! την ανοιξα,στο PayPal που εχει δωσει μια, διορία, 20 μέρες ...εκανα, αιτηση διεθνούς αναζήτησης δέματος στα ΕΛΤΑ πριν λιγες μερες, απαντηση δεν εχει ερθει.. Εχει κανεις ανάλογη εμπειρια? Τι θα, αλλο έπρεπε να κανω? Ο πωλητης λεει οτι ρώτησε στην USPS αλλά, δεν εβγαλε ακρη, αλλά τον βολεύει το ολο σκηνικό γιατι θα, πρεπει να πλήρωσει και τους φόρους του global shipping..

CP361703638GR

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω στείλει απο 5 φεβρουαριου επιστροφή ενα τάμπλετ ελαττωματικό αγορά από eBay, πισω στην Αμερική με τα ΕΛΤΑ στον πωλητή για να παρω τα χρήματα μου..χωρίς ανάλογη εμπειρια! δεν το ασφαλισα οταν το εστειλα πισω ,και αυτη τη στιγμη το δέμα εχει κολλησει απο 20/2 στην Αμερική, αυτο μου βγαζει το tracking number:ISC NEW YORK NY(USPS), Processed Through Facility -> Your item has been processed through our facility in ISC NEW YORK NY(USPS) at 10:01 am on February 20, 2019.το eBay εκλεισε, την υποθεση!! την ανοιξα,στο PayPal που εχει δωσει μια, διορία, 20 μέρες ...εκανα, αιτηση διεθνούς αναζήτησης δέματος στα ΕΛΤΑ πριν λιγες μερες, απαντηση δεν εχει ερθει.. Εχει κανεις ανάλογη εμπειρια? Τι θα, αλλο έπρεπε να κανω? Ο πωλητης λεει οτι ρώτησε στην USPS αλλά, δεν εβγαλε ακρη, αλλά τον βολεύει το ολο σκηνικό γιατι θα, πρεπει να πλήρωσει και τους φόρους του global shipping..

CP361703638GR

Μπορείς να υποβάλλεις

Αίτημα έρευνας στα ταχυδρομεία ΗΠΑ (USPS)

Submit a Missing Mail search request at MissingMail.USPS.com

https://faq.usps.com/s/article/Missing-Mail-The-Basics

 

Missing Mail Definition

 

Missing Mail is mail that has not been delivered by the expected delivery date. This applies to packages that are undelivered, lost, or late. If it has been lost, late or missing for 7 days or more, you can:

 

1) Submit a Missing Mail search request at MissingMail.USPS.com

 

https://missingmail.usps.com/

 

 

Καλή τύχη.

 

Όταν έχεις απάντηση, ενημέρωσέ μας.

 

Πάντως την δική μου συστημένη επιστολή την έχασαν.

Link to comment
Share on other sites

ενα πακετο μου το εστειλαν καταλαθος πισω...

στις 03/2/19 ελαβα ειδοποιητηριο αλλα οταν πηγα καταστημα δεν το εβρισκαν... κ ειπαν θα τηλεφωνησουν οταν το βρουν..

 

τελικα μετα απο καιρό είδα στο tracking οτι στις 8/2/19 ξαναπηγε κεντρο διαλογης

εστειλα email κ μου απαντησαν:

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με ενημέρωσή μας από το αρμόδιο τμήμα της Εταιρείας μας, σας ενημερώνουμε ότι το UN734251452CN αντικείμενο επεστράφη εκ παραδρομής στον αποστολέα πριν την συμπλήρωση του 20ημέρου, καθώς είχε σημειωθεί λανθασμένη ημερομηνία άφιξής του στο κατάστημα.

Εκφράζουμε ειλικρινά την λύπη μας και σας γνωρίζουμε ότι η αρμόδια υπηρεσιακή λειτουργία, απηύθυνε στους υπαλλήλους του καταστήματος συστάσεις και έδωσε εκ νέου οδηγίες, ώστε, σε κάθε περίπτωση να επιδεικνύουν την δέουσα προσοχή κατά την εκτέλεση των υπηρεσιακών τους καθηκόντων.

 

δυστυχως δεν το ειδα αρκετα νωρις για να μπορουν πιθανως να το σταματησουν

 

τουλαχιστον απαντησαν στο email και παραδεχτηκαν κ το λαθος τους :O

λογικα δεν δικαιουμαι αποζημιωση αφου το πακετακι ηταν χαμηλης αξιας κ κανονικα νομιζω untracked

επισης ο κινεζος δε νομιζω να το παραλαβει ποτέ για να μου δωσει refund

Link to comment
Share on other sites

ενα πακετο μου το εστειλαν καταλαθος πισω...

στις 03/2/19 ελαβα ειδοποιητηριο αλλα οταν πηγα καταστημα δεν το εβρισκαν... κ ειπαν θα τηλεφωνησουν οταν το βρουν..

 

τελικα μετα απο καιρό είδα στο tracking οτι στις 8/2/19 ξαναπηγε κεντρο διαλογης

εστειλα email κ μου απαντησαν:

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με ενημέρωσή μας από το αρμόδιο τμήμα της Εταιρείας μας, σας ενημερώνουμε ότι το UN734251452CN αντικείμενο επεστράφη εκ παραδρομής στον αποστολέα πριν την συμπλήρωση του 20ημέρου, καθώς είχε σημειωθεί λανθασμένη ημερομηνία άφιξής του στο κατάστημα.

Εκφράζουμε ειλικρινά την λύπη μας και σας γνωρίζουμε ότι η αρμόδια υπηρεσιακή λειτουργία, απηύθυνε στους υπαλλήλους του καταστήματος συστάσεις και έδωσε εκ νέου οδηγίες, ώστε, σε κάθε περίπτωση να επιδεικνύουν την δέουσα προσοχή κατά την εκτέλεση των υπηρεσιακών τους καθηκόντων.

 

δυστυχως δεν το ειδα αρκετα νωρις για να μπορουν πιθανως να το σταματησουν

 

τουλαχιστον απαντησαν στο email και παραδεχτηκαν κ το λαθος τους :O

λογικα δεν δικαιουμαι αποζημιωση αφου το πακετακι ηταν χαμηλης αξιας κ κανονικα νομιζω untracked

επισης ο κινεζος δε νομιζω να το παραλαβει ποτέ για να μου δωσει refund

Θα ζητήσεις refund από PayPal λόγο μην παραλάβεις αντικειμένου και θα στα επιστρέψουν δεν θα τα χάσεις τα λεφτά σου τουλάχιστον...
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε εδω περιπτωση παιδια

 

UI094572415CN

 

Καθ' Οδόν

 

Κίνα

China Post

Ελλάδα

ELTA

2019-02-01 12:58Arrive at "Dongguan Interchange Bureau"

 

Προορισμός : Ελλάδα - Χρόνος Αναζήτησης: 1073 ms

Προέλευση : Κίνα - Χρόνος Αναζήτησης: 93 ms

2019-02-01 12:58

Arrive at "Dongguan Interchange Bureau"

 

2019-02-01 11:56

Leave the "Postal Dongguan e-commerce Parcel Bureau Mail", the next stop "Dongguan International"

 

2019-02-01 11:39

"Postal Dongguan e-commerce Parcel Bureau Mail" received

και παρελαβα σημερα χωρις να φαινεται πουθενα το track number παραπερα ουτε και στα ελτα και σε οποιαδηποτε σαιτ αναζητησης ουτε και τελωνειο περασε ωστε να γραφει ...τελωνειακος ελευθερο. ...και παντα κολημενο σε αυτο το σταδιο,και η παραγγελια εγινε 21 ιανουαριου...Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο να παραλαβω και να μην φαινεται παραπερα πουθενα απο το αρχικο σταδιο

 

A tracking number was provided.

 

Tracking provided

Done

In transit

Out for delivery

Estimated delivery

Sun, Mar 17

Tracking details

4PX tracking #UI094572415CN

Jan 21, 2019

19:11pm PST

Tracking number provided

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Είναι untracked!!
ααα μαλιστα δεν ηξερα οτι το U σημαινει untracked αλλα πως γινεται και φαινεται στο track17 ---chinapost---track24 κ.λ.π....????κανονικα απο οτι ξερω φαινονται μονο οσα εχουν κανονικο track number Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Μίλησε με το καταστημα.

 

Σήμερα το πρωί θα τους καλούσα αλλά με πρόλαβε το tracking τους, το οποίο έδειξε πως το πακέτο ήταν "προς παράδοση".

Οκ, στην αναμονή μιας και σήμερα λόγω ασθένειας ήμουν off.

 

-Να σημειωθεί εδώ, πως το εν λόγω πακέτο που περίμενα ήταν της dbrand, το οποίο μου έστειλε η ίδια καθώς το πρώτο που είχα παραγγείλει 02.02.19 (άνευ αριθμού εντοπισμού) δεν ήρθε και κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους μου είπαν "δεδομένου πως άργησε τόσο, πιστεύουμε πως είναι ασφαλές να υποθέσουμε πως το πακέτο σας έχει χαθεί. Θα σας στείλουμε ξανά την ίδια παραγγελία με τον τάδε αριθμό εντοπισμού δίχως περαιτέρω χρέωση προς εσάς."

 

Το μεσημέρι λοιπόν μπαίνω στο tracking και βλέπω "το πακέτο παραδόθηκε".

-"Μπά.. Something's fυcky.."

Κατεβαινω κάτω στα γραμματοκιβώτια και τί βλέπω;

Και τα δύο πακέτα από dbrand. Tο ένα αποστολή 03.02.19 και το άλλο 05.03.19

 

To τελευταίο έφερε αυτοκόλλητο "ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ".

 

Τώρα.. από πού να το πιάσεις και από πού να τ'αφήσεις το πώς έφτασαν και τα δύο μαζί :wacko:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις refund από PayPal λόγο μην παραλάβεις αντικειμένου και θα στα επιστρέψουν δεν θα τα χάσεις τα λεφτά σου τουλάχιστον...

δυστυχώς ήταν από ali χωρίς paypal ούτε alipay και εχει ληξει κ το buyer protection

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο τμήμα διαλογής ΕΛΤΑ παραλαμβάνεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από ποιο τμήμα διαλογής ΕΛΤΑ παραλαμβάνεις;

 

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ και Κ.Μ.Δ. ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και εγω οτι πακετα που εσταλησαν Ιανουαριο και Φεβρουαριο (ebay και aliexpress) ερχονται κανονικα (30 με 40 μερες παραδοση) αλλα πακετα του Οκτωβριου-Νοεμβριου 2018 παραμενουν αφαντα...
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και εγω οτι πακετα που εσταλησαν Ιανουαριο και Φεβρουαριο (ebay και aliexpress) ερχονται κανονικα (30 με 40 μερες παραδοση) αλλα πακετα του Οκτωβριου-Νοεμβριου 2018 παραμενουν αφαντα...
Έχω 2 πακέτα με κάτι ψιλοπράματα (2-3 $ το καθένα) που στάλθηκαν το 1ο τέλη Γενάρη και το 2ο αρχές Φεβρουαρίου από Κίνα και είναι από 24-Φεβρ. σε κατάσταση "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 πακέτα με κάτι ψιλοπράματα (2-3 $ το καθένα) που στάλθηκαν το 1ο τέλη Γενάρη και το 2ο αρχές Φεβρουαρίου από Κίνα και είναι από 24-Φεβρ. σε κατάσταση "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

 

Τα ίδια και σε μένα. Τρελές καθυστερήσεις τον τελευταίο καιρό

Link to comment
Share on other sites

:shifty: - εχει ξαναμπει παλαιοτερα αλλα το βαζω για τους καινουργιους, εχει το θετικο πως εχει μνημη τουλαχιστον 5 tracking mumber ετσι δεν χρειαζεται καθε φορα να του τα βαζεις ενα-ενα για αναζητηση:

 

http://parcelsapp.com/en

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα 2 δέματα του Δεκεμβρίου αγορασμένα από ebay..

Πλέον ότι παραγγέλνω και πλέον από AliExpress επιλέγω registered mail / συστημένο πληρώνοντας επιπλέον 2-3€ και τουλάχιστον παρακολουθώ το πακέτο που είναι με πραγματικό αριθμό αποστολής. Λογικά θα παραλάβω και πιο γρήγορα. Θα ενημερώσω. Έχω δυο τέτοια πακέτα με 1 εβδομάδα διαφορα η αγορά τους.

 

Σήμερα το 1ο πακέτο από AliExpress συστημένο έφτασε στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης ακριβώς σε 1 μήνα. Λογικά την Δευτέρα θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος.

Ένα άλλο πακέτο από 4 Φεβρουαρίου απλό όχι συστημένο ακόμη το περιμένω.

Όπως είπα και παραπάνω πλέον θα δίνω 2-3€ για έξοδα και θα επιλέγω με συστημένη αποστολή.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το 1ο πακέτο από AliExpress συστημένο έφτασε στο κέντρο διαλογής Θεσσαλονίκης ακριβώς σε 1 μήνα. Λογικά την Δευτέρα θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος.

Ένα άλλο πακέτο από 4 Φεβρουαρίου απλό όχι συστημένο ακόμη το περιμένω.

Όπως είπα και παραπάνω πλέον θα δίνω 2-3€ για έξοδα και θα επιλέγω με συστημένη αποστολή.

είσαι τυχερός που σου τα φέρνει ο ταχυδρόμος.

εμένα ακόμα και σε φακέλους που περιέχουν μια θήκη σιλικόνης, μου αφήνει ειδοποίηση που έχει τικαρει την ένδειξη "ογκώδες" και με αναγκάζει να πηγαίνω στο ταχυδρομείο να παραλάβω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα μου έφερε ο ταχυδρόμος αλλά 4 πακέτα όλα απλά όχι συστημένα με ημερομηνία παραγγελίας 24 Φεβρουαρίου από AliExpress. Μάλλον βλέπω κάποια πρόοδο..
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα περιμένω ένα δεματάκι του ενός δολαρίου από τις 11/01.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα περιμένω ένα δεματάκι του ενός δολαρίου από τις 11/01.:lol:

Είμαστε πολλοί... Μόλις εχθές ξεκόλλησε ένα δικό μου με παραγγελία 11/01

 

http://i63.tinypic.com/8x60ko.jpg

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πολλοί... Μόλις εχθές ξεκόλλησε ένα δικό μου με παραγγελία 11/01
Μην τα πιστεύεις αυτά... Πρωταπριλιάτικο αστείο σου παίζουν!!

 

:p :p :p :p :p

 

 

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μικροδέμα που το είχα για χαμένο.

Άφιξη Ελλάδα 03/01/2019 και παράδοση 05/04/2019

Και όμως είναι δυνατόν :lol::lol::lol:

======================================

Αριθμός: SY12266532589

Κατάσταση*πακέτου: Έληξε

Προορισμός: Ελλάδα

Προέλευση: Κίνα

2019-01-06 10:24 GREECE Out for Delivery, the end of tracking

2019-01-03 09:46 GREECE Arrival at Destination country

2019-01-02 13:08 GMTC, Departed transit country

2019-01-01 14:04 GMTC, Arrived in transit country

2018-12-30 15:55 HONG KONG, Departed Hong Kong Airport

2018-12-29 23:44 CHINA, SHENZHEN, Departed Sunyou Facility

2018-12-28 20:35 上海市, Acceptance, Sent to GREECE

2018-12-27 09:03 Pre Alert to GREECE

======================================

Άφιξη με το νέο μπλε αυτοκολλητάκι και Ελληνικό κωδικό

Αριθμός: QA003236164GR

Κατάσταση*πακέτου: Παραδόθηκε

Προορισμός: Άγνωστος

Προέλευση: Ελλάδα

2019-04-05 13:53 THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELTA, FINAL DELIVERY

2019-04-03 09:51 THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELTA, ITEM ARRIVED AT

2019-04-02 12:14 M.D. ANATOLIKIS THESSALONIKIS, DISPATCH CLOSED (--> THES/KIS 42 (CHARILAOU) - ELTA)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το νεο με το μπλε αυτοκολλητο στα απλα πακετα τυχαια το κολλανε? εμεις μπορουμε να το δουμε καπου απο πριν? λογικα αμα επικοινωνησεις και δωσεις τον κινεζικο αριθμο στα ΕΛΤΑ θα βρουν και το ελληνικο που του αντιστοιχησαν εδω αλλα πως να το ξερεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...