Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κα ποιος ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό το status έτσι όπως εμφανίζεται αναρωτιέμαι αν είναι και κάποιος άλλος στην ίδια κατάσταση .

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-10-2017 15:30 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 16-10-2017 07:52 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-10-2017 17:09 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 19-10-2017 10:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Κι εγώ βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση απο τις 17/10:

17/10/2017, 10:55:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/10/2017, 18:42:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

αγορα απο ebay 10 οκτωβριου μου δινει tracking της μορφης "A215786425123"που βγαζει την μεταφορικη DHT και στην συνεχεια αλλαξε στο κλασσικο china post unregistered.

Τοσο καιρο κοιτουσα του china post και εβγαζε τελευταια κατασταση "Exported from the departure country China Post Small Packet Plus".

Σημερα βλεπω το τρακινγκ απο DHT και λεει οτι εφτασε Αθηνα 15/10 και στη πολη μου (μενω επαρχια) 20/10. Αυτο 1η φορα το βλεπω σε ασυνοδευτο πακετο.

 

Το ερωτημα ειναι πως γινεται να γνωριζει η κινεζικη DHT οτι το δεμα εφτασε συγκεκριμενα στη πολη μου και τα ΕΛΤΑ να μην εχουν ενημερωση οσον αφορα τα ασυνοδευτα?

απο που πηρε την πληροφορια η DHT??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια νεοτερη/βαθυτερη πληροφορηση, αν προκειται να παραμεινει η ....νεοφερθεισα χρεωση 3€ για δεματα αξιας μικροτερης απο 22€,

απλα επειδη και μονο περασαν βολτιτσα απο το τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω από H.Π.Α. με USPS... Κολλημένο ένα μήνα σχεδόν...

 

8/10/2017, 04:45:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/10/2017, 23:34:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

2/10/2017, 08:45:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

30/9/2017, 13:29:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια νεοτερη/βαθυτερη πληροφορηση, αν προκειται να παραμεινει η ....νεοφερθεισα χρεωση 3€ για δεματα αξιας μικροτερης απο 22€,

απλα επειδη και μονο περασαν βολτιτσα απο το τελωνειο;

έχουν σταματήσει να το χρεώνουν εδώ και μήνες

Link to comment
Share on other sites

Άφιξη στο αεροδρόμιο 31/8, σκαναρίστηκε στις 27/10. Όταν ήμουν νέος στο στρατό, οι παλιοί μού έλεγαν "το απολυτήριό σου είναι στην Κίνα και το φέρνουν σαλιγκάρια". Τώρα μπορούν να λένε ότι βρίσκεται στο αεροδρόμιο και περιμένει εκτελωνισμό. Όπου πήγε υπουργός αυτός ο Παππάς, μούτι τα έκανε...
Link to comment
Share on other sites

έχουν σταματήσει να το χρεώνουν εδώ και μήνες

 

Χαιρομαι που το λες!

Εμενα ομως μου ηρθε δεμα την περασμενη εβδομαδα, παραγγελια του Αυγουστου που ηρθε Ελλαδα Σεπτεμβρη και μου παραδοθηκε Οκτωβρη, και μου χρεωσαν το 3ευρω. Γιατι;

Επισης, αν οντως καταργηθηκε, δεν θα επρεπε να μην αναφερεται πλεον στα ανηρτημενα pricelists των ελτα;

Link to comment
Share on other sites

Θα πω τι μου πει ο ταχυδρόμος για τα 3€ , επιβάλλεται πλεον στην τύχη σε δέματα για να καλύψουν το κόστος μεταφοράς των δεμάτων στο τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Επιβάλεται σε όσα δέματα εισαχθούν στο τελωνείο. Είτε πληρώσεις δασμούς είτε όχι. Από την στιγμή που θα εισαχθει στο τελωνείο, Χρεώνεσαι 3 ευρώ....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έσκασα στα γέλια

Πριν από 2 μήνες και 28 μέρες (4 μήνες ο ναι) ήρθε στην Ελλάδα ενα ακουστικό 1 ευρώ για ενα lumia (έκανε 12 μέρες να φτάσει Ελλάδα) περνάνε 10 μέρες 20 μέρες από τότε που μπήκε Ελλάδα τύποτα ε λέω χάθηκε δεν θα κάνω φασαρία για 1 ευρώ γράφω ότι το παρέλαβα και τέλος ξεχάστηκε το θέμα

Περνάνε 3 μήνες μου έρχεται ειδοποίηση να πάω να παραλάβω κάτι και ουαλα ακουστικό!!!

Ρωτάω που στο διαολο ήταν 3 μήνες μου λένε χαλαρα... Τελονειο...

Οκ με λίγα λόγια σου λένε μην πάρεις κάτι από έξω και να θέλεις δεν μπορείς γιατί θα σου φάω 3 μήνες στο τελονειο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω παραγγείλει κάτι ψιλές μαλκιουλες από τέλη Αυγούστου, να ζητήσω refund ή να περιμένω;

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω παραγγείλει κάτι ψιλές μαλκιουλες από τέλη Αυγούστου, να ζητήσω refund ή να περιμένω;

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

 

Αν κοντεύεις στις 60 μέρες από την αποστολή ναι εκτός αν θες να περιμένεις περισσότερο και έχεις πληρώσει μέσο paypal οπότε και έχεις 180 μέρες περιθώριο να ζητήσεις refund.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω παραγγείλει κάτι ψιλές μαλκιουλες από τέλη Αυγούστου, να ζητήσω refund ή να περιμένω;

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Κάποτε θα έρθουν.. Σε κάνα χρόνο...
Link to comment
Share on other sites

Αν κοντεύεις στις 60 μέρες από την αποστολή ναι εκτός αν θες να περιμένεις περισσότερο και έχεις πληρώσει μέσο paypal οπότε και έχεις 180 μέρες περιθώριο να ζητήσεις refund.
Ναι μέσω ππ έχω πληρώσει, θα περιμένω τότες

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ και το αεροδρόμιο?? Πακέτο μικρό από Αμερική (όχι αγορά από μαγαζί αλλά προσωπική αποστολή) αποστολή με USPS. Ημερομηνία αποστολής 11/10 και έφυγε από την Αμερική 16/10. Κανονικά έκανε να έρθει 1-1.5 βδομάδα το πολύ. Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το "receive item from customer". Τι γίνεται??
Link to comment
Share on other sites

Να δείτε τι θα γίνει στις γιορτές σφαγή....

Εδώ άρχισαν να καθυστερούν τα priority, τα απλά παράδοση σε έξι μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Ένα MI band 2 εδώ και 40 μέρες αναμένουμε. 6a762c042d9084994823d134613b9b6d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ένα MI band 2 εδώ και 40 μέρες αναμένουμε. 6a762c042d9084994823d134613b9b6d.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ περιμένω Mi Band 2 αλλά μέσω Ολλανδίας από 20/9 μέχρι σήμερα είναι κολλημένο. Ακόμη να ανοίξουν εκεί τους σάκους με τα δέματα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 877 ms

2017-09-08 18:53 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 110179 ms

2017-10-05 09:19 The item has arrived in the country of destination

2017-10-05 09:19 The consignment has arrived in the country of destination

2017-09-09 07:57 The item is on transport to the country of destination

 

Κοντεύει μήνα κολλημένο από τότε που εφτασε Ελλάδα...ευτυχώς βρήκα αυτό το thread κ είδα ότι ειναι το συνηθισμένο πλεον...

 

το περίεργο είναι ότι κάποια έρχονται σε 15 μέρες κ κάποια σε 3 μήνες :wacko:

Edited by fotisvg
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει μήνα κολλημένο από τότε που εφτασε Ελλάδα...ευτυχώς βρήκα αυτό το thread κ είδα ότι ειναι το συνηθισμένο πλεον...

 

το περίεργο είναι ότι κάποια έρχονται σε 15 μέρες κ κάποια σε 3 μήνες :wacko:

 

Δεν ειναι περιεργο διοτι δεν αντεχουν ολο αυτο τον ογκο και καποια τα διωχνουν γρηγορα αλλα αυτο ειναι στη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μεγάλο τσίρκο εκεί κάτω. Εκτός ότι υπάρχει πρόβλημα με την καθυστέρηση των δεμάτων, περνάει ο χρόνος και αναγκαστικά σε κάποιες παραγγελίες θα πρέπει να γίνει dispute. Έχω 34 παραγγελίες από Ali και καμιά 10αρια ακόμα σκόρπιες οι 17 έχουν track. Εντάξει δεν τις καθαρίζεις με γρήγορους ρυθμούς βρε ΕΛΤΑ αλλά αν μπήκαν Ελλάδα γιατί δεν τις σκανάρεις? Για να μην αρχίσουν τα τηλέφωνα στο ΚΑΤ? Τουλάχιστον να ξέρουμε ότι είναι Ελλάδα και να ζητήσουμε παράταση από τον πωλητή ώστε να είναι καλυμμένη η παραγγελία, και να μην μας βγει το όνομα στις αγορές έξω, όπως είχε γίνει ένα φεγγάρι σε άλλες χώρες και σταμάτησαν οι αποστολές προς τα εκεί.

Αυτό πάντως που μου κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι ότι παραγγελίες από αρχές Σεπτεμβρίου με China post, έχουν κολλημένη κατάσταση ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ενώ παραγγελίες με Singapore post, 17 Οκτωβρίου έφυγαν στις 25 εμφανίστηκαν ως ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, δεν μπορώ να το εξηγήσω με κάποιο τρόπο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

GVC-Logo-RGB-small-1.png

 

(Δελτίο Τύπου - Ενημέρωση: 24/10/2017)

 

Εισαγωγές προϊόντων και τελωνεία – Τι ισχύει;

 

Σε συνέχεια των ενεργειών μας για τη διευκρίνηση της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί με τις δεσμεύσεις δεμάτων από το εξωτερικό, επισκεφθήκαμε τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου τη Διεύθυνση Τελωνείων του αεροδρομίου Ελευθέριος Βενιζέλος και συνομιλήσαμε με την Διευθύντρια του τελωνείου και τον υπεύθυνο Δασμών και ΕΦΚ.

 

Επειδή η επίσημη γραπτή απάντηση των τελωνείων θα καθυστερήσει αρκετά (για λόγους που θα διαβάσετε παρακάτω) αποφασίσαμε να δημοσιεύσουμε μέρος της συνομιλίας που είχαμε, με την επιφύλαξη πως τίποτα από τα παρακάτω δεν αποτελεί ΕΠΙΣΗΜΗ θέση των τελωνειακών αρχών, ή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσιών Εσόδων (ΑΑΔΕ) και του Υπουργείου Οικονομικών, στα οποία υπάγονται τα τελωνεία.

 

Τα δημοσιεύουμε με τη μορφή προσωρινής εξέλιξης, και προσωρινών συμβουλών προς τους καταναλωτές, μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα της ίδιας της Διευθύντριας:

 

1) Οι υπάλληλοι του τελωνείου, αλλά και η ίδια προσωπικά, θεωρούν πως ο νόμος ως έχει, πάσχει σε πάρα πολλά σημεία και δεν μπορούν ως τελωνειακή αρχή να εφαρμόσουν τις διατάξεις που αφορούν τις διασυνοριακές συναλλαγές χωρίς προβλήματα. Εφόσον τους εξηγήθηκαν αναλυτικά οι θέσεις μας και οι απορίες μας, έγινε ξεκάθαρο σε εμάς πως επιθυμούν να μας βοηθήσουν με κάθε τρόπο και θα κάνουν ότι μπορούν για αυτό. Είναι κάτι που εκτιμούμε ιδιαίτερα και τους ευχαριστούμε γι αυτό.

 

2) Η Διευθύντρια δεσμεύθηκε να μας απαντήσει προσωπικά με επίσημη επιστολή, αφού όμως πάρει στα χέρια της τις διευκρινιστικές εγκυκλίους που και η ίδια έχει ζητήσει από το Υπουργείο Οικονομικών. Δυστυχώς, αυτό μπορεί να πάρει από μερικές ημέρες μέχρι αρκετούς μήνες. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

 

3) Τις πρόσφατες διαδικασίες που όλοι γνωρίζουμε και μας αφορούν (απαγόρευση εισαγωγής, δέσμευση αντικειμένων, κλπ.) ΔΕΝ τις διενεργεί το τελωνείο. Τις διενεργούν τα Γραφεία Εκτελωνισμού Ταχυδρομικών Αντικειμένων (ΓΕΤΑ) των ΕΛΤΑ. Για κάθε θέμα που έχει παρουσιαστεί με τις παραγγελίες που έχουν δεσμευτεί, υπεύθυνα είναι τα ΓΕΤΑ, και σε αυτά πρέπει να απευθυνόμαστε στις περιπτώσεις που θα διαβάσετε παρακάτω.

 

4) Είναι σαφές από τον νόμο πως απαγορεύεται η εισαγωγή από ιδιώτες στη χώρα μας ειδών ηλεκτρονικού τσιγάρου, από οποιαδήποτε χώρα, είτε εντός είτε εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τι όμως αποτελεί είδος ηλεκτρονικού τσιγάρου και τι όχι; Η Διευθύντρια δεσμεύθηκε να μας παραδώσει αναλυτική λίστα, μόλις την παραλάβει το τελωνείο μετά από το αίτημα που απέστειλε στο Υπουργείο Οικονομικών.

Μέχρι τότε, ισχύει το εξής παράδειγμα: Μια πλήρης συσκευή (όπως: ατμοποιητής, mod, κλπ.) θεωρείται φυσικά ηλεκτρονικό τσιγάρο και απαγορεύεται η εισαγωγή. Στην περίπτωση που ένα αντικείμενο έρθει σε μέρη που έχουν αποσπαστεί (και όχι μονταρισμένο), τότε αν τα μέρη αυτά αποτελούν το 70% και άνω της συσκευής θεωρείται ολοκληρωμένο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρούνται ανταλλακτικά ή αντικείμενα για οποιαδήποτε άλλη χρήση και επιτρέπεται η εισαγωγή τους.

Παράδειγμα: Μια οθόνη από ένα mod, ή ένας πόλος, μπορούν να εισαχθούν ελεύθερα. Αντίθετα, μια οθόνη ΚΑΙ ένας πόλος ΚΑΙ μια πλακέτα ΚΑΙ ένα σασί ΚΑΙ ένα καπάκι ΚΑΙ μερικές βίδες κλπ. απαγορεύεται να εισαχθούν εφόσον βρίσκονται στο ίδιο δέμα, ακόμα κι αν έχουν συσκευασθεί ξεχωριστά και όχι μονταρισμένα σε mod. Δεν το σχολιάζουμε, σας παρέχουμε απλώς την πληροφορία.

 

5) Το τελωνείο θεωρεί πως αντικείμενα που έχουν πολλαπλές χρήσεις και δεν προορίζονται αποκλειστικά για άτμισμα μπορούν και πρέπει να εισάγονται ελεύθερα. Έτσι, βαμβάκια, σύρματα, μπαταρίες, φορτιστές, θήκες, μπουκαλάκια, αναδευτήρες, μικροεργαλεία, αξεσουάρ και διάφορα άλλα, μπορούν να εισάγονται κανονικά. Επειδή εδώ εγείρονται διάφορα ερωτήματα (παράδειγμα: ένα σκέτο τανκ, δηλαδή ένας γυάλινος κύλινδρος, είναι ή όχι είδος αποκλειστικά για ηλεκτρονικό τσιγάρο; μια έτοιμη αντίσταση clapton μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού ή όχι; κλπ.), μιας και τα είδη που μπορούν δυνητικά να σχετιστούν με το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εκατοντάδες, για οποιοδήποτε είδος υπάρχει αμφιβολία θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένουμε την επίσημη λίστα.

 

6) Σε περίπτωση που ένα δέμα περιέχει μη απαγορευμένα αντικείμενα, αλλά ταυτόχρονα περιέχει και ένα ή παραπάνω απαγορευμένα, αυτόματα απαγορεύεται η εισαγωγή του. Τα δέματα ελέγχονται στο σύνολό τους (ανά δέμα) και όχι ξεχωριστά το κάθε αντικείμενο του περιεχομένου τους. Αν λοιπόν για παράδειγμα έχετε παραγγείλει στο ίδιο δέμα βαμβάκια και σύρματα και μπουκαλάκια και ΕΝΑ (ή περισσότερα) απαγορευμένα είδη, θα δεσμευτεί ολόκληρη η παραγγελία σας.

 

7) Σε περίπτωση που η παραγγελία σας περιέχει ΜΟΝΟ μη απαγορευμένα είδη θα πρέπει να εισαχθεί κανονικά. Αν το κόστος είναι άνω των 22 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσετε τους αναλογούντες δασμούς φυσικά, αλλά το νόημα είναι πως δεν είναι παράνομο να εισαχθούν τα προϊόντα, και άρα δεν πρέπει να κατασχεθούν.

 

8) Σε περίπτωση που η παραγγελία σας περιέχει ΜΟΝΟ μη απαγορευμένα είδη και έχει δεσμευθεί από την υπηρεσία των ΕΛΤΑ, θα πρέπει να απευθυνθείτε στα ΓΕΤΑ γνωρίζοντας το tracking number του δέματός σας, και να ζητήσετε να αποδεσμευτεί το δέμα σας. Εφόσον σας ζητηθεί, θα πρέπει να προσκομίσετε το όποιο απαραίτητο αποδεικτικό της παραγγελίας σας (π.χ. ηλεκτρονική απόδειξη αγοράς) ή/και να ζητήσετε να ανοιχτεί το δέμα και να αναγνωσθεί το τιμολόγιο που περιέχεται μέσα σε αυτό. Μετά τη διαδικασία αυτή θα πρέπει να παραλάβετε το δέμα σας κανονικά.

 

9) Όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης, είναι κάτι που ούτε συζητείται ούτε πρόκειται να αλλάξει, εφόσον υπάγονται σε Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης (ΕΦΚ). Το τι θα συμβεί με μεμονωμένα αρώματα, βάσεις, shake & vape, κλπ. μένει να διευκρινιστεί. Καμία πληροφορία δεν υπάρχει προς το παρόν.

 

10) Για περιπτώσεις που δεν υπάγονται σε κανένα από τα παραπάνω παραδείγματα, ο καταναλωτής θα πρέπει να απευθύνεται στα ΓΕΤΑ, και όχι στα τελωνεία.

 

Τηλ.: 800 11 82000, email: geta@elta-net.gr

 

Επαναλαμβάνουμε πως όλα τα παραπάνω είναι μια ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ πληροφόρηση, την οποία όμως λάβαμε από υπεύθυνα χείλη.

 

Σε κάθε περίπτωση η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών ΔΕΝ είναι υπεύθυνη για οτιδήποτε δεν τηρηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω, ούτε φέρει την οποιαδήποτε νομική ευθύνη για θέματα που τυχόν αντιμετωπίσουν οι καταναλωτές. Ο ρόλος μας ήταν και θα παραμείνει καθαρά διαμεσολαβητικός και συμβουλευτικός.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

αγορα απο ebay 10 οκτωβριου μου δινει tracking της μορφης "A215786425123"που βγαζει την μεταφορικη DHT και στην συνεχεια αλλαξε στο κλασσικο china post unregistered.

Τοσο καιρο κοιτουσα του china post και εβγαζε τελευταια κατασταση "Exported from the departure country China Post Small Packet Plus".

Σημερα βλεπω το τρακινγκ απο DHT και λεει οτι εφτασε Αθηνα 15/10 και στη πολη μου (μενω επαρχια) 20/10. Αυτο 1η φορα το βλεπω σε ασυνοδευτο πακετο.

 

Το ερωτημα ειναι πως γινεται να γνωριζει η κινεζικη DHT οτι το δεμα εφτασε συγκεκριμενα στη πολη μου και τα ΕΛΤΑ να μην εχουν ενημερωση οσον αφορα τα ασυνοδευτα?

απο που πηρε την πληροφορια η DHT??

το πακέτο σου είναι unregister όταν θα στο φέρει δηλαδή ο ταχυδρόμος σου δεν θα σου ζητήσει να υπογραψεις. έχει δηλαδή πακεταριστει στο τσουβάλι με την απλή αλληλογραφία και αυτά δεν παρακολουθουνται από τα ΕΛΤΑ μόνο τα συστημενα.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμένω κάποια μικροπράγματα από Κίνα, αλλά έρχονται με πελαργό.

Επειδή θα λείπω από το πατρικό, υπάρχει τρόπος τα δεματάκια αν και όταν φτάσουν, να σταλούν σε άλλο υποκατάστημα για να παραλάβω?

ναι πήγαινε στο γραφείο της περιοχής σου και ζήτα απ τον ταχυδρομο σου να στα κάνει αναδιαβιβαση στην διεύθυνση που θα πας. φυσικά μην ξεχάσεις μετά να τον ενημερωσεις πως γύρισες για να μην στα ξαναστείλει.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά έλεος τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ και το αεροδρόμιο?? Πακέτο μικρό από Αμερική (όχι αγορά από μαγαζί αλλά προσωπική αποστολή) αποστολή με USPS. Ημερομηνία αποστολής 11/10 και έφυγε από την Αμερική 16/10. Κανονικά έκανε να έρθει 1-1.5 βδομάδα το πολύ. Στο tracking των ΕΛΤΑ δεν υπάρχει τίποτα εκτός από το "receive item from customer". Τι γίνεται??
είναι στο αεροδρόμιο στο τελωνείο μόλις το αποδεσμευσουν από εκεί τότε σημαίνει πως το έχουν πλέον παραλάβει τα ΕΛΤΑ για παράδοση οπότε μόλις το δεις στην σελίδα του ΕΛΤΑ μέτρα 1-2 ημέρες να το παραλάβεις

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ περιμένω Mi Band 2 αλλά μέσω Ολλανδίας από 20/9 μέχρι σήμερα είναι κολλημένο. Ακόμη να ανοίξουν εκεί τους σάκους με τα δέματα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μαζί θα το παραλάβουμε έχω παραγγείλει το ίδιο smartwatch και σ εμένα δείχνει ίδια ημερομηνία

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...